Hayvanlar Alemi

Goldendoodle Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Goldendoodle özellikleri, Golden retriever ve Poodle köpeği arasındaki çiftleşme ile ortaya çıkmış ve resmi bir cins olarak kabul edilmese de, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da, popülerlik kazanan melez ırklardan biridir. Çekiciliği, zekası ve nezaketini, kökeni olan bu iki ırktan almıştır.

Bu poodle / golden retriever melezini daha iyi tanımak ister misiniz? Goldendoodle özelliklerini, kökenini, genel mizacını, beslenmesini ve bakımı hakkında herşeye göz atalım.

Goldendoodle kökeni

Yetiştiriciler bu hayvanları 1990’larda pazarlamaya başladılar. Labrador ve Poodle köpeğine benzer, ancak daha az tüy döken bir cins arıyorlardı. Atası Poodle köpeğinin, çok az tüy döktüğü bilinmektedir, bu alerjisi olan kişiler için bulunmaz bir fırsattır. Poodle ülkemizde de en çok tercih edilen köpek ırklarından biridir.

Reklamlar

Goldendoodle özelliklerine bakacak olursak, Poodle köpeğinin tüy dökmeyen özelliğini, golden retriever’ın tüm entelektüel yeteneklerini ve aynı zamanda cana yakın karakterini alan, sevimli ve cana yakın bir köpektir. Ayrıca görünüşü çok meraklıdır ve özelliklerinden dolayı birçok kişi onu sevimli bulmaktadır.

Goldendoodle özellikleri
Goldendoodle özellikleri

Goldendoodle özellikleri

Goldendoodle köpeği ağırlığı ve boyu büyük ölçüde soyunun geldiği atalarına bağlıdır. Çünkü poodle köpeği, golden retriever’dan daha fazla değişiklik gösterir.
Aynı şey, kürkünün renkleri için de geçerlidir, çünkü atası poodle, goldendoodle kürkünün rengini belirler. Poodle farklı tonlarda olabilirken, golden retriever kendine özgü bir altın rengine sahiptir. Poodle açık kahve veya çok koyu kahve tonlarında olabilir. Buda Goldendoodle köpeğinin renginin tonunu belirleyebilir.

Bu köpeklerle ilgili bir özellik de, yavruyken golden retriever kürküne benzer düz ve pürüzsüz bir kürke sahip olmalarıdır, ancak bu tüyler büyüdükçe kıvrılır, dalgalı kalır. Onları soğuktan koruyan daha kısa bir astara sahip 2 kat kürkleri vardır.

Dişiler, cinsiyetler arasında ortalama 5 cm’lik bir boy farkıyla, erkeklerden oldukça küçüktür. Goldendoodle köpekleri yetişkin olduklarında uzun bacakları, kısa kuyrukları ve uzun, ince kafaları olan ince köpeklerdir. Goldendoodle köpeğinin ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir.

Reklamlar

Goldendoodle Karakteri

Bu cins dengeli, girişken, sevecen ve çok tatlı karakteri ile ünlüdür. İnsanlar da dahil olmak üzere diğer türlerle mükemmel bir şekilde bir arada yaşayabilir (çocuklarla iyi anlaşır). Sahibi ve diğer insanlar ile çok güçlü bir bağ oluşturan Goldendoodle özellikleri bakımından, uzun süre yalnızlık yaşamamalıdır.

Goldendoodle aktif ve zeki bir köpektir. Bakıcısı ile uzun yürüyüşlere, spora ve oyunlara çok düşkündür. Ayrıca oyuncaklarla oynamayı çok sever ve kolaylıkla hileler ve yeni aktiviteler öğrenir.

Goldendoodle bakımı
Goldendoodle bakımı

Goldendoodle bakımı

Poodle ve Golden retriever köpeğinden, miras aldığı olumlu avantajlar gibi, goldendoodle köpeğinin bazı özel ihtiyaçları da vardır. En önemlileri aşağıda listelediklerimizdir:

 • Beslenme: Goldendoodle, obeziteye meyilli ve açgözlü bir köpektir. Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmesi için uygun miktarda kaliteli kuru mama yemelidirler. Bu konuda veteriner tavsiyesi alabilirsiniz.
 • Egzersiz: Goldendoodle köpeğinin, günde bir iki kez yürüyüş yapması ve bunlara oyun ve aktivitelerin dahil edilmesi gerekir. Doğa gezilerini ve uzun yürüyüşleri seven sporcular ve insanlar için ideal bir köpektir. Ayrıca çiftlik hayatına hemen uyum sağlar ve böyle bir yerde çok huzurlu yaşar.
 • Goldendoodle tüy bakımı: Tüy bakımı özel dikkat gerektirir. Düğüm oluşumunu önlemek ve ölü tüy tabakasını atmak için günde en az bir kez fırçalanmalıdır.
 • Banyo : Goldendoodle , aktivitesine ve çıktığı alana bağlı olarak her ay veya daha fazla banyo yapabilir. Köpeğinizi yıkarken insanların kullandığı şampuanları asla tercih etmeyin. Köpekler için özel üretilmiş şampuanlar ile yıkayabilirsiniz.
 • Psikolojik İhtiyaçlar: Daha önce de belirtildiği gibi, goldendoodle, sosyal bir köpektir. Bütün gün yalnız kalamaz çünkü ayrılık kaygısı riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca yüksek aktivite ihtiyacı ve zekası can sıkıntısını önlemek için çevresel zenginleştirmeyi gerekli kılmaktadır.
Goldendoodle sağlığı
Goldendoodle sağlığı

Goldendoodle sağlığı

Bu melezler, atalarıyla aynı sağlık sorunlarını yaşarlar. Kalıtsal olarak geçen bir dizi hastalıklar goldendoodle köpeklerinde görülür. Bu köpeklerde karşılaşacağınız hastalıkların bir listesi aşağıdadır.

 • Kalça displazisi: Yetişkin goldendoodle köpeklerini etkileyen bir hastalıktır. Bu patolojide, femur başı, kalça eklemini oluşturmak için onu toplayan delik olan asetabulumdan dışarı çıkar. Bu hastalık, golden retriever tarafından miras alınır.
 • Von Willebrand hastalığı: Trombositlerin bir yarayı iyileştirmek için bir araya gelme şeklini etkileyen bir hastalıktır. Kanın pıhtılaşma sorunudur. Kan pıhtılaşmaz ise bir yaralanmada kan durmaz ve ciddi kanamalarda hayati risk taşır.
 • Göz sorunları: Goldendoodle köpeğinde görülen daha tipik hastalıklar arasında katarakt, ilerleyici retinal atrofi veya glokomdur. Bu hastalıkları atası Poodle köpeğinden miras alır.
 • Atopik dermatit: Evcil hayvanın kürkü iyi durumda tutulursa bu çok yaygın değildir. Bunun için sağlıklı beslenmeli ve protein ve mineral bakımından zengin mamalar tercih edilmelidir.
 • Konvülsiyonlar ve epilepsi.
 • Patellanın çıkığı: Yani diz kapağı çıkığı olarak bilinen bu rahatsızlık, Goldendoodle köpeklerinde kemik yapılarından dolayı nadir de olsa görülür.
 • Otitis: Kulaklarında bulunan çok miktarda tüy ve yüzmeye olan düşkünlükleri, bu köpeklerde kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. İnsanlarda görülen orta kulak iltihaplanmasının hayvan versiyonu denebilir.
Goldendoodle beslenmesi
Goldendoodle beslenmesi

Goldendoodle beslenmesi

Goldendoodle köpekleri obeziteye yatkın ve kilo alma problemi olan köpeklerdir. Beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Bunun için ne tür bir beslenme uygulayacağınız konusunda bir veteriner tavsiyesi almanızı öneririm.

Hazır mamalar ile yapılacak beslenmede, mama kullanım talimatlarına uyarak günlük miktarı ayarlayabilirsiniz. Önemli bir uyarıda her türlü hayvanın kemiğini bu cins köpeğe asla vermeyin. Kemikleri büyük cins köpekler gibi parçalayamaz ve öğütemezler. Buda bağırsaklar ve mide yırtılmasına neden olabilir.

Goldendoodle Fiyatı

Goldendoodle fiyatı 2.000 ila 10.000 TL arasında değişmektedir. Atası Poodle köpeğinin tüy dökmeyen özelliğinden dolayı fiyatı biraz abartılmış olsada, henüz yeni bir ırktır ve net bir piyasası yoktur.

İlginizi çekebilir: Boxer Köpeği

Sizler için açtığımız Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx