Sağlık

Elidel Krem Ne İşe Yarar?

Elidel Krem Faydaları

Reklamlar

Elidel krem özellikle egzama ve egzamanın neden olduğu cilt sorunlarına iyi gelen bir üründür. Peki Elidel krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Elidel Krem Nedir?

Elidel cilt kremi birçok farklı hastalığa iyi gelir. Bu krem, egzama (kuru, kaşıntılı veya pullu döküntülere neden olan bir cilt rahatsızlığı) tedavisinde kullanılan reçeteli bir üründür. Bu ilaç, topikal kalsinörin inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bağışıklık sisteminin egzamayı kötüleştirebilecek belirli maddeler üretmesini durdurarak çalışır. Bu cilt kremi sadece orta ila şiddetli egzama olan ve diğer ilaçlara cevap vermeyen kişilere verilmelidir. Bu krem ayrıca sedef hastalığı olan kişilere de reçete edilebilir.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Reklamlar

Elidel Krem Etken Maddesi

Pimekrolimus adlı madde bu ürünün etken maddesidir.

Elidel Krem Nedir?
Elidel Krem Nedir?

Elidel Krem Eşdeğeri

Bu kremin eşdeğeri herhangi bir krem, merhem ya da losyon bulunmuyor. 

Elidel Krem Fiyatı

Bu kremin 2024 güncel eczane satış fiyatı 523.29 liradır.

Elidel Krem İçindekiler

Pimekrolimus bu ürünün aktif maddesidir. Sodyum hidroksit, susuz sitrik asit, benzil alkol, sodyum setostearil, sülfat mono- ve di-gliserid, setil alkol, stearil alkol, propilen glikol, oleil alkol, orta zincirli trigliserit ve saf su bu ilacın yardımcı maddeleridir.

Reklamlar
Elidel krem
Elidel krem

Elidel Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, kaşıntı, kızarıklık ve küçük şişlikler veya cildin kalınlaşması gibi egzamanın (atopik dermatit olarak da adlandırılır) erken belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Üç aylık veya daha büyük bebekler, çocuklar, gençler ve yetişkinler için uygundur.

Bu krem tekrarlanan egzama ataklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Egzamanın ilk belirtileri ortaya çıktığı anda, steroid kreminin kullanılmasını gerektirebilecek daha şiddetli semptomlara ilerlemesini önlemek için tedavi başlatılır.

Bununla birlikte, bir egzama atağını tedavi etmek için bir steroid krem ​​gerekirse, steroid krem ​​durdurulduktan sonra kalan semptomları tedavi etmek için bu krem ​​durdurulmalı ve yeniden başlatılmalıdır.

Bu krem, cildin iltihaplanmasını tedavi eden steroidsiz bir ilaçtır. Derideki iltihaplanmaya ve karakteristik kızarıklığa ve egzama kaşıntısına neden olan spesifik hücrelerde çalışır.

Elidel Kremin Faydaları

Bu krem egzama semptomlarını kontrol etmek için kullanılır. Atopik dermatit adı verilen egzama cildin kuru ve kaşıntılı olmasına ve bazen kırmızı, pullu döküntüler gelişmesine neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu krem sadece egzama için başka ilaçları kullanamayan veya semptomları diğer ilaçlarla kontrol edilmeyen hastaları tedavi etmek için kullanılır. Bu ürün, topikal kalsinörin inhibitörleri olarak adlandırılan bir ilaç sınıfındadır. Bağışıklık sisteminin egzamaya neden olabilecek maddeler üretmesini durdurarak çalışır.

Elidel Krem Cilde Faydaları

Bu krem, bağışıklık modüle edici ve antienflamatuar özelliklere sahip, topikal steroid içermeyen bir ilaçtır. Bir kalsinörin inhibitörü olarak sınıflandırılır. 

Atopik dermatit tedavisinde bu kremin etki mekanizması henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, bağışıklık modüle edici etkiler fark edilmiştir.

Atopik dermatit için bir tedavi yoktur ancak bu krem semptomları kontrol etmek için steroidsiz bir alternatif tedavi sağlar. Atopik dermatitin neden olduğu kaşıntı ve iltihabı hafifletir.

Bu krem, topikal steroidlere (diğer egzama ile dermatit tipleri gibi) yanıt veren birçok cilt rahatsızlığı için yararlı olabilir. Dermatologlar, geleneksel tedavilere zayıf bir yanıt olduğunda veya yan etkiler ortaya çıktığında diğer hastalıklarda bu kremi önerebilirler.

Elidel krem
Elidel krem

Elidel Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu krem önemli bir uyarı içerir çünkü ilacı veya benzer bir tedaviyi kullanan az sayıda insan cilt kanseri veya lenfoma (bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türü) geliştirir. Bu kremin kansere neden olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yok. Bu riski doktorunuzla tartışın. Bu kremi kullanmadan önce, bağışıklık sisteminizi etkileyen herhangi bir kanser türü veya rahatsızlığınız olup olmadığını doktorunuza söyleyin.
 • Bu kremi sadece egzama belirtileriniz olduğunda kullanın.
 • Bu ilacı uzun süre sürekli kullanmayın.
 • Bu kremi gereken en az miktarda ilacı ve sadece cildin egzamadan etkilenen bölgelere uygulayın.
 • Altı haftalık tedaviden sonra belirtileriniz düzelmiyorsa doktorunuza söyleyin.
 • Bu krem ile tedaviden sonra egzama belirtileriniz tekrar ortaya çıkarsa doktorunuza söyleyin.
 • Bu ilacı cildinizin cilt kanserinden etkilenebilecek herhangi bir bölgesine uygulamayın.
 • Bu ilacı iki yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.
 • Cildinizi güneş ışığından ve yapay ışıktan koruyun.
 • Ayrıca, bu kreme başlamadan önce ultraviyole (UV) ışık veya fototerapi tedavisi kullanıp kullanmadığınızı doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanırken zona, su çiçeği veya diğer virüslere maruz kalırsanız hemen doktorunuzu arayın.
 • Bu ilaca başlamadan önce, netherton sendromu (nadir, kalıtsal bir cilt rahatsızlığı), diğer cilt hastalıkları, suçiçeği, zona, uçuk veya egzama herpeticum gibi bir cilt enfeksiyonu, vücudunuzun geniş bölgelerini kaplayan kırmızı, soyulmuş, kabarmış veya kabuklu cilt, böbrek hastalığı, organ nakli, zayıf bağışıklık sistemi ve i̇laçlara karşı alerjiler gibi hastalıklara sahip olup olmadığınızı doktorunuza bildirin veya daha önce bu hastalıklardan birisini geçirip geçirmediğinizi doktorunuza bildirin.
 • Bu krem beyaz kan hücresi sayınızı düşürebilir (enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olan kan hücreleri). Bu yüzden böyle bir durumunuz varsa doktorunuza söyleyin.
 • Ateş, boğaz ağrısı veya titreme gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi yaşarsanız doktorunuza söyleyin.
 • Bu kremi gözlerinize, ağzınıza, burnunuza, rektumunuza veya vajinaya temas ettirmekten kaçının. Yanlışlıkla bu krem bu bölgelerle temas ederse hemen alanı suyla iyice durulayın.
 • Hamilelik sırasında bu krem kullanılırsa doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilaca başlamadan önce doktorunuza hamile olup olmadığınızı veya hamile kalma ihtimaliniz varsa söyleyin.
 • Bu kremin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bir bebeğe zarar verip vermeyeceği de bilinmiyor. Bu ilacı emzirme döneminde kullanmayın.
Elidel krem
Elidel krem

Elidel Krem Kullanım Şekli

Bu krem genellikle bir seferde altı haftaya kadar günde iki kez uygulanır. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatle izleyin ve doktorunuzdan veya eczacınızdan anlamadığınız herhangi bir kısmı açıklamasını isteyin. Bu krem tam olarak tarif edildiği gibi uygulayın. Daha fazla veya daha az uygulamayın veya doktorunuz tarafından reçete edildiğinden daha sık uygulamayın.

Bu krem sadece ciltte kullanım içindir. Bu kremi gözlerinize veya ağzınıza sokmamaya dikkat edin. Bu kremi yanlışlıkla bu bölgelerle temas ettirirseniz hemen soğuk suyla durulayın. Bu kremi yutarsanız, doktorunuzu arayın.

Ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Etkilenen bölgenin kuru olduğundan emin olun. Cildinizin tüm etkilenen bölgelerine ince bir tabaka bu kremi ​​uygulayın. Başınız, yüzünüz ve boynunuz da dahil olmak üzere etkilenen tüm cilt yüzeylerine bu kremi uygulayabilirsiniz. Kremi cildinize nazikçe ve tamamen sürün. Bu kremi temizlemek için ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. 

Tedavi edilen alanları bandaj, pansuman veya sargı ile kapatmayın. Kremi cildinizin etkilenen bölgelerinden yıkamamaya dikkat edin. Bu kremi uyguladıktan hemen sonra yüzmeyin, duş almayın veya banyo yapmayın. Yüzdükten, duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra daha fazla bu kremi kullanmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Bu kremi uyguladıktan ve cildinize tamamen emilmesi için zaman tanıdıktan sonra, etkilenen bölgeye nemlendiriciler, güneş kremi veya makyaj uygulayabilirsiniz. Kullanmayı planladığınız belirli ürünler hakkında doktorunuza danışın.

Elidel Krem Yan Etkileri

Tedavi edilen bölgenin hafif yanması, kızarıklığı veya sıcaklığı, baş ağrısı, öksürük, tıkalı burun veya burun akıntısı, burun kanaması, i̇shal, ağrılı adet dönemleri ve göz tahrişi gibi nadir ve hafif belirtilerden herhangi birini görürseniz hemen doktorunuza başvurun.

Tedavi edilen cildin şiddetli yanması, cildin kabarması, sızması veya karıncalanması, egzama semptomlarının kötüleşmesi, grip benzeri belirtiler, olağandışı döküntü, siğiller veya cilt lezyonları, şişmiş bezler, kulak ağrısı, şiddetli kaşıntı, uçuk ile şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri (kurdeşen, nefes almada zorluk veya yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesini içerebilir) gibi ciddi yan etkiler görürseniz hemen doktorunuza başvurun.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx