Sağlık

Guillain Barre Sendromu Nedir? Semptomları Nelerdir?

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle Guillain Barre sendromu nedir, semptomları nelerdir, nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıl olur gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız. Guillain Barre sendromu, nörolojik bir rahatsızlık olup periferik sinir sisteminin etkilenmesine neden olur. Bu rahatsızlık, bireyin vücudunda kas güçsüzlüğü yaşamasına, reflekslerin kaybolmasına, vücutta uyuşma ve karıncalanma yaşanmasına sebep olur. Guillain Barre sendromuna her yaştaki bireyde karşılaşılabilir. Bu rahatsızlıkta, bireyin bağışıklık sistemi bireyin kendi sinir sistemine saldırarak otoimnün bir durumla meydana gelir. Bağışıklık sistemi, vücudumuzda enfeksiyona neden olan bakteri ve virüslerle savaşarak vücudumuzu koruyacak olan antikorlar ve beyaz kan hücrelerini kullanır. Guillain Barre sendromuna sahip olan bireyin vücudunda ise bağışıklık sistemi, sağlıklı sinirlerler savaşır.

Guillain Barre sendromunda imnün sistem, periferik sinirlerin miyelin kılıfını hedef alır. Bu rahatsızlığa sahip olmadan önce bireyde bazı enfeksiyonlar görülme durumu vardır. Guillain Barre sendromu, bireyin bacaklarından başlayarak kollarına, yüzüne ve solunum kaslarına kadar devam eden kas kuvvetsizliği ile meydana gelir.

Guillain Barre Sendromu Nedir, Semptomları Nelerdir?

Guillain Barre sendromu sırasıyla ayak, bacak ve vücudun üst bölümlerine doğru seyreder. Bu belirtilerin yanında vücutta kuvvetsizlik ve duysal bozukluklar da olur. Bu rahatsızlıkta birey hafif bir şekilde yorgunluk, yutmada ve nefes almada zorluk, kas kuvvetsizliği gibi semptomlara sahip olurlar. Rahatsızlık 4 haftaya kadar ilerleyerek semptomları şiddetlenebilir.

Reklamlar

Semptomlar:

 • El ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissetme
 • Yürümede ve merdiven çıkmada zorluk yaşamak
 • Konuşmada bozukluk yaşamak
 • Hipotansiyon ya da hipertansiyon yaşamak
 • Kalp ritminde meydana gelen bozukluklar
 • Bacaklardan vücudun üst kısımlarına doğru yükselen kas güçsüzlüğü yaşamak
 • Solunumda zorluk yaşamak
 • Göz kaslarında ve görmede zorluk yaşamak
 • Sindirim ile ilgili problemler yaşamak
 • Yayılmış vücut ağrıları
Guillain Barre Sendromunu Tetikleyen Faktörler
Guillain Barre Sendromunu Tetikleyen Faktörler

Guillain Barre Sendromunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Enfeksiyon geçirmek ya da üst solunum yollarından enfeksiyona sahip olmak, sendromu tetikleyen faktörlerdendir.

 • Kampilobakter Jejuni bakterisi
 • Sitomegalovirus virüsü
 • Epstein Barr virüsü
 • Sitomegalovirüs
 • Haemophilus İnfluenza virüsü
 • Hepatit A,B,C,E
 • HIV ve Herpesvirüs enfeksiyonları
 • Bazı ilaç kullanımları

Guillain Barre Sendromunun Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlıktaki görülen ilk semptomlar diğer hastalıklara benzer olabileceği için ilk aşamadaki tanı koyma durumu zor olabilir. Ancak tanıyı kesinleştirecek bazı faktörler mevcuttur. Bu faktörler bireyin sahip olduğu semptomların vücudunun iki tarafında da gözlemlenmesi, semptomların meydana çıkış hızı, bacaklardaki derin tendon reflekslerinin kaybolup kaybolmama durumu, kollardaki refleks durumudur.  

Guillain Barre Sendromunun Tedavi Yönetimleri Nelerdir?

Guillain Barre sendromunun kesin bir tedavisi yoktur. Ancak teşhis ne kadar erken olursa hastalığın iyileşme süreci kısalır. Bireyde bu rahatsızlığın şüphesi dahilinde hastaneye yatışı yapılır. Kaslarda güçsüzlükle birlikte görülen solunumda ve yutmada zorluk yaşanması durumunda kişiye solunum desteği verilir. Bununla birlikte kalp basıncı ve hızının da yakın takibe alınması gerekir.

Guillain Barre sendromu tedavisi için iki yöntem kullanılır. Tedavi yöntemlerinden biri plazmaferezdir. Bu tedavi yöntemi ile kişinin kanında bulunarak sinir dokularına zarar veren otoantikorların temizliği sağlanır. Bireyin vücudundaki kan alınarak plazma kısmından ayrılır ve kan hücreleri bireyin vücuduna geri aktarılır. İmmunglobulin tedavi yönteminde ise otoantikorların sinir hücrelerine verdiği zarar engellenmeye çalışılır. Bu yöntem kullanılarak bireyin bağışıklık sisteminin vücuduna saldırısının azaltılması amaçlanır.

Reklamlar

Yapılan tıbbi tedaviler sonrasında bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin çoğunluğunda yüksek miktarda iyileşme gözlemlenir. Bunun yanında, kalıcı kas güçsüzlüğü, yürüme güçlüğü gibi sıkıntılar yaşayan bireyler fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisine başlayabilir.

Hastalığın iyileşme sürecini yavaşlatan bazı faktörler de mevcut olabilir. Bu faktörler, bireyin yaşının fazla olması, Guillain Barre sendromu rahatsızlığının yanında başka bir tıbbi rahatsızlığa da sahip olması, Guillain Barre sendromu rahatsızlık semptomlarının hızlı ilerlemesi gibi faktörlerdir.

Bu yazımızda sizlerle Guillain Barre sendromu nedir, semptomları nelerdir, nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıl olur gibi soruların yanıtlarını paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlık Psikolojisi Nedir

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Psikolog Sevi Müge Kör

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx