Sağlık

Turpun faydaları nelerdir? Düzenli kara turp suyu tüketirseniz ne olur? Kara turp ne işe yarar?

Reklamlar

Turpun çok çeşidi vardır. Kırmızı, beyaz ve siyah olarak karşımıza çıkar. Peki turpun faydaları nelerdir, düzenli kara turp suyu tüketirseniz ne olur, kara turp ne işe yarar sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Turp bitkisel tedavilerde sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanılan turp pişmiş ve çiğ şekilde tüketilebilmektedir. İnsan sağlığını oldukça olumlu etkiler.

Çok faydalı olmasının nedenlerinden biri de tamamen toprak içerisinde olgunlaşması ve toprakta bulunan vitamin ve minerallerin hepsini içine almasındandır. Turpun kökeni Orta Asya topraklarına dayanmaktadır. Ayrıca bu besinin tüketimine dair bilgiler eski Mısır tarihçelerinde bulunur. Mutfaklarda çok sık kullanılan karaturp da sağlık için çok faydalıdır. Çiğ olarak yenirse acımtrak bir tadı olur bu nedenle tuz ve zeytinyağı eklenerek tadı daha güzel hale gelebilir. Antik çağlardan beri turp çeşitlerinin tümü alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Salisilik Asit ile Cilt Beyazlatma

Reklamlar

Turp suyunun faydaları nelerdir?

Turp suyunun faydaları nelerdir
Turp suyunun faydaları nelerdir

Turp çeşitlerinden siyah turpun içinde glucoraphasatin ve glukorapanin bulunduğu için safra kesesinin fonksiyonlarını artırmaktadır. Turp birçok farklı kimyasal bileşikler içeren çok eski bir bitkidir. Siyah turpun cinsi Raphanus maritimus’dur. İlk olarak Suriye’de yetişmiştir. Siyah turpun içi beyaz dışı ise siyahtır. En faydalı besinlerden birisidir. Uzmanlar kış aylarında turp tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Turpun faydaları nelerdir?

Vücuttaki bilirubin seviyesinin azalıp artması bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bu hastalıklardan birisi de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi için siyah turp çok etkilidir. Kanın içindeki toksinleri azaltır ve kanı temizler. Böylece bilirubin seviyesinin sabit olmasını sağlar.

Turp doğal idrar söktürücüdür. Bu nedenle sindirim sorunlarını çözerek idrarın rahat yapılmasını sağlar. Böylece hem idrara çıkma sıklığı artarken böbrekleri de temizler. Böbrekler virüs kapmasından iltihaplanırsa bu sağlık sorununa da iyi gelir.

Yüksek miktarda lif içerir az miktarda da glikemik içerir böylece tokluk hissi verir. Kilo vermek için ideal bir besindir. Ve sinir sistemini çalıştırır bağırsak hareketlerini de düzenler.

Reklamlar

Turpa renk veren flavonoid maddesi aynı zamanda antioksidan özelliktedir. Antioksidan özellikte olduğu için kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunların yanında kötü kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

Turpun faydaları nelerdir
Turpun faydaları nelerdir

Turpun içinde detoksifier, C vitamini ve folik asit vardır. Bu nedenle siyah turp tümörlü hücre oluşumunun önüne geçer. Bu da kanser hastalığını ortadan kaldırmaktadır. Özellikle genetik kanser riski taşıyan kişilerin düzenli olarak siyah turp tüketmesi çok önemlidir.

Bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlık sorununa da iyi gelir. Sık sık sindirim sorunu yaşayan kişiler siyah turp tüketmelidir.

Kış aylarında turp suyu içilirse üst solunum yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa sürede iyileşir. Bu durumun yanında solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar.

Günde bir bardak tüketilen siyah turp suyu vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 20’sini karşılar. Aynı zamanda bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

Şifa kaynaklarını doğada aramak en sağlıklısıdır. Bazıları tatlı bazıları acı bir tada sahiptir. Siyah turpun tadı acımsı olsa da çok şifalıdır. Doğa harikası bir sebzedir.

Kışın en çok yakalanılan hastalıkların başında nezle ve grip gelir. Öncüsü hapşırık olan bu hastalıkların Kış aylarında grip ve nezle çok yaşanır. İlk olarak hapşırık ile başlayan hastalıklar öksürük devam eder. Hastalık geçse de öksürük kalabilir. Kuru öksürüğün geçmesi için kullanılmayan ilaç kalmasa da aslında ilaca hiç gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek şey siyah turptur. Siyah turp ve bal ile bir karışım elde edip kullanabilirsiniz.

Siyah Turp Nedir?

Siyah turp çok sevilmeyen bir sebze olsa da çok faydalıdır. Hatta ölüm dışında her derdin devası denmektedir. Mineral ve vitamin açısından zengin olan siyah turpun tadı acıdır. Bu nedenle de az sevilir. Ama çok vitaminli olduğu için kış mevsiminde sofralardan eksik edilmemelidir. Sofraların baş tacı yapılacak bir sebzedir. Turşusu kurularak tüketilebilir. İçeriği bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için çok çeşitli hastalığa şifa kaynağıdır.

Siyah Turp Nedir
Siyah Turp Nedir

Çok sayıda hastalığa iyi gelse de en çok öksürüğe iyi gelmesi ile bilinir. Kış aylarında uzun süren geçmek bilmeyen öksürüklerin tedavisinde siyah turp ve bal adeta doğal bir mucizedir. Ve siyah turpun hamilelere zararlı olup olmadığı merak edilir. Bazı doktorlar tüketilmesini tavsiye ederken bazıları da tüketilmemesi taraftarıdır. Bu nedenle siyah turpu hamileler tüketmeden önce doktorlarına danışıp onay almalıdır.

Siyah Turp Hangi Mevsimde Olur? Nereden Bulunur?

Siyah turpun özelliğin nerdeyse tüm toprak çeşitlerinde rahatlıkla büyümesidir. Kazık köklü bir bitkidir. Siyah turp toprak altında yetişir. Tohumları toprak altında yetişir. Yani tohum olarak toprağa ekilir. Büyümesi uzun zaman alır bu nedenle yılda iki kere ekilir.

Siyah turp çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharda ekilir. Siyah turpun tohumları kış aylarında olgunlaşır. Bu sebeple siyah turp kış mevsimi sebzesi olarak bilinmektedir. Turp en iyi doğal antibiyotiklerden birisidir. Çok fazla hastalığa iyi gelir. Özellikle grip, nezle, bronşit vb hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar da en çok kış aylarında yaşanır tesadüftür ki siyah turp da tam bu aylarda topraktan çıkarılır.

Siyah turp vitamin ve mineraller açısından zengindir. Nereden bulurum bu şifa kaynağı sebzeyi derseniz market ve manav reyonlarında ayrıca semt pazarlarında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Siyah Turpun Faydaları Nelerdir?

 • Siyah turp öksürük sorununu kısa zamanda çözmektedir. Siyah turp ile birçok kür yapılabilir.
 • Siyah turpun kanser hastalığına iyi gelme özelliği vardır. Vücudu kanserli hücrelere karşı savunur.
 • Diş eti hastalıklarının tedavisinde siyah turp kullanılabilir.
 • Uyku sorunu çeken kişilerin rahat bir uyku uyumasını sağlar.
 • Siyah turpun içinde iyot ve kükürt yer alır bu sayede hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemini kuvvetlendirir.
 • Siyah turp saçlara da faydası olan bir sebzedir. Kepeği yok eder, saçların sağlıklı uzamasını sağlar, saç dökülmesi önler. Ayrıca siyah turp beyaz saç sorunu yaşayanlara da şifadır. Saçların beyazlamasını geciktirir.
 • Siyah turp bol miktarda karbonhidrat içerir. Bu nedenle de bol miktarda su içerir. Zayıflamak isteyen kişilere bir diyetisyen gibi yardımcı olmaktadır.
 • Siyah turp böbrek taşı oluşumunu engeller ve böbrekte oluşan taşı düşürmeyi de kolaylaştırır.
 • Siyah turp kandaki şeker oranını dengeleyerek diyabet oluşumunu engeller.
 • Siyah turp strese iyi gelir.
 • Siyah turp sinüzit, astım ve bronşite karşı da oldukça faydalıdır.

Her Derde Deva Siyah Turp Kürleri

Siyah turp ile bal karışımı öksürük sorununu kesin olarak tedavi eder. Siyah turpun üst kısmını kapak gibi keserek kenarlarını çok inceltmeden içi oyulmalıdır. Alt kısmını da biraz keserek çok ince bir iki delik açılarak içine bal koyulur. Siyah turpun kesilen üst kısmı kapatılıp bir bardağın üzerine koyulur.

Her Derde Deva Siyah Turp Kürleri
Her Derde Deva Siyah Turp Kürleri

Bu şekilde bir gece bekleyen siyah turp bal turptaki vitamin ve minerallerle birlikte bardağın içine yavaş yavaş süzülür. Bu süzülen bal ve siyah turp karışımı günde birkaç kere yenirse her yaşta insanın geçmeyen inatçı öksürüğüne şifa olacaktır. Bal ile siyah turpun içi de yumuşar ve lezzetli bir hal alır. Ayrıca balın içine zencefil de eklenerek daha lezzetli hale getirilebilir.

Kara turp bal kürünün yanı sıra siyah turp ile yapılan değişik kürler mevcuttur;

Siyah Turp ile Saç Maskesi

Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız siyah turp kürünü denemelisiniz. Sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar için yapmanız gereken bir tane siyah turpu dış kabuğu ile rendelemektir. İçine üç bardak su ilave ederek karıştırmalısınız. Karışım biraz soğuyunca içine bir tane yumurtanın sarısını ekleyip üç saat bekletmelisiniz. Elde ettiğiniz karışımı masaj yaparak saçlarınıza sürmelisiniz.

Sonrasında saçlarınıza bir bone takarak ya da streç filme sararak üç saat kadar bekletiniz. Daha sonra saçınızı sabun ya da şampuan ile güzelce yıkamalısınız. İlk aşamada saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Ama bu dökülen saçlar zaten dökülecek olan zayıf ve güçsüz saçlardır. Bu kürü haftada iki üç kere uygulayabilirsiniz. Bir hafta uyguladıktan sonra iki hafta ara verip aynı şekilde bir ay daha uygulayabilirsiniz.

Siyah Turp ile Safra Kesesi Taşlarını Eritin

Safra kesesi taşlarından kurtulmak için bir su bardağı siyah turpu iki bardak süt veya su ile kaynatınız. Elde ettiğiniz siyah turpun suyunu için. Bu su pek lezzetli değildir ama safra kesesi taşlarının erimesinde çok etkilidir. Ayrıca safra kesesi taşı oluşumunu da engeller. Bu karışım safra kesesi hastaları için özel olarak hazırlanan bir kürdür.

Siyah Turp ile Kuru Ciltler Nemlenecek

Siyah turp saçlara iyi geldiği gibi kuru ciltler için de çok faydalıdır. Siyah turp çok fazla su içerdiği için harika bir nemlendirici etkiye sahiptir. Bu nedenle kuru ciltler için hazırlanan siyah turp maskesi cilde çok iyi gelir cildi nemlendirir. Bu maskeyi hazırlamak için bir tane siyah turpu rendeleyip küçük bir tavada kaynatılmalıdır.

Suyu süzülerek soğumaya bırakılır. Turp soğuduktan sonra içine çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı pirinç unu bir yumurta akı eklenir, yarım bardak süt yavaşça eklenerek tüm malzemeler güzelce özdeşlene kadar karıştırılır. Sonrasında da içine badem yapı eklenerek yeniden karıştırılır.

Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boyun bölgenize güzelce sürerek yarım saat kadar bekletiniz. Bu süre sonunda cildinizi ılık su ile yıkayarak cildinizden temizleyiniz. Siyah turp maskesinin bir diğer faydası da yüzdeki kırışıklıkları azaltması ve düzenli kullanımda kırışıklık oluşumu engellemesidir.

YouTube kanalımızda bu ve buna benzer pek çok faydalı içeriği bulabilirsiniz. Mutlaka uğramanızı öneririz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx