Teknoloji

Telefonda Virüs Temizleme Uygulamaları (Ücretsiz)

Reklamlar

Günümüz çağı tam bir teknoloji çağı olmuşken birçoğumuzun kullandığı akıllı telefonlar, tablet ve bilgisayarlar kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğramaktan uzak kalmıyor. Virüsler genellikle, kullanıcıların erişiminin olmadığı içeriklere erişim sağlama nedeniyle telefonlara girmektedir. Telefonda virüs oluşumunun önüne geçmek için, alınması gereken birkaç önlemle bu durumdan telefonunuzu koruyabilirsiniz. Örneğin; karşınıza çıkan bazı metinlerde görülen tuhaf bağlantılara tıklamamanız, bilinmeyen bir kaynaktan gelen e-posta eklerini açmamanız veya telefonunuza rastgele yeni bir uygulama indirmemeniz gerekmektedir.

Telefonda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Telefonda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Telefonda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Telefonlardaki virüs genellikle kendini gizlemek için uygulamaları kullanmaktadır. Telefonda virüs olduğunu nasıl anlarım diyorsanız bazı anlama yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Telefon faturasında gözlemlenen, cihaz sahibinin bilgisi dışında gönderilen çok fazla sayıda SMS varsa,
  • Sosyal medya hesaplarınızdaki  kişi veya kişilere sizden gönderilmiş gibi gözüken mesajlar varsa,
  • Telefonunuzdaki uygulamaların zaman zaman ve sebepsiz yere kilitlenmesi,
  • Telefonun veri kullanımında gözle görülür bir artış varsa

bu telefonunuzda bir virüsün varlığının habercisi olabilir. Yine bunların yanı sıra; kilit ekranınızda ekran kilidi aktif olmasına rağmen reklam oynatılması, aşırı ve normalden daha hızlı tükenen pil, sipariş edilmeyen bir alışveriş hakkında telefona bildirim gelmesi, cep telefonunuzda tarafınızdan indirilmeyen bir uygulamanın varlığı da telefonunuzda virüs olduğunun göstergesidir.

Reklamlar

Virüslerin Telefona Verdiği Zararlar Nelerdir?

Siz farkında olmadan telefonunuza giren bir virüs, sandığınız kadar hafife alınmaması gereken bir durumdur. Zira bu virüsler telefonunuza zarar vermekle kalmayıp faklı sorunlarda meydana getirebilir. Peki virüslerin telefona verdiği zararlar nelerdir gelin bir onlara bakalım.

 Telefonunuzdaki bir virüs, sizin premium servislere abone olmanızı sağlayıp, ücretli SMS gönderebilir. Telefon görüşmelerinizi siz farkında olmadan kaydedip, bilgisayar korsanlarına bu görüşmeleri iletebilir. Kişi listeniz, fotoğraflarınız, e-posta adresiniz, banka bilgileriniz gibi verileri toplayabilir. Cihazınızın tüm kontrolünü ele geçirip, dosya ve fotoğraflarınızı kilitleyip olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Telefonunuzu Virüslerden Nasıl Korursunuz?
Telefonunuzu Virüslerden Nasıl Korursunuz?

Telefonunuzu Virüslerden Nasıl Korursunuz?

Eğer bir Android kullanıcısı iseniz, telefonunuza uygulama veya oyun indirmek için Google Play Store ve Amazon Appstore’u kullanmanızı öneririz. İOS kullanıcı iseniz eğer Apple tarafından üçüncü parti bir yazılım kullanmıyorsanız zaten tek bir kanal olan App Store var. Ancak Android de mağaza dışındaki  dosyaları kullanarak oyun ve uygulama yükleyebiliyorsunuz. Bu noktada mutlaka kaynak seçimine dikkat edin.

Telefonu virüslerden nasıl korurum? sorusunun diğer cevapları ise kısaca şöyledir; ne izlediğinize veya nasıl bir bağlantıya tıkladığınıza dikkat edin. Yanlış bir bağlantıya tıklamak sizi arka planda işlem yapmaya başlayan, güvensiz kopya bir siteye yönlendirebilir. Telefonunuzun ayarlar kısmından bilinmeyen kaynaklardan yükle seçeneğini devre dışı bırakın. Telefonunuzda, parola, parmak izi, yüz tanıma gibi güvenlik önlemlerinden en az birini kesinlikle kullanın. Ayarlar kısmından yazıllım güncelleştirme menüsüne giderek güncellemelerinizi denetleyin, şayet varsa yazılım güncellemenizi yükleyin. Son olarak kapsamlı bir antivirüs uygulaması kullanın.

Reklamlar

Telefonlar İçin En İyi Antivirüs Programları

Antivirüs kelimesi, sitemin tam zamanlı olarak korunmasını sağlamak için geliştirilmiş yazılım anlamına gelir. Başlıca rolü,  var olan tüm potansiyel tehlikeleri tespit ederek bunları ortadan kaldırmak için çeşitli çözüm önerileri sunarak sizi herhangi bir güvenlik riskinden korumak için sistemin şüpheli davranışlarını izlemektir. Telefonlar için ücretsiz  antivirüs programları ise şöyledir;

  • Norton,
  • Avast,
  • Avira Security 2020,
  • Safe Security
  • Bitdefender
  • Karpersky

gibi uygulamalardır. Bu uygulamaların birçoğu casus yazılımına karşı koruma, uzaktan veri silme, uygulama koruma gibi çözümler sunuyor olmasıdır. Telefonunuzdaki bir virüs şüphesine karşı bu uygulamalardan herhangi birini tercih edebilir kötü amaçlı yazılımlardan telefonunuzu korumuş olursunuz. Özellikle cihazınızda önemli ve kişisel bilgiler varsa, düşük maliyetli ya da ücretsiz de olsa bir antivirüs programı muhakkak kullanmanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: En İyi Mutfak Tartısı Önerileri

Daha fazla içerik için bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx