Hayvanlar Alemi

Kediler Hangi Kokuları Sever?

Reklamlar

Kedilerin kokular konusunda çok hassas olduğunu biliyor musunuz? Peki kediler hangi kokuları sever gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım. Kediler küçücük burunları ile kokuları çok yoğun şekilde alır. Bu nedenle kedileri uzak tutmak istediğiniz yerlere sevmeyecekleri kokuları koyarak o bölgeden kedinizin uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi birlikte kediler hangi kokuları sever ele alalım. Kedilerin sevdiği ve kedinizin mutlu olması için hangi kokulara ağırlık vermelisiniz gelin inceleyelim.

Kedilerin Sevdiği 8 Koku

Kediler insanlardan daha seçicidir. Çünkü kedilerin burunları çok gelişmiştir. Bu özelliklerinden dolayı bazı kokulara hiç dayanamazlar. Bazı kokular ile de kendilerinden geçerler. Her kedinin kendine özgü bir tercihi vardır. Ama genel olarak bilinen kedilerin sevdiği ve sevmediği kokular vardır. Gelin ilk olarak kedilerin sevdikleri kokulara göz atalım:

Reklamlar

1-Kedi Nanesi

Ülkemizde kedi otu olarak bilinen catnip yani kedi nanesine karşı koyamazlar. Bu otun içinde yer alan nepetalactona maddesi kediler üzerinde etkili bir narkotik etki yaratır. Yapılan araştırmalar; kedi nanesinin kedilerin beyinlerindeki uyarılabilir reseptörleri harekete geçirdiğini göstermektedir. Bu uyarı sonucunda, kedilere keyiflenme etkisi yaratarak onları hareketli ve oyuncu bir moda sokar. Kedinizin yaşı ne olursa olsun, kedi nanesi kokan bir oyuncağın yanından ayrılmak istemeyecektir. Hatta kediniz bu oyuncağı yalamak, sürtünmek veya hatta yemeye çalışmak isteyebilir.

Kedi nanesi kokusu alan bir kedi, evin içinde hareketlenerek hoplayıp zıplamaya başlayabilir. Bu durum, doğal avlanma davranışlarını tetikler ve kedinin enerjisinin açığa çıkmasını sağlar. Kediniz için sağlıklı bir aktivite olan bu hareketlilik, aynı zamanda onun stresini azaltarak daha sakin bir ruh haline kavuşmasına yardımcı olabilir.

Kedi nanesi neredeyse her kediyi çeken bir kokudur. Bu nedenle de kedinizi evde bir yere alıştırmak için bu kokudan faydalanabilirsiniz. Ayrıca kediniz koltuklarınızı tırmalıyorsa bunun önüne geçmek için bir tırmalama tahtası alıp üzerine kedi nanesi kokusu sıkabilirsiniz. Böylece kediniz tırmalaması gereken yeri bulacak çünkü o tahtadan ayrılmak istemeyecektir.

Fakat yüzde yüz her kedi, kedi nanesini sever diyemeyiz. Araştırmalara göre üç kediden biri kedi nanesini sevmemektedir. Eğer kediniz kedi nanesini sevmeyen azınlık gruptaysa başka kokular denemelisiniz.

Reklamlar

2-Yeşil Zeytin

Kedilerin sevdikleri bir diğer koku da yeşil zeytin kokusudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, zeytin ağaçlarının gövdesinde, yapraklarında, zeytinin kendisinde ve zeytinyağında bulunan oleuropein isimli madde kedilerin çok sevdiği bir kokudur. Yani zeytin ağacının altında mutlu olan ve keyifle yuvarlanan bir kedi görürseniz bu oleuropein isimli maddeden kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Kedilerin büyük bir kısmı zeytin ağacının altında sakinleşmektedir. Bu maddenin kedilerin merkezi sinir sistemi üzerinde nasıl bir etkisi olduğu, kedileri neden böyle etkilediği tam olarak bilinmemektedir.

3-Çamaşır Suyu

Evinizde çamaşır suyu ile sildiğiniz yerlerde kediniz kendini yere atıp neşeyle yuvarlanıyor olabilir. Hatta çamaşır suyunu yalamaya çalışabilir. Bu durumun neden kedilerin çamaşır suyu kokusunu sevmesidir.

Bilimsel araştırmalar ile nedeni tam olarak bilinmese de çamaşır suyunun içindeki klorun kedilerin ilgi alanına girdiği bilinmektedir. Eğer kediniz çamaşır suyu kokusunu seviyorsa dikkatli olmalısınız. Çünkü kediniz çamaşır suyunu yalamaya çalışabilir. Yalaması durumunda ve derisinin klorla temas etmesi durumunda zehirlenebilir. Bu nedenle kedilerin temas edebileceği alanlar çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Ayrıca kedinizi çamaşır suyu ile yıkadığınız çamaşırlarınızın üzerinde de görebilirsiniz.

4-Hanımeli

Kedileri rahatlatan bir diğer koku da hanımeli kokusudur. Ama hanımelinin kediler için tehlikeli bir yanı da vardır. Kediler hanımeli gördükleri zaman yanına gidip koklamak ve yalamak isterler. Ama hanımeli bitkisi kedilerin sindirim sisteminde ciddi tahribata neden olabilir. Yani kedilerin hanımeli yememesi yalamaması gerekir. Bu nedenle bahçeli bir eviniz varsa kediniz için bahçenize hanımeli ekmemeniz en sağlıklısıdır.

5-Lavanta

Kediler lavantayı sevmez dense de aslında kedilerin büyük bir kısmı lavantanın kokusuna bayılır. Her kedi için aynı durum söz konusu değildir. Bazı kediler lavanta kokusundan uzak durur.

Lavanta kokusunu seven bir kediniz varsa, lavantanın rahatlatıcı etkisinden dolayı kedinizin rahatladığınız göreceksiniz. Eğer kedinizde saldırganlık ve anksiyete gibi sorunlar varsa lavanta kokusunu deneyin. Bu kokuyu severse kediniz sakinleşecektir.

6-Kekik

Kekik kokusu kedilerin sevdiği kokulardan biridir. Kedilere çok çekici gelir ve kekik kediler için çok faydalıdır. Kekiğin doğal rahatlatıcı bir aroması vardır. Bu aroma kedileri sakinleştirir. Bunun yanında kekiğin antienflamatuar özelliği olduğu için özellikle bazı cinsten kedilerde sık görülen göz nezlesini ve bazı alerjileri iyileştirir. Kedinizin gözünde iltihap olursa ılık kekik çayı ile silebilirsiniz.

7-Nane ve Fesleğen

Nane ve fesleğen de kedi nanesine benzemektedir. Hatta aynı aileden gelmektedir. Kedi nanesi yani kedi otu kadar etkili olmasa da nane ve fesleğenin de benzer etkileri vardır.

8-Meyve Kokusu

Yoğun kokusu olan meyveler kedilerin de dikkatini çekmektir. Hangi meyveler derseniz yaz meyvelerinden çilek, şeftali ve karpuz gibi güzel kokulu meyveler; kedilerin hoşuna gider. Kediler genel olarak tatlı sevmese de, kokuları hoşuna gittiği için bu meyveleri yemek isteyebilir.

Kedilerin Sevdiği Koku Spreyi Var Mıdır?

Kedilerin sevdiği koku spreyleri bulunmaktadır. Bu spreyler genellikle kedilerin doğal feromonlarına benzeyen içeriklere sahiptir. Feromonlar, kediler arasında iletişim kurma ve kendilerini rahat hissetme amacıyla salgılanan kimyasal maddelerdir. Kediler bu feromonları algılayarak çevrelerindeki ortama uyum sağlarlar.

Kedilerin hoşuna giden spreyler, genellikle çeşitli markalarda ve tiplerde bulunabilir. Bu spreyler, kedi yatakları, tırmalama tahtaları veya diğer özel alanlar gibi belirli bölgelere uygulanabilir. Kedilerin bu alanlara çekilmesini sağlamak ve rahatlamalarını teşvik etmek amacıyla kullanılabilirler.

Ancak, her kedi farklıdır ve bazı kediler belirli kokulara farklı tepkiler verebilir. Kedinizin tepkilerini gözlemleyerek, onun hoşlandığı veya hoşlanmadığı kokuları belirleyebilirsiniz. Kediler genellikle kendilerini güvende hissettikleri ve rahatladıkları ortamlara uyum sağlarlar.

Diğer Kediler

Kediler tanıdıkları ve iletişimde oldukları kedilerin kokusundan rahatsız olmaz. Ancak kendi bölgelerinde yeni bir kedi de pek istemezler. Eve yeni bir yavru kedi getirirseniz kedinizi kızdırabilirsiniz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx