Cilt Bakımı

Siyah Hardal Tohumu Maskesi ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Kadın erkek herkesin şikâyetçi olduğu göz altı morlukları ile mücadelede siyah hardal tohumu maskesi sorunlarımızı kökünden çözecek. Bu yazımızda sizlere göz altı morluklarımız için faydalı bilgiler vereceğiz.

Cilt bakımı yaparken belki de bizleri en çok zorlayan ve çoğu zaman da ihmal ettiğimiz bölgedir göz altlarımız. Zaman içinde oluşan morluklar ve için sıklıkla siyah hardal tohumu maskeleri kullanılır. Bu hem doğal bir çözümdür hem de uzun süreli ve sağlıklı bir maske türü olarak reçetelerimizin arasına girer.

Siyah hardal tohumu ile göz altı morlukları nasıl giderilir, siyah hardal tohumunun faydaları, kırışık ve torba tedavisinde nasıl kullanıldığı gibi konuları yazımızda bulacaksınız.

Reklamlar

Hardal Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hardal tohumu aslında kasa ağrıların tedavisi ve azaltılmasında şifa olarak kullanılırdı. Hardal tohumu içerdiği magnezyum ve potasyumun yanı sıra pek çok faydalı minerali barındırır. Bu faydalı bileşenler de kasların hızla iyileşmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Kas ağrısı olanlar ve özellikle sporcuların sıklıkla kullandığı hardal tohumu eklem yerlerine lapa halde sürülmesi ile fayda sağlamaktadır.

Hardal tohumunun bir diğer faydası da kan basıncını düşürmesidir. Hardal tohumu kan basıncını dengeleyen ve ani felçleri engelleyen bir yapıdadır. Ayrıca kalp krizi riskini de en aza indirmesi ile bilinir. Aynı zamanda hardal tohumu ile vücudunuzu toksinlerden temizleyebilirsiniz. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve toksinlerden kurtulmak için hardal tohumu ile yapılan çayları tüketebilirsiniz.

Hardal tohumu ile uykusuzluk sorunlarına da çözün bulabilirsiniz. Özellikle menopoza dönemindeki kadınların çektiği uykusuzluk sorununa çözüm olarak kullanılır. Ancak her bitkide ve türevinde olduğu gibi hardal tohumu da aşırı miktarda tüketilmemesi gerekli olanlardandır.

Hardal Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir
Hardal Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir

İştahsızlığa Çözüm Hardal Tohumu

Siyah hardal tohumu iştahsız ve buna bağlı olarak zayıflamış kişilerin iştahını açıyor. Bunun yanı sıra romatizmal ağrılar ve bronşite de iyi gelmektedir. Siyah hardal tohumunun yanında beyaz hardal tohumunun yağı da faydalıdır. Hardal otu bağırsak tembelliğinin giderilmesinde, hazımsızlığın çözüme ulaşmasına ve bunlardan dolayı gelişen iştahsızlık ve şişkinliğe çözüm olmaktadır.

Reklamlar

Kış mevsimini geldiğinde başlayan öksürük ve gribe yakalandığınızda size iyi gelecektir. Hardal otu iyileşmenize oldukça yardımcı olacaktır. Kadınların en büyük sorunlarından birisi de adet düzensizliğidir. Hardal otu bu konuda size iyi gelecektir. Bunun yanında akıntınız olduğunda da tüketebilirsiniz. Ayak kokusu ve ayakkabı kokularına da oldukça iyi gelmektedir. Hardal otunun cinsel hayatı düzenleyici etkisi de bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir

Göz Altı Morluklarını Geçirmek İçin Siyah Hardal Tohumu Maskesi 

Göz altı morlukları pek çok kadının baş belasıdır. Makyaj yapsanız dahi cilt üzerinde bu ton farkı belli olabilir. Bu morlukları çözüme ulaştırmak için hardal otu tohumu maskesi hazırlayabilirsiniz. Gelin göz altı morluklarına iyi gelen tarifimize bir bakalım.

Malzemeler

Hazırlanışı

Bir havanda Hardal tohumunu toz haline getirebilir ya da aktarlardan toz formunu hazır olarak satın alabilirsiniz. Toz hardal tohumunun üzerine bir yumurtayı kırıp üzerine az bir miktar ılık su ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Karıştırmanın sonunda homojen ve koyu kıvamlı bir malzeme elde edeceğiz. Son adımda bu karışımın üzerine az bir miktar zeytinyağı ilave ederek kıvamını sıvılaştıralım. Elimizdeki bu maskeyi krem gibi göz altlarımıza sürebiliriz.

Alerjik yapıyı ve alerjiyi tetikleyen besinler  yüzde ödem oluşmasına ve bu ödemlerin göz altında morluklar oluşturmasına ya da mevcut morlukların daha belirgin hale gelmesine  sebep olabilir. Alkol tüketiminin abartılması, göz altındaki damarları genişleteceğinden morlukların daha belirgin görünmesine ve artmasına yol açacaktır. Bu tarz yanlış ve eksik beslenen kişilerde göz altı morarmaları kaçınılmaz bir sondır.

Siyah Hardal Tohumu Maskesinin Göz Altlarına Uygulanışı

Tarifimizde elde ettiğimi kremi göz altlarımıza sürmeden önce makyaj ve kirden arındırmış olmamız gerekiyor. Temizlenmeden uygulayacağımız maskenin göz altlarımıza hiçbir faydası olmayacaktır. Uygulama sonrasında maskenin göz altlarınızda ortalama 30 dakika kadar durması ve cildinizin tüm içeriği çekmesini beklemeniz gerekmektedir. Maske göz altlarınızda kuruduğunda artık ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi aynı uygulama şekli ile haftada en fazla 4 kere uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Morluklarını Geçirmek İçin Siyah Hardal Tohumu Maskesi
Göz Altı Morluklarını Geçirmek İçin Siyah Hardal Tohumu Maskesi

Göz Altı Kırışıklıkları ve Morlukları İçin Ahmet Maranki’den Maske Tarifi

Ahmet Maranki göz altı morluklarına iyi gelen bir maske tarifi ile bizlere çözüm sunmuştur. Bu maskede patates suyu ve zeytin yağı kullanılmaktadır.

Malzemeler

  • Zeytinyağı
  • Haşlanmış Patates
  • Buğday Yağı

Maskenin Hazırlanışı

Patatesleri haşlıyoruz, ardından haşladığımız patatesleri kabuklarını soyduktan sonra blenderden geçirerek püre yapıyoruz. Eğer blenderiniz yoksa çatalla ezerek püre yapabilirsiniz. Zeytin yağı ve buğday yağını da patates püremize ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Krem kıvamına gelen karışımı göz altı ve çevrenize, kaz ayaklarının olduğu yere uygulayın. Bu maskenin cildinizde 45 dakika kadar kalması gerekli. Bu sürenin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Ahmet Maranki’nin bu tarifini haftada en fazla 4 kere uygulayabilirsiniz. Cildinizdeki farklılığı birkaç seans sonunda görebilirsiniz.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Göz altı morluklarının temel olarak genetik, çevresel ve beslenme ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu konunu detayları yazımızın devamında sizlerle buluşuyor.

Genetik Ve Çevresel Faktörler

Göz altlarında oluşan morlukların genetik pek çok sebebi vardır. Cilt yapısı ve ten rengi açık olanlarda göz çevresindeki deri ince bir yapıya sahip olduğu için damarlar yüzeye daha yakın bir konumdadır. Bu da damarlardaki kanın birikmesi sonucunda göz altlarında morarmaların görünmesine sebep olabilir.

Alerjik sorunlar ve kansızlık gibi rahatsızlıklar da göz altı morluklarına sebebiyet verebilir. Kansızlık cildinizin soluk görünmesinin yanı sıra göz altındaki damarların daha belirgin olmasına da sebebiyet vermektedir. Alerjik yapıdaki kişilerde sürekli olarak görülen göz altı kaşıntı ve akıntılarından dolayı kan birikmesi ile damarlar belirginleşir ve göz altlarında morluklar görünür.

Dengesiz beslenme ve uykusuzluk da göz altı morluklarına sebep olabilir. Genç yaştakilerde düzensiz uyku cildin solgunlaşmasına ve göz altındaki damarların belirginleşmesine dolayısı ile morlukların oluşmasına sebep olur. Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında bulunmak da aynı gözleri yoracağı için aynı morarma etkilerini gösterecektir.

Beslenme Faktörleri

Beslenme alışkanlıkları ve hatalı beslenmeler göz çevresinde morarmaların oluşmasına sebep olabilir. Eğer göz altınızda morluklar varsa bunların daha belirgin hale gelmesine de sebebiyet verir. Tek bir besin ile ya da yanlış alışkanlıklarla inşa edilmiş beslenme şekilleri bu hataların başındadır.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Göz altı morluklarının tedavisinde doğru yolları izlemek ve morluğun kaynağını tespit ederek nokta atış tedavi, uygulama yapılmalıdır. Tespiti doğru yapmak ve uygulanacak tedavinin doğru seçilmesi en iyi sonucu almamızda en iyi yöntemdir. Cildimizin yapısı ve özelliğine göre  ve rengine bağlı olarak meydana gelen morluklarda ten rengi açan uygulamalar yapılmalıdır. Bunun yanında lazer uygulamaları da tercih edilen diğer yöntemlerin içindedir.  Peeling uygulaması da bir diğer yöntemdir. Bu yöntemlerin tamamı ile cildinizdeki ince deri aşındırılır ve taze deri ortaya çıkartılarak daha açık renkli bir yapıya kavuşmamız sağlanır.

  • Göz çevreniz çok ince bir deri yapısına sahipse uygulamanız gereken yöntem aşındırıcı yöntemlerden ziyada dolgu uygulaması şeklinde malzemeler kullanarak bu alanların kapatılması olmalıdır. Aksi halde göz altı ve çevresine zarar vermeniz olasıdır.
  • Göz çevresine uygulanacak tüm tedavi ve uygulamalar morarmaların düzelmesi ve göz çevrenizin daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla yapılır. Ancak alerjik bir yapınız var ise ve kaşıntılarını sürekli oluyorsa bunu tetikleyen malzeme ve uygulamalardan uzak durmalısınız. Göz çevresi yapısı ve deri biçimi sebebiyle oldukça hassastır. Göz çevresini beslene kremler ile düzenli bakım yapabilir, yazımızdaki maskelerden uygulayarak morarmalardan kurtulabilirsiniz.
  • Göz çevrenizde gün sonunda yada gün içinde yorgunluk, yanma ve ağırlık hissi varsa buz kompleksi ile ya da çay maskesi ile gözlerinizi dinlendirebilir kan akışını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede morluklardan da kurtulabilirsiniz.

Sizlere yazımızda belirttiğimiz tüm yöntemlerin uygulanmasında alerjik özelliklerinize dikkat etmeniz ve cilt yapınıza uygun seçimleri yapmanız elzemdir. Tüm olumsuz etkileri en aza indirmek için bu konulara dikkat etmelisiniz. Tamamen doğal tarif ve öneriler ile kimyasal kullanımınızı azaltmayı amaçladık. Yazımızda belirtilen yöntemleri mümkünse doktor gözetimi ve bilgisi olmadan uygulamamanızı, aksi bir durumda yaşanacak olumsuzlukların akabinde hemen aile hekiminize başvurmanızı öneriyoruz. Göz ve göz çevresinin hassas yapısından dolayı bu uyarıyı yapma gereği duyuyoruz. Tarif ve maskelerin dışında bir göz doktoru muayenesi ve buna bağlı alınacak damla ve ilaçlar ile de göz altı morlukları tedavi edilebilir. Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.

İlginizi çekebilecek içerik: Evde Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx