Cilt Bakımı

Mandalina Yağı Ne İşe Yarar?

Mandalina Yağı ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Mandalina yağı, mis gibi kokusu ve birçok faydaları ile oldukça etkileyici bir doğal maddedir. Ruhsal ve fiziksel olarak iyileşmeyi sağlar. Bu yazımızda mandalina yağı fiyatı nedir, mandalina yağı faydaları nelerdir, mandalina yağı nasıl kullanılır ve yeşil mandalina yağı nedir gibi sorulara yanıt bulacağız.

Yeşil Mandalina Yağı Nedir?

Yeşil mandalina yağı, bizi korkudan kurtarır ve uykusuzluk ve sinirlilikle savaşır. Güçlü antiseptik özelliklere, ayrıca sindirim ve idrar söktürücüye sahiptir. Masajlarda kullanıldığında çatlaklara, koyu ten lekelerine ve yara izlerine karşı etkilidir.

Mandalina Yağı Fiyatı

Mandalina esansiyel yağının fiyatı 15 lira ile 200 lira arasında değişir.

Reklamlar
Mandalina Yağı Faydaları
Mandalina Yağı Faydaları

Mandalina Yağı Faydaları

Mandalina esansiyel yağının sağlık yararları, antiseptik, antispazmodik, sitofilaktik, depuratif, yatıştırıcı, mide koruyucu, sindirim sistemini destekleyici ve tonik bir madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Bu yine bir turunçgil meyvesinden elde edilen başka bir esansiyel yağdır. Mandalinaya aşina olabilirsiniz ve mandalina uçucu yağları hakkında çalıştığınızda, mandalinaların, portakallar ile hemen hemen aynı olduğunu göreceksiniz, tek istisna, daha koyu turuncu renge sahip olmaları, çekirdeksiz olmaları ve hasat edilmelerinin farklı bir zamanda olmasıdır. 

Botanik olarak, mandalina citrus reticulata olarak bilinir. Çin’de sık sık kullanılan mandalina ve oradan dünyanın diğer bölgelerine yayıldılar. Mandalina esansiyel yağı, kabuklarının soğuk sıkıştırılmasıyla ve preslenmesi ile elde edilir ve alfa pinen, alfa-thujone, beta pinen, kamfen, sitronelal, gama terpinolen, geraniyal, limonen, linalool, mirsen, nerol, sabinen ve ana bileşenleri olarak terpineol içerir. Mandalina, Çin kültüründe ve bitkisel ilaçlarda önemli bir yere sahiptir. Bu tıbbi özellikler aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Sepsisi Önler

Staphylococcus aureus, sepsis adı verilen bu korkunç enfeksiyondan sorumlu olan bakteri türüdür. Sepsis gerçekten kötü bir hastalık türüdür. Sadece yaraların şişmesi ve kızarması ile sınırlı değil, aynı zamanda akut ağrı ile de sınırlıdır. Engellenmezse, sepsis hastalığı genel olarak vücudun diğer bölgelerine hızla yayılabilir ve orada yara olmasa bile onları etkileyebilir. Akut ağrıya, hareketsizliğe ve eklem sertleşmesine, ayrıca kaslarda akut kasılma ve kramplara, şişme, kızarıklık, ateş ve kasılmalara neden olur. 

Reklamlar

Derileri enfeksiyonlara karşı savunmasız olduğu için yeni doğan bebeklere de sepsis çok kolayca saldırır. Ayrıca göbek kordonunu keserek annelerinin vücudundan ayrıldıklarında da onlara saldırır. Uçucu mandalina yağı, bu bakterileri öldüren ve yayılmasını önleyen ve böylelikle sepsisin iyileşmesine yardımcı olan bazı bileşenler içerir. Açık yaralara harici olarak uygulanabileceği gibi, tüm vücut üzerinde tek tip bir etki yaratmak için ağızdan da alınabilir.

Sitofilaktik olarak davranır

Bu yağın bazı bileşenleri, yeni hücrelerin oluşumunu veya daha doğrusu hücre bölünmesini ve vücuttaki hücresel materyalin geri dönüşümünü teşvik eder. Bu sadece vücutta genel büyümeyi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda düzenli yıpranma ve vücutta yapılan olağanüstü hasarı iyileştirmeye veya onarmaya da yardımcı olur.

Kanı arındırır
Kanı arındırır

Kanı arındırır

Kanı saflaştıran bir maddeye depuratif denir. Mandalina esansiyel yağı, güçlü bir temizleyici olarak kabul edilir. Ürik asit, kirleticiler, ekstra tuz ve su gibi toksik ve istenmeyen maddelerin ter, idrar ve boşaltım süreci yoluyla vücuttan atılmasına veya atılmasına yardımcı olur. Eritrositlerin (kırmızı kan hücreleri) oksijen tutma kapasitesini artırır, böylece kanı tazeler ve arındırır.

Enflamasyonu yatıştırır

Uçucu mandalina yağı vücudu rahatlatır. Vücutta işleyen organ sistemlerinde, yani solunum, dolaşım, sindirim, sinir ve boşaltım sistemlerinde her türlü iltihabı ve hiperaktiviteyi yatıştırır. Ateşten kaynaklanan iltihaplanmayı, kana dış kaynaklardan zehirli maddelerin girmesini, kasılmaları, anksiyeteyi, stresi ve alerjilere aşırı duyarlılığı yatıştırır. Aynı zamanda depresyon, öfke ve dürtüsel tepkileri yatıştırır.

Sindirimi artırır

Mide için uçucu mandalina yağı, uygun bir sindirim suyu akışı sağlayarak midenizi iyi durumda tutar ve fazla asitlerin nötralize edilmesi için asit ile safra arasında doğru dengeyi sağlar. Bu aynı zamanda midede varsa yaraları da iyileştirir. Mideyi rahatlatır ve iltihaplanmayı giderir. Anlaşılması gereken bir şey var; Birisi sağlıklı ve çekici bir fiziğe sahip olmak istiyorsa, midesini tam olarak bu yağın yaptığı gibi ince ayarlı tutmalıdır.

Spazmları Giderir

Spazmlar küçük bir kelime olabilir, ancak etkileri yaygın ve oldukça tehlikeli olabilir. Spazmlar sadece kas krampları ile sınırlı değildir. Solunum, sindirim sistemi ve sinir sistemlerinde meydana gelebilir ve solunum güçlüklerine, astıma, tıkanıklığa, şiddetli öksürüğe, spazmodik ishale, kolera, sinir rahatsızlıkları ve kasılmalara neden olabilirler. Mandalina uçucu yağı, yukarıda adı geçen organ sistemlerinde gevşemeye neden olur ve spazmlardan kurtulma sağlar.

Tonik olarak davranır

Tonik ve güçlendirici bir ajan toniktir ve mandalina esansiyel yağı bu özelliğe sahiptir. Vücuttaki tüm fonksiyonları canlandırır. Karaciğer, mide ve bağırsakları canlandırarak yiyeceklerin ayrışması ve besinlerin emilmesi gibi metabolik fonksiyonlara ince ayar yapar. Aynı zamanda büyümeye yardımcı olur ve gücü artırır, uygun atılımı sağlar. Endokrin sistemin salgılanmasını teşvik eder ve ayrıca sizi uyanık ve aktif tutmak için sinir sistemini güçlendirir. Son olarak, sizi enfeksiyonlardan korumak için bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuz ayarlandığında ve tonlandığında, vücudunuza daha fazla enerji kazandıracak ve uzun vadede daha sağlıklı ve mutlu çalışmanızı sağlayacaktır.

Diğer Faydalar

Mandalina esansiyel yağı kan ve balgam dolaşımını iyileştirir, sindirimi hızlandırır, ciltteki yağ ve nem dengesinin korunmasına yardımcı olur ayrıca yatıştırıcı ve yumuşatıcı özellikler gösterir. Aynı zamanda kabızlığı hafifletir ve ishal, şişkinlik, kızarıklık, kuruluk ve cilt çatlaması, saç problemleri ve kepeği tedavi eder.

Çoğu narenciye yağı gibi, mandalina yağının fitokimyasallarının içerdiği güçlü antioksidan ve antibakteriyel özellikler cildinizin yüzeyindeki bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Bu bakteri genellikle sivilcenizi kötüleştirir veya daha fazla iltihaplanma ve kızarıklığa neden olur. Ek olarak, yağ küçük bir yarayı temizlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Yüksek folat içeriği, doku büyümesini uyarmaya yardımcı olur. Bu, yaranızın enfeksiyondan uzak tutarken daha hızlı ve daha iyi iyileşmesini sağlar.

Bunun ötesinde, yağ aynı zamanda doğal bir cilt toniği görevi görür ve yağlı ve karma cilt tiplerinde yaygın olan fazla sebum yağını dengelemeye ve azaltmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda yüzümüzdeki lekelerin ana nedenlerinden biridir. Sebum genellikle günlük olarak döktüğümüz ölü deri hücreleriyle birlikte gözeneklerimizi tıkama eğilimindedir. Böylece cildinizi tedavi ederek, lekelerin miktarını aktif bir şekilde azaltabilir ve zamanla cildinizi iyileştirebilirsiniz.

Mandalina Yağı Nasıl Kullanılır?
Mandalina Yağı Nasıl Kullanılır?

Mandalina Yağı Nasıl Kullanılır?

Mandalina yağının tatlı tadı, unlu mamullere keskin bir lezzet eklemek istediğinizde işe yarar. En sevdiğiniz kek, kurabiye veya çörek tariflerine iki ila üç damla yağ eklemeyi düşünün ve Mandalina yağının en sevdiğiniz tatlı ikramınıza getirebileceği tatlı, canlandırıcı lezzetin tadını çıkarın. 

Mandalina yağının temizleyici ve arındırıcı özelliklerinden yararlanmak için, onu ev yapımı temizlik maddelerinde kullanmayı düşünün. Ev yapımı çok amaçlı spreyinize birkaç damla Mandalina eklemek, evdeki tezgahları ve yüzeyleri taze ve temiz bırakacaktır. Bir ev yapımı uçucu yağ temizleme spreyi, evinizin etrafındaki yüzeylerdeki kirleri temizlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda, özellikle Mandalina yağı kullanırsanız, ardında hoş bir koku bırakır.

Diğer narenciye esansiyel yağları gibi, mandalina yağı dahili olarak tüketildiği zaman sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir. Güçlü antioksidanlar içerdiğinden, bu yağ bağışıklık sisteminiz için biraz daha fazla destek istediğinizde yararlı olabilir. Mandalina yağının faydaları, içten almak için suyunuza bir veya iki damla eklemeyi düşünün.

Mandalina yağı, mutluluk duygularını teşvik etmek için topikal olarak da kullanılabilir. Hayatınızda fazladan güneş ışığına ihtiyaç duyduğunuzda, mandalina yağını topikal olarak esnek noktalara veya karnınıza uygulayın. Cilt hassasiyeti konusunda endişeleriniz varsa, cilt hassasiyeti veya tahriş riskini azaltmak için uygulamadan önce yağı fraksiyonlu hindistan cevizi yağı ile seyreltmeyi unutmayın.

Mandalina yağının aroması, tatlılara ve unlu mamullere çeşitlilik katmak için faydalı olabilirken, en sevdiğiniz içeceklere eklendiğinde de faydalıdır. Ekstra aromaya ihtiyaç duyduğunuzda suyunuza, sabah smoothie’lerine, yaz limonatasına veya çayınıza her zaman birkaç damla Mandalina esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Unutmayın, içeceğinize çok fazla lezzet katmak için çok fazla uçucu yağ damlasına ihtiyacınız yoktur, bu yüzden küçük başlayın. Daha fazla tada ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız her zaman daha fazla damla ekleyebilirsiniz.

Limon yağı, misket limonu yağı ve yabani portakal yağı gibi turunçgil yağları aromatik olarak kullanıldığında genellikle uyarıcı ve enerji verici özellikleriyle ünlüdür. Turunçgil yağı arkadaşları gibi, mandalina esansiyel yağı da aromatik kullanım sırasında canlandırıcı ve enerjik özelliklere sahiptir. Ruh halinizi canlandırmak veya yükseltmek istediğinizde, avucunuza bir veya iki damla mandalina yağı damlatın, ellerinizi birbirine sürün ve otuz saniye boyunca ellerinizi burnunuzun üzerine koyun. Mandalina yağının canlandırıcı kokusunun daha uzun süre tadını çıkarmayı tercih ediyorsanız, en sevdiğiniz uçucu yağ difüzörüne birkaç damla eklemeyi düşünün ve odayı doldururken ferahlatıcı aromayı deneyimleyin. 

Mandalina yağı oda parfümü

Elli damla Mandalina, otuz beş damla limon yağı, yirmi damla greyfurt yağı, on beş damla sandal ağacı yağı ve 120 gram arıtılmış suyu bir sprey şişesine doldurun. Her seferinde kullanmadan önce iyice çalkalayın. Bu oda parfümünü havaya püskürtün. Suyu olabildiğince ince bir sprey olarak tutun.

Romantik aromaterapi

Yedi damla sandal ağacı yağı, yedi damla ylang ylang yağı ve altı damla mandalina yağını bir difüzöre ekleyin. Difüzörden buharı havaya dağıtın. En iyi sonuçlar için buharı derinlemesine soluyun.

Sakinleştirici banyo karışımı

Banyonuzu hazırlarken, yağ buharlarının dışarı çıkmasını önlemek için pencereyi ve kapıyı kapatın. Küveti ılık ila sıcak suyla doldurun. Cildinizi yumuşatmak ve kirleri temizlemek için bir su bardağı epsom tuzunu banyo suyunda çözün. Ardından Dört damla mercanköşk yağı, dört damla sandal ağacı yağı, üç damla melisa yağı, iki damla greyfurt yağı, iki damla mandalina yağı ve bir tatlı kaşığı fraksiyonlu hindistan cevizi yağı karışımını suya dökün. Yağı eşit şekilde dağıtmak için suyu karıştırın. Esansiyel yağlar hızla buharlaştığı için hemen banyoya girin. En az yirmi dakika rahatlayın ve banyonun tadını çıkarın.

Stresten arındırıcı aromaterapi banyosu

Üç damla roman papatya yağı, iki damla sardunya yağı, üç damla lavanta yağı, iki damla mandalina yağı ve altmış gram fraksiyonlu hindistan cevizi yağını koyu renkli, cam bir şişede saklayın. Sıcak suyu bir banyo küvetine doldurun ve iki çay kaşığı karışım kullanın.

Yağlı cilt için tonik

Üç damla sardunya yağı, beş damla lavanta yağı, beş damla mandalina yağı ve bir yemek kaşığı cadı fındığı ve iki yüz kırk gram suyu bir temiz kasede karıştırın. Bu karışımı temiz bir sprey şişesine alın. Cildinizi temizledikten sonra bu tonik ile cildinizi tonikleyin. Son olarak cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Yağlı cilt için nemlendirici kremi

On damla mandalina yağı, on damla limon yağı, on damla petitgrain yağı ve iki yemek kaşığı jojoba yağını bir cam kasede karıştırın. Kullanmadan önce cildi iyice temizleyin, ardından bu nemlendirici krem ile cildinize masaj yapın. Cildinizi gençleştirmek için günlük olarak bu doğal nemlendirici kremi kullanın.

Mandalina Yağı Nasıl Yapılır?
Mandalina Yağı Nasıl Yapılır?

Mandalina Yağı Nasıl Yapılır?

Mandalina uçucu yağı hazırlamak için beş mandalinanın kabuğunu soyun ve iyice yıkayın. Bu kabukları temiz bir cam kavanoza alın ve üzerine jojoba yağı doldurun. İsterseniz içine birkaç damla yasemin yağı ya da limon yağı ekleyin. İki hafta boyunca bu cam kavanozu serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın. Her gün bu cam kavanozu iyice sallayın. Ardından yağı ince bir tülbent ile süzün ve temiz bir cam kavanoza alın. Buzdolabında saklayarak bir ila iki ay içinde kullanın.

Hickory Fındık Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

begonyakadin adlı hesabımızdan bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx