Şifalı Bitkiler

Kim Kardashian Her Gün İçiyor! Ananas Suyunun Faydaları

Reklamlar

Kim Kardashian’ın Ananas Suyunu Dünya genelinde meşhur etmesi ile, insanlar, ananas suyunun faydaları nedir? diye araştırma başladı. Ananas suyunun faydaları arasında kolesterol seviyesini düşürme, kemikleri güçlendirme, yaraları iyileştirme, eklem ağrılarını giderme, erkeklerde doğurganlığını arttırma, enerjiyi seviyelerini artırma, kansızlığı önleme, sindirimi destekleme, kanser riskini azaltma, kalp sağlığını destekleme, soğuk algınlığı ve öksürüğü önleme, kolit tedavisi ve yaşlanma sürecini yavaşlatma yer almaktadır.

Ananas, sadece ağız sulandırmak ile kalmayan, aynı zamanda çeşitli sağlık yararları içeren tropik meyvedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilen meyvelerin başında gelir. Ananas parçalarını salatalara ve hatta tatlılara ekleyebilir veya tam bir yaz içeceği olan ananas suyu yapabilirsiniz.

Ananas Nedir?
Ananas Nedir?

Ananas Nedir?

Ananas, içi parlak sarı ve dikenli dış görünüme sahip tropikal bir meyvedir. Ananasın tadı tatlı ve ekşidir. Sadece serinletici değil, aynı zamanda sağlık açısından da muazzam faydalar içeren bu meyve ile lezzetli bir içecek yapabilirsiniz. Ananas dünyada yaygın olarak yetiştirilen üçüncü tropikal meyvedir. Bu sebepten ananas suyunun faydaları nelerdir? Göz atmakta fayda var.

Reklamlar

Ananas Suyu Besin Değeri

Bir bardak ananas suyu içerisinde aşağıdaki vitamin ve mineraller vardır.

 • Diyet lifi 40g
 • Enerji 52 kalori
 • Protein 54g
 • Demir 28 mg
 • Karbonhidrat 7 gr
 • Kalsiyum 16 mg
 • Çinko 10 mg
 • A vitamini 130 IU
 • B1 vitamini  079 mg
 • B2 vitamini 031 mg
 • B3 Vitamini 489 mg
 • B6 Vitamini 110 mg
 • C vitamini 24 mg
 Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?
 Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

1. Ananas Suyu Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Bir bardak ananas suyu, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Kan dolaşımındaki ekstra kolesterolü doğal olarak azaltan bileşiklere sahiptir. Plazma lipidleri üzerinde önemli bir etkisi olan ananas suyu, birçok çalışmada kanıtlandığı üzere, düzenli tüketildiğinde kan basıncını normalleştirdiği ve onu destekleyen faktörleri kontrol ettiği sonucuna varmıştır.

2. Ananas Suyu Kemikleri Güçlendirir

Ananas suyunun faydaları arasında daha güçlü kemikler oluşturmakta yer almaktadır.Ananas suyu manganez içerir ve bu içerik, güçlü kemikler ve dokular sağlayan önemli bir mineraldir. Sadece bir bardak ananas suyu içmek %73 manganez içerir.Buda günlük olarak gerekli olan manganez ihtiyacını karşılamak anlamına gelmektedir. Sağlıklı kemikler için ananas suyu içmenin sadece çocuklar için değil yetişkinler için de etkili olduğu görülmektedir.

3. Ananas Suyu Yaraları İyileştirmenin Hızlı Yolu

Ananas suyu, tendon yaralanmaları veya kas yırtılmaları söz konusu olduğunda, bu yaralanmaları tedavi edebilecek bromelain ile yüklüdür. Bu bileşenin, doku mutasyonlarına neden olabilen malondialdehit seviyelerini azalttığı bilinmektedir. Uzmanlara göre ananas suyu içmek hem yaraları iyileştirir ve hemde bunu hızlı bir şekilde yapar.

Reklamlar

4. Ananas Suyu Eklem Ağrılarını Giderir

Ananas suyunun faydaları arasında iltihap önleme özellikleri de yer almaktadır. Anti-inflamatuar niteliklerle zenginleştirilmiş olması, kas kramplarını ve eklem ağrılarını hafifletir. Bu nitelikler, egzersiz sonrası veya günün yorgunluğunu atmak istediğiniz zamanda size yardımcı olur. Ayrıca, ananas suyunda bulunan bromelain artriti tedavi edebilir. İçerdiği iltihap önleyici bileşikler, genellikle artrit belirtisi olarak kabul edilen eklemlerde oluşan iltihapla sıkı şekilde mücadele eder.

Ananas Suyu
Ananas Suyu

5. Ananas Suyu Erkek Doğurganlığını Artırır

Ananas suyunda bulunan manganez enziminin, sperm kalitesini artırdığı bilinmektedir. Bir bardak taze ananas suyu, günlük manganez ihtiyacı için fazlasıyla yeterli olan 1.3 mg manganez içerir. Yakın tarihli bir araştırma, bu enzim sperm hareketliliğini iyileştirdiği ve artırdığını ortaya koymuştur.

6. Ananas Suyu Enerjiyi Artırır

Vücudunuzun aktif ve enerjik kalması için muazzam miktarda besine ihtiyacı vardır. Vücut, gerekli tüm mineral ve vitaminler düzenli olarak verildiğinde düzgün çalışır. Bir bardak ananas suyu, C vitamini de dahil olmak üzere bir çok vitamin bakımından oldukça zengindir.

Ananas suyu, narenciyeden sonra C vitamini bakımından zengin ikinci meyvedir. C vitamini, B1 vitamini ile birleşir, sadece metabolizmayı hızlandırmaz, aynı zamanda enerjinizi de artırır. Bu nedenle, gün boyunca enerjik ve aktif kalmak için her sabah ananas suyu içmeye başlayın.

7. Ananas Suyu Kansızlığı Önler

Ananas gerçekten doğanın bir armağanıdır. Tüm vitaminlerin yanı sıra, bu meyve, demir ile yüklüdür. Çiğ olarak veya meyve suyu şeklinde tüketildiğinde içinde bulunan mineraller kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunur. Kandaki, kırmızı kan hücrelerinin azlığı veya azalma eğilimi anemiye neden olur ve bu da bir dizi sağlık bozukluğuna yol açar. Düzenli olarak ananas suyu tüketerek bu sorunla başa çıkmanızı sağlar.

8. Ananas Suyu Sindirimi Destekler

Lif tüketmek, uygun sindirimi sürdürmek için çok önemlidir. Ananas suyundan yeterli miktarda lif alabilirsiniz. Sadece sindirim sisteminizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketini de iyileştirir. Birçok çalışma, kabızlık tedavisinde de ananas suyunun etkinliğini kanıtlamıştır.

Ananas Suyu Kanser Riskini Azaltır
Ananas Suyu Kanser Riskini Azaltır

9. Ananas Suyu Kanser Riskini Azaltır

Antioksidanların kanserli hücre üzerindeki baskılayıcı ve yok edici özellikleri vardır. Ananas suyunda bulunan, antioksidanların ve bromelainin varlığı kanserli hücreler ve serbest radikallerle savaşmaya yarar. Bromelain enzimi kanserli hücrelerin büyümesini engelleme potansiyeline sahiptir. Ayrıca ananas suyu aynı zamanda bağışıklık güçlendirici işlevi görür ve çeşitli kanser türlerinin gelişmesini engeller.

10. Ananas Suyu Kalp Damar Sağlığını Destekler

Kalp hastalıklarının ana faktörü yüksek kolesteroldür. Kötü beslenme, fiziksel hareketsizlik ve stres gibi diğer faktörler de kalp sorunlarına katkıda bulunur. Ananas suyu mineraller, lifler ve kalbin düzgün çalışmasını sağlayan vitaminlerle yüklü olduğu için düzenli olarak tüketerek kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Bu bileşenler, kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olur.

11. Ananas Suyu Soğuk algınlığı ve Öksürüğü Önler

Soğuk havalarda ananas suyu içmek sizi grip ve soğuk algınlığı semptomlarından koruyacaktır. Ananas, soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslerle savaşan C vitamini ve bromelain dahil tüm bileşenlere sahiptir. Bu nedenle çocuklarınızın bağışıklığını güçlendirmek için bir bardak taze ananas suyu içirmek, size çok şey kazandıracaktır

12. Ananas Suyu Koliti Tedavi Eder

Kolit, kalın bağırsak da ve kolon da iltihabın gelişmeye başladığı bir gastrointestinal problemdir. Ananas suyu içmek, kolit ile uğraşan insanlar için harikalar yaratabilir. Bu tıbbi bozukluk ishale, karın ağrısına ve dehidrasyona neden olabilir. Bir araştırmaya göre, ananas suyu tüketmek, hastalıkla ilişkili iltihabı ve şişmeyi azaltarak koliti tedavi edebildiğini ortaya koydu.

13. Ananas Suyu Yaşlanma Karşıtıdır

Bol miktarda ananas suyu için ve genç kalın. Kim Kardashian neden ananas suyu içiyor şimdi daha iyi anlıyoruz. Çoğu markanın ürünlerinde kullandığı ve taze ananas suyunda yaygın olarak bulunan alfa hidroksi asitler sayesinde yaşlanmaya dur diyebilirsiniz. Bu maddeler, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildinizin sağlıklı ve genç kalmasından sorumludur. Ayrıca bal, yumurta akı ekleyerek basit ve en hızlı yüz maskelerini yapabilirsiniz. Maskeyi 15 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Cildinizi pürüzsüz ve bebek gibi yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Ananas Suyunun Zararları

Ananas suyunun aşırı tüketilmesi kalp ameliyatı olmuş ve kan sulandırıcı kullananlar için tehlikeli olabilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. K vitamini eksikliği yaşayanlar ve kan pıhtılaşması sorunu olanlar doktora danışmadan kullanmaması gerekir.

İlginizi çekebilir: Mucize Etkileri ile Bamya Tohumu Faydaları

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx