Sağlık

Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Kükürtlü sabunun faydaları doğal olması ve içerdiği mineraller sayesinde sayamayacağımız kadar fazladır. Bu yazımız ile kükürtlü sabunun detaylarını ve faydalarını sizlere aktaracağız. Bu yazı sayesinde kükürtlü sabunun sağlık açısından hayatımızdaki yerinin aslında ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Cildimize ve saçlarımıza bakım yapmak için doğal ürünler kullanmak son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Özellikle yağlı cilde sahip olanların tercih ettiği sabunlardandır. Kükürtlü sabun sağlığa oldukça faydalıdır. Özellikle saç ve cilt bakımında yoğun bir şekilde kullanılır. Duş jellerinde, şampuanlarda, yüz temizleme ürünlerinde kükürt içerenleri tercih edilir.

Saçlara ve cilde bakım için pek çok bitki tercih edilir. Doğal sabunlar da bakım için tercih edilen ürünlerdir. Sabunlarda pek çok farklı bitki katkısı kullanılarak cilt bakımı yapılır. İşte bu sabunların içinde kükürtlü sabun en çok tercih edilenlerden birisidir.

Reklamlar

Başta İbrahim Saraçoğlu olmak üzere pek çok uzman doktor kükürtlü sabun ile cilt bakımı ve saç bakımı yapılmasını önermektedir. Saçlarınızın ya da cildinizin yağlanmasından şikâyetçiyseniz kükürtlü sabun sayesinde sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kükürtlü Sabun Nedir
Kükürtlü Sabun Nedir

Kükürtlü Sabun Nedir?

 • Kükürt sarı renkli ve doğada bulunan sarımsı renkte bir maddedir. Sağlıktan kozmetik alanına kadar pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Kükürt halk arasında yaygın kullanılan, ilaç gibi bir üründür. Halk ilacı şeklinde de tanımlanır. Tarihte her zaman kullanımı olan bu madde özellikle egzama, kaşıntı ve yanıkların tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Günümüzde de pek çok tedavi alanında kullanılıyor.
 • Kükürt minerali vücudumuzun fiziki sağlığı için oldukça önemlidir. Genellikle volkan yataklarında ve volkanik topraklarda bulunur.
 • Kükürtlü sabunun içinde kükürt, doğal koku esansları ve doğal sabun yer alır.
 • Kükürtlü sabun anti bakteriyel özelliği sayesinde pek çok cilt sorununun giderilmesinde tercih edilmektedir. Pek çok uzman sabunun kullanımını önermektedir.
 • Kükürtlü sabunu doğal ürünler saten tüm mağaza ve eczanelerden kolayca bulabilirsiniz. Online olarak da satışı mevcuttur.
Kükürtlü Sabunun Faydaları | Sivilceyi Önler Mi ?

Kükürtlü Sabunun Cilt ve Saç İçin 6 Önemli Faydası

Kükürtlü sabunun faydaları nelerdir konulu yazımızın en önemli kısmında sizlere bu sabunun 6 temel faydasından bahsedeceğiz. Siz de bu maddeler içerisinde kendi sorunlarını için uygun olanı bulabilirsiniz.

Sivilce ve Akne Tedavisinde Kullanılır

 • Kükürtlü sabun sivilceler ve cilt lekeleri sorunları olanlara iyi gelmektedir.
 • Kükürtlü sabunun en temel özelliği cildi kurutmasıdır. Bu sayede sivilceleri kolayca yok eder.
 • Anti bakteriyel ve antiseptiktir. Dolayısı ile cilt problemlerinizin tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Düzenli kükürt sabunu kullanımında akne sorunlarından kurtulabilirsiniz. Cildi temizleyici özelliği sayesinde cilde oldukça faydalıdır.
 • Sivilceli ciltlerin özelliği yağlı olmasıdır. Kükürtlü sabunların bu tarz ciltleri kurutarak sivilcelerin ve aknelerin zaman içinde yok olmasına yardımcı olur.
 • Kükürtlü sabun cildimizdeki gözeneklerin tıkanmasını engeller. Bu sayede cildimiz yağlanmaz ve siyah noktaların oluşumu ve sivilce sorunların ortadan kalkar.

İlginizi çekebilir: Ağda Mı Jilet Mi Sağlıklı?

Yağlı Saçları Arındırır, Canlandırır

 • Kükürtlü sabun sayesinde saçlarınız parlak ve canlı bir görünüm kazanır.
 • Saçlarınızdaki kırılmış ve zarar görmüş tellerin onarılmasına yardımcı olur.
 • Saçların en belalı düşmanı bitlerin temizlenmesinde ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Saçlarınızdaki fazla yağın kurutulmasına ve dengelenmesine yardımcı olur.
 • Saç derisinin ve saç diplerinin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Saçınızın ve saç derinizin nefes almasına yardımcı olur.
 • Saçlarda oluşabilecek mantar ve buna benzer rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Seboreik Dermatite İyi Gelir

Seboreik dermatite adı verilen rahatsızlığın sebebi cildimizde oluşabilen bir mantardan dolayıdır. Cildimizde döküntüler, pullanmalar ve yağlı görünümler olmasına sebep olan bu rahatsızlık vücudumuzun başka yerlerinde de çıkabilir. Hastalık en çok saçlar, yüz ve koltuk altı bölgesinde görülmektedir. Kükürtlü sabun kullanımı sayesinde bu hastalığın sebep olduğu mantarlar da ortadan kalkar. Kükürtlü sabunu seboreik dermatite hastalığı için kükürtlü sabunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Cildi Yeniler ve Sıkılaştırır

Kükürtlü sabun cilde pek çok fayda sağlar. Kükürtlü sabunun faydaları içinde en önemlilerinden birisi de cildinizin sıkılaşmasını sağlamasıdır. Cildi gerginleştirici özelliği ile yaşlanmalara karşı da size fayda sağlayacaktır. Ayrıca cildinizin yenilenmesine, sedef, egzama gibi can sıkıcı rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça faydalı bir üründür. Yaz aylarında yaşadığımız terleme sorununun giderilmesine de yardımcı olur.

Uyuza Karşı Etkilidir

Kükürtlü sabun, can sıkıcı hastalıklardan uyuzun tedavisinde kullanılır. Uyuz hastalığının sebebi mikroskobik miteların cilt altında belirmesi ile oluşan bir hastalıktır. Mitelar deride kaşıntı ve ağrılara yol açar. Bu miteların yok edilmesi için en etkili yöntem kükürttür. Uyuz gibi can sıkıcı bir sorununuz varsa kükürtlü sabun kullanımı size yardımcı olacaktır.

Rosacea (Gül Hastalığı) Tedavisinde Kullanılır

Gül hastalığı olarak bilinen rosacea hastalığı burun, yanak ve alın bölgesinde sıklıkla görülür. Hastalık vücutta şişlikler ve kızarıklıklara sebep olur. Bu hastalık bilinenin aksine sadece yüz bölgesinde değil, boyun ve saç diplerinde hatta kulak çevresinde de görülebilir. Gül hastalığı tedavi edilmediği durumda kılcal damarlarda hastalık kalıcı hale gelebilir. Kükürtlü sabun kurutuculuğu özelliği sayesinde rosacea hastalığının izlerini, kızarıklıklarını ve isiliklerini temizler.

Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir
Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Kükürtlü Sabunun Cilt İçin Kullanımı

Kullanım öncesinde yüzünüzü ıslatın ve sabunu cildinize sürün. Sürdüğünüz sabunu yaklaşık 2-3 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Bu şekilde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere yüzünüzü yıkayın ve bu şekilde sonuçları kısa sürede göreceksiniz. Kurutucu özelliği olan kükürtlü sabunun normalden fazla kullanılması cildinizde olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Uzmanlar sabunun günde 2 defadan fazla kullanılmaması ve cildinizde bekletme süresini uzun tutmamanızı öneriyor. Aksi durumda cildinizde aşırı kurumalar meydana gelebilir.

Kükürtlü Sabunun Saçlar İçin Kullanımı

Saçlarınızda kükürtlü sabunu kullanmak için öncelikle saçlarınızı iyice ıslatmanız gerekmektedir. Ardından sabun ile saçlarınızı tam ve eşit olarak köpürtmeniz gerekiyor. Saç diplerinize masaj yaparak yedirebilirsiniz. Hem saçınızı temizlemek hem de bakımını yapmak için kükürtlü sabun yeterli bir üründür.

Kükürtlü sabunu saç bakımı için haftada 2 kere kullanmanız yağlı saçlarınızdan kurtulmanız için yeterli olacaktır. Bu miktarın üzerinde kullanımı saçlarınızın yapısına zarar verebilir ya da aşırı kuruluğa sebebiyet verebilir. Kükürtlü sabun saçlarınızın yağ dengesini ayarlayarak sorunlarınızdan kurtulmanızı sağlayacak. Kuru saç derisi olanların bunu kullanması tavsiye edilmez. Çünkü bu türde saç derilerini daha da kurutma ihtimali mevcut.

Kükürtlü Sabun Kullanılırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kükürtlü sabun bazı cilt tiplerinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Yağlı ciltlere pek çok fayda sağlayan kükürtlü sabunun faydaları doğru kullanımla görülebilir. Kuru ciltlerde tahrişe sebebiyet verebilir. Dolayısı ile cilt tipinizi bilmeden kükürtlü sabun kullanmamaya özen gösterin.

Kükürtlü sabunu alırken dikkat etmeniz gereken konu sabunun doğallığıdır. Gerçek ve doğal, içinde katkı maddesi içermeyen kükürtlü sabun kullanmanızı öneriyoruz.

Kükürtlü sabun kullanırken, sabunu göz çevrenize ve gözünüze kaçırmamaya, sürmemeye özen gösterin. Eğer gözünüze sabun teması olursa gözünüzü bol su ile yıkayın. Eğer yanma vb şikâyetleriniz azalmazsa hemen bir doktora müracaat edin.  Ayrıca kükürt alerjiniz ya da kullanım sonunda alerjen bir reaksiyonunuz varsa mutlaka bir doktora başvurun. Kükürtlü sabun gümüşleri de karartması ile bilinir. Gümüşlerinizi kükürtlü sabun ile temizlememeye özen gösterin.

Genel Olarak Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir?

Saçlar üzerinde bitler ve yağlanmaya olumlu etki eder. Saçlardaki kırıkları ve dış etmenlerin oluşturduğu yorgunluğu bertaraf eder. Tüm bunların yanında aşırı yağlı saçlarda yağ dengesinin normalleşmesine yardımcı olur. Kuru saç ve saç derisinde kullanılmaması önerilir. Yağlı derinizin temizlenmesine, gözeneklerinizin açılmasında ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir. Halk arasında doğal ilaç olarak adlandırılan bu madde sayesinde saç diplerinde hava gözeneklerini açar.

Hassas ciltleri olanların kullanmaması önerilir. Bunun yanında göz ve göz çevresi hassas bölgelerdir. Kükürtlü sabunun temasından kaçınmalısınız. Kükürtlü sabun saçlara canlılık ve parlaklık verir.

Kükürtlü sabunun faydaları konulu yazımız ile sizlere bu sabunun ne olduğunu, hangi hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını ve sabun ile ilgili tüm bilgileri verdik. Kükürtlü sabunu kullanırken sizlere belirttiğimiz kritik noktaları önemseyerek kullanım sağlamalısınız. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx