Moda

Kadınlarda Saat Hangi Kola Takılır?

Reklamlar

Kol saatinin hangi kola takılacağı hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir konudur. Ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada da en popüler aksesuarlar arasında gösterilen saatler, kıyafetin tamamlayıcısıdır. Zamanı takip etmeye yarayan saatler özel hediye seçenekleri arasında da ilk akla gelir. Kadınlarda saat hangi kola takılır?

Saat Hangi Kola Takılmalı?

Kol, boyun ve cep saatleri kullanıcısı hakkında ilk izlenimin oluşmasını sağlar. Kol saatinin sağ ya da sol kola takılacağı gibi bir zorunluluk yoktur. Günlük hayatta aktif olarak kullanılan kolun sağ kol olması ve saatlerin hasar görmemesinin istenmesi sol kola takılmalarının en temel nedenleridir.

Hareket ederken kısıtlama yaşamamak ve bilek gücüyle yapılan işlerde çalışmanın engellenmemesi gibi sebeplerle saatin kullanılan kolun tersi kola takılması önerilir.

Reklamlar

Diğer yandan, saat pimleri veya dijital saatlerdeki canlı saat göstergesi için saat ayarlama düğmesi, genellikle sağ parmakla kontrol edilebilecek şekilde yerleştirilmiştir. Bu durumda saat sol kola takılabilir.

Ancak, kadınlar ve erkeklerde saat kullanma kolu değişiklik gösterebilir.

Kadınlar Saati Nereye Takar?
Kadınlar Saati Nereye Takar?

Kadınlar Saati Nereye Takar?

Saat kullanımı için herhangi bir kural yoktur. Kişinin konforu, alışkanlıkları ve yakalamak istediği tarz saatin hangi kola takılacağını da belirler. Toplumda oluşan genel kanı;

  • Erkeklerin saatlerini sağ kollarına
  • Kadınların saatlerini sol kollarına takmaları yönünde oluşmuştur.

Masa başında çalışan kadınların saatlerini hangi kollarına taktıklarının herhangi bir önemi yoktur. Kişinin aksesuar kullanırken kendini rahat hissetmesi ve hareketlerinin kısıtlanmaması en temel seçim kriterleri olmalıdır.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Yüz Şekline Göre Doğru Şapka Seçimi

Neden Saat Takarız?

Günlük hayatını planlı yaşamak isteyenler için saat vazgeçilmezdir. Seçilen saate farklı anlamlar yüklenebilir. Yeri geldiğinde tamamlayıcı, yeri geldiğinde statü sembolü veya özel bir hatıra olarak takılan saatler, zamanın değerini anlamamıza da yardımcıdır.

  • Takılan saatin markası sizi ilk kez tanıyanlara fikir verir.
  • Kendinize verdiğiniz değer de aksesuar seçiminiz ve bu seçimlerin kıyafetin geneliyle olan uyumuyla değerlendirilebilir.

Her zaman en iyi tamamlayıcı görevi üstlenen saatler bir miras olarak size kalmış olabilir veya sizin tarafınızda miras bırakılabilir. Kadınlarda saat hangi kola takılır sorusu yerine hangi bugün saati kullanmalıyım sorusu çok daha önemlidir.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx