Moda

Casual Giyim Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Reklamlar

Casual giyim, herkesin yapmak istediği ama bunun pek mümkün olmadığı bir giyim tarzıdır. Hem rahat olayım hem de şık görüneyim istiyoruz ama kombin yapmak ve bir uyum yakalamak düşündüğümüz kadar kolay olmayabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Özellikle iş hayatında aktif olanların sıkça tercih ettiği casual giyim içim tüm detayları yazımızda derledik. Casual giyim nedir? Casual tarzın çeşitleri nelerdir? Ve Casual giyim tarzını uygularken nelere dikkat etmeliyiz gibi birçok sorunun cevabını bulacağımız yazımızı okumaya geçebiliriz.

Casual Giyim Nedir?
Casual Giyim Nedir?

Casual Giyim Nedir?

Casual giyimin ne olduğuna değinmeden önceden pekişmesi açısından “casual” kelimesinin anlamına değinmemiz gerekiyor. Casual kelimesinin anlamı gündelik, rahat, resmi olmayan anlamlarına gelmektedir. Kelime anlamı bile direkt olarak aslında bir giyim tarzını anlatmaktadır.

Tabi önemli bir ayrıntıyı atlamamak gerekiyor ki bu da casual giyim ne kadar resmi olmayan bir giyim tarzı olarak kabul edilse de tamamen bu anlama gelmemektedir. “Smart casual giyim” ve “business casual giyim” kavramlarını açıklayınca bu dediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Reklamlar

Tam olarak casual giyim, gündelik giyim ile resmi giyimin karışımıdır. Bazı tarzlara göre değişkenlik gösterse de ana teması resmi giyim ve gündelik giyim arasında bir yerdedir.

Business Casual Giyim Ne Demek?

Business casual giyim klasik iş kıyafetlerinden ziyade daha az resmi olan giyim tarzıdır. Profesyonellikten uzaklaşmadan, daha az resmi ve rahat bir giyim yakalamaktır. Bunun için de klasik siyah, gri renklerden uzak durup daha çok kahverengi, bordo gibi renkler kullanabilirsiniz. Gömlek üzerine giyeceğiniz bir kazak veya hırka sizi kurtaracak ve hem şık hem rahat bir kombin yapmanıza yardımcı olacaktır.

Smart Casual Giyim Ne Demek?
Smart Casual Giyim Ne Demek?

Smart Casual Giyim Ne Demek?

Smart casual giyim de business causal giyim tarzına göre resmi giyimden daha uzak bir giyim tarzıdır. Tabi ki de resmi yerlerde kombin yapabilirsiniz fakat daha sportif olacağını bilmeniz gerekir. Bu giyim tarzında ayakkabı olarak spor ayakkabılarına yönelebilirsiniz. Koyu renkler yerine açık ve daha canlı renkler tercih edebilirsiniz. Üst giyimde kazaklar hırkalar, alt giyim olarak da kot pantolon üzerine blazer ceket vb. tercihlerinde bulunabilirsiniz.

Casual Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renk seçiminden tutun takacağınız ufak bir fular bile giyiminize bambaşka havalar katabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir giyim tarzıdır. Casual giyim tarzı da kendini gösteren ve dikkat çeken bir tarz olduğu için yanlışlarınız direkt göze batabilir. Kanvas pantolonlar, spor ceketler, fularlar, kazak ve hırkalar casual giyimin vazgeçilmez parçaları arasındadır. Kot pantolon iş hayatında pek tercih edilmese de koyu renkli olanları üzerine siyah ceketle kombin yaparak kurtarabiliriz. Casual giyim tarzında en çok dikkat edilmesi gereken renklerin uyumudur. Zaten az çok parçalar belli olduğu için renk uyumu önemli bir detay olacaktır. Kombin yapmadan önce iyice düşünüp ne kadar rahat veya ne kadar şık olmak istediğinize karar vermelisiniz. Kararsızlık yaptığınız kombinde karışıklığa sebep olabilir.

Reklamlar
Casual Tarzın Çeşitleri Nelerdir?
Casual Tarzın Çeşitleri Nelerdir?

Casual Tarzın Çeşitleri Nelerdir?

Casual tarzın ufak detaylar barındırdığı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar:

  • Sportif Casual Tarzı: Tam anlamıyla spor giyimin ağırlık bastığı ve sokak tarzına yakın bir çeşittir. Kabarık ceketler, yelekler, şapkalar ve spor ayakkabıları tercih edilmektedir. Renk seçimi genellikle koyudur.
  • Akıllı Casual Tarzı: Günlük giyim ile şıklığın birleşimidir. Kullanabilecek en az parça kullanılır. Tulum, boydan elbise vb. gibi.
  • İş Casual Tarzı: Adından da anlaşıldığı gibi iş tarzını yansıtan bir giyim çeşididir. Klasik kıyafetlerin uyumu ile rahatlığını kaybetmeden yapılmaktadır.
  • Şık Casual Tarzı: Minimaliz parçaların bir araya geldiği ve yapılan kombinin ben buradayım dediği bir giyim tarzıdır. Genellikle şık casual tarzında görkem ve zarafet oldukça ön plandadır. Hatta burada rahatlığımızdan ödün de verebiliriz.

Bu yazımızda sizler için Casual giyim nedir? Casual tarzın çeşitleri nelerdir? Nasıl kombin yapılır gibi detaylara değindik. Sizler de özellikle de iş hayatınızda hem rahat hem şık olmak istiyorsanız yazımızı dikkate alarak uygulamaya geçebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür eder, varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekleriz.

İlginizi çekebilir: Vintage Giyim Ne Demek?

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx