Hayvanlar Alemi

Kedi Çişi Kokusu Nasıl Giderilir?

Reklamlar

Evde bir kediniz var ve arada veya sık şekilde evin bazı yerlerine işiyor ise ilk aklınıza gelecek ilk soru, kedi çişi kokusu nasıl giderilir? Sorusu olmalıdır. Bunun nedeni kedi çişi kokusuna çözüm bulamazsanız kedinizin sürekli aynı yere işemesi gibi bir sorunun olmasıdır.

Evcil hayvan almaya karar verdiğinizde hayatınız değişir ve günleriniz neşe ve yeni keşiflerle dolu olur. Bir kedi almaya karar verirseniz, bağımsız, güçlü, sevecen, samimi hayvanlar oldukları için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır, ancak her şeyden önce temizlik ve hijyen sizin ve kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Örneğin, siz ve evcil arkadaşınız için hastalıkların bulaşmasını ve hoş olmayan kokuların yayılmasını önlemek için altlık veya kedi kumu her zaman temiz olmalıdır. Bu yazımızda, basit bir temizliğin yeterli olmadığını ve kedi çişi kokusu nasıl geçer? sorusuna cevap arayacağız.

Kedi çişi kokusu gidermek için kimyasal kullanmayın!

Kedi çişi kokusunu gidermek için birçok kişi, bu sevimli arkadaşlarımızın mukoza zarlarını ve organlarını tahriş edebilecek aşındırıcı kimyasallar (klorak veya amonyum gibi) içeren ev temizlik kimyasallarına başvurma eğilimindedir.

Kediler her zaman aynı yere çişini yapma alışkanlıkları vardır. Bu bölgeyi idrar kokusundan arındıramazsanız ve burayı kimyasallar ile temizlerseniz kedinizin cildi tahriş olacaktır. Kedilerin çamaşır suyu kokusunu sevdiğini ve buraya tekrar gelip çişini yapacağını bilmenizde fayda var.

Reklamlar

Aşağıda, kediler için çiş kokusuna karşı, hayvanlara özel ve onların sağlığına zarar vermeyen, evcil hayvan dostu önlemler sunuyoruz.

İlginizi Çekebilir: Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Kedi çişi kokusu nasıl giderilir
Kedi çişi kokusu nasıl giderilir

Kedi çişi kokusu nasıl giderilir?

Kedi çişi kokusu halılardan ve koltuklardan çıkarmak lekeleri çıkarmaktan daha zordur. Bunun için karbonatlı yani sodalı suya biraz bulaşık deterjanı ekleyip halı veya koltuğunuzu iyice silebilirsiniz. Sodalı su idrarın, dokular üzerinden yukarı doğru çıkmasını sağlar ve sonrasında kuru bir bezle silebilirsiniz. İşlem sonunda temizlediğiniz yeri çok iyi kurutursanız kedi çişi kokusu kalmayacaktır.

Kedi çişi kokusunu gidermek için bazı ipuçları önermeden önce, herhangi koku yapmayan kedi tuvalet kabına sahip olmanın zor olduğunu vurgulamak istiyoruz. Kediler hayvandır ve bu nedenle doğalarının bir parçası olan belirli kokulara sahiptirler. Aşağıda size sadece kötü kokuyu azaltmak için bazı ipuçları vereceğiz, çünkü kedi tuvalet kutusu kirliyse kedi muhtemelen onu kullanmayı reddedecektir.

Reklamlar

1. Kedi kumunu daha sık temizleyin

Faraş, kedi kakasını temizlemek için en pratik araçtır, ancak kedi çişini temizlemek ve  kokusunu gidermek söz konusu olduğunda o kadar etkili değildir. Bunu yapmak için, kedi kumunu daha sık temizlemeniz gerekecek ve bunun için her hafta tamamen yıkamanız, kumu değiştirmeniz ve bulunduğu alanı iyice temizlemeniz önemlidir.

Parfüm veya amonyum içerdiği için kimyasal kullanmaktan kaçınmayı ve kediler için leke ve koku giderici  temizleyiciler almayı tercih etmelisiniz. Ancak kendiniz evde bir çözüm arıyorsanız, kedi tuvalet kabını yalnızca ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkayabilirsiniz.

Son olarak, kum kutusunu yılda en az bir kez değiştirmenizi, dayanıklı bir tane seçmenizi öneririz. Çünkü her gün kediniz onu kullanıyor ve kırılma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca sık sık temizlemek kırılmasını kolaylaştırır.

Kedi tuvalet kabının ve kedi kedi kumunun sıklıkla temizlemek kedinizin evin başka yerine çiş yapmasını da engelleyecektir. Kediler çok temiz hayvanlardır ve kedi kumu veya tuvalet kabı kirli ise asla buraya çişlerini yapmazlar.

2. Kedi kumu için parfümlü ürünler seçin

Evcil hayvan dükkanlarında kedi kumu için farklı özel parfümlü ürünler veya deodorantlar bulabilirsiniz. Daha doğal çözümler arıyorsanız, kedi kumunda hoş olmayan kokuların oluşumuyla mücadele eden sodyum bikarbonat veya aktif karbonu tercih edebilirsiniz.

Kokulu kumlar da vardır, ancak birçok kedi doğal kokularını gizledikleri için onları reddetme eğilimindedir. Kedi bundan hoşlanmazsa hemen fark edeceksiniz çünkü kum kutusunun dışında bir yere gidecek ve kullanmayı bırakacaktır. İster doğal ister endüstriyel olsun, kediniz için yeni bir ürün kullanmadan önce veterinerinize danışmanız gerektiğini unutmayın.

Kedi kumu kutusu, küçük ve havalandırması yetersiz bir odaya yerleştirilmiş ise, kedi çişi kokusunu gidermenin daha zor olacağı ve daha da nüfuz edici ve rahatsız edici olacağı açıktır. Bu durumda sorunu çözmek basittir çünkü kedi kumu kutusunu daha sık havalandırılan ancak aynı zamanda doğrudan güneş ışığı almayan bir alana taşımak yeterli olacaktır.

Beyaz sirke kedi çişi kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur

Kedi çişini evin belirli bir yerinden sirke ile temizlemek, kedi için tehlikeli bir madde olmadığı için güvenlidir. Bir sprey kabına suyla seyreltilmiş biraz beyaz sirke dökün ve kedinin idrarını bulduğunuz yere püskürtün, kağıt havlu veya bir bezle kurulayın.

4 yemek kaşığı maden sodası ile 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi karıştırarak doğal bir temizlik maddesi yapabilirsiniz. Koltuktan kedi çişi kokusu nasıl çıkar? Diyorsanız bu tarifi mutlaka deneyin çiş kokusunu anında yok edeceksiniz.

Kedi çişi neden çok kokuyor?
Kedi çişi neden çok kokuyor?

Kedi çişi neden çok kokuyor?

Kedinizin idrar kokusunun normalden çok daha güçlü ve daha nahoş koktuğunu fark ettiyseniz, bazı durumlarda sağlık sorunlarının bir belirtisi olabileceğinden onu veterinere götürün. Ayrıca, idrarda kan, dışkıda kan, iştahsızlık, tüy dökülmesi gibi başka semptomları olup olmadığını görmek için kedinizin nasıl davrandığını gözlemleyin. Begonya Kadın instagram sayfamızda sizler için ilgi çekici içerikler paylaşıyoruz. Takip ederek bize destek olabilirsiniz. Kedi çişi kokusu nasıl giderilir yazımız hakkında aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx