Hayvanlar Alemi

Pomeranian Yavru Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Pomeranian, Polonya ve Almanya arasında yer alan Pomeranya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Küçük ırk köpekler sınıfında yer alır. Kabarık tüyleri, minik bedeni ve yüksek enerjisi ile dünyanın en popüler köpeklerinden biri olmuştur.

Pomeranian Özellikleri

Pomeranian, kökeni oldukça eskilere dayanan köpek ırklarından biridir. Ortaya çıktığı dönemden bu yana popülerliğini kaybetmemiştir. Günümüzde en çok sahiplenilen köpek ırkları arasında yer alır.

  • Boyları ortalama 20 cm, ağırlıkları ortalama 2-3 kg kadardır.
  • Kabarık kürkü, bedeninin her yerine dağılmıştır.
  • Kürk yapısından dolayı iri görünse de oldukça küçük bir bedene sahiptir.
  • Bacakları ve bedeni orantılı, kafası bedenine göre daha küçüktür.
  • Enerjisi yüksek, uyumlu, zeki, sevecen bir köpektir.
  • Çocuklarla iletişimi kötü, diğer petlerle iletişimi orta düzeydedir.

Pomeranian Yavru Bakımı

Pomeranian yavru sahiplendiğinizde bakımına çok özen göstermeniz gerekir. Bu köpekler, cılız denecek kadar küçük bir bedene sahiptir. Bu nedenle dayanıksız olduklarını söylemek mümkündür. Bakımını aksatmanız, farklı hastalıklara yakalanmalarına ve ömürlerinin kısalmasına neden olur.

Reklamlar

Bu köpeklerin yaşam alanları son derece temiz olmalıdır. Yavru köpeğiniz eve geldiğinde kendine ait bir alanı olması gerekir. Yaşam alanını tanıdığında temiz tutmaya özen gösterir.

Pomeranian eğitimi, yavruyken başlamalıdır. Evi tanımasına izin vermeli, hareketlerini kısıtlamamalısınız. Mama kabı, su kabı ve oyuncuları, yatağının kenarında olmalıdır.

Tuvalet eğitimi alması için 1 hafta kadar aynı yere götürmelisiniz. Beslenme saatlerini ayarladığınızda ve günde 2-3 kez dışarı çıkardığınızda kolaylıkla eğitim verebilirsiniz. Temel itaat eğitimine 2 aylık olduğunda başlayabilirsiniz.

Pomeranian
Pomeranian

Pomeranian Beslenme Düzeni

Pomeranian beslenme düzeni, yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre ayarlanmalıdır. Pomeranian yavru, çiğneme fonksiyonları gelişene kadar annesi ile yaşar ve sadece anne sütü ile beslenir. Katı mamalarla beslenecek gelişimi tamamlandığında veteriner kontrolünde beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Reklamlar

Köpeklerin alerjisi olan besinler bulunur. Veteriner hekimlerin yapacağı alerji testlerine göre köpeğinize almanız gereken mamalara karar verebilirsiniz. Küçük ırk köpekler için üretilen kuru mamalar, günlük yemesi gereken mamalardır.

Yaş mama, günlük tüketmesi için uygun değildir. Yaş mamayı, itaat eğitiminde veya oyunlarında ödül maması olarak kullanabilirsiniz. Çok sık tüketmemesi gerekir. Evde yapılan yemekler, meyveler ve hazır gıdalar, onların beslenme düzeninde yer almamalıdır.

Pomeranian Sağlık

Pomeranian yavru bakımına ve beslenme düzenine dikkat edildiğinde sağlıklı bir köpek ırkıdır. Sahiplendiğinizde aşı takvimi oluşturmanız, düzenli kontrollerine götürmeniz yeterlidir. Yemek konusunda seçici olduğu için doğru mama bulmanız biraz zor olabilir.

Sağlıklı bir yaşam sürmesi için mamasının kaliteli olması önemlidir. Yıkarken kullandığınız şampuanlar, tüy fırçası, tırnak makası yatağı gibi eşyalarının tümünü özel olarak seçmeniz gerekir.

Pomeranian, tüm küçük ırk köpekler gibi ilgiyi çok sever. Sahibinin ilgisinden uzak kalmak, evde uzun süre yalnız kalmak yıpranmasına neden olur. Psikolojik olarak etkilenmemesi için evde yalnız bırakmamalısınız.

KAYNAK= https://kopekyavrusu.com/17744/pomeranian-boo

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx