Pratik Bilgiler

İlk Yardım Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

Reklamlar

Başta trafik kazaları olmak üzere ev veya iş kazaları ya da doğal afetler gibi acil durumlarda ilk yardım hayat kurtarır. Özellikle son yıllarda daha fazla bir öneme sahip olan ilk yardım müdahalesi ancak alanında uzman ve eğitimini almış kişiler tarafından yapılmalıdır. İlk yardım eğitimi almak için açılan kurslara gidenler ilk yardım eğitmeni olarak istihdam edilir.

Eğitmenlik İçin İlk Şart

Eğitmen olabilmek için ilk şart ilk yardım sertifikasıdır bundan dolayı ilk yardım sertifikası ne işe yarar sorusunun cevabı net olarak verilmektedir. 18 yaşını dolduran ve en az ilkokul mezunu olan herkese ilk yardım eğitimi alabilir.

Alınan eğitimin ardından başarılı olanlara ilk yardım sertifikası ile birlikte ilk yardımcı kimlik kartı verilir. İlk yardım sertifikası birçok konuda işe yarar;

Reklamlar
  • Acil durumlarda ilk müdahale yapma yetkisi verir.
  • Yakınların karşılaştığı küçük kazalarda yarıda yaralanmalarda müdahale etme imkanı sağlar.
  • İlk yardım yönetmeliğine göre istihdam edilmesi zorunlu olan alanlarda çalışır.
  • İşe alımlarda her zaman öncelikli olarak tercih edilme imkanını sağlar.
  • Çeşitli yollardan toplumun bilinçlenmesi için çaba gösterir.
İlk Yardım Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

Temel İlk Yardım Eğitimi

Temel ilk yardım eğitimini tamamlayanlara verilen yetkinlik belgesi olan ilk yardım sertifikası ani bir durumda hayat kurtardığı gibi doğru müdahale ile kazazedelerin sağlığını korur. İlk yardım sertifikası ne işe yarar incelendiğinde öncelikli olarak halk eğitim merkezlerinde eğitim verme imkanı oluşturur.

Sürücü kurslarında ya da sağlık bakanlığı bünyesinde ilk yardım eğitmeni olarak istihdam edilir. İlk yardım sertifikası bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve kurslar aracılığıyla verilir.

İlk Yardımcı Kimliği
İlk Yardımcı Kimliği

İlk Yardımcı Kimliği

Geçerlilik süresi 3 yıl olan ve 3 yıl sonunda geçerliliği tamamlanan sertifika için ilk yardım yenileme eğitimi alınır ve böylelikle 3 yıl daha uzatılır. İlk yardım sertifikasını 16 saatlik eğitime katılan ve sınavlardan 85 ve üzeri puan alan herkes almaya hak kazanır.

Sertifika ile birlikte ilk yardımcı kimliğine sahip olanlar birçok farklı alanda çalışma imkanı elde eder. Gerek iş hayatında gerekse günlük yaşamda oluşabilecek kazalarda sertifikaya sahip olanlar yardım etme fırsatından yararlanır. İlk yardım sertifikası alma şartları sorusunu cevaplamak için öncelikli olarak eğitimlerde alınan bilgiler öğrenilmeli.

Reklamlar

İlk Yardım Sertifikası Personeli

İlk yardım sertifikası almak isteyen adaylara eğitim süreci içerisinde ilk yardımın nasıl yapılacağı ve ilk müdahalede neler yapılması gerektiği gibi sorulara cevap verecek yeterli bilgi sunulur.

Acil müdahale gereken durumlarda ya da kazalarda ilk müdahaleyi ilk yardım sertifikasına sahip kişiler yapar. Bu açıdan değerlendirildiğinde ilk yardım sertifikası yasal anlamda son derece önemlidir ve birçok işe yarar.

İş kanununa göre işletmelerde ya da kamu kurumlarında 10 ve daha üzeri çalışan sayısı bulunması halinde ilk yardım sertifikası personeli istihdam edilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx