Hayvanlar Alemi

Bu Tavuk Hergün Yumurtluyor! Lohman Brown Tavuğu Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Halk dilinde Lohman tavuk veya Lohman Brown tavuğu özellikleri bakımından, dünya üzerinde tavukçulukta en çok tercih edilen en verimli ticari kahve renkli yumurta tavuğudur. Lohman Brown tavuğu Alman ırklı bir tavuktur. Çok eski dönemlerden günümüze ulaşan bu ırk şu anda ticari yumurta tavuğu olarak bilinmektedir.

Lohman Brown tavuk ırkı ortalama 30. Haftalarda tam yumurtlama dönemine girerler. Üretimlerinde yıllık ortalama 300/330 arası yumurta verimi vardır. 30.Haftalarında yaklaşık olarak 2 Kg ağırlığa sahip olan Lohman Brown tavuk ırkı dünyada en çok yumurtlayan tavuk cinsi olarak ün yapmıştır. Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde Lohman Brown ırkı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tavukçulukta birinci sırada tercih edilen bir tavuk ırkıdır.

Lohman Brown tavuk ırkı salma tavukçuluk için en uygun ırk olarak gösterilmektedir. Yumurtlama dönemi sonrası bu ırk ‘Köy Tavuğu’ statüsündedir. Lohman Brown ırkının yumurtası halk arasında köy yumurtası olarak bilinen yumurtanın rengi ve görünümüne sahiptir. Lohman Brown tavuk ırkı ülkemizde görülen tüm iklim koşullarına uyum sağlayabilen tavuklar oldukları için salma tavuğu olarak 2 yıllık süreç boyunca yüksek oranda verim vermektedirler.

Tavukçulukta bu ırkın en çok tercih edilmesinin sebepleri de tavukların rahat bir şekilde yayılım yapıp, beslenmesi olmuştur. Salma tavukçulukta üretilen Lohman Brown tavuk ırkı yumurtası doğal yollar ile üretildiği için normal kümes tavuğunun yumurtasından bir tık daha pahalıdır ve bu yüzden üreticilerin kar oranı biraz daha yüksektir.

Reklamlar
Lohman Brown Tavuk Bakımı
Lohman Brown Tavuk Bakımı

Lohman Brown Tavuk Bakımı

Eğer Tavukçuluk sektörüne girmeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler vardır. Öncelikle sektördeki amacınız yumurta üretimi ise ülkemizdeki iklim şartlarına göre tercih etmeniz gereken tavuk türü Lohman Brown tavuk ırkıdır. Ülkemizde de genellikle tavuk yetiştirmek isteyenlerin ilk aklına gelen cins Lohman Brown cinsi tavuklardır. Lohman Brown yumurta üretimi ile dünyada en çok yumurta üretimini yapması ve ülkemizin iklim şartlarına uyum sağlayabiliyor olması nedeniyle de tercih edilmesi gereken türdür. Tavuk ırklarının neredeyse hepsinde olduğu gibi Lohman Brown tavuk ırkında da önemli olan kesinlikle ama kesinlikle tavukların aşılarına dikkat edilmesi gerektiğidir. Aşılara dikkat ederek tavukların hastalıktan korunmasını sağlamış olursunuz. Aşı konusu gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Lohman Brown cinsi tavuklar genelde çok sağlıklıdır ve kolay kolay hastalanmazlar fakat gene de kesinlikle dikkatli olunması gerekmektedir. Genel olarak Tavukçuluk sektöründe dikkat edilmesi gereken diğer bir kısım da kümes olmalıdır. Özellikle kümes ışıklandırılması ve kümes ısıtılması oldukça önemlidir. Yemlerini, su kaplarını da çok iyi ayarlamak gerekiyor. Bu tür şeylere ne kadar dikkat ve özen gösterirseniz alacağınız yumurtanın kalitesi de sayısı da bir o kadar fazla olacaktır. Tavuklarınızın ömrü sizin ellerinizdedir. Ne kadar onlara özen gösterirseniz ne kadar onlara kaliteli ortam sunarsanız. Onların da ömürleri yettiği kadar uzun olacaktır.

Lohman Brown Tavuğu Özellikleri

Lohman Brown tavuğu, Rode Island Red tavuk ırkının horozu ile Ligorin ırkı tavuğunun hibritlenmesi ile elde edilir. Her iki atasıda yumurtacı tavuk cinsi olduğu için ortaya çıkan Lohman Brown tavuğu yumurta bakımından oldukça verimli bir hayvandır. Ayrıca yine atası olan Ligorun tavuk ırkının hiç guruk olmaması ve kuluçkaya yatmaması ile bilinir. Aynı şekilde Lohman Brown tavuğuda gurk olmaz ve kuluçkaya yatmaz. Bu yüzden de değerlidir. Şimdi ayrıntılı olarak Lohman Brown tavuğu özellikleri nelerdir? Göz atalım.

 • Lohman Brown Tavuklar 17-19 Haftaları arasında yumurtlamaya başlayacaklardır.
 • Lohman Brown Tavuklar günlük 100 ila 110 gram arasında bir yem tüketimi yaparlar.
 • Lohman Brown Tavuklar olgunlaştıktan sonra 2 ila 2.5 KG arasında bir ağırlığa sahip olurlar.
 • Lohman Brown Tavuklar Köy tavukları gibi lezzetli bir ete sahiptirler.
 • Lohman Brown Tavuklar yıllık 300 ila 330 adet arasında yumurta yapabilirler.
 • Lohman Brown tavuğu yumurta rengi koyu kahverengidir.
 • Lohman Brown Tavuklar 4 ila 5 yıl arasında bir ömre sahiptirler. Ancak 2 ila 3 yıl verimli şekilde yumurta yapabilirler.
 • Lohman Brown Tavuklar yumurtadan kesildikten sonra kesilebilir ve organik gezen tavuk olarak satışa sunulabilmektedir.
 • Lohman Brown Tavuklar 40 ila 50 TL arasında satılmaktadır.
 • Lohman Brown Tavuklar en verimli zamanlarında ortalama 65 gram yumurta vermektedir.
 • Lohman Brown Tavuklar ülkemizde Salma tavukçuluk içerisinde en çok tercih edilen ırktır.

Tavukçuluk sektörüne giriş yapacaksanız iyi düşünmeniz gerekmektedir. Sermayenizi iyi hesaplamalı doğru mekân veya arazi tercihi yapmalısınız. Çünkü kar getirisi iyi olsa da tavuk yetiştirmek oldukça zahmetli bir iştir. Tavuk sektörü çoğu kişiye cazip gelmektedir fakat yüksek kazanç için kişinin emek vermesi ve disiplinli olması gerekmektedir. Eğer bunları başarabilirseniz bu sektör sizlere iyi davranacaktır. Ve son olarak ilk cümlelerde de belirttiğim gibi tekrar uyararak aşı konusunda da titiz davranmanızı öneriyorum. Tavuk satın alırken mutlaka aşı kartlarını talep ediniz.

Reklamlar

Instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx