Cilt Bakımı

Evde Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Günlük hayatta cildiniz toz ve kirlere maruz kaldığında buharlı cilt bakımı ile cildinizi kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Cildindeki gözenekleri geniş olanlar ve siyah noktaları belli olanlar buharla cilt bakımı sayesinde gözeneklerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt bakımı aşamalarının olmazsa olmazı iyi bir cilt temizliğidir. Bu sayede cildiniz daha çabuk yenilenebilir ve kendini toplarlar. Yazımızda sizlere buharlı cilt bakımı hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz.

Cildimiz gün içinde ve zamanla kirleri ve yağı saklayarak kirlenir. Bu kirlenme gözeneklerin açılmasına sebebiyet verir. Bu gözenekler cildimiz üzerinde kalıcı izler bırakabilir ve siyah nokta başta olmak üzere pek çok soruna sebebiyet verebilir. Buharla cilt bakımı sayesinde gözenekleriniz kolayca temizleyebilirsiniz.

Reklamlar

Uzman ellerde ve bakım merkezlerinde yapılan cilt bakımlarından önce mutlaka buharlı temizlik işlemi yapılır. Buharlı bakım sonunda cilde uygulanan nemlendirici ve tonik maskeleri sayesinde cildin daha sağlıklı olması sağlanır. Buharlı cilt maskeleri sayesinde cildiniz en derin noktalarına kadar temizlenmesini sağlayacak kolay bakımlar yapabiliriniz.

Buharlı cilt bakım maskelerini yaparken sıcak su kullanacağımız için yanık gibi olumsuz durumların oluşmaması için dikkatli olmanız gerekmektedir. Maskeler sayesinde cildiniz derinlemesine temizlenecektir.

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Suyumuzu koyacağımız temiz bir tencere ile işlemlerimize başlıyoruz. Suyumuzu kaynayana kadar ocakta tutuyoruz ve kaynayınca altını kapatın. Kaynattığınız bu suyu porselen bir kaba koyarak içine çeşitli faydalı yağlardan ya da yine cildimize yararlı olabilecek otlar koyarak suyu 10 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz. Kafanızın üzerine bir havlu alarak suyun üzerine başınızı buhar cildinize temas edecek şekilde alarak uygulamayı yapın.

Evde Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı Cilt Bakımı Yaparken Kullanabileceğiniz Yağlar ve Bitkiler

Jojoba Yağı: Cildimizin daha güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Reklamlar

Argan Yağı: Kuru ya da kurumuş ciltlerin hızlı bir şekilde nemlenmesi için kullanılır.

Lavanta Yağı: Sivilcelerin cildinizde bıraktığı izleri geçirmek için etkili bir yağdır.

Avokado Yağı: Yapısı hassas ve kolay etkilenebilen ciltlerde sıklıkla kullanılır.

Nane-Okaliptüs: Solmuş cildinizin daha canlı olması için kullanılır. Ayrıca cildinize ferahlık da verir.

Maydanoz: Sarkan ya da çizgileri belirginleşen cildiniz için sıkılaştırıcı görevi görür.

Banyoda Buharlı Cilt Bakımı

Buharlı cilt bakımı için daha kolay ve pratik bir yapılış şekli arıyorsanız aslında fazl uzağa gitmenize gerek yok. Banyonuzda sıcak su ile bu bakımı kolay ve rahatça yapabilirsiniz. Banyonuzda suyu açıp önce ısınmasını bekleyip ardından bu şekilde bir süre akmasını sağlayın. Bu süreçte akan sıcak suyun buharı vücudunuzu saracak ve cildinize bakım yapacaktır.

Duş sonunda cildiniz komple nemlenmiş olacaktır. Nemlenmiş ciltte parlaklıklar görülür. Banyo sonrasında nemlenmiş cildinizi beslemek için zeytin yağı bakımı da yapabilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha canlanmış ve bakımı yapılmış olacaktır.

Buhar ile Cilt Bakımı Cilde Faydalı Mıdır
Buhar ile Cilt Bakımı Cilde Faydalı Mıdır

Buhar ile Cilt Bakımı Cilde Faydalı Mıdır?

Cilt bakımı konusu ile ilgili internet üzerinde ve çevrenizde duyabileceğiniz pek çok tavsiye alabilirsiniz. Ama bu tavsiyelerin gerçekten cildinize faydalı olup olmadığını bilemezsiniz. Cildinizin tıkanmış gözeneklerini açarak cilde fayda sağlayan buhar ile bakım önerilerini vermiştik. Şimdi daha detaylı bilgiler edinmek için yazımıza devam ediyoruz.

Cilt Bakımında Uygulanan Buhar Yöntemi Faydalı Mı?

Buhar ile cilt bakımı uygulaması ile gözenekleri direk olarak açmış olmuyoruz. Gözeneklerimiz normal şartlarda her zaman açıktır. Dolayısı ile buharın gözenekleri direk olarak açma gibi bir özelliği yoktur. Ama buhar uygulaması ile cildimizin nem seviyesini artırarak gözeneklerin içindeki kirlerin çıkmasını kolaylaştırıyoruz. Ayrıca çatlaklar gibi pek çok soruna da çözüm buluyoruz. Buhar maskeleri düzenli uygulandığında cildiniz kuru ve soğuk hava şartlarına karşı dirençli olacaktır.

Buhar maskesi cildinizi toksin ve pisliklerden temizlemenin yanında cildimizin nemlenmesine de yardımcı olur. Siyah noktalar nem ve ısı sayesinde yumuşar. Siyah noktaların yumuşaması sayesinde kolayca noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız diğer maske ve bakımların daha verimli bir şekilde cildinize etki etmesin sağlar. Buhar maskesi ayrıca cildinizin kan dolaşımını hızlandırarak cildinizin daha genç görünmesini sağlar.

Buhar Banyosu İle Cilt Bakımı Sırları

Cildinizi ev ortamında kendiniz canlandırmak istiyorsanız buhar banyosu ile hem cildinizi koruyabilir hem de gözeneklerinizi sıkılaştırarak cildinizi yağdan arındırabilirsiniz. Buhar banyosu cildiniz için oldukça faydalı bir bakım yöntemidir. Ünlüler dahil olmak üzere pek çok insanın sıklıkla kullandığı buhar banyosu güzellik merkezlerinde de cilt problemlerini çözmek için uygulanmaktadır.

Cildinizdeki ölü derilerden kurtulmak, sivilcelerin oluşumunu azaltmak gibi pek çok sorun için buhar banyosu kullanılır. Günlük hayatta cildimizi yoran çoğu faktörün zararlı etkilerinden kurtulmak için kolay bir yöntem olarak bizlerle.

Buhar Banyosu Nedir?

Buhar banyosu cildimize sıcak su buharının temas ettirilmesi ile cildin nefes alması, yenilenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Yağlı ve yağlanmış ciltlerde şiddetle denenmesini tavsiye ettiğimiz bu maske sayesinde ekonomik ve masrafsız bir şekilde cildinize bakım yapabilirsiniz.

Buhar banyosu sayesinde cildimizdeki hücrelerin yenilenme hızı artırılır. Ayrıca buhar banyosu yaparken sıcak suyun içerisine ilave edilecek olan aromatik ve yararlı yağlar sayesinde cildinize ilave bakım da yapma imkanınız var.

Sıcak su buharını cildimize uygularken dikkat etmemiz gereken en önemli faktör ise sıcak suyun cildimiz ile direkt temas etmemesi. Aksi halde yanıklara sebebiyet verebilir. Bunun yanında cildimize sıcak su buharını çok uzun süre maruz bırakmamalıyız. Ayrıca hassas ciltli kişilerin de bu şekilde cildine uzun süre buhar tutmaması gereklidir.

Buhar Banyosunun Cildinize İyi Gelecek 7 Faydası
Buhar Banyosunun Cildinize İyi Gelecek 7 Faydası

Buhar Banyosunun Cildinize İyi Gelecek 7 Faydası

Gözenekleri Açar

Buhar banyosunun yapılmasındaki asıl amaç cildinizin gözeneklerinin açılmasıdır. Cildimizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayan buhar banyosu sayesinde siyah noktalarınızdan da kurtulabilirsiniz. Cildinizde sivilce ve lekeler yoğun ise buhar banyosu ile cildinizi çok kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Cildi Yağdan Arındırır

Gün içerisinde toz ve insan kalabalığından dolayı cildimizde yağlı bir yapı oluşabilir. Cildimizin yüzeyinde oluşan bu yağlı yapıdan kurtulmak için buhar banyosu yapabilirsiniz. Düzenli buhar banyosu yapımı sonucunda cildiniz daha sağlıklı ve genç görünecektir. Bunun yanında yağlardan da kurtulacaksınız.

Sivilce Oluşumunu Önler

Sivilce oluşumu ve sivilceli ciltler çoğu insanın korkulu rüyası ve sıkıntısıdır. Buhar banyosu yaparak sivilcelerin yok olmasını engelleyebilirsiniz. Buhar banyosunun sivilcelere iyi geldiğini söylediğimizde pek inandırıcı gelmese de temizlik sivilcelenin baş düşmanı olduğu için oldukça faydasını göreceksiniz. Cildin iltihaptan arınmasına ve etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı oluyor.

Yüz Kaslarını Rahatlatır

Buhar banyosu ile yüzünüzdeki kaslara kan dolaşımını hızlandıracağınız için olumlu etki edebileceksiniz. Özellikle konuşmak zorunda olduğunu bir mesleğiniz var ve yüz kaslarınızı kullanacaksınız gün sonunda yapacağınız buhar banyosu sayesinde yüz kaslarınız ağrılardan ve sızılardan kurulabilirsiniz. Sıcak buhar yüzünüzü rahatlatacaktır. Ayrıca baş ağrınızı da hafifletecektir.

Ölü Derileri Temizler

Cildimizin solgun ve cansız görünmesinin sebebi ölü derilerin cildimizde olmasıdır. Hücreler yenilenmedikçe pürüzlü ve cansız bir cildiniz olur. Buhar banyosu sayesinde cildinizdeki ölü deriler temizlenir ve sağlıklı bir şekilde canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Buhar banyosunu cildinize yaptıktan sonra ölü derileri kaldırmak ve cildinizden kolayca atmak için peeling yapabilirsiniz. Bunu yaparak cildinizdeki hücreleri yeniler ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Daha Genç Görünmenizi Sağlar

Buharın yenileyici bir özelliği vardır. Buhar banyosu sürecinde cildinizin her alanına buhar etkisi eşit olarak yayılacaktır. Bu sayede cildiniz daha çabuk yenilenecek ve etkili bir bakım sonucunda daha genç bir görünüme kavuşacaksınız.

Cilt Tonunu Eşitler

Cildiniz leke ve ölü deriler yüzünden soluk ve daha koyu bir renge bürünebilir. Dolayısı ile dudak çevreniz ile cildiniz arasında ciddi ton farkları oluşabilir. Buhar banyosu ile bu ton farkını ortadan kaldırmanız mümkün. Buhar banyosu ile cildinizdeki ölü deriler temizlendiği ve hücreler yenilendiği için oluşan ton farkları ortadan kalkar.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Evde kolay buhar banyosu hazırlamak için sizlere pratik yöntemler aktaracağız. Etkili sonuçlar almanız için tavsiyelerimizi sizlere aşağıda sunuyoruz.

 • 2 litre suyu kaynayana kadar ısıtın ve 10 dakika kadar bekletin
 • Saçlarınızı toplayın, cildinizi tüm makyaj ve diğer ürünlerden arındırın,
 • Kaynattığınız ve dinlendirdiğiniz suyu derin bir kaba dikkatlice dökün,
 • Başınızı suya yakın konuma getirerek başınızın üstüne bir havlu yerleştirin. Bu sayede buharın tüm etkilerini alabileceksiniz.
 • Buhara çok yaklaşmayın yoksa yanıklara sebebiyet verebilirsiniz.
 • Kullandığınız havlı saçınızdan kaba kadar tüm açık alanı kapatmalıdır.

Buhar Banyosu Sonrası Ne Yapılmalı?

Buhar banyosunu cildinize uyguladıktan sonra yüzünüzde bir miktar tanecikli yapı oluşacaktır. Bu gözeneklerinizin açıldığı anlamına gelmektedir. Buhar banyosu sonrası yapılması gerekenleri sizlere aktarıyoruz.

 • Buhar maskesinin ardından kil maskesi yapılabilir. Böylece gözenekler anında temizlenir.
 • Doğal maske tarifleri uygulayıp cildinizi derinlemesine temizleyebilir bakım yapabilirsiniz.
 • Limon ve yoğurt maskesi ile cildinizi besleyebilirsiniz.
 • Buhar banyosu sonrası makyaj yapmamanızı öneriyoruz. Açılan gözenekleri kapatmanız ve kimyasallar kullanmanız pek mantıklı olmaz.
 • Gül suyu ile tonik etkisi yapabilir cildinizi canlandırabilirsiniz.
 • Buhar banyosu sonrası belirgin hale gelen siyah noktalarınızı sıkmamanızı öneriyoruz. Bunu yapmanız kalıcı izler bırakacaktır.

Buhar Banyosu Kaç Dakika Yapılır?

Buhar banyosunu 10 günde 1 kere yaparak cildinize bakım yapabilirsiniz. Maksimum 15 dakika cildinizi buhara maruz bırakmanızı yanıklara sebebiyet vermemeniz adına öneriyoruz. Bunun yanında süreyi kendi cilt hassasiyetinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu süre maksimum süredir ve üzerine çıkıldığında tansiyon ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Eğer bu süreye gelmeden tansiyonunuz ile ilgili sorun yaşarsanız süreyi yarıya düşürebilir ya da aralıklar vererek buhar ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Eğer çalışma ortamınız faz

Buhar Banyosu ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Buhar banyosu yapmak için yüksek ısıda suya ihtiyaç vardır, bu suyun sıcak olması cilt bakımı için oldukça önemlidir.
 • Yüksek sıcaklıkta su ile çalışırken tansiyon düşmesi ve çarpıntı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Bu tarz sorunları önlemek için uygulama öncesinde soğuk su içmenizi öneririz. Vücuttaki su oranının dengesi oldukça önemlidir.
 • Başınız dönerse uygulama sürenizi kısaltabilirsiniz.
 • Hamilelik dönemlerinde bu uygulamanın yapılması önerilmez. Yapmakta ısrar ederseniz yalnız yapmayın.
 • Buharlı cilt bakımı işlemi su kaybına sebebiyet verebilir. Uygulama sonrası su içmenizi öneririz.
 • Buhar banyosu zararlı değildir ancak uygulanması sırasında sıcak su ile uygulama yapıldığı için riskler barındırır.
 • Buhar banyosu gözenekleri açtığı için faydalı bir uygulamadır.
 • Hücrelerin yenilenmesi, ölü derilerin temizlenmesi için önemli bir uygulamadır.
 • Profesyonel cilt bakımlarında sıklıkla kullanılır ancak çokça dikkat gerektirir.
 • Günlük hayatın stresini üzerinizden alma gibi bir etkisi vardır, dolayısı ile haftada 1 kez buharlı cilt bakımı yapmanız daha pozitif bir hayat için faydalı olacaktır.
 • Buhar banyosu yaşlanmayı ve sivilcelerin oluşumunu önler. Daha genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Bu yazımızda sizlere Buharlı Cilt bakımı konusunda bilgiler verdik. Buharın gücünden faydalanarak cildinizi daha bakımlı ve diri tutmanız mümkün. Ancak uygulama sırasında yazımızda belirttiğimiz uyarıları mutlaka dikkate alın. Sizin de konu ile alakalı sorularınız var ise yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx