Teknoloji

Instagram Fotoğraf Başkaları Tarafından Reels Videolarda Kullanma Dönemi

Reklamlar

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformlarından biri olan Instagram’a yeni bir özellik geldi. “Fotoğraflar için Remix” adı verilen özellik, kullanıcıların diğer kişilerin gönderilerini kullanarak reels videoları oluşturmasına olanak tanır. Yeni Instagram özelliği, kullanıcı deneyimini biraz değiştirecek gibi görünüyor. Çünkü fotoğraflar için Remix özelliği ile bir kullanıcının gönderisi başka bir kullanıcının reels videosunda kullanılabilir. Ancak bu isteğe bağlı bir özellik olacaktır. Paylaşımınızı başkalarının kullanmasını istemiyorsanız, uygulama tercihlerinden kapatabilirsiniz.

İnstagram’da Yeni Özellik

Yeni Instagram reels özelliği kullanımı kolaydır. Hikâye içeriğinizde birinin gönderisini kullanmak istiyorsanız, o gönderiye gitmeniz ve “Bu fotoğrafı yeniden karıştır” düğmesine basmanız gerekir. Ardından, kendi fotoğraf ve videolarınızla bir reels videosu oluşturacaksınız. Son olarak, ürettiğiniz içerikleri abonelerinizle paylaşabileceksiniz. Aynı şeyi videolar için de yapabileceğinizi belirtmek gerekir

Kullanıcıların içerik oluşturmasına yardımcı olmak istediklerini belirten Instagram yetkilileri, uygulamaya örnek bir bölüm eklendiğini duyurdu. İçerik yükleme ekranından erişilebilen şablonlar, önceden oluşturulmuş kullanıma hazır taslakları kullanarak içerik oluşturmaya yardımcı olur.  Instagram kullanıcıları artık ön ve arka kameralarıyla video kaydı yapabilecekler.

Reklamlar
Instagram Reels Videoları Nasıl Yapılır?
Instagram Reels Videoları Nasıl Yapılır?

Instagram Reels Videoları Nasıl Yapılır?

2010 yılında oluşturulan Instagram uygulaması kısa sürede çok başarılı oldu ve milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Fotoğraf ve videoları düzenlemek ve herkesle veya sadece onaylı kişilerle paylaşmak için kullanılan Instagram, çok sayıda kullanıcıya ulaştı ve bir süre sonra Instagram fenomeni veya Instagrammer terimi hayata girdi. İnsanlar paylaştıkları video veya fotoğraflarla popüler olmaya başladılar. Bundan sonra Instagram fenomenleri, yüksek takipçi sayısı aracılığıyla Instagram’dan dolaylı olarak para kazanmaya başladı. Yoğun talebin ardından Instagram, fotoğraf ve videoları geliştirmek için kullanıcılarına çeşitli güncellemeler getirdi. Bu güncellemelerden biri de Instagram Reels videosuoldu.

Çoğu telefon tarafından desteklenen dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması Instagram’ın yeni özelliklerinden biri de bir sosyal medya uygulaması olan TikTok’tan aşina olunan kısa video özelliğidir. TiktTok uygulamasından sonra Instagram’da kısa ve etkili videolar yoğun talep gördü ve bunun ardından Instagram da Reels adlı bir özelliği getirdi.

Kısa ve Eğlenceli Videolar

Instagram reels videoları ile 15 saniye uzunluğunda etkileyici kısa videolar oluşturabilirsiniz. TikTok’a rakip olarak aktif hale getirilen Instagram Reels özelliğinde, Tiktok’ta olduğu gibi video kaydederken çeşitli araçlar bulunuyor. Bu araçlarla videonun hızını ve bitişini ayarlayabilir, ayrıca müzik ekleyebilirsiniz. Sonuç, yaratıcı ve eğlenceli 15 saniyelik videolar.

Instagram Reels Videoları Nasıl Yapılır?

Reels videoları oluşturmak için öncelikle telefonunuzdan Instagram mobil uygulamasına giriş yapın. Ardından açılan ana Instagram sayfasında Instagram yazısının sağındaki artı simgesine veya fotoğraf simgesine tıklayın. Açılan bölümde aşağıdaki canlı, hikâye ve reels seçeneklerinden reels seçeneğine tıklayın. Reels seçtikten sonra aşağıdaki butona basılı tutarak videonuzu kaydedebilirsiniz. Video kayıt ekranında ses, süre, hız ve efekt gibi seçenekler için simgelere dokunarak video ayarlarınızı düzenleyerek de ekleme yapabilirsiniz.

Reklamlar

Bir video kaydettikten sonra Instagram takipçilerinizle gönderi veya hikâye olarak paylaşabilirsiniz. Reels ile yeni sesler, efektler ve yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik çok klipli videolar çekebilir ve düzenleyebilirsiniz. İster yeni bir dans deniyor ister önemsedikleri bir şeyi duyuruyor olsunlar, Reels insanların başkalarını eğlendirirken kendilerini ifade etmelerine olanak tanır.

Hikâye videoları akışlarda paylaşılabilir ve herkese açık hesaplardan hikâye videoları, keşfetteki yeni bir alan aracılığıyla keşfedilebilir. Keşfet’te hikâyeler videolarını paylaşmak, bu videoların orada görünebileceği ve daha fazla kişi tarafından görüntülenebileceği anlamına gelir. Hesabınız gizliyse, hikâyeler videolarınızı yalnızca takipçileriniz görebilir.

Reels Videolar Nasıl Çekilir?

60 saniyede anlatmak istediğinizi en iyi şekilde anlatmak için reelsi kaç sahne kullanacağınıza karar verin. Instagram kaydırma videoları 15 saniye, 30 saniye veya 60 saniyede çekilebilir. Planı en başından açıklamak için harika bir sahne ve başlık kullanmanız gerekir. Özellikle bir ürünü tanıtıyorsanız veya bir tarif paylaşıyorsanız.  Arka plan tek renk ve tek ürünle uyumlu olmalıdır. Yani kısa bir çekimde izleyicilerinizin doğrudan ürüne odaklanmasını sağlarsınız  

Sinematik video için aydınlatma çok önemlidir. Bu, muhtemelen videonuzun en önemli kısmıdır ve onu diğerlerinden ayırır. Çünkü yalnızca videonuz için genel bir renk paleti sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çekmeyi düşündüğünüz konunun daha doğru algılanmasını sağlar.

Youtube kanalımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx