Sağlık

Dut ile Egzama Tedavisi

Reklamlar

Egzama, kaşıntı ve kabacıklar oluşturan bir hastalıktır. Dut ile egzama tedavisi kürleri ve yöntemlerini uygulayarak sizlerde bu can sıkıcı rahatsızlığın önünüe geçmede farklı bir alternatife sahip olabilirsiniz.

Dut ağacını görmek için çok çaba harcamanıza gerek yoktur. Her sokakta her mahallede karşınıza çıkabilir. Beyaz ve kara dut olmak üzere iki çeşidi vardır. Tadı güzel olan bir meyvedir. Sağlığa da çok faydalıdır. İçinde bulundurduğu vitamin ve minareller ile kuvvetli bir mikrop öldürücüdür.

Beyaz dut içinde antioksidan bulundurur ve antibiyotik etkisi olan meyvedir. Dutun yapraklarında ise kimyasal ve asit etkisi oldukça yüksektir. Dut yaprakları bazı böceklerin en sevdiği besinlerdir. Dut dalından koparıldıktan sonra kısa bir süre içinde yapısındaki kimyasallar bozulmaya başlar. Bu yüzden çok zaman geçmeden koparıldığı gibi yenmelidir. Bu sebeple kuru dutun vitamin değeri taze duttan oldukça düşüktür.

Reklamlar

Kara dut ve beyaz dutun ikisinin de vücuda farklı etkileri vardır. İnsan sağlığına faydaları çok sayıdadır. Aynı zamanda özellikle havaların ısınmasıyla artan egzamaya karşı çok etkili bir meyvedir. Egzama hastalığına karşı panzehir görevi görmektedir. Egzama sonucu oluşan yaralar yüzünüzde yada ellerinizde meydana gelebilir hareketleriniz kısıtlanıp canınız çok yanabilir. Ve görüntü olarak da rahatsız olabilirsiniz. Bazı zamanlar kullanılan kremler bile yetersiz gelmektedir. Bu durumda dutu tercih edebilirsiniz. İçeriğindeki maddelerden dolayı asitle egzamaya karşı panzehir görevi görmektedir.

Dut ile Egzama Tedavisi
Dut ile Egzama Tedavisi

Dut ile Yapılan Tedaviler

Dut doğal antibiyotik özelliğine sahip olduğu için yaz aylarında taze bir şekilde kışın ise çerez niyetine yenirken aslında bir yandan da gribe ve diğer enfeksiyonel hastalıklara karşı koruyucudur. Doğal antibiyotik ekişi göstermektedir. Bazı iltihaplı hastalıklar için de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Dut yaprakları daha çok şeker hastaları tarafından kapanmayan yaralar için tercih edilmektedir. İçerisinde antiseptik ve doğal antibiyotik bulunduğu için şeker hastalarının ciltlerinde meydana gelen geç kapanan yaralar için kullanılabilir. Şeker hastaları ciltlerindeki yaraların daha hızlı kapanması için taze dut yaprağı ile hazırlanmış dut yaprağı çayını uygulayabilirler. Yaraların üzerine ılık olarak uygulanmalıdır.

Dut ile Egzama Tedavisi

Egzama tamamen geçmeyen sıcaklarla tetiklenen ve belli aralıklarla tekrarlayan bir cilt sorunudur. Beyaz dut ile egzamanızı tedavi edebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler su ve beyaz dut kurusudur. 3 su bardağı içe suyunu kaynattıktan sonra içine bir avuç dolusu kurutulmuş dut kurusunu ilave edin. Kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatıp ateşten alınız. Elinizin dayanacağı sıcaklığa gelene kadar soğumasını bekleyin. Eğer egzama elinizdeyse suyun içine elinizi sokarak 10 dakika kadar bekletin. Elinizi çıkardıktan sonra dutun etkisi göstermesi için bir saat kadar elinizi yıkamamalısınız. Sürenin sonunda elinizi temiz su ile yıkayabilirsiniz. Aynı yöntemi vücudunuzun diğer yerlerinde meydana gelen egzamalar için de uygulayabilirsiniz. Egzama olan bölgeye bu suyu dökerek de kullanabilirsiniz. Egzamaya karşı beyaz dut doğal antibiyotik görevi görmektedir.

Reklamlar

Cilt Lekelerini Önleyen Kuru Dut Maskesi

Kuru dut kullanarak cildinizdeki lekelerden kurtulmak çok kolay. Gerekli olan malzemeler kuru dut, 1 su bardağı kefir, nişasta, yasemin yağıdır.

Dut maskesini hazırlamadan önce kuruttuğumuz dutları yıkıyoruz. 1 avuç kadar kuru dutu blendardan geçiriyoruz. Kefiri üzerine ekleyip birde öyle blendarden geçiriyoruz. Sonrasında 1,5 tatlı kaşığı kadar nişasta ve 5 damla kadar yasemin yağını ekliyoruz. Yasemin yağı yerine lavanta yağı veya başka bir yağ da olabilir. Kek kıvamından biraz daha koyu kıvama gelince maskeniz hazır.

Maskenin uygulaması için öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta cildin temiz ve ya peeling yapılmış olmasıdır. Peeling yapılınca ciltteki ölü derileri kötü hücre tabakasını attığımız için öneriliyor. Hazırlamış olduğunu kuru dutlu karışımı sorunlu olan bölgeye uyguluyoruz. Maskeyi hafta 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanırsanız cildinizin pürüzsüz ve ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

Beyaz Dut ile Egzama Tedavisi

Dut ile egzama tedavisinin bir diğer yolu da dut kurusunu (1 avuç)  beş dakika kadar kısık ateşte yarım litre su da kaynattıktan sonra ılık hale gelince bir kısmını sabahları aç karnına bir kısmını da akşamları aç karnına içebilirsiniz.

Beyaz Dut ile Egzama Tedavisi
Beyaz Dut ile Egzama Tedavisi

Dut ile Ciltteki Tahrişin Kaybolması İçin Maske

Cildinizde kızarıklık, kaşıntı ve bunlardan dolayı tahriş meydana geldiyse yarım litre suyu tencerede kaynattıktan sonra içine 2 avuç kadar duy kurusu ekleyin. 10 dakika kadar da dutlarla birlikte kaynamasını sağlayın. Karışımınız ılık hale gelince önce uygulanacak bölgeyi temizleyiniz.

Cildiniz ile bu karışımı iyice yıkayınız. Cildiniz karışımı içine çektikten sonra 20 dakika kadar daha cildinizde kalmasını sağlayın. Sonrasında cildinizi yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra da bir nemlendirici sürebilirsiniz. Maskeyi bir gün arayla 1 ay boyuncu uygulayın. 10 gün gibi bir süre sonra cildinizdeki tahrişin geçtiğini göreceksiniz. Cildiniz yumuşacık olacak.

Dutun Faydaları Nelerdir?

Dut vitamin ve mineral deposudur. Egzamaya ve şeker hastalıkları sebebiyle geç iyileşen yaraların iyileşmesine iyi geldiğine yer vermiştik. Şimdide dutun diğer faydalarına göz atalım.

Dut Metabolizmayı Hızlandırır

Dut metabolizmayı hızlandırır ve sindirime yardım eder. Dutun iki çeşidi de sindirime faydalıdır. İçinde lifler olduğu için besinlerin bağırsaktan geçişini hızlandırır ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Dut Görme Duyusunu Geliştirir

Dutun bir diğer faydası ise görme duyusunu geliştirmesidir. Gözler için çok faydalı olduğu için sık sık tüketmekte fayda vardır.

Dut Anemi Tedavisine İyi Gelir

Anemi yani kansızlık sorununa sebze ve meyve tüketimi çok iyi gelmektedir. Kansızlık yani demir eksikliği kandaki kırmızı kan hücrelerinin içeriğinde oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin sayısının düşmesidir. Bu sebeple kırmızı ve beyaz dut anemi tedavisine iyi gelmektedir.

Dut Kalp Dostudur

Sebze ve meyveler ile beslenmek sizi hastalıklardan korur. Kalp dostu yiyeceklerden biri olan dutu bol bol tüketirseniz kalbiniz daha sağlıklı olur.

Dut Bağışıklık Sistemini Korur

Hastalanmamak ve bağışıklık sistemimizin güçlü olması için yediklerimize dikkat etmeliyiz. Bol bol sebze ve meyve tüketmeliyiz. Dutta bunlardan birisidir. Dut tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Dut Kemik Gelişimini Destekler

Kemik gelişimi belli bir yaşa kadar hızla artar ve bir süre sonra durağanlaşır. Dut da yeşil sebzeler gibi kemik gelişimine katkıda bulunur. Kara dutta beyaz dut da faydalıdır.

Dut Vitaminler Açısından Zengindir

Sağlıklı bir vücudumuz olması için vitamin ve minerallari yüksek olan meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Dut bu meyvelerden biridir çünkü içeriğine demir, riboflavin, C vitamini, K vitamini, potasyum, fosfor ve kalsiyum bulundurur. Ve diyet lifi, filokütin vücuda iyi geldiği için hastalıklara karşı korur.

Dut Kansızlığı Önler

Bireyde demir eksikliği varsa bir süre sonra halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşır ve kişinin yaşamını bu durum çok olumsuz etkiler. Her gün 1 avuç dut tüketirseniz kansızlığın önüne geçmiş olursunuz.

Dut Enfeksiyonlarla Savaşır

Dut vücüdumuzu enfeksiyonlara karşı korurken, hasta olma riskini azaltır hastalıklara karşı vücudumuzu korur. Bazı çalışmalar çilek, ahududu, kara dut, kızılcık, yabanmersini gibi meyveler tüketilirse kansere, yaşlanmaya, bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur.

Dut Yaşlanma Karşıtıdır

Dutun bir önemli faydası da cildin yaşlanmasını geciktirmesidir. Yapısında A vitamini bulundurur bu sayede hücreler yenilenir, cilt sağlığını korur.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx