Sağlık

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm

Reklamlar

Göz ağrısına ne iyi gelir konulu makalemiz ile bu sorundan muzdarip olan kişlere yol gösterici bilgiler sunuyoruz. Göz ağrısı çeşitli sebepler ile başımız gelebilecek can sıkıcı, rahatsız edici ve bazı durumlarda farklı hastalıklara sebep olabilen bir durumdur.

Bu yazımız ile sizlere göz ağrısını tanımı, sebepleri, korunmak için neler yapabileceğinizi, tedavilerinde kullanılabilecek yöntemler ve faydalanabileceğiniz bilgiler sunacağız. Gelin önce göz ağrısı hakkında bilgiler edinelim.

Göz Ağrısı Nedir?

Göz ağrısı insanlar arasında sıklıkla görülen ancak ileri aşamalarda tıbbi müdahale gerektiren bir ağrı türüdür. Göz ağrısının hissedildiği yere göre çeşitlere ayrılır. Gözün yüzeyinde görülen oküler ağrılar ile iç ya da derin bölgelerinde hissedilen orbital ağrılar. Gözde meydana gelen ağrılar genelde ilaç ya da ağır tedavilere gerek kalmadan kendiliğinde geçebilir.

Reklamlar

Gözün yüzey bölümünde görülen ağrılar çizik, yanma, batma ve ya kaşıntı gibi kişi tarafından hissedilebilir. Bu bölgedeki ağrılar genelde dışarıdan yabancı cisimler, iltahabik durumlar ya da travmalardan dolayı gerçekleşir ve tahriş şeklinde oluşurlar. Göz yüzeyindeki bu tür ağrılar genelde damla, pomat ya da gözü dinlendirme şeklinde kolayca geçmektedir.

Eğer göz ağrısı gözünüzün derim bölgelerinde belirti veriyorsa bu ağrı bıçaklama, aşırı sızlama gibi bir his verebilir. Bu ağrıların sebebine göre tedavi uygulanması en doğrusu olacaktır. Göz ağrıları sebebine ve şiddetine göre doğru müdahale yapılmazsa görme kaybına kadar sorunlara kapı açabilir. Eğer gözleriniz ağrırken görmekte sorun yaşıyorsanız hemen bir göz doktoruna başvurun.

Göz Ağrısı Neden Olur
Göz Ağrısı Neden Olur

Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz ağrısı ağrının çeşidine göre her iki gözde de hissedilebileceği gibi tek göz ağrısı şeklinde de migren gibi durumlarda meydana gelebilir. Göz ağrıları yüzeysel ve derin ağrılar şeklinde ikiye ayrılır demiştik. Bu çeşitlerine göre ağrıların nedenleri de değişkenlik göstermektedir. Yüzeysel göz ağrılarının sebeplerini detaylandırmak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Yabancı Madde Kaçması: Gözlerinizde ağrı hissetmenizde başınıza gelebilecek en yaygın sebeptir. Gözünüze yabancı madde kaçması sonrası gözlerinizde ağrı hissedebilirsiniz. Bunun yanında Kirpik, toz ve makyaj malzemelerinin kalıntılarının gözünüze kaçması ile de ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrılar ile beraber gözünüzde kızarmalar, tahriş ve kaşıntılar meydana gelebilir.

Reklamlar
 • Konjonktivit: Konjoktivit göz kapağının altında bu bölgeyi kaplayan dokunun ismidir. Bu bölgedeki alerjik ya da iltihabik durumlar sonucu enfeksiyonlar görülebilir. Kaşıntı, hafif bir ağrı, kızarıklık ve akıntı gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda doktora danışmanız gerekmektedir.
 • Lens Tahrişi: Gün boyu lensini kullanıp ardından kullandığı lensini dezenfekte etmeyenlerde ya da unutanlarda veya lensi ile uyuyanlarda sıklıkla görülen bir bakteriyel durumdur. Tahriş, kaşıntı ve enfeksiyon görülme ihtimalleri yüksektir.
 • Korneal Aşınmalar: Gözümüzün görünen dış yüzeyindeki şeffaf alana kornea denir. Kornea oldukça hassas bir yapıdadır. Kornea aşınması durumlarında genelde gözde bir şey varmış gibi batma hissi duyulur. Bu ağrıyı geçirmek ve yabancı maddeyi çıkarmak için yıkamak gibi yöntemler işe yaramamaktadır.
 • Hasar: Kimyasal maddelerin gözünüze teması sonrasında ya da kıvılcımın gözünüze sıçraması ile meydana gelebilecek ciddi hasarlardır. Pek çok temizlik maddesi bu tarz hasarlara sebep olabilirken bazen de bronzlaşmak için fazla güneş altına kaldığınızda UV ışınları yüzünden bu durumla karşılaşabilirsiniz.
 • Blefarit ya da Arpacık: Göz kapağımızın kenarında yer alan yağ bezelerinde meydana gelen enfeksiyon ya da iltihaplanma sonucu oluşan hastalığın adı Blefarit olarak bilinir. Bu enfeksiyonel durum göz kapağın üzerinde kabarık bir yapı meydana getirirse buna arpacık adı verilir. Arpacık çok acılı bir süreç haline gelebilir. Arpacık meydana gelen bölgenin çevresi dokunmalara karşı aşırı hassas olabilir ve acı verebilir. Dolayısı ile bu sorun ile karşılaştığınızda bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Gözün derin tabakalarında meydana gelen göz ağrılarının sebepleri ise aşağıda sizlere detayları ile anlatılmıştır.

 • Göz Bozukluğu: Göz bozukluğunun bilinen iki türü vardır. Hpermetrop ve Miyop şeklinde ikiye ayrılır.  Görme bozuklukları doktor muayenesi ile tespit edilir ve damla, pomat, gözlük ve lens gibi tedavi yöntemleri ile gözün bozukluk derecesinin artması engellenir. Bu tedaviler göz ağrılarınızı dindirecektir.
 • Glokom: Gözümüzün içindeki basıncın yükselmesi sonucu oluşan rahatsızlığın adı glokomdur.  Glokom ağrının yanında mide bulantısı ve baş ağrısı ile beraber görmede sıkıntı gibi yan etkiler de gösterebilir. Göz içi basıncın aniden yükselmesi ile kalıcı görme kaybı gibi ciddi sorunlar görülebilir. Bu duruma akut açı kapanması adı da verilir.
 • Optik Nörit: Göz küremizin beynimiz ile olan bağlantı sinirlerinin çeşitli sebeplerden öğütür enfeksiyona maruz kalması sonucu görülen görme kaybı ve göz ağrısı gibi semptomları olan durumdur. Viral ya da bakteriye bağlı olarak meydana gelebilecek durumlar bu hastalığa sebebiyet verebilir.
 • Sinüzit: Sinüslerimizin enfeksiyon kapması sonucu oluşan, göz arkasındaki basıncı ciddi oranda artıran, baş ağrısı, gözleri açmada güçlük, omuz ağrısı gibi pek çok rahatsızlığa sebebiyet veren hastalıktır. Tek ya da iki gözde de görülme olasılığı vardır. Genelde sık sık ıslak saçlar ile açık havaya çıkan insanlarda görülmektedir.
 • Migren: Migrenden kaynaklı baş ağrıları genelde gözlerin ağrıması ile başlar. Sinüzit gibi tek taraflı ağrılara sebep olabilr, ses ve ışığa karşı duyarlılığınız artar, katlanılmaz bir baş ağrısına sebebiyet verebilir. Genelde çok kuvvetli ağrı kesiciler ile ötelenir.
 • İritis: Çok nadir görünen bir göz hastalığıdır. İris tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan bu hastalık gözde ağrıya sebep olur.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz ağrıları için uygulanacak tedaviler ağrının çeşidi ve gerçekleştiği yere göre değişkenlik gösterir. Göz ağrısına ne iyi gelir yazımızın bu bölümünde yaygın olarak kullanılan tedavi çeşitlerini sizler için derledik.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?
Göz Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?
 • Evde Bakım: Göz ağrılarında ağrının geçmesini sağlamak için kullanılan en yaygın ve en etkili yöntem gözlerin dinlendirilmesidir. Bilgisayar, cep telefonu ve televizyon gibi ışın yayan cihazların karşısında uzun süre vakit geçirmek gözlerinizin ağrımasına sebep olabilir. Bu durumlar karşısında gözlerinizi bir süre kapatarak dinlendirmek oldukça etkili olacaktır.
 • Gözlük: Eğer sık ve uzun sürelerce lens kullanıyorsanız ara sıra lensinizi çıkarıp bunun yerine gözlük takmanız gözlerinizi ve kornea tabakanızı dinlendirecektir.
 • Sıcak Uygulama: Arpacık hafifletici tedavilerden birisidir. Doktorların da sıcak ve nemli havluyu arpacık oluşan bölgeye konulması yönünde önerileri bulunur. Sıcak ve nemli havlu kompleksi ile yağ bezelerinin temizlenmesi için uygulanan bir yöntemdir.
 • Göz Banyosu: Gözünüze kaçan ve tahriş eden yabancı maddelerden gözünüzü temizlemek için su ile ya da serum fizyolojik çözeltisi ile temizleme işlemi yapabilirsiniz.
 • Anitbiyotikler: Mikrop temizleyici damlalar, ağızdan alınan antibiyotikler, kornada meydana gelen zararalar dahil pek çok ağrıya sebep olan rahatsızlığı tedavide kullanılır. Ancak doktor gözetimi ve bilgisi olmadan bu tarz antibiyotiklerin kullanılması sakıncalıdır.
 • Kortikosteroidler: Optik Nörit ve iritis benzeri ileri düzeyde enfeksiyonel durumlar için doktorlarınız size Kortikosteroidler ilaçlar verebilir.
 • Ağrı Kesiciler: Eğer şiddetli ağrınız varsa ve yaşantınızı engelliyorsa, doktor gözetiminde tedaviniz sürerken yaşadığınız ağrıyı hafifletmek ve azaltmak için ağrı kesiciler uygulayabilirsiniz.
 • Cerrahi Müdahaleler: Yabancı cisimlerin göze kaçması, iltihabik durumlar, yanıklar gibi ileri düzey rahatsızlıklarda nadir de olsa ameliyat durumu oluşabilir.

Göz Ağrısını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Göz ağrısına ne iyi gelir dediğimizde aslında ağrıları önlemenin en önemli adımı gözlerinizi korumaktır diyebiliriz. Bunun yanında uygulayabileceğiniz alternatif yöntemleri ise aşağıdaki listemiz ile sizlere aktarıyoruz.

 • Gözünüze gelebilecek nesneler, spor yaparken. Bahçe işleri ile uğraşırken ya da tamirat yaparken bir alet kullandığınız sırada gözlük benzeri göz koruyucu ekipmanlar kullanmanızı öneririz. Bu sayede pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
 • Temizlik malzemeleri, deterjan ve ağır kimyasallar kullanırken gözlerinizi korumanız gerekiyor. Aksi bir durumda eğer bu kimyasallar gözlerinize temas ederse hemen bol su ile gözlerinizi yıkmalı ve en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 • Çocuklar ve özellikle bebekler gözlerini yaralama konusunda oldukça yatkındır. Sivri oyuncaklar ve ev eşyaları gibi kesici ekipmanları çocuklarınızdan uzak tutmalısınız.
 • Lens kullananların lenslerini günlük rutin olarak dezenfekte etmeleri gereklidir. Bu bakımın dikkatli yapılması ve taze lens solüsyonu kullanılması gereklidir. Ara sıra gözlerinizi dinlendirebilmek için gözlük takmayı tercih edebilirsiniz. Önerilen sürenin üzerinde lens takmamalısınız. Yatarken lenslerinizi çıkartıp kutusunda muhafaza etmelisiniz.
 • 8 saat kaliteli uyku, göz hastalıklarından ve gözün sağlıklı dinlenmesinde oldukça önemli bir rol oynar.
 • Sürekli ekrana bakarak çalışılan durumlarda 20 dakikada bir gözlerinizi ekrandan uzaklaştırıp farklı objelere bakmalısınız. Bu işlemi 20 saniye yapmanız gözünüzün sabit baktığı durumlarda tembelleşmesini önler.

Göz Ağrısına Ve Acımasına Ne İyi Gelir?

Patates

Çiğ patatesin cilt sıkılaştırma özelliği vardır. Ayrıca iltihap ve kaşıntıyı da azaltma gibi etkileri vardır. Çiğ patatesi temizleyerek dilimleyip buzdolabına koyun. Patates kolayca karardığı için suyun içerisinde dolapta bekletmeniz en uygunudur. Dilimlediğiniz patateslerden iki dilimi alarak gözlerinizde bekleterek etkisini göstermesini sağlayabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde sadece gözlerimize değil tüm vücudumuza faydalı bir besindir. Özellikle cilt bakımı için sıklıkla kullanılır. Gözlerimizde oluşan kaşıntılara karşı salatalık kullanmak oldukça etkilidir. Tahriş ve şişmeleri alması ile de bilinir. Salatalığı gözlerinize dilim şeklinde parçalara ayırarak patates gibi uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar bekletmeniz fayda sağlaması için yeterli olacaktır.

Göz Ağrısına Ve Acımasına Ne İyi Gelir
Göz Ağrısına Ve Acımasına Ne İyi Gelir

Soğuk Kompleks

Soğuk uygulaması gözlerdeki ağrılara karşı olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca ağrılardan dolayı oluşan kızarıklıklar ve şişliklere de iyi geliyor. Soğuk uygulama sırasında oldukça dikkatli olunması gerekir. Uygulanacak soğuk nesne mutlaka bir havlu ya da tülbentle sarılmalıdır. Aksi durumda soğuk yanmaları meydana gelebilir. Tülbent ile uygulanacak soğuk kompleks sırasında tülbent ıslatılarak uygulama yapılması da sağlıklı olabilir.

Yeşil Çay Uygulaması

Yeşil çay pek çok faydası olan bitkisel bir çaydır. Göz ve göz çevresinde meydana gelen kaşınmalar ve iltihabik durumların iyileşmesi için etkili bir uygulamadır.  Çok hızlı bir şekilde tedavi etme özelliği vardır.

Göz Ağrılarının Geçmesi İçin Uygulanabilecek Tedavi Çeşitleri

 • Göz ağrısının en yaygın tedaviler şunlardır,
 • Antibiyotikler
 • Antihistaminikler
 • Göz damlaları
 • Kortikosteroidler
 • Evde bakım
 • Gözlük
 • Sıcak kompres
 • Göz banyosu yapmak
 • Ağrı kesici ilaçlar
 • Cerrahi müdahale

Görme Kayıplarına Karşı İyi Gelen ve Gözleri Güçlendiren Besinler

 • Yumurta
 • Ceviz
 • Havuç
 • Kuruyemiş
 • Balık
 • Avokado
 • Baklagiller
 • Süt
 • Ispanak
 • Turp
 • Biber
 • Yabanmersini
 • Brokoli
 • Çilek

Bu yazımızda sizlere göz ağrıları ve göz ağrılarının sebeplerinin yanında gözlerinize iyi gelebilecek uygulamalar ve besinleri anlattık. Göz ağrısına ne iyi gelir konulu yazımız ile sizlerle faydalı bilgiler paylaştık. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx