Hayvanlar Alemi

Kedilere Çiğ Tavuk Verilir mi? Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Reklamlar

Kediler çiğ tavuk eti yerler fakat, bu kedilerde parazit oluşumuna neden olduğu için tavsiye edilmez. Ancak, kedilere çiğ tavuk vermenin zararları kadar faydaları da vardır.
Kedi etçil bir hayvandır ve hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için, et bazlı yiyeceklere ihtiyaç duyar. Ancak etobur olmak, bazı yiyeceklerle ilişkili risklerden muaf olmak anlamına gelmez, bu nedenle kediye çiğ tavuk vermenin uygun olup olmadığını merak etmek normaldir.

Kediler çiğ tavuk yemeli mi ? | Faydaları-Zararları ?

Kedilere çiğ tavuk vermenin faydaları ve zararları

Elbette çiğ olsun pişmiş olsun kediler tavuk etine bayılır. Ancak, faydalı mı? Zararlı mı? Bu soruyu cevaplamadan önce tavuk etinin özellikleri nelerdir bir bakalım.

Genellikle biz insanların beslenmesine dahil olan tavuk eti protein açısından zengindir ve yağ oranı çok düşüktür. Sporculara ve vücut geliştirme yapmak isteyenlere tavsiye edilmesi tesadüf değildir. Tüm bunlara rağmen, tavuğun, yetiştirilmesi ile bağlantılı risklerden arınmış olduğu anlamına gelmez.

Bu konuya değinmemizin sebebi çiftliklerde yetişen tavukların hormonlara ve dış faktörlere maruz kalması ve bu tavuk etlerinin hem insan sağlığı, hemde kediler için riskler oluşturmasıdır.

Reklamlar

Kediye çiğ et veya pişmiş et verirken en dikkat edilmesi gereken konu kemiklerdir. Kırılırsa iç organları çizip yırtabilirler ve yavru kedilerde yemek borusuna kolayca sıkışıp kediyi boğabilir. Yani tavuk kedi için iyidir, ancak birkaç küçük önleyici tedbir almak gerekir.

Çiğ tavuğun kedilere faydaları
Çiğ tavuğun kedilere faydaları

Çiğ tavuğun kedilere faydaları

Yağsız olmasının yanı sıra obezite sorunu yaşayan kediler için de çiğ tavuk uygundur, besin açısından çok zengindir. Özellikle tavuk göğsü proteindir ve yağ oranı düşüktür. Kolay sindirilmesinin yanı sıra bağışıklık sistemi, kaslar ve kemikler üzerinde de mükemmel faydaları vardır.

Tavuk eti çiğ ise vitamin, enzim ve mineral gibi özelliklerini kaybetmez. Sebzeler ve diğer çiğ yiyeceklerle birlikte çiğ tavuk, kedilerde böbrek taşlarını ve pankreatiti önlemeye yardımcı olur. Bu faydaları için ana yemek olarak çiğ tavuk verilmemeli, ara öğün olarak, belirli zamanlarda verilmelidir.

Kedilere çiğ tavuk vermek zararlı mı?

Kedilere çiğ tavuk eti vermenin riskleri, çoğu durumda alerjiler veya intoleranslar ile ilgilidir. Diğer riskler, Salmonella bakterisi veya Escherichia Coli’den sorumlu olan bakterilerin varlığı ile bağlantılıdır. Çiğ tavuk eti, parazit oluşumuna neden olur ve kedi için risklidir.

Reklamlar

Ticari yani marketlerden aldığımız tavuklar, hormonlar ve antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Bu ilaçlar kediler için çok tehlikeli olabilir. Tavuk pişirildiği takdirde bu ilaçların etkileri daha aza iner ve yukarıda bahsettiğimiz bakteriler ölür. Bu nedenle pişmiş tavuk çiğ tavuğa göre daha güvenlidir.

Kediye tavuk nasıl verilir?
Kediye tavuk nasıl verilir?

Kediye tavuk nasıl verilir?

Tavuk etinin kedi sağlığı üzerindeki risklerinden çok faydaları olduğunu belirledikten sonra, ilk önce tavuğun, kedimizde alerjiye neden olup olmadığını anlamaya çalışalım. İlk defa kedi beslenmesine dahil etmek istiyorsak gözümüz kedinin üzerinde olsun.

Çiğ tavuk buzlu halde ise öncelikle buzluktan çıkaralım dolabın normal bir yerinde buzunun çözülmesini bekleyelim. Bu şekilde bakteri ve diğer patojenlerin saldırılarına daha az maruz kalacaktır.

Tavuk etini musluk suyundan geçirip, kağıt havlu ile kurutuyoruz. Sonra derisini ve kemiklerini çıkaralım. en iyi pişirme yöntemi, eti en az 20 dakika kaynatmaktır. Bununla birlikte yağ, tuz, baharat, sarımsak veya soğan kullanmıyoruz.

Kedilere pişmiş tavuk vermek güvenlidir. Kedinize tavuk vermek istiyorsanız bunu asla ana gıda olarak yapmayın. Ek gıda olarak tavuk vermek çok faydalıdır. Sokak kedilerinin çiğ et yediklerini görebilirsiniz. Ancak sokak kedileri evde beslediğimiz kediler gibi bu gibi sebeplerden dolayı çok uzun yaşamazlar.

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx