Hayvanlar Alemi

Kedi Bakımı İçin Faydalı İpuçları

Reklamlar

Bir kedi bakımının, onun sağlığına ve psikofizik dengesine aktif olarak katkıda bulunmanın gerçekten birçok yolu vardır. Kedinize en iyi şekilde bakmak için bazı ipuçları.

Bir kediyle yaşamak, bizi şaşırtmaya, büyülemeye ve gülümsetmeye her zaman hazır olan sevecen, mevcut, eğlenceli ve gizemli bir evcil hayvan olduğu için çok tatmin edici bir deneyimdir. Ayrıca, kesinlikle bir köpekten daha az talepkar bir arkadaştır, çünkü dışarıdaki yürüyüşlerinde (bunu yapmak istediğini varsayarsak) eşlik etmesine gerek yoktur.

Bununla birlikte, tam olarak insanlarla yakın teması ve bu hayvanın çok kıskanç bir şekilde koruduğu alışkanlıkları nedeniyle, kedi bakımı, sahiplenmeden önce dikkatlice düşünülmesi gereken belirli bir bağlılık ve dikkat gerektirir.

Reklamlar

Aslında bir kedi hem yaşına hem de metabolizmasına uygun ve doğru beslenmeli, fırçalanmalı ve taranmalı, periyodik ziyaretlere ve aşılara tabi tutulmalıdır, parazitlerden korunmalı ve tabii ki biraz huysuz veya ruh halini veya şikayetlerini yorumlamak zor olsa bile şımartılmalı ve sevilmelidir.

İşte kedi bakımını en iyi şekilde yapmanız için bir dizi faydalı ipucu (ve bazı küçük püf noktaları).

Kedi için ideal ortamı yaratmak
Kedi için ideal ortamı yaratmak

Kedi için ideal ortamı yaratmak

Ne kadar misafirperver ve güvenli olursa olsun, evimiz, kedi gibi meraklı bir hayvan için birçok tehlikeyi gizleyebilir. Bir yanda ocak, çamaşır makinesi tamburu, ütüsü, dolapları ve çok ciddi kazalara dahi sebebiyet verebilecek tüm unsur ve aksesuarlar bulunmaktadır.

Öte yandan, kediyi sarhoş edebilecek veya zehirleyebilecek maddeler vardır, bunlardan bazıları oldukça belirgindir (dezenfektanlar, deterjanlar, plastikler, boyalar, ilaçlar, böcek öldürücüler, fare zehiri, herbisitler) ve diğerleri (diş macunu, ev bitkileri ve bahçe bitkileri).

Reklamlar

Son olarak, masamızda kedi için çok zararlı olabilecek ve bu nedenle uzak tutulması gereken bazı yiyecekler vardır. Çikolata, çiğ et ve balık, ekmek ve mayalar, allium ailesinden sebzeler (soğan, sarımsak, pırasa, frenk soğanı).

Bir kez güvenli olduğunda, ortam temiz, sessiz olmalı ve kediye bakmak ve iyi yaşamasını sağlamak için ihtiyacınız olan her şeyle donatılmış olmalıdır. Her şeyden önce, kedi kumu ulaşılması kolay olmalı ve her gün temizlenmeli ve düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Ardından, evin içinde rahat bir yere ve tuvaletten uzak bir yere yerleştirilmiş iki ayrı kase kurulmalıdır. Biri yemek için kullanılacak, diğeri ise kesinlikle taze su içerecektir.

Kedinin dinlenmesini teşvik edin ve kolaylaştırın

Kedi uyumayı çok seviyor ve aslında günün çoğunu bu aktiviteye ayırıyor. Onun için bir kedi kulübesi hazırlamaya karar verirseniz (ki bunu önceden bilmek iyidir, kullanmak isteyeceği söylenemez), piyasada bulunan türlerin seçimi gerçekten çok geniştir. Ancak normal bir sepet, bir yastık ya da basit bir battaniye de kullanılabilir; önemli olan, yatağın sobalardan ve cereyandan uzağa ve her durumda evin kuru, sessiz ve hoş bir noktasına, örneğin güneşli bir pencerenin yanına veya bölgeyi göz altında tutmasına izin veren yüksek bir yere yerleştirilmesi gerekir.

Onu doğru kedi oyuncaklarıyla eğlendirin
Onu doğru kedi oyuncaklarıyla eğlendirin

Onu doğru kedi oyuncaklarıyla eğlendirin

Uyumadığı veya yemek yemediği zaman, kedi onun için formda kalmanın, içgüdülerini boşaltmanın ve kendisini meraklı ve zihinsel olarak uyarılmış halde tutmanın bir yolu olan oyun oynamayı sever. Ayrıca bu durumda, kedi oyuncaklarının seçiminin neredeyse sonsuz olduğu göz önüne alındığında, fırsatlar çok fazladır. Oyuncak fareler, tüylü bastonlar, lastik toplar, tekerlekler, tırmalama direkleri, kedi ağaçları, lazer işaretçiler vb. eşyalar kedileriniz için uygun olacaktır.

Ancak çevrenin sunduğu olanaklar da küçümsenmemelidir. Evimizde kedinizin eğlenmesi için ideal nesnelerle doludur. Karton kutular, plastik şişeler, ipler gibi eşyalar size ve kedinize hoş vakit geçirecektir.

Kediyi doğru yerlerde ve şekillerde okşamak önemlidir

Çok bağımsız ve biraz huysuz bir hayvan olma ününe sahip olmasına rağmen, bazen sıkılıncaya kadar, kedi kucaklanmayı sever. Bu nedenle, bir kediyi doğru şekilde ve doğru zamanda nasıl evcilleştireceğinizi bilmek önemlidir.

Her şeyden önce, elinizle ters taramaktan kaçınılmalıdır: El ile saçın yönünü takip etmek, baştan kuyruğa gitmek gerekir. Ayrıca çene altından ve kulakların arkasından kaşımanız da tavsiye edilir, özellikle iki nokta hoş karşılanırken bacaklardan ve kuyruktan kaçınmak gerekir.

Bununla birlikte, kediyi okşamadan önce, yemek yerken veya oyunun ortasında (kedi için avlanmakla eşdeğerdir) rahatsız edildiğinde, pençeleri ile ısırarak veya çekerek tepki verebilir.

 tüy bakımı
tüy bakımı

Kedi bakımı için doğru şekilde tüy bakımı yapmak gerekir

Kedi çok temiz bir hayvandır ve bağımsız olarak ilgilendiği kişisel hijyeni sever. Ancak, yardımcı olabileceği bazı şeyler var. Örneğin, özellikle uzun tüylü bir örnekse kediyi doğru aksesuarlarla fırçalayarak bakımını yapmak mümkündür. Temiz, iyi taranmış bir ceket sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklıdır. Ayrıca, tımar ederken kedilerde pire ve kene gibi parazitleri tespit edebilirsiniz.

Ayrıca, mama ve su kabını her gün yıkamak, kulübeyi veya yattığı yatağını elektrikli süpürgeyle temizlemek ve kumu sık sık değiştirmeye özen göstererek kum tepsisini düzenli olarak temizlemek gerekir. Evde birkaç kedi varsa, her birinin kendi aksesuarlarına sahip olması önemlidir.

Son olarak, yemek saatlerine saygı duymak çok olumlu bir alışkanlıktır ve tüm hayvanlar gibi rutin olarak düzenli yapılması kedinin refahını kolaylaştırır. Bu nedenle, günde üç kez (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) yemeye alışmışsa, düzensiz çalışma saatleriniz olsa bile, her zaman aynı anda yemek yemesi tavsiye edilir (bu durumda uygun otomatik kullanabilirsiniz).

Kedi bakımı için parazitlerden koruyun

Bir kediye bakmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri onu parazitlerden korumaktır. Paraziter hastalıklara pire, kene, kum sineği ve diğer parazitlerin ısırıkları yoluyla kediyi etkileyen mikroorganizmalar (virüsler, bakteriler, protozoalar) neden olur. Bu hastalıkların bazılarının çok ciddi sonuçları olabilir ve bu nedenle eczanelerden ve evcil hayvan dükkanlarından satın alınabilecek antiparaziter ürünlerle bunları önlemek çok önemlidir.

Lekeler (damla halinde ürünler), kediler için pire tasmaları, spreyler ve tabletler dahil olmak üzere çeşitli pire tedavisi türleri mevcuttur. Noktasal tedavilerde aktif madde hayvanın kürküne yayılır ve parazitler hayvan derisine temas ederek öldürülür.

Önemli olan kovucu etkiye sahip olanların, parazitin ısırmasını önleyerek hem sokma yoluyla bulaşan hastalıkların riskini azalttığını hem de hayvanda kaşıntının başlamasını azalttığını unutmamaktır. Ya da yaralanma ve buna bağlı bakteriyel enfeksiyon riskiyle karşılaşmasını önlemek gerekir.

Son olarak, kedinin hayatta kalması için, onu zorunlu aşılara tabi tutmak esastır. Üç zorunlu aşı vardır ve kolayca bulaşan ve kedi için çok tehlikeli olan üç hastalığa karşı korudukları için “trivalan” adıyla bilinirler. Bulaşıcı rhinotracheitis, calicivirus ve panleukopenia aşıları mutlaka yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kedilerde retina yırtılması

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx