Pratik Bilgiler

Hamilelik Dönemi ve Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Reklamlar

Hamilelik nasıl anlaşılır? Hamilelik, çeşitli belirtilerle kendini gösteren bir durumdur. Pek çok kadın, hamile olup olmadığını anlamak ister. Bunun pek çok yöntemi bulunmakta, bu yöntemler ile hamilelik anlaşılmaktadır. Anne olmak isteyen ve bu nedenle planlı bir şekilde hamile olan kadınlar, planları dahilinde ve çeşitli belirtiler ile hamile olduklarını anlayabilmektedir. Fakat çiftlerin herhangi planları olmamasına rağmen normal bir cinsel yaşantı sonrasında kadının hamile kalması mümkündür.

Cinsel birliktelik esnasında erkekten gelen sperm ve kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi sonrasında hamilelik meydana gelmektedir. Sperm ile yumurtanın döllenmesi sonrasında fetüs, kadın organ ve dokularında çeşitli değişiklikler oluşturmaktadır. Hamileliğin yaklaşık süresi 9 aydır fakat doğum, daha erken ya da daha geç gerçekleşebilmektedir. Hamileliğin farklı şekillerde adlandırılan çeşitli dönemleri bulunmaktadır. Bu dönemler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

Embriyotik Dönem: Sperm ile yumurtanın döllenmesinin başladığı andan 8. haftaya kadar olan dönemdir.

Reklamlar

Fetal Dönem: 8. haftadan doğuma kadar olan süredir.

Genç yaştaki kadınlarda hamilelik, döllenme sonrasındaki ilk gün içerisinde belirlenebilmektedir. Kadının adet düzensizliğinin tamamlanana kadar olan süredeki her yumurta döllenmeye uygundur. Bu nedenle yaşın ilerlemesi ile birlikte kişilerin hamile kalma oranlarında azalma meydana gelmektedir. Döllenme sonrasındaki 8-10 saat içerisinde ilk kusmanın gerçekleştiği görülmektedir. Fakat ileriki yaşlarda olan kadınlarda bu durum genellikle döllenme sonrası bir ya da iki hafta içerisinde kendisini belli etmektedir. Hamilelik belirtileri kişinin hamile olduğunu anlamasına yardımcı olmaktadır.

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Pek çok kişi, adette gecikme meydana geldiğinde hamile olduğunu düşünebilmektedir. Fakat cinsel ilişki sonrasındaki ilk adet gecikmesi, hamileliğin göstergesi olmayabilir. Hamile olduğumu nasıl anlarım sorusu bağlamında aşağıdaki belirtiler söz konusu olmaktadır:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vücut ısısında artış meydana gelmesi
 • Kokulara karşı aşırı bir hassasiyet gösterilmesi
 • Yorgunluk ve bitkinlik hali
 • Fetal hareketlerin hissedilmesi
 • İdrar ile alakalı çeşitli şikayetlerin olması
 • Göğüslerde belirgin değişikliklerin olması
 • Vajinal mukoza renk değişikliği
 • Deri pigmentasyonunun artması ve abdominal striaların görülmesi
 • İştahta artma ve bazı gıdalardan tiksinti duyma
 • Duygusal anlamda değişikliklerin meydana gelmesi

Bu belirtiler, kişinin hamile olduğunu gösterebilmektedir. Fakat adet gecikmesi; stres, çeşitli rahatsızlıklar vb. nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişinin hamile olduğunu anlamasını sağlayan çeşitli testlerin yapılması çok daha sağlıklı bir yöntemdir.

Reklamlar
Hamilelik Nasıl Anlaşılır
Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Bilindiği üzere hamilelik ile beraber, kadının vücudunda bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler, hamilelikle ilgili çeşitli ipuçları vermektedir. Bazı kadınlar, hamile olduklarını anlamayabilir. Bazı kadınlarda gebelik belirtileri 1 hafta içerisinde kendisini belli etse de bazı kadınlar, bu durumu çok daha geç yaşayabilmektedir. Bu nedenle kadınların hamileliğin belirtilerini tam olarak bilmesi ve bu belirtiler ile kendi durumlarını karşılaştırması gerekmektedir.

Embriyonun rahme tutunması, rahim büyümesi, hormon salımı vb. sebepler, hamilelik süreci içerisinde hafta hafta değişmektedir. Bu nedenle kişinin kendini dinlemesi ve vücudunda var olan değişiklikleri anlaması çok önemlidir.

Hamilelik belirtileri; kasık ağrısı, hafif kanama ve akıntı, memelerde hassasiyet, adet gecikmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, mide ekşimesi, sık bir şekilde idrara çıkma, kokulara karşı hassas olma, vücut sıcaklığında değişim gözlenmesi, baş dönmesi şeklinde sıralanabilir. Bu belirtiler, kişinin kesin hamile olduğunu belli etmeyebilir. Bu nedenle gebelik şüphesi taşıyan kişilerin doktora görünmesi gerekmektedir.

Test Yapmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır
Test Yapmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Test Yapmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamile olup olmadığını anlamak isteyen kişiler, test yapmadan hamilelik nasıl anlaşılır sorusunu sormakta ve çeşitli yöntemler araştırmaktadır. Kişi, test yapmadan hamilelik testini yapabilir fakat bu yöntemlerin kesin sonuç verdiğini düşünmemek gerekmektedir. Kesin sonuçlar için mutlaka doktora gidilmesi ve doktor tarafından önerilen testlerin yaptırılması gerekmektedir.

Kişi, gebelik belirtilerinden yola çıkarak hamile olup olmadığını anlayabilir. Bunun için hafta hafta hamilelik belirtilerinin göz önünde tutulması ve bu belirtiler bağlamında vücutta görülen değişiklikler not edilmelidir. Hamilelik belirtilerinde var olan değişimler, kişinin gebe olduğunu ifade edebilmektedir. Bunun yanı sıra evde uygulanabilecek hamilelik testleri bulunsa da bu testlerin kesin sonuçlar verdiğine dair net bir şey söylenmesi mümkün değildir.

Parmakla Hamilelik Testi

Parmakla hamilelik nasıl anlaşılır, çok eski dönemlerde kadınların gebe olup olmadığının anlaşılması adına kullanılıyor idi. Fakat sonraki dönemlerde tıbbın ilerlemesi ve hamileliğin anlaşılabilmesini mümkün kılan yöntemlerin geliştirilmesi, parmakla hamilelik testinin geri planda kalmasına neden olmuştur. Yöntem dahilinde hamilelik şüphesi taşıyan kadının rahmine dokunması gerekmektedir. Bu yöntem ile kadının rahminde bir sertlik bulunması onun hamile olmadığına işarettir. Eğer rahimde herhangi bir sertlik yoksa kadının hamile olma ihtimali bulunmaktadır. Fakat yöntemin %100 başarılı olduğunu söylemek zordur.

Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?

Kişinin hamile kaldığını anlaması yolunda en etkili yöntem doktor muayenesidir. Fakat doktora gitme durumu olmayan kadınlar gebelik testi ile hamile olup olmadıklarını anlayabilmektedir. Bu test eczanelerden edinilebilmekte olup evde uygulanabilecek testlerin en güvenilirlerinden bir tanesidir. Bu test bağlamında kişi, idrarını test kutusunda bulunan kaba yapmalıdır. Bunun sonrasında idrar, HCG karşıtı antikorlarla belirli işlemlerden geçmektedir. Belirli bir süre sonra test çubuğundaki rengin değişmesi, kişinin hamile olup olmadığını ifade edecektir. Bunun yanı sıra çubuk üzerinde çift çizgi var ise kişinin hamile olma ihtimali yüksektir.

Testsiz Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Testsiz hamilelik nasıl anlaşılır sorusu genel bir soru olmakta, bu soru bağlamında çeşitli cevaplar verilebilmektedir. Bu cevaplardan bazıları kişilerin evde gebelik testi yapmasını mümkün kılmaktadır. Evlerde yapılabilecek gebelik testleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Düz bir zeminde idrar 24 saat bekletin. Eğer idrarda bir değişiklik yoksa kişinin hamile olma ihtimali bulunmaktadır.
 • Beyaz renk diş macunu bir kaseye koyun. Ardından idrarınızı ekleyin. Köpürme olur ve renk maviye dönerse kişi hamiledir.
 • Bir kabın içerisine şeker ve sabah uyandığınız zamandaki idrarınızı koyun. Şekerde topaklanma olursa sonuç olumludur.

Bu yöntemler kesin sonuçlar vermediği için kişinin doktora görünmesi ve doktorun uygun gördüğü testleri yaptırması gerekmektedir.

Vajinadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Kişinin hamile olup olmadığını anlayabilmesi adına en sağlıklı yöntemlerden bir tanesi vücudunu dinlemesi ve vücudunda değişiklik meydana gelip gelmediğini incelemesidir. Hafta hafta gebelik belirtileriyle birlikte kişi, vücudunda bu belirtilere uygun değişiklikler olup olmadığını anlayabilir. Fakat gebelik anlaşılması adına bir diğer yöntem vajinadan gebelik testidir. Peki vajinadan hamilelik nasıl anlaşılır?

Kişi rahmine dokunmalı ve rahminde bir sertlik bulunup bulunmadığını test etmelidir. Eğer bir sertlik varsa gebe değildir ama sertlik yoksa kadının gebe olma ihtimali bulunmaktadır. Kesin ve net sonuçlar için doktor muayenesinin önemli olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Hamilelik Dönemi ve Hamilelik Nasıl Anlaşılır? konulu yazımız umarız faydalı olmuştur. Bollaşan Kazaklar Eski Haline Nasıl Gelir? adlı yazımız ilginizi çekerse okumanızı öneririz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx