Hayvanlar Alemi

Kediler hamsi yer mi? Hamsinin kedilere faydaları nelerdir?

Reklamlar

Kediler hamsi yer mi? Kedigiller etçil hayvanlardır ve beslenmeleri konusunda da seçicidirler. Genellikle bir kediyle yaşayanlar, kedinin beslenmesine et, sebze, meyve ve hatta balık gibi diğer yiyecekleri de ekler.

Ancak kedilerin her çeşit balığı yiyip yemediği merak ediliyor. Bugün kedilerin hamsi yiyip yemeyeceğini veya hamsi kılçığı yer mi? Sorusuna cevap arayacağız ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Kediler hamsi yer mi?
Kediler hamsi yer mi?

Kediler hamsi yer mi?

Evet yerler. Normal ete alternatif olarak kedilere verilebilecek mükemmel bir yiyecek balıktır. Balık, kedinin sağlığına yardımcı olan proteinler ve besinler açısından zengindir. Kedilerin yiyebileceği birçok balık arasında hamsi de bulunur.

Reklamlar

Özellikle hamsi ülkemizde sık bulunan ve fiyatı en uygun balıklardan biri olup, omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve B12 açısından zengindir.

Tam olarak tüm bu besin öğeleri için kedi, hamsiden pek çok fayda sağlar. Ayrıca kedinin sağlığı için önemli bir besindir.

Hamsinin kedilere faydaları

Daha önce de belirtildiği gibi, kedi hamsi tüketiminden birçok fayda elde eder. Aslında, omega-3 yağ asitleri, özellikle kediler küçük olduğunda, kedinin beyin işlevini geliştirmek için faydalıdır.

Ayrıca kedinize elastik ve sağlıklı bir cilt kazandırmak için hamsi harika bir seçenektir ve artritli kediler için anti-inflamatuar olarak çalışırlar. Öte yandan vitaminler, kedilerde depresyonla savaşmak, onlara doğru enerjiyi vermek ve ruh hallerini iyileştirmek için faydalıdır.

Reklamlar

Ayrıca hamside bulunan vitaminler, kedinin iskelet sistemini desteklemek için faydalıdır ve karaciğerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Ancak bilmeniz gereken en önemli konulardan biri, diğer yiyeceklerde olduğu gibi, kedinin günlük öğününün hamsi ile değiştirilmemesi tavsiye edilir. Bu küçük balık, kediye günde en fazla 2 öğün olmak üzere sadece ara öğün olarak verilmelidir.

Kediye hamsi nasıl verilir?
Kediye hamsi nasıl verilir?

Kediye hamsi nasıl verilir?

Kediye hamsi verilirken ilk dikkat edilmesi gereken konu, taze olarak verilmesi tavsiye edilir.

Ancak kediye, buğulanmış veya haşlanmış hamsi vermek gerekir. Hamsi haşlandıysa suyunu dökmeyin suyunda da vitamin çoktur ve kediniz hamsi ve suyunu ikisini birlikte tüketecektir. Asla, yağlı, tuzlu, marine edilmiş veya kızartılmış hamsileri kediye vermemek gerekir.

Kediler hamsi kafası yer mi? Sorusu bir başka merak edilen bir konudur. Evet yer: ama yine çiğ olmadan ve haşlanarak verilebilir. Hamsinin kafası, kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve kedinin eklem sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kediler hamsi kılçığı yer mi?

Kediler hamsi veya başka herhangi bir balığın kılçığını afiyetle yerler ama bu onlar için çok tehlikelidir. Kediler kılçık yediklerinde, mide , bağırsak veya yemek borusuna kılçıkları batabilir ve buna bağlı olarak sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Bu sebeple, pişmiş yada çiğ fark etmeksizin kedilere balık kılçığı verilmez.

Bu konuda özellikle belirtmek isterim ki evde yediğimiz balıkların kılçıklarını sokak kedilerine iyilik yaptığımızı düşünerek veriyoruz. Aslında sokak kedilerine kötülük yapmış oluyoruz. Hamsi kılçığı, diğer balıkların kılçıklarına göre daha az zararlıdır. Fakat ne olursa olsun kedilere vermeyiniz.

İlginizi çekebilir: İran Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx