Hayvanlar Alemi

Kedilerde Protein Alımının Önemi

Kedilerde Sindirim Sorunu

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle kedilerde protein alımının önemini paylaşacağız. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yüksek proteinli bir beslenmeye ihtiyaçları vardır, ancak midesi hassas kediler için büyük miktarlarda tüketmek zor olabilir. Birçok ticari kedi mamasında bulunan proteinlerin düşük kaliteli olması, sindirimin zor olmasına katkı sağlar. Bu sorunları önlemek için genellikle kedilere sadece yüksek kaliteli ve sindirilebilir protein vermeniz gerekir.

Tavuk içerikli, tek bir protein içeren kedi maması, et unu veya etlerin yan ürünlerinden yapılan mamalardan daha sindirilebilirdir. Bunun nedeni, daha fazla amino asidin depolanmasıdır. Ayrıca hayvansal proteinler, kedilerin ihtiyaç duyduğu amino asitlerden daha fazlasını (arjinin, taurin ve glisin) içerir. Bu, bitki bazlı proteinlerden daha fazladır.

Kedinizi sindirilebilir proteinle beslerseniz, bağırsak alışkanlıklarında ve genel sağlıklarında olumlu değişikliklere yol açacaktır. Birçok kronik hastalığa protein miktarı düşük veya yüksek kaliteli olmayan protein beslenmesi neden olur.

Reklamlar

Bu yazının amacı kedilerin en iyi hangi protein kaynaklarından beslenebileceği ve bu kaynakların hangilerinin daha iyi sindirebilir olacağı konusudur.

Kedilerde protein neden önemli?
Kedilerde protein neden önemli?

Kedilerde protein neden önemli?

Kediler etoburdur, hayatta kalmak için hayvansal protein yemeleri gerekir. Çoğu uzman, az miktarda bitki bazlı nişasta ve protein ile birlikte et bazlı bir beslenmenin, kediler için en sağlıklı beslenme olduğu konusunda hemfikirdir.

Hayvansal proteinler, bitkisel kaynaklı proteinlerden daha fazla faydalara sahiptir. Hayvan eti, kedinin ihtiyaç duyduğundan daha fazla amino asit, vitamin ve mineral sağlayabilir, bu nedenle daha eksiksiz bir gıda kaynağı olarak kabul edilir.

Amino asitler (taurin, arginin ve araşidonik asit) bitki kaynaklı proteinlerde bulunmaz. Ayrıca, kediler bitkilerde bulunan beta-karoteni, A vitaminine dönüştüremezler. Hayvansal proteinlerde bulunan A vitaminini mutlaka almaları gerekir.

Reklamlar

Bu, herhangi bir et parçasının işe yarayacağını söylemek değildir. Sindirilebilirlik, alınan gıdaların faydaları kadar önemlidir. Kediniz proteinleri veya vitaminleri ve mineralleri sindirebilmelidir, aksi takdirde amino asitler boşa gidecektir.

Kedilerde protein sindirilebilirliği neden önemlidir?

Beslenmede alınan proteinler, ancak etkili bir şekilde emilir ve sindirilirse kediler için faydalı olabilir. Bu nedenle, kedi sahipleri olarak, genellikle “sindirilebilir” veya “yüksek kaliteli” protein formları içeren mamalar satın almamız tavsiye edilir.

Kediniz yediği proteini sindiremiyorsa, temel besin maddelerinde eksik olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, kedi bu hayati amino asidi yeterince emmezse, arginin eksikliği saatler içinde gelişebilir. Sağlığı geliştirmek için kuru madde sindirilebilirliği en az %80 olan evcil hayvan mamalarını tercih etmelisiniz.

Ne yazık ki, bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Evcil hayvan maması şirketlerinin, ürün geliştirme sırasında sindirilebilirlik testleri yapmış olsalar da, sindirilebilirlik bilgilerini etikete yazmaları zorunlu değildir, bu nedenle bu bilgileri ellerinde bulundurmaları gerekir. Detay ararsanız, sindirilebilirlik yüzdesini üreticinin web sitesinde bulabilirsiniz.

Ayrıca yiyeceklerin ne kadar sindirilebilir olacağına dair bir fikir edinmek için içindekiler listesine göz atabilirsiniz. Aşağıdaki kedi maması bileşenleri için sindirilebilirlik puanları:

 Kedilerde protein sindirilebilirliği
Kedilerde protein sindirilebilirliği
 • Pişmiş yumurta akı  %98 (sindirilebilirlik açısından neredeyse mükemmel)
 • Beyaz ve kırmızı et (tavuk, tavşan, hindi, kuzu) – %92
 • Organlar (böbrek, karaciğer, kalp) – 90%
 • Balık %75
 • Soya %75 (son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar soyanın farklı bir şekilde işlenmesinin kediler için daha sindirilebilir hale geldiğini öne sürüyor)
 • Mısır %54

Hayvansal kaynaklı proteinler, bitki kaynaklı proteinlerden daha sindirilebilir olup, kedinize pişmiş bir yumurta veya bir parça et ile beslemek yeterli değildir.

İyi bir sindirim sağlığı sağlamak için beslenmedeki makro besinleri (yağlar, karbonhidratlar, proteinler) dengeleyin. Kedilerin karbonhidratları sindirmesi zordur.

Kedilerde protein sindirimini ne etkiler?

Kedinizin proteini etkili bir şekilde sindirmesini istiyorsanız, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Seçtiğiniz kedi mamasındaki etin kalitesi, özellikle etin işlenme şekli.
 • Tek bir kedi maması paketinde kullanılan et çeşidi sayısı. Bir kedinin hassas midesi için çok fazla çeşitlilik kötü olabilir.
 • Yemeğin protein içeriği, diğer makro besinlerin dengesi ile birlikte. Kedinizin mamasındaki etin ne olduğu (kuzu etli, balıklı vs. gibi)
 • Kedinizin genel bağırsak sağlığı lif ve probiyotikler gibi diğer beslenme içeriklerinden etkilenebilir.
 • Kedinizin yaşı ve sağlığı. Kedilerin yaşamlarının her evresinde farklı protein ihtiyaçları vardır.
Kedilerde hazımsızlık belirtileri
Kedilerde hazımsızlık belirtileri

Kedilerde hazımsızlık belirtileri nelerdir?

Başlık hazımsızlık ama, kedinizin iyi beslendiğinin belirtileri nedir? Demek daha doğru olacaktır. Kediniz kedi kumunu iki günde bir kullanıyorsa ve kakası oldukça sağlamsa, bu sindirim sağlığının iyi olduğunu gösterir.

Öte yandan, kediniz yemekleri sindirmekte zorlanıyorsa, muhtemelen aşağıdaki belirtilerden bazılarını fark edeceksiniz:

 • Normalden daha büyük dışkı
 • Kaka normalden daha kötü kokuyor
 • Yumuşak parçalar
 • Günde bir kereden fazla kaka yapıyor
 • Gaz ve şişkinlik
 • Letarji
 • Yemek isteksizliği
 • Kilo kaybı
 • İshal

Bu semptomlar bir veya iki günden fazla devam ederse, daha sindirilebilir bir kedi maması verilmesi gerekecektir. İshal ve kusma gibi belirtiler 24 saatten uzun sürerse veterinerinize başvurmalısınız.

Hangi tür kedi maması yüksek kaliteli protein içerir?
Hangi tür kedi maması yüksek kaliteli protein içerir?

Hangi tür kedi maması yüksek kaliteli protein içerir?

Çoğu evcil hayvan web sitesi, sindirimi daha kolay olduğu için kedinizi yüksek kaliteli proteinle beslemenizi önerir. Ancak yüksek kaliteli protein ile ne kastedilmektedir?

Etli kısımlardan veya organlardan alınan parçalar, yüksek kaliteli proteinler olarak kabul edilir. Bunlar, içerik listesinde ilk olarak listelenmelidir.

İçindekiler listesinin en üstünde et unu veya yan ürünler yerine tavuk, kuzu, tavşan, domuz kalbi, domuz karaciğeri vb. içeren etiketleri arayın. Araştırmalar, normal etin ve organların kediler için oldukça sindirilebilir protein formları olduğunu göstermiştir.

Et unu veya et yan ürünleri yemekten farklı olarak tek bir işlenmemiş protein tüketmek, kedilerin, lizin gibi daha fazla amino asit ve muhtemelen daha fazla A, D ve E vitamini emmesine yardımcı olur.

Bu nedenle, her zaman içerik listesinin başında, tanımlanabilir tek bir kaynaktan gelen et veya organ içeren kedi mamasını arayın.

Et unu kedim için sindirilebilir mi?

İçindekiler etiketinde et unu yazıyorsa, protein işlenmiş demektir. Bu, fazla nemi ve yağı uzaklaştırmak için hayvan etinin çok yüksek bir sıcaklığa maruz kalmasını ve böylece konsantre bir protein formunun oluşturulmasını içerir.

Bu bir bakıma iyi çünkü ürünü daha ucuz ve taşıması kolay hale getiriyor. Ancak, et unu, işlenmemiş et gibi sindirilemez. Ayrıca, yüksek kemik seviyeleri amino asit emilimini engelleyebileceğinden et ve kemik unu tavsiye edilmez.

Et unu ile ilgili diğer bir sorun, etin hangi hayvandan geldiğini belirtmemesidir. Et unu birçok farklı memelinin etini içerebilir (sadece tavuk, sığır, koyun, domuz ve keçi değil).

Hayvansal proteinlerin nereden geldiğinden emin olmak istiyorsanız, her zaman “tavuk unu” veya “kuzu unu” gibi eti belirten etiketleri arayın.

İlginizi çekebilir: Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx