Hayvanlar Alemi

Kediler Bebek Maması Yiyebilir mi?

Reklamlar

Kediler bebek maması yiyebilir mi? Bir kediye çok zorda kalınırsa bebek maması verebiliriz. Ama aşağıda açıklayacağımız bazı önemli noktaları bilmek gerekir. Kedi bakan herkes, özellikle yemek söz konusu olduğunda, kedinin ne kadar meraklı olduğunun farkındadır. Bununla birlikte, kedilerin yiyebileceği ve kaçınmaları gereken bazı yiyecekler olduğunu bilmek gerekir.

Bugün kedilerin bebek maması yiyip yemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Kediler Bebek Maması Yiyebilir mi?

Kediler bebek maması yemesi zararlı mı??

Kediler beslenme konusunda çok seçicidirler. Bununla birlikte, birçok insan kedilerine verdikleri bebek mamasının tadını çok sevdiklerini ve ağız tadı ile yediklerini bilirler.

Reklamlar

Ama kediler bebek maması yiyebilir mi? Cevap evet, kedi bebek maması yiyebilir. Ancak çok dikkatli olunması gerekir. Ayrıca miktarlara da dikkat etmek gerekiyor. Bebek maması, kedi mamasının yerini almamalıdır. Çok zorda kaldığınız da o anlık durumu kurtarmak için kediye bebek maması verebilirsiniz. Diğer türlü kedinin günlük öğünü için bebek maması asla vermeyiniz.

Tüm bu nedenlerle, kedinin sağlığına zarar vermemek için sadece çok az miktarda bebek maması vermek yeterlidir. Yetişkin kedilere bebek maması bisküvileri verirken direk bisküvileri parçalayarak verebilirsiniz veya bebek maması biraz sulandırılarak verilebilir.

Yavru kediye bebek maması verilir mi?
Yavru kediye bebek maması verilir mi?

Yavru kediye bebek maması verilir mi?

Yavru kedilerde aynı yetişkin kediler gibi zorda kalırlarsa bebek maması yiyebilirler. Öncelikle yavru kediler ilk başta sıvı gıdalar ile beslenmelidir. Bebek maması ne olursa olsun katı gıdalar sınıfına girer ve mecbur kalırsanız vermelisiniz.

Bebek maması anne sütüne yakındır. Bu sebeple yavru kedinize verebilirsiniz. Bebek mamasını, asla inek sütü gibi ürünlerle karıştırmayın. İnek sütünde bulunan laktoz ve yağlar kedilere zararlıdır.

Reklamlar

Yetişkin kediler de olduğu gibi bebek maması ana öğün olmamalı ve yavru kedinize zorda kaldığınız zaman vermelisiniz. Bebek mamasını su ile karıştırıp krema halinde yavru kediye, biberonla verilebilir.

Bebek mamasını hasta kediye verilir mi?

Birçok insan bebek mamasının hasta kediler için faydalı olabileceğini düşünüyor. Aslında, genellikle bir kedi hastalandığında mide problemleri olduğundan, yiyecekleri reddetme eğilimindedir.

Ancak kedi aç kalamaz, çünkü daha fazla hastalanma riski vardır. İşte burada bebek maması devreye giriyor. Kediler, bebek mamasını sevdikleri için hastayken iştahları kapalı olsada bebek mamasını büyük olasılıkla yiyeceklerdir. Her durumda, bir karar vermeden önce bir veterinere sormanızı öneririz.

Son Söz

Kediler beslenme konusunda çok hassas hayvanlardır. Özellikle yeni doğan yavru kediler anneleri yoksa veya annelerini ememiyorlarsa bebek maması yerine onlara anne sütünün yerine geçen mamalar alabilirsiniz. Bu mamaları temin edemiyorsanız eğer süt yerine süt tozu kullanmanızı öneriyoruz. Süt tozu kedilere verilebilir ve az da olsa besleyicidir.

Unutmayın ki annesi başında olmayan yavru kediler sahipsiz değildir. Bu yavruları iyi niyetlede olsa hemen eve alıp bakmaya çalışmayın. Annesi anlık olarak yavrularını yalnız bırakabilir. Yemek aramaya gider veya yavruları için yeni yuva arayabilir. Bir süre annenin gelmesini bekleyin. Unutmayın yavrular anne sütü ile beslenmeli ve bu sayede bağışıklıkları sağlam olmalıdır. Bizim evde baktığımız yavrular annelerin bakımı ile aynı olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Geceleri Uyumaz? Kediler Gece Nasıl Uyur?

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx