Hayvanlar Alemi

Erkek Kedi mi, Dişi Kedi mi, Hangisi Daha İyi?

Reklamlar

Yeni bir yavru kedi almak ve bir kedi sahibi olmak çok heyecan vericidir. Cins bir kediyi mi yoksa melez bir cinsi mi tercih edeceğinize ve ilk durumda hangi cinsiyeti seçeceğinize karar vermelisiniz. Daha sonra rengine, uzun veya kısa tüylü olmasına ve diğer faktörlere bakmalısınız.

Tüm bu faktörler, örneğin bir yetiştiriciden, barınaktan veya başka bir yerden; yavru kediyi nereden alacağınız seçiminizi etkileyebilir. Şüphesiz, kedinin cinsiyeti bu kararda genellikle kilit rol oynar. Peki, kediler söz konusu olduğunda, iki cinsiyet arasındaki farklar nelerdir ve erkek kedi mi?  Dişi kedi mi? bakmalısınız, hepsi yazımızda.

Erkek yavru kedi
Erkek yavru kedi

Erkek yavru kedi

Birçok insan erkek kedilerin daha sevecen ve arkadaş canlısı olduğuna inanır. Bunun için hiçbir kanıt yok, bu aslında geçmişte sahip oldukları bir kediye veya kulaktan dolma bilgilere dayanabilir. Bu yüzden güçlü bir erkek kedi istediklerine karar verirler.

Reklamlar

Bununla birlikte, kısırlaştırılmış ve kısırlaştırılmamış kediler, ikisi arasında önemli farklılıklar var. Bir erkek kedi yaklaşık altı ayda ergenliğe ulaştığında, hormonlar kendini göstermeye başlar ve davranışları çeşitli şekillerde değişir.
 
Kısırlaştırılmamış erkekler başkalarıyla kavga etmeye daha yatkındır ve çoğu zaman acı çekerler. Çok daha geniş bölgeleri kapsama eğilimindedirler ve bölgeyi savunmak ve çiftleşecek dişiler aramak için çok fazla dolaşabilirler. Ayrıca hem potansiyel ortakları çekmek hem de olası rakipleri savuşturmak için şaşırtıcı derecede kokulu idrar püskürtürler. Bu, ister evde, isterse bahçede veya başka bir yerde olsun, sahiplerini mutlu etmeyen bir durumdur. Ayrıca genellikle saldırgan olma eğilimindedirler ve sahiplerine karşı çok sevecen değildirler.

Tüm bunlar, erkek yavru kedinizi kısırlaştırmazsanız, iyi bir evcil hayvan olmayabilecekleri anlamına gelir. Kısırlaştırıldıktan sonra, tüm bu hoş olmayan davranışlar ortadan kalkar.

Büyük olasılıkla kısırlaştırılmış erkek kediler içeride kalacak, daha arkadaş canlısı olacak ve aynı zamanda çok daha mutlu bir kedi olacak. Kısırlaştırılmış kediler ara sıra idrar salgılarlar, ancak bu genellikle stresten kaynaklanır ve çok yaygın değildir.

Erkek yavru kedi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu budur. Diğer faktörlerin kedi bakmada size hiçbir artısı yoktur. Bir de dişi kedilere göz atalım.

Reklamlar
Dişi yavru kedi özellikleri
Dişi yavru kedi özellikleri

Dişi yavru kedi özellikleri

Dişi yavru kediler genellikle erkeklerden daha bağımsız ve mesafeli olarak algılanır. Dişi kedi yavrularını yönetmek daha karmaşıktır. Ancak erkek kedilere benzer şekilde, kısırlaştırılmış kediler ile kısırlaştırılmamış dişi kediler arasında büyük bir fark vardır.

Dişi kedi yavruları çok küçük yaşlardan itibaren cinsel olgunluğa erişebilir, bazen dört aya kadar uzayabilir. Bu süre zarfında kedinizin davranışı erkeklerde olduğu gibi aniden değişmeyecek, ancak mevsim doğru olduğunda yine miyavlamaya başlayacak. Bu, yüksek sesle uluyacağı, neler olduğunu bilmeyen bir bakıcıyı endişelendirecek bir ses çıkaracağı anlamına gelir. Bir eş aramak için ortalıkta dolaşmaya başlayabilir, huzursuz olabilir ve hamile kalmaya çok meyilli hale gelebilir ve daha sonra, henüz onlara düzgün bir şekilde bakamayacak durumdayken henüz altı aylıkken yavru kedi sahibi olabilir.

Bu nedenle, erkek kedi yavrularında olduğu gibi, yavru kedinizi bu duruma gelmeden önce kısırlaştırmanızda fayda var. Bunu yaptığınızda, sakinleşecek ve muhtemelen bir erkek kadar daha sevecen ve arkadaş canlısı bir evcil hayvan olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak, kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmamış olsun, erkek veya dişi kedi seçmenin arasında hiçbir fark yoktur. Uzmanlarda, çok az veya hiç fark olmadığı konusunda hemfikirler. Erkek kedi yavrularının daha arkadaş canlısı olması tamamen kulaktan dolma bilgidir, gerçekle örtüşmez. Kuşkusuz, kedilerin her biri tıpkı insanlar gibi farklı karakterdedir. Yani üretmeyi düşünmüyorsanız, hangi cinsiyeti seçtiğinin bir önemi yoktur.

Cinsiyet, bir yavru kedinin kişiliğini etkileyebilecek şeylerden sadece biridir ve açıklandığı gibi, bu görünüm bile düşündüğünüzden daha az fark yaratır. Ancak, karakterini bir şekilde etkileyen başka birçok faktör var. British Shorthair, Ragdoll ve Maine Coon gibi bazı ırklar diğerlerinden daha rahat ve sevecendir.

Bu nedenle, soylu bir kedi almayı düşünüyorsanız, kişiliğinize uyan birini seçmek için araştırmanızı dikkatlice yapın. Önceki deneyimlerinizin de büyük bir etkisi olabilir. Dost canlısı bir kedi yavrusuna sahip olmak istiyorsanız erken sosyalleşme çok önemlidir.

Vahşi sokak kedilerinin kapsamlı bir bakıma ihtiyacı olacaktır ve bazılarıyla sosyalleşebilmenize rağmen, bazıları yetişkinliğe kadar uzak ve oldukça vahşi kalabileceğinden bu her zaman mümkün değildir.

Kedinizi yerleştirdiğiniz ortam belirleyici olabilir: evcil bir kedi yeterince uyarılmazsa huzursuz olabilir, vahşi kedi yavruları ise dışarıda olmaktan o kadar keyif alabilir ki eve girmekte isteksiz hale gelebilirler. Ancak, kedi olgunlaştıkça bu davranışların değiştiğini unutmayın. Birçoğu yaşlandıkça sakinleşir, daha büyük kediler küçükken olduğundan çok daha fazla gerçek bir evcil hayvan ruhunu somutlaştırır.

Son olarak, dişi yerine bir erkek kedi seçmenin hiçbir önemi yoktur. Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra, cinsiyetten bağımsız olarak arkadaş canlısı ve sakin olacaktır.

Diğer faktörler, kedinin nihai kişiliğinde çok daha önemli bir rol oynar. Sonuç olarak, yapılacak en iyi şey, sevdiğiniz bir yavru kedi bulmak ve cinsiyeti hakkında fazla endişelenmeden onu eve götürmek ve ona bakmak olacaktır.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx