Pratik Bilgiler

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir?

Reklamlar

Hindistan cevizi nasıl kesilir? Bu soru en çok tropikal meyve sevenlerin merak ettiği sorulardan biridir. Hindistan cevizinin sağlık açısından çok faydalı olduğunu duyuyoruz. Ancak nasıl kesildiğini bilemeyince faydalanmakta bir o kadar zor oluyor. Şimdi vereceğimiz yöntemleri kullanarak sert olan Hindistan cevizlerini bile açabileceksiniz. Merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir ?

Hindistan cevizini sevip de nasıl kesildiğini bilmeyenler bu yüzden alamayanlar az sonra okuyacağınız yöntemleri kullanarak Hindistan cevizini kesmeyi öğreneceksiniz. Hindistan cevizinin en büyük faydası kandaki kolesterolün atılmasına yardımcı olması metabolizmayı ve sindirim sistemini çalıştırmasıdır. Aynı zamanda Hindistan cevizi meyvesi nörolojik hastalıkların da azalmasına yardımcı olmaktadır.

Hindistan cevizini kesemediğiniz zaman taktiklerini bilmediğiniz zaman bu meyveyi yemek imkansız hale gelecek, hatta hiç faydalarından yararlanamamanızı sağlayacaktır. Ancak bahsedeceğim birkaç basit ipucuyla Hindistan cevizini kesmenin kolay yollarını öğreneceksiniz.

Reklamlar

Hindistan cevizinin kesimi hakkında herhangi bir bilgi sahibi değilseniz bu meyveyi yemekten soğursunuz ve hiç tüketmemenize sebep olabilir. Burada bahsedeceğimiz ipuçlarını kullanırsanız kolay bir şekilde Hindistan cevizinize kesebileceksiniz. Verdiğimiz talimatlara uyduğunuz sürece Hindistan cevizinin faydalarından yararlanmanız çok kolay olacaktır.

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir
Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir?

İlk yöntemde çekiç ve bıçak kullanılabilir. Hindistan cevizini kolay bir şekilde kesmek için yumuşak bir yerini bulmanız gerekiyor. Yumuşak yeri bulursanız orayı bir bıçakla delmelisiniz. İçinde ki sütü bir can kavanoza boşaltabilirsiniz.

Hindistan cevizi suyunu içmek için Hindistan cevizini ikiye bölmenize gerek yoktur. Yumuşak noktasından bir delik açarak pipetle içindeki suyu içebilirsiniz. İçindeki suyu boşalttıktan sonra Hindistan cevizinin ortasına çekiçle sert bir şekilde vurduğunuzda ortadan ikiye ayrıldığını göreceksiniz.

İkinci yöntem de fırında ısıtma yöntemidir. Bu yöntemde de çekiç kullanacaksınız. Öncelikle hindistan cevizini yumuşak noktasından delerek içindeki suyu boşaltmalısınız. Sonrasında Hindistan cevizini fırında 15 dakika ısıtınız. Fırın 200 derece olmalıdır. Isınma sonrasında Hindistan cevizinizin kabuğunun kırıldığını göreceksiniz.

Reklamlar

Üçüncü yöntem ise Hindistan cevizini derin dondurucuya koymaktır. Derin dondurucunun sıcaklığının en düşük seviyede olduğuna dikkat edin. 12 derin dondurucuda tuttuktan sonra çıkarabilirsiniz. Hindistan cevizi donmuş halde olacağını için çekiçle vurduğunuz anda kabuğu dağılacaktır. Bu yöntemin çok tercih edilmemesinin sebebi biraz fazla zaman almasıdır.

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir
Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir

Hindistan Cevizi Kabuğunu Keserken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hindistan cevizinin taze ya da baya olduğunu anlamak için içinde su olup olmadığına bakmalısınız. Hindistan cevizini salladığınız zaman anlayabilirsiniz. Eğer içinde su yoksa o Hindistan cevizini almamalısınız. Çünkü hindistan cevizinin içinde su yoksa bayat olduğunu gösterir.

Hindistan cevizini soyduktan sonra üstünde olan kahverengi ince deriyi de yerseniz o kısım da lif açısından zengindir. Tadını beğenmezseniz soyabilirsiniz. Ayrıca yaralanmamak için eti bıçakla ayırırken dikkatli olunuz.

Fırın yöntemini kullandıysanız Hindistan cevizini fırından çıkardıktan sonra soğuk suya atıp çıkarırsanız daha kolay kırılacaktır.

Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir
Hindistan Cevizi Nasıl Kesilir

Hindistan Cevizinin Faydaları

  • Hindistan cevizinin içeriğinde mineral selenyum ve çinko bulunur. Bu yüzden antioksidandır. Bu özelliği olduğu için kişisel bakım ürünlerinde ve güneş kremlerinin içeriğinde kullanılır.
  • Kalsiyum bakımından zengin oluğu için kemik sağlığına ve diş sağlığına katkıları vardır.
  • Hindistan cevizi yağı yemeklerde de güvenle kullanılabilir. Yağ asitleri içerdiği için ısı yüksek olsa da okside olmamaktadır.
  • Hindistan cevizinin antimikrobiyal özelliği olduğun için hastalık oluşturan mantar, bakteri, virüs ve parazitleri öldürmekte etkili olduğu yapılan araştırmalarda ispatlanmıştır.
  • Hindistan cevizi aynı zamanda kuvvetli bir idrar söktürücüdür ve idrar yolu enfeksiyonlardan da korumaktadır.
  • Hamilelik döneminde anne adayları Hindistan cevizi tüketirlerse fetüse faydalı olacaktır. Anne adaylarının mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Hindistan cevizi kolesterol seviyesini dengesini tutar. Ve araştırmalar sonucunda Hindistan cevizinin kansere karşı savaşçı meyvelerden olduğu öğrenilmiştir.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx