Hayvanlar Alemi

Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Reklamlar

“Kediler hangi kokuyu sevmez?” sorusunu bir kez sorduğunuz anda yüzlerce yanıt almanız mümkün. Muz, hardal, acı biber, nergis, sedef ve nane gibi çeşitli bitkilerin kokularının yanı sıra kediler, insanların günlük hayatta sıklıkla kullandığı birçok ürünün kokusundan da hoşlanmazlar. Kedilerin sevmediği kokulara özellikle dikkat edilmelidir.

Kediler bazı kokuları sevmezler çünkü kokuya neden olan maddeler kediler için zehirli ve zararlıdır. Narenciye, lavanta ve kahve başlıca örneklerdir, ancak kedilerin kaçındığı diğer kokulara dikkatle yaklaşılmalıdır. Temizlik malzemeleri veya kedi kumu seçiminde hoş kokusu ön plana çıksa da kedilerin koku tercihlerine uymayan seçimlerden kaçınılmalıdır. Kedilerin Sevmediği Kokulara detaylıca bakalım.

Kedilerin Sevmediği 8 Koku

Reklamlar

Kedilerin duyu sistemi insanlara göre çok daha fazla gelişmiştir. Kafalarının içinde en az 45 milyon tane koku reseptörü vardır. Bu nedenle de kediyi, aromasını beğenmediği bir şeyin yakınına asla yaklaştıramazsınız. Hatta kedilerin sevmedikleri bu kokuları kullanarak istemediğiniz yerlerden uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz. Kedilerin sevmediği kokulara göz atalım;

1-Narenciye Kokusu

Turunçgiller olarak bildiğimiz narenciye kokularından kedilerin nefret ettiğini söyleyebiliriz. Eğer kedileri uzaklaştırmak istiyorsanız; limon, lime, portakal ve greyfurt gibi kokulardan birisini kullanabilirsiniz. Mesela
bahçenizdeki bazı çiçeklere kedinizin ya da diğer kedilerin uzak durmasını istiyorsanız portakal yağı sıkabilir yada diplerine narenciye kabukları yerleştirebilirsiniz. Ve bilmeniz gereken bir diğer nokta da kedi kovucu olarak satılan ürünlerin büyük bir kısmında narenciye kokusu bulunmaktadır.

Reklamlar

2-Muz

Muzu sevmeyen insan pek yoktur. İnsanların lezzetli buldukları muz ile kediler pek anlaşamaz. Muz kabuğunu evde kedinizin çıkmasını istemediğiniz yerlere sürerseniz kedinizin o bölgelere pek yaklaşmadığını uzak durduğunu göreceksiniz. Aynı şekilde, bahçede de kedinizin ya da kedilerin uzak durmasını istediğiniz bitkilerin diplerine muz kabuğu bırakabilirsiniz.

3-Kirli Kum ve Tuvalet Kabı

Kötü kokan bir banyo ya da tuvaletten nasıl hepimiz tiksinir girmek istemezsek, kediler için de bu durum geçerlidir. Kediler temizlik konusunda çok hassas olduğu için kumunun düzenli olarak değişmesi temiz olması gerekir. Eğer kumu temiz olmazsa evinizde sevdiğiniz bir kıyafetinizi ya da eşyanızı kullanabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için düzenli olarak kedinizin kumunu değiştirmelisiniz.

4-Bozuk Balık

Kediler ile insanların benzeyen özelliklerinden birisi de kedilerin balığa bayılsa da bozuk balığın kokusundan nefret etmeleridir. Bunun yanında sadece balık değil, eskimiş tarihi geçmiş çoğu gıdayı kokusundan tanır ve reddederler. Kedilere bozuk balık vermek kedileri zehirleyebilir. Kediler kokusundan dolayı yemez ama gene de kesinlikle bozuk balık kedilere verilmemelidir.

5-Biber

Kediler genel olarak çok baharatlı kokulardan hoşlanmazlar. Özellikle biberli, hatta hardallı kokuları pek sevmezler. Bu kokular kedilere zehir kokusu gibi gelir. Kediler kırmızı biberin içinde bulunan kapsaisin maddesinden uzak dururlar. Kedinizi uzak tutmak istediğiniz yere kesinlik pul biber koymayın, çünkü pul biberler patilerinin arasına girerek gözlerini yakabilir.

6-Kimyasal sabun ve deterjanlar

Kediler genel olarak çamaşır suyunu sevse de bazı güçlü kokusu olan sabun, deterjan, yüzey temizliği malzemeleri ve deodorantlardan uzak durmak isterler. Bu nedenle kedinizin sevdiği daha yumuşak deterjanları tercih etmelisiniz. Eğer bir anda kediniz sizden uzak durmaya başlarsa yeni değiştirdiğiniz deterjanınızdan hoşlanmamış olabilir.

7-Zehirli Bitkiler

Kediler zehirli bitkilerin kokusunu bilerek o bitkilerden uzak durmaya çalışırlar. Bunun nedeni de o bitkilerin zararlı olduğunu bilmeleridir. Kedilerin uzak durması gereken bitkilerden bazıları; zambak, ökaliptus, sardunya, sıklamendir.

Kedilerin Sevmediği Kokular yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha önce yazdığımız Kediler hangi kokuları sever yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx