Şifalı Bitkiler

Anne Sütü Kadar Değerli Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

Reklamlar

Hindistan cevizi suyu faydaları arasında kilo vermeyi desteklemek, diyabeti yönetmek, sindirim sürecini desteklemek, yüksek tansiyonu dengelemek, kalp sağlığı desteklemek ve böbrek sağlığını korumak yer alır.

Diğer; Hindistan cevizi suyu faydaları arasında baş ağrısı ve migreni hafifletmek, hamileliği desteklemek, cilt sorunlarını iyileştirmek, kanseri önlemeye yardımcı olmak, bakterilerle savaşmak, hasar görmüş saçları iyileştirmek ve vücudu nemli tutmak yer alır.

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi suyu, sağlığınızı hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyileştirebilecek ferahlatıcı bir içecektir. Hindistan cevizi suyu kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda parlak bir cilde de kavuşabilirsiniz.

Yaz aylarında yaygın olarak tüketilen Hindistan cevizi suyu anne adayları için son derece besleyicidir. Ayrıca son zamanlarda susuzluğu giderici özelliğinden dolayı ün kazanmış ve içecek endüstrisinde popüler bir içecek haline gelmiştir. Beslenme uzmanları, vücudumuzun enerjisini korumak ve gerekli besinleri alabilmek için günlük beslenmenize Hindistan cevizi suyu eklemenizi öneriyor.

Hindistan cevizi suyu nedir?
Hindistan cevizi suyu nedir?

Hindistan cevizi suyu nedir?

Hindistan cevizi suyu, genç ve yeşil bir Hindistan cevizinde bulunan meyvenin suyudur. Bu su, Hindistan cevizinin tamamen olgunlaşıp yenilebilir hale gelene kadar beslenmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi sadece Cocos nucifera olarak bilinen palmiye ağaçlarında yetişir. Hindistan cevizinde doğal olarak üretilen su, minimum yağ içeriği içerir. Çoğu insan Hindistan cevizi suyunu, Hindistan cevizi sütü ile karıştırır; bununla birlikte, her iki sıvı da farklıdır ve farklı şekilde işlenir.

Reklamlar

Hindistan Cevizi Suyunun Besin Değeri

Bir bardak Hindistan cevizi suyunda aşağıdaki vitamin ve mineraller bulunur.

 • Kalsiyum %6
 • Karbonhidratlar %9
 • Lif %3
 • Folat %2
 • Demir 6%
 • Magnezyum %15
 • Manganez %17
 • %2 protein
 • Potasyum%17
 • Pantotenik asit %5
 • Riboflavin %3
 • Sodyum %11
 • Tiamin %4
 • C vitamini %10
 • B6 Vitamini %3
 • E vitamini %3
 • K vitamini %2
Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir?
Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir?

1. Şeker Hastaları İçin Hindistan Cevizi Suyu

Şeker hastalığı ile iştahınızı kontrol etmek zorlaşır ve dikkatli olmazsanız, istemeden en sevdiğiniz yiyecekleri yiyebilirsiniz. Çok fazla kalori tüketmek, özellikle tip 2 diyabetiniz varsa, sık sık karşılaşmak istemediğiniz bir şey olan kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olabilir.

Hindistan cevizi suyu sıfır şeker içerir ve bu nedenle şeker hastaları için tüketilmesi güvenlidir. Ayrıca, artan iştahınızı da kontrol etmeye yardımcı olan bir dizi besin içeren düşük kalorili bir içecektir. Hindistan cevizi suyu, glikozu etkili bir şekilde emer ve kan dolaşımına girmesini engeller. Ayrıca, Hindistan cevizi suyunda bulunan amino asitler gibi bileşikler, insüline karşı duyarsızlığı kontrol etmek için gereklidir.

2. Hindistan Cevizi Suyu Zayıflatır Mı?

Sağlıksız veya zayıf metabolizma kilo vermeyi engelleyebilir. Metabolizmanızı hızlandırmak için sıvısı tüketmeniz gerekir. Bu yüzden Hindistan cevizi suyu bu işi sizin için yapabilir.

Yeşil Hindistan cevizinde bulunan su, yalnızca yavaş metabolizmayı hızlandırmak için etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda iştahınızı da azaltabilir. Obez veya aşırı kilolu bireyler için güvenli olan, sıfır yağ içeriğine sahiptir. Az kalori içermesine rağmen kilo almayı önler.

Reklamlar

3. Hindistan Cevizi Suyu Sindirimi Destekler

Ne kadar çok sıvı tüketirseniz, sindirimimiz için o kadar faydalı olacaktır. Çoğu durumda sindirim, asidik sıvıların çoğalmasına katkıda bulunan sıvıların minimum tüketimi nedeniyle gerçekleşir ve çeşitli sindirim sorunlarıyla bu yüzden karşılaşırsınız.

Hindistan cevizi suyu tüketmek genel mide sağlığınız için oldukça güvenlidir. Günlük beslenmenize dahil ederek, yalnızca gerekli miktarda sıvı almakla kalmaz, aynı zamanda Hindistan cevizi suyunda bulunan lif hazımsızlığı tedavi etmeye de yardımcı olabilir.

4. Yüksek Tansiyon İçin Hindistan Cevizi Suyu

Artan kan basıncı, kardiyovasküler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Beslenme uzmanları, kan basıncı gibi kronik sağlık sorunlarının tedavisi söz konusu olduğunda, besin dolu Hindistan cevizi suyunun tüketilmesini önermektedir. Hindistan cevizi suyunda bulunan doğal elektrolitler, yüksek tansiyona katkıda bulunan tüm faktörleri önlemeye yardımcı olur.

Kalp Damar Sağlığı İçin Hindistan Cevizi Suyu
Kalp Damar Sağlığı İçin Hindistan Cevizi Suyu

5. Kalp Damar Sağlığı İçin Hindistan Cevizi Suyu

Kalp sağlığınızı korumak için uzmanlar kolesterol seviyenizi dengelemenizi önerir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hindistan cevizi suyunun kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olacak bileşiklerle yüklü olduğunu göstermiştir. Bu nedenle hindistan cevizi suyu tüketmek, kardiyovasküler sağlığınızı korumak için etkili bir seçenek olabilir.

6. Hindistan Cevizi Suyu Böbrek Sağlığını Korur

Doğru idrara çıkma, sağlıklı böbreklere yol açacak toksik maddeleri, kimyasalları, aşırı tuzu vb. vücuttan atabilir. Hindistan cevizi suyunu beslenmenize dahil ederek idrar yolu enfeksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli böbrek problemlerini tedavi edebilirsiniz.

Enfeksiyöz bakterileri önlemeye yardımcı olan antibakteriyel özellikleri sayesinde böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca Hindistan cevizi suyu, böbrek taşlarını etkili bir şekilde eritmek için gerekli olan yeterli düzeyde potasyum içerir.

7. Baş Ağrısı ve Migren İçin Hindistan Cevizi Suyu

Sık sık baş ağrısına ve migrene yatkınsanız, taze Hindistan cevizi suyu tüketmeniz gerekir. Tahriş edici baş ağrılarıyla ilişkili sorunlarla savaşmak için lezzetli bir doğal çözümdür.

Migreni tedavisi için magnezyum çok önemlidir. Hindistan cevizi suyu magnezyum bakımından zengindir. Ne olursa olsun, şiddetli ağrı durumunda, kullanmadan önce doktorunuza danışmak önemlidir.

8. Anne Adayları İçin Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

Hindistan cevizi suyu faydaları arasında, fetüs için besleyici olması da yer alır ve vücudu güçlendirir. Sadece bir bardak taze Hindistan cevizi suyu tüketerek gerekli çeşitli besin maddelerini elde edebilirsiniz. Yeterli miktarda magnezyum, potasyum, amino asit ve C vitamini içerdiğinden anne adayları için iki günde bir, bir bardak Hindistan cevizi suyu almak yeterlidir.

Ayrıca Hindistan cevizi suyu, hamilelik sırasında vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olacak lif ve az kalori elde etmek için güvenli bir kaynaktır.

Hindistan Cevizi Suyu Cilt Durumunu İyileştirir
Hindistan Cevizi Suyu Cilt Durumunu İyileştirir

9. Hindistan Cevizi Suyu Cilt Durumunu İyileştirir

Düzenli olarak Hindistan cevizi suyu içmeye başladığınızda, cildinize kimyasal dolu güzellik ürünleri ile bakım yapmayı unutacaksınız. Sadece kuru ve hasarlı cildi tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda suda bulunan sitokinler de doğal bir nemlendirici görevi görür.

Bu sitokinler düzenli tüketildiğinde erken kırışıklıkları önler, pigmentasyonu azaltır. Bunun dışında taze Hindistan cevizi suyu faydaları da sivilce ve cilt tahrişini önleyerek kendisini size sıklıkla hatırlatır.

10. Hindistan Cevizi Suyu Kansere Karşı Korur

Uzmanlar hindistan cevizi suyu tüketmenin kanser tedavisine yardımcı olacağını savunuyor. Vücudunuzdaki kanserli hücrelerin büyümesini yatıştırmak için yeterince güçlü olan aktif bir anti kanser ajanı olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, kanser tedavisinde, Hindistan cevizi suyu faydaları daha çok inceleme gerektiren bir konudur. Kanser hastaları üzerindeki etkileri için birçok çalışma hala sürmektedir.

11. Hindistan Cevizi Suyu Yıpranmış Saçları Tedavi Eder

Sadece taze ve soğutulmuş Hindistan cevizi suyunu yudumlayarak saçınızın durumunu iyileştirebilirsiniz. Bu hoş ve lezzetli su, saç derinizi etkili bir şekilde besleyerek sağlıklı saç köklerine ve saç tellerini güçlendirmeye yardımcı olur.

12. Hidrasyon için Hindistan Cevizi Suyu

Hava durumu ne olursa olsun vücudunuzu nemli tutmak çok önemlidir. Ayrıca, Hindistan cevizi suyunda bulunan besinler, tıpkı hidrasyon çözeltileri gibi çalıştığından, az sıvı alanlar için oldukça etkili işler çıkartır.

13. Hindistan Cevizi Suyu Mikroplarla Savaşır

Antimikrobiyal olan Hindistan cevizi suyu, sizi çeşitli enfeksiyonlardan koruyan pozitif ve negatif bakterileri yok etme potansiyeline sahiptir. Düzenli Hindistan cevizi suyu alımı ile mikroplara karşı savaş açmış olursunuz.

Hindistan Cevizi Suyu Bebeklere Verilir mi?
Hindistan Cevizi Suyu Bebeklere Verilir mi?

Hindistan Cevizi Suyu Bebeklere Verilir mi?

Hindistan cevizi suyu faydaları arasında anne sütü kadar besinlerle dolu olması da yer almaktadır. Bu sebepten beslenme uzmanları bebeklere verilmesini önermektedir. Ayrıca tamamı su olduğu için anne sütü kadar zararsızdır.

Hindistan cevizi suyu bebeklere faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Ne olursa olsun bu zararsız içeceği vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hindistan Cevizi Suyu Zararları

Hindistan cevizi suyu içeriği tamamen su olduğu için herhangi bir yan etkisi yoktur. Aşırı tüketimde ishal yaptığı gözlemlenmiştir. Bunun haricinde güvenle tüketebilirsiniz. Her durumda doktora sormakta fayda var.

İlginizi çekebilir: Ananas Suyunun Faydaları

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx