Girişimci Kadınlar

Kadınlar İçin Yeni Meslek: Forklift Ehliyeti

Reklamlar

Toplumda bazı işleri sadece erkek yapar düşüncesi yavaş yavaş ortadan kalmaya başlamıştır. Günümüzde kadınlar geleneksel mesleklerin dışında sadece erkeklerin yaptığına inanılan işleri başarıyla yaptıkları görülmektedir. Bu mesleklerden birisi de forklift operatörlüğüdür. Kadınlar taksi şoförlüğünden tır şoförlüğüne kadar bir çok işi rahatlıkla yapmaktadırlar. Fabrikalarda ağır olan yükleri taşıyan forkliftleri kullanan kadınların sayısı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Peki, forklift ehliyeti nedir, forklift ehliyeti nasıl alınır gelin aşağıda yazımızda inceleyelim.

 Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?
Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift Ehliyeti Almak İçin Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

Öncelikle forklift ehliyeti sahibi olmak isteyen kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bu oldukça önemli olan bir detaydır. Aynı zamanda bu kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekiyor. Aksi takdirde kişi için ehliyet uygun görülemez. Kişinin herhangi bir suçtan kaynaklı sabıka kaydının bulunmaması gerekiyor.

Tüm bunala ek olarak da kişinin akıl sağlığının yerinde olması araban şartlar arasında yer alıyor. Ancak kişinin işini yapmasına engel olacak herhangi bir sağlık sorunu var ise bu durumda da forklift ehliyeti nedir hakkında bilgi almak ve ehliyeti alması imkânsız hale geliyor. Bu ehliyeti almak isteyen kişinin herhangi bir belgesi ya da ehliyeti olması da gerekmiyor.

Reklamlar
Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Evraklar
Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Evraklar

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İş makineleri arasında en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan makinelerden biri de forklift makinesidir. Bu makine ehliyet sahibi olan kişiler tarafından kullanıma uygun olan makinelerdir. Kişinin forklift makinesini kullanabilmesi için kesinlikle ehliyet alması gerekir. Bu ehliyet için ise bazı koşullar aranır. Buna ek olarak forklift ehliyeti nedir bilmek ve ehliyeti almak için bazı evrakların hazırlanması da gerekir. Bu evraklar arasında öncelikle biyometrik fotoğraf yer alır.

Bu fotoğrafların sayısı ise 1 adet olmalıdır. Kişinin son mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın örneğinin de olması şarttır. Sabıka kaydının temiz olması kişinin bu ehliyeti alması için gerekli koşullar arasında yer alır. Bu sebepten kaynaklı da kişinin başvuru yapmadan önce bir adet sabıka kaydı alması gerekiyor. Bu iş makinesini kullanmak için kişinin bu makineyi kullanmasına engel olacak sağlık sorununun da bulunmaması gerekiyor. Ehliyet öncesi başvuru yapmadan önce kişi sağlık raporu da almalıdır.

Forklift Mesleği Nasıl Alınır ? Kadınlar için Yeni Meslek

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır?

Forklift ağır yükler taşıyabilen ve iş alanlarında en çok kullanılan iş makineleri arasında yer alıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu makineyi kullanacak olan kişinin yasal olarak makineyi kullanma yetkisinin olmasıdır. Bu makine türünü kullanacak operatörün kesinlikle forklift ehliyeti sahibi olması gerekiyor. Forklift ehliyeti nedir hakkında da detaylı bilgi almak gerekir.

Gerekli evraklar tamamlandıktan ve gerekli koşullar sağlandıktan sonra kişi bu ehliyet için başvuru yapar. İş makinesi operatörlük belgeleri arasında yer alan forklift belgesi için başvuru yapmak en öncelikli işlemdir. Milli eğitim bakanlığı tarafından verilen özel kuralar sayesinde bu belgeye sahipmiş olmak mümkündür. Özel Öğretim Kurumları genel müdürlüğüne bağlı olan iş makineleri kursları adı altında yer alan kurslardan bu belgeyi alabilirsiniz.

Reklamlar

Forklift Ehliyeti Veren Kurslar;

İstanbul İş Makineleri Kursları

Yeni Ümit İş Makineleri Kursu

Web Sitesi: https://www.yeniumitforklift.com/

Tel: (0212) 641 91 96

Ankara İş Makineleri Kursları

Kızılay İş Makineleri Kursu

Web Sitesi: https://kizilayismakinelerikursu.com/

Tel: (0312) 433 00 14

İzmir İş Makineleri Kursları

Hasekioglu İş Makineleri Kursu

Web Sitesi: https://www.hasekioglu.com/

Tel: (0232) 388 05 38

Bornova İş Makineleri Kursu

Web Sitesi: http://www.bornovaismakineleri.com/

Tel: (0232) 435 97 13

Forklift Çeşitleri

Forklift iş hayatında kullanılan iş makinelerinden biri olarak bilinir. Kullanımı oldukça kolay olan bir makinedir. Ancak bu makineyi kullanacak olan kişinin kesinlikle operatörlük belesine sahip olması gerekir. Üstelik forklift ehliyeti nedir öğretilen ve bunun adı altında verilen özel belgeye ihtiyaç duyulur. Forklift çoğu aşanda tercih edilen bir makinedir.

Birden fazla özelliği bulunan bu makine kesinlikle her alanda işe yarar.  Dizel forkliftler ve elektrikli forkliftler olarak özel çeşitler bulunur.

Bunlar dışında;

  • LGP ile çalışan forkliftler,
  • Akülü yani bataryalı olan forkliftler,
  • Debriyajlı olarak üretilen forkliftler,
  • Tork konverterli forkliftler,
  • Hidrostatik olarak ayrılmış olan forkliftler,
  • Elektrik motorlu forkliftler bulunur.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift ehliyeti nedir bilmek ve almak için öncelikle kişinin kursa katılması gerekiyor. Bu kurs milli eğitim bakanlığı adı altında düzenlenmiş olan kurslardır. Ancak kişinin bu kursa katılması için bazı şartları sağlıyor olması da gerekiyor.

Gerekli şartları sağlayan ve gerekli evrakları şuan kişiler eğitim kursuna başlayabilirler. Daha sonra eğitim devamındakini özel bir sınava alınır. Kurs ücretinin ve ehliyet ücretinin ödenmesi sonucunda kişiye forklift kullanma belgesi verilir.

Daha önce yazdığımız Src Belgesi Nedir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dr. Tuğba Güner

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında doktorasını 2018 yılında tamamlayan Tuğba Güner, profesyonel içerik yazarı olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx