Hayvanlar Alemi

Kedilerle Nasıl Oynanır?

Reklamlar

Bu yazımızda kedilerle nasıl oynanır sorusunun cevabını paylaştık. Kediyle oynamak hem sizin için hemde evcil kedinizin size olan bağını sağlamlaştırmak için çok önemlidir. Kediler ile oyun oynamak onun, koordinasyonunu, sosyal becerilerini ve psiko-fiziksel gelişimini geliştirmesine yardımcı olmak adına çok önemlidir.

Erken yaşta kediyle oynamanın önemi

Yavru kedilerin doğuştan itibaren, doğayla baş etmelerine ve onlarla yüzleşmelerine olanak tanıyan güçlü bir hayatta kalma içgüdüsü vardır. Ancak ev kedisi yavruları hayatlarının avlanmaya veya saklanmaya bağlı olduğu durumlarda nadiren kendilerini bulurlar, bu nedenle içgüdülerini takip etmeleri için tek şansları oyun oynamaktır. Bu yüzden en sevdikleri oyuncak olan fare şeklindeki “av”ı avlamayı, saldırmayı ve yakalamayı severler.

Bir yavru kedi annesinden ve kardeşlerinden çok erken ayrılırsa, oyunun dinamiklerini bilmeyebilir, bu yüzden ona doğru oynamayı öğretmek size kalmış. Oynama zamanı geldiğinde yavru kedilerle başa çıkmak için bazı ipuçlarına göz atalım.

Reklamlar
Kedi ile hangi oyunlar oynanır?
Kedi ile hangi oyunlar oynanır?

Kedi ile hangi oyunlar oynanır?

Yavru kediler kovalamayı, tırmanmayı, saklanmayı ve pusu kurmayı severler, bu yüzden bu eylemleri oyunlarına dahil etmeye çalışın. İşte bazı yararlı ipuçları:

 • Nesneleri kovalamak ve avlamak için, kedi oltaları ve lazerler kullanın (lazeri asla evcil hayvanınızın gözlerine doğrultmayın ve sonunda avını yakalamasına izin vermeyin).
 • Denge ve hareketlilik geliştirmesine yardımcı olmak için üzerine tırmanabileceği bir yapı sağlayın.
 • Ona doğal iç güdülerinden biri olan kedi tırmalama tahtası veya pençelerini keskinleştirebileceği bir nesne verin. Böylece mobilyalarınızdan da uzak tutmuş ve tırnaklarının aşırı uzamasının önüne geçmiş olursunuz.
 • Pusu tekniğini uygulayabilmesi için kedinizin av gibi davranabileceği oyuncaklar seçin.
Kedilerle Nasıl Oynanır?

Popüler kedi oyuncakları

Kediniz oyunları neredeyse bir çocuk kadar sever. İşte daha popüler seçeneklerden bazıları:

 • Yastıklı toplar ve fareler;   kovalamak, taşımak ve av için eğlencelidir. Boğulma riskini önlemek için satın aldığınız oyuncakların kedilere uygun olduğundan emin olun.
 • Gizemli Kutular;   Kedinizin merakını ve zihinsel yeteneğini teşvik edin. En sevdiği atıştırmayı içine saklarsanız, kendini kanıtlamak için ekstra motivasyonu olacaktır.
 • Tüylü şeritler, toplar ve çubuklar;   yavru kedilerin doğal içgüdülerini kovalamak ve pusuya düşürmek için uyarır. Kedinizin boynuna dolanmalarını veya yutulmalarını ve bağırsak tıkanıklığına neden olmalarını önlemek için şeritler veya toplar kullanırken özellikle dikkatli olun.
 • Tüneller, karton kutular ve kağıt torbalar;  saklambaç oynamak için harikadırlar. Boğulma riskini önlemek için plastik torbalardan kaçının.
Kediyle ne zaman oynanır?
Kediyle ne zaman oynanır?

Kediyle ne zaman oynanır?

Kedi yavruları en çok sabahın erken saatlerinde ve akşamları uyanıktır ve bunlar oynamak için en iyi zamanlardır. Bir oyun seansı kısa olmalıdır. Günde birkaç kez en sevdiği oyuncağıyla 10-15 dakika onu tatmin etmek için fazlasıyla yeterlidir, bu nedenle günün geri kalanı tek başına oynamaya, keşfetmeye ve uyumaya ayrılacaktır.

Kediyle oynamak için ne yapmalıyım ve nelerden kaçınmalıyım?

 • Kısa ama günlük oyun seansları, 10-15 dakikalık oyun yeterlidir.
 • Yırtıcı içgüdülerini tatmin etmek için oyunun sonunda kedinin avını yakalamasına izin verin.
 • Onun için çeşitli oyuncaklar bulundurun, özellikle av şeklinde olanlar (fareler gibi).

Kaçınılması gerekenler:

Reklamlar
 • El ve ayak parmaklarınızı asla kullanmayın. Bunu yaparsanız, yavru kediniz buna alışabilir ve zamanla bu kötü alışkanlık sizin için acı verici olabilir.
 • Kedinizi kemiriyorsa veya pusuya yatıyorsa asla şaplak atmayın veya azarlamayın, aksi takdirde sizden korkar.
 • Canınız istemiyorsa kedinizle oynamayın veya eğitmeyin. Bazı yavru kediler her zaman oynamayı sever, bazıları ise pek sevmez. Kendiniz için doğru dengeyi bulun.

Kedinize dostane bir şekilde oynamayı öğretmek, yalnızca ağrılı çiziklerden ve ısırıklardan korunmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer insanlarla düzgün sosyalleşmeyi teşvik eder ve küçük hayvanın reflekslerini ve koordinasyonunu keskinleştirir. Kedinizin mutlu ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacak eğlenceli, kısa süreli aktiviteler seçin.

İlginizi çekebilir: Fizan Tavuğu Özellikleri

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx