İlkyardımSağlık

Kılcal Damar Kanaması Nedir? Kılcal Damar Kanamasında Nasıl Müdahale Edilir?

Reklamlar

Kılcal damar kanamasında yapılan ilk yardım uygulamaları nelerdir? Yetişkin bir insanın toplam vücut ağırlığının yaklaşık olarak 13’te 1’i kandan oluşur. 5-6 litreye tekabül eden kan oranı, insan yaşamı için hayati bir önem taşır. Vücutta bulunan kan dengesinin bozulması, çoğunlukla dışa kan akışından kaynaklanan temel sorunlar nezdinde ortaya çıkar. Kanama adı verilen bu tarz durumlar niteliklere göre farklı şekilde kategorize edilmektedir. Özellikle acil durum anlarında en tehlikeli kanama hangisidir? Sorusunun cevabı pek çok kimse tarafından merak ediliyor olmakla birlikte vücutta yaşanan her kanamanın çok ciddi sorunlar doğurabileceğini söylemek mümkün değildir. Buna karşın yine de temkinli olunmalı ve söz konusu kanamaların kontrol altına alınması adına ilkyardım uygulamaları kapsamında yeterli bilgi edinilmelidir.

En Tehlikeli Kanama Hangisidir?
En Tehlikeli Kanama Hangisidir?

En Tehlikeli Kanama Hangisidir?

Belirtilmiş olduğu gibi insan vücudunda yaşanan kanamalarla ilgili kamuoyunda en çok merak edilen durumların başında en tehlikeli kanama hangisidir? Sorusu gelir. Vücutta farklı noktalardan ya da farklı sorunlardan kaynaklanan birden fazla kanama olduğu gibi her bir kanama için alınacak önlemler ya da yapılacak olan ilkyardım müdahaleleri farklı nitelikler taşır. Dolayısıyla her bir kanama türü için etkili bir ilkyardım müdahalesinin gerçekleştirilmesi hayati bir önem taşımaktadır.

Vücutta bulunan kanın %20 oranında kaybedilmesi çok ciddi hayati risklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Dolayısıyla vücutta kanamaya sebep olabilecek durumlar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmak zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu kapsamda vücutta yaşanabilecek olası kanama türleri şu şekilde kategorize edilebilir:

Reklamlar
  • Doğal Delik Kanamaları: Anlaşılacağı üzere doğan delik kanamaları vücutta bulunan doğal deliklerden dışarı doğru yaşanan kan akıntısıdır. Ağız, kulak, burun, anüs, üreme organları ve benzeri doğal delikler bu konuda örnek verilebilir.
  • İç Kanama: İç kanamalar vücudun iç bölgesinde yer alan kanamalardır. Gözle görülemeyen ve tamamen gözlemlenemeyen bu tarz kanamalarda uzman hekim müdahalesi gerekmektedir. Kişide iç kanama yaşandığından şüphelenilmesi halinde; hasta çok fazla hareket ettirilmeden uzman hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır.
  • Dış Kanama: Tahmin edileceği üzere dış kanamalar; vücudun iç bölgesinden dışarıya, yani deri üzerinde doğru gerçekleşen kanamlardır. Vücudun her bölümünde ortaya çıkması olası olduğu gibi türlerine göre farklı ilkyardım müdahalesi teknikleri benimsenmelidir.

Dış kanama türlerinden vücutta kılcal damar kanaması, görece diğer dış kanama türlerine nazaran daha az tehlikelidir. Çoğunlukla basit bir komplikasyon olarak değerlendirilen kılcal damar kanamalarında acil durum müdahalesi de oldukça basittir.

Kılcal Damar Nedir?
Kılcal Damar Nedir?

Kılcal Damar Nedir?

Kılcal damar kanaması nedir? sorusuna geçmeden, öncelikli olarak kılcal damarların ne olduğu ve vücut içerisinde temel fonksiyonunun neye tekabül ettiğinin bilinmesi gerekir. Acil durum anlarında doğru ve etkili bir müdahale gerçekleştirebilmek adına bu tarz temel bilgilerin edinilmiş olması bazı durumlarda hayati bir önem taşıyabilir ve dolayısıyla sağlık alanında temel bilgilere sahip olarak ilk yardım uygulamaları eğitiminin bir kazanım olarak elde edilmesi gerekir.

Bu kapsamda kılcal damalar; cildin en üst katmanına son derece yakın olan ve bazı durumlarda gözle bile görülebilen geniş damarlara denmektedir. Vücudun hemen her bölgesinde bulunabilen kılcal damarlar, kan ve doku hücreleri arasında madde alışverişinin sağlanması aracılık etmektedir. Oldukça ince bir dokuya sahip olan bu damarlarda çeşitli etkiler nedeniyle bazı durumlarda kanamaların oluşması olasıdır.

Kılcal Damar Kanaması Nedir?

Temel görevi kan ve doku hücreleri arasında madde alışverişinin sağlanması olan kılcal damarlar, ince yapıya sahip olmaları nedeniyle diğer damar kanamalarına göre çok daha korumasızdır. Dışarıdan gelen darbeler, kesiler ya da benzeri deformasyon durumlarına karşı kılcal damarların daha az koruma içerdiği söylenebilir. Bu kapsamda kılcal damar kanaması nedir merak edenler için bu türden bir kanamanın çoğunlukla dış etkiyle ortaya çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Reklamlar

Daha genel anlamıyla tanımlamak gerekirse vücutta kılcal damar kanaması; vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan kılcal damarlarda, dışarından kaynaklanan bir etkiyle yaşanan ve dışa doğru akış sergileyen kanama türüdür. Kılcal damarların son derece hassas bir yapıya sahip olması bu tarz kanamaların diğer kanama türlerine göre çok daha basit bir biçimde ortaya çıkmasına neden olan durumların başında gelir.

Kılcal damar kanamalarında dışa doğru önemli bir kan akışı gözlemlenmez. Bu durumun en temel sebebi de; atardamarlar ve toplardamarları birbirine bağlayan kılcal damarların yüksek düzeyde kan içermiyor olmasıdır. Dolayısıyla vücutta kılcal damar kanaması gözlemlenmesi halinde çoğunlukla kabarcık şeklinde minimal boyutlarda dışa doğru kan akışı ortaya çıkar. Büyük oranda ciddi olumsuzlukların ortaya çıkmasına aracılık etmiyor olsa da kılcal damar kanamalarında ilk yardımdım müdahaleleri konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olunmalıdır.

Kılcal Damar Kanamasında İlk Yardım Uygulaması
Kılcal Damar Kanamasında İlk Yardım Uygulaması

Kılcal Damar Kanamasında İlk Yardım Uygulaması

Vücutta kılcal damar kanaması belirtilmiş olduğu üzere çoğunlukla kabarcık biçiminde dışarı doğu akan kan şeklindedir. Son derece hafif bir kanama türü olan kılcal damar kanamalarında büyük oranda müdahale bile gerekmez. Yine de bu tarz bir kanamanın yaşanması halinde sterilizasyona yeteri kadar özen gösterilmeli ve ortaya çıkabilecek olası enfeksiyonların önlenmesi adına kanamanın yaşandığı bölge muhafaza edilmelidir.

Kılcal damar kanamalarında etkili bir ilkyardım müdahalesi yapmak için temel olarak temiz bir beze sahip olmak yeterlidir. Kabarcık şeklinde ortaya çıkan kanın üzerine tamamen steril olduğundan emin olunan bir bez yardımıyla bastırılır. Belli bir süre bu şekilde bezin tutulmasının ardından kanama önemli ölçüde azalar ya da tamamen ortadan kalkar. Kan akışının durmaması halinde ise vücutta kılcal damar kanaması oluşmuşsa bandaj kullanılarak kanama kontrol altına alınabilir.

Kılcal damar tedavisi konusunda yaşanan kanamanın vücudun hangi bölgede ortaya çıkmış olduğu da belirleyicidir. Burunda yaşanan kanamalarda ilkyardım müdahalesi gerçekleştirilirken hastanın pozisyonuna yeteri kadar özen gösterilmelidir. Kılcal damardan kaynaklanan burun kanamalarında hastanın başı düşük bir açıya yere doğru eğdirilir. Yaklaşık olarak 5 dakika bu pozisyonda hastanın burnu sıkılı ve kanamanın genel mahiyeti gözlemlenir. Kanamanın durmaması ve yapılan müdahaleler sonucunda başarı elde edilememesi halinde ise hasta uzman hekimlere gösterilmelidir.  

İlginizi çekebilecek içerik: İlk Yardımın ABC’si Nedir?

Begonya Instagram hesabı: begonyakadin

Ayşegül Bilgiç
Ayşegül Bilgiç

Master Treyner Uzman İlk yardım Eğitici Eğitmeni

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx