Sağlık

Genital Hijyen İçin İpuçları

Reklamlar

Kadın sağlığı için genital hijyen çok önemlidir. Yeterli ve doğru şekilde yapılmalıdır. Genital bölge temizliği için özel likit intim sabun kullanılmalı su ile genital bölgenin yıkanmalıdır. Bu şekilde genital bölgenin PH’ı korunacaktır. Ve hastalıkların meydana gelmemesi, genital hastalıkların olmaması için pamuklu iç çamaşırı giyilmesi tavsiye edilir.

Genital hijyenin sağlanması için ıslak mendil ve kokulu tuvalet kağıdı kullanımından uzak durulması doğru bir davranıştır.

Vajinal enfeksiyonun yanında genital temizliğe yeterli önem verilmezse hijyen eksikliği, ciltte, özellikle kasık, koltuk altı ve anüs bölgesinde iltihaplı topaklar meydana gelebilir. Ve ter bezleri iltihaplanarak gelen suputive hidroadenit gelişmesine yol açabilir.

Reklamlar

Genital Hijyen İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinanın Dışını Özel İntim Likit Sabun veya Jel ile Yıkayabilirsiniz

Vajinanın mikrobiyota konusunda dengesizleşmemesi için genital bölgenizi sadece su ve nötr sabunla yıkamalısınız. Bu şekilde hastalık meydana getirebilecek mikroorganizmaların çoğalması engellenir.

Vajinal mikrobiyotayı korumak için Lucretin, Dermacyd veya Intim gibi özel sabunlar kullanılabilir. Fakat bunların da fazla kullanımı sıkıntı olacağı için her zaman kullanılmamalıdır. Bu sabunlar direkt genital bölgeye uygulanmamalı suyun içine bir miktar sabun eklenerek kullanılması yeterlidir.

Vajinal Duş Almayın

Vajinal duş alınmamalıdır. Çünkü genital bölgenin pH’ı değişir ve enfeksiyona açık hale gelebilir. Eğer bir enfeksiyon varsa ve pH’ın değiştiyse doktorun tavsiye ile vajinal duş alınabilmektedir.

Islak Bez veya Kokulu Tuvalet Kağıdı Kullanmayın

Islak mendil ve kokulu tuvalet kağıtlarını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Mecbur kalmadığınız durumlarda kullanmamalısınız. Fazla kullanılması vajinanın tahriş olmasına ve kuruluk sorununa neden olabilmektedir. Kuruluk sorunu oluşturmasının nedeni de vajinanın doğal yağlanmasını ortadan kaldırması ve pH dengesini bozmasıdır.

Reklamlar

Pamuklu İç Çamaşırı Giyin

Genital bölgenin hijyeni için kullanılan iç çamaşırının malzemesi de çok önemlidir. Sentetik iç çamaşırı ter birikimini arttırır ve genital bölge daha sıcak hale gelerek mikroorganizmaları arttırır. Özellikle de kandidiyazisten sorumlu Candida cinsinin mantarını tercih eder.

Bundan dolayı kadınların çok dar kıayfetler giymemesi ve pamuklu iç çamaşırı tercih etmesi oldukça önemlidir. Hijyene dikkat edilmemesi de enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Genital Hijyen İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genital Hijyen İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsel Temastan Sonra Hijyen

Yakın temas yani cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında hijyene dikkat etmek çok önemlidir. Cinsel ilişkiden sonra gelen idrarın tutulması enfeksiyona neden olmaktadır. Bu nedenle idrar tutulmayıp geldiğinde yapılmalıdır. Ve özel bölge su ve intim sabun ile güzelce yıkanmalı ve temiz iç çamaşırı giyilmelidir.

Ve fazla krem kullanan kişilerin yağ ve silikona dayananlardan uzak durması gerekmektedir. Su ile kolay bir şekilde çıkmadığı için vajinal dengeye zarar vererek özel hijyeni engelleyebilir ve mantar ve bakterilerin çoğalmasını teşvik eder. Bunun sonucunda da vajinal enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

Eğer günlük ped kullanılıyorsa akıntı olması durumunda günde bir kereden fazla değiştirilmesi gerekmektedir. Fakat akıntının rengi sarı, yeşil gibi bir renk ise ve idrarda yanma kaşınma olursa idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilir. Bir kadın doğum uzmanına gidilerek tedaviye başlanmaktadır.

Tuvalet Sonrası Temizlik Önemlidir

Tuvalete girdikten sonra temizliğin önden arkaya doğru yapılması önemlidir. Genital bölgeden anüse doğru yapılmadığı takdirde dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir.

Genital Bölgenin Kuru Kalması Önemlidir.

Mantar ve bakteriler daha çok nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay çoğalmaktadır. Bu nedenle nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir. İç çamaşırınızı her gün değiştirmek ve pamuklu olanlarını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca dar pantolon, çorap ve iç çamaşırı kullanmamalısınız.

Cinsel İlişkiye Tam Hazır Olunmadan Başlanmamalı

Cinsel ilişki için tam olarak hazır olunmadan kayganlık oluşmadan başlanmamalıdır. Çünkü buna dikkat edilmezse tahriş oluşabilmektedir. Eğer isterseniz doktorunuzun da tavsiyesi ile kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Adet Kanaması Dönemine Dikkat Edilmeli
Adet Kanaması Dönemine Dikkat Edilmeli

Adet Kanaması Dönemine Dikkat Edilmeli

Adet kanaması olduğu günler kadınların en dikkat etmesi gereken günlerdir. Kişinin iş, okul hayatını ve sosyal hayatını etkilemektedir. Fakat günlük hayatlarını etkilemeden denize havuza girilmek istenirse tampon kullanılabilmektedir. Tampon kullanılırken dikkat edilmesi gereken tamponun sık aralıklarla yenisiyle değiştirilmesidir. Çünkü tamponu yerleştirdikten kısa bir zaman sonra kanla temas başlayınca bakteriler de artmaya başlayacaktır.

Tamponu kullanırken sık değiştirmeye dikkat edilirse vajinanın doğal ortamını bozmazlar. Tampon çok uzun zaman kalmazsa sorun oluşmamaktadır. Fakat uzun süre kalırsa hayati sorun olabilecek enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir.

Adet kanamasının olduğu zamanlarda cinsel ilişki ye girilmemelidir. Bu durum bakteriye sebep olmaktadır ve tehlikelidir.

Genital bölge enfeksiyonlarının en çok görüldüğü zaman adet kanamalarının gerçekleştiği dönemdir. Bundan dolayı daha önce enfeksiyon geçiren kişiler daha dikkatli olmalıdır. Adet döneminde ilişkiden kaçınılmalı ve gene olarak çok eşli ilişki tercih edilmemelidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yol ile bulaşan hastalık olma riski varsa mutlaka eşinizin prezervatif kullanmasını istemelisiniz. Eğer eşiniz kullanmazsa kadın prezervatiflerinden kullanabilirsiniz. Ve burada dikkat etmeniz gereken Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar erkekten kadına daha kolay bulaşırlar.

Genital Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut temizliğinde en çok tercih edilen yöntemler ağda ve jilettir. Fakat bu yöntemde de kıl köklerinin enfeksiyon ihtimali artmaktadır. Bu nedenle genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına yol açar. Genital bölge temizliği için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak veya makas kullanmak tahriş oluşumunun önüne geçmek için çok etkilidir.

Genital Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genital Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalette Alınması Gereken Önlemler

Tuvaletlerde genellikle toplu kullanılan yerlerdekilerde klozet kapağının üzerine serilen ve tek kullanımlık olan kağıtlar kullanılabilir. Bu kağıtlara ulaşmak oldukça kolaydır. Marketlerden alabilirsiniz. Dışarı çıkarken yanınıza alarak daha hijyenik bir şekilde tuvaletinizi yapabilirsiniz.

Tuvaletlerde oluşabilecek bir diğer sorunda bazı durumlarda tuvaletin içindeki kirli suyun genital bölgeye sıçramasıdır. Bunun olmaması için kirli suyun önünü tuvalet kağıdı ile kapatabilirsiniz. Eğer bunu yapmanız mümkün değilse dezenfektan madde içeren mavi su verici tabletleri kullanabilirsiniz.

Her Kadın Düzenli Olarak Jinekolojik Muayene Olmalıdır

Jinekolojik açıdan hiç sorun olmasa da kadınlar her sene mutlaka doktora gitmelidir. Çünkü bazı hastalıklar belirti vermemektedir. Bazı hastalıklar da geç belirti verebilmektedir.

Yazımızda sizler için genital bölge temizliği nasıl sağlanır, nelere dikkat etmek gerekir. Genital temizlik ne için önemlidir gibi merak ettiğiniz sorularını cevapladık. Bu yazımızı beğendiyseniz sumak nedir yazımıza da göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx