Sağlık

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Reklamlar

Küme tipi baş ağrısı çoğu kişinin muzdarip olduğu şiddetli baş ağrılarına verilen isimdir. Özellikle göz çevresinde gelişmesi ile bilinir. Bu yazımız ile sizlere küme tipi baş ağrısı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle hastalığın tanımından başlayalım.

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Tek taraflı şekilde göz bölgesinde beliren ve bazen şiddetli bir şekilde kendini gösterip bazen de uzun süre kendini göstermeye baş ağrılarına verilen isimdir küme tipi baş ağrısı. Bazen uyku sırasında ya da 1-2 saat sonrasında başlar. Ağrı bölesi olarak alın veya göz bölgesinden başlar ve yanlara doğru eğitim gösterir. Oldukça şiddetli ağrılardır. Küme tipi baş ağrısı sırasında gözleriniz yaşarabilir, kızarabilir ve göz kapaklarınız düşüklük belirtileri gösterebilir.

Erkeklerde kadınlara nazaran 5 kara daha fazla olasılıkla görülmesi mümkün olan bu hastalık, ağrı belirtisi verdikten sonra yarım saat ya da 1 saat gibi bir sürede geçmiş gibi zannedilir ancak gün içerisinde nüksedebilir. Sürekli olarak tekrar eden ağrı atakları önümüzdeki haftalarda da tekrar edebilir. Ağrı şiddet olarak migren ağrısı gibi dayanılmaz ağrılar şeklinde olabilir.

Reklamlar
Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir
Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir

Az önce belirttiğimiz üzere migren ağrıları ile sıklıkla karıştırılabilir küme tipi baş ağrısı belirtileri. Migren ağrısı çekenler genelde sessiz ve karanlık ortamlarda dinlenmeyi tercih etmelerinin aksine küme tipi baş ağrısı çekenlerde yatmak ıstırap haline geldiği için genelde ayakta durmayı tercih ederler. Küme tipi baş ağrılarında ağrı beli zaman dilimi içinde görülmesi ile isim kazanır, ağrılar haftadan haftaya gibi kısa dönemlerden dört ayda bir gibi seyrek dönemlere de yayılabilir.

Bu dönemler arasında uzun zaman olabilir. Migren ağrıları stres ya da hormonal durumlara göre tetiklenebilirken küme tipi bağ ağrılarının herhangi bir tetikleyici ile ilintisi yoktur.

Küme Tipi Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Küme tipi baş ağrıları gün dönümü içinde ya da yıl içinde bazı mevsimlerde sürekli olarak tekrar eden döngü içindedirler. Küme tipi baş ağrılarına bu sebeplerden ötürü vücudumuzun biyolojik saatine doğrudan etkisi olan hipotalamusun direk olarak etki ettiği düşünülür. Beynin hipotalamus bölgesindeki anormalilerin Küme tipi baş ağrılarının sebebi olarak tanımlanmasının sebebi budur.

Ayrıca küme tipi baş ağrısının sebebi denilebilecek uyku, yeme içme düzensizliği, yirmilik dişlerin bozuk gelişimi, diş tedavilerindeki hatalı işlemler, alkol ve sigaranın aşırı kullanımı gibi çeşitli faktörler de bulunmaktadır. Küme tipi baş ağrısı yaşayan hastaların bu dönemlerde alkol, sigara gibi zararlı maddeleri tüketmekten kaçınmaları ağrıların azalması adına faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra kalp hastalığı tedavilerinde kullanılan nitrogliserin gibi ilaçlar da küme tipi baş ağrılarına sebebiyet verebilir.

Reklamlar

Küme Tipi Baş Ağrısının Belirtileri

Küme tipi baş ağrıları genelde ansızın ve belirti göstermeksizin gelişmektedir. Ancak yaygın olarak hastalarda görülen semptomlar aşağıdaki gibidir.

 • Başın Tek Tarafında Görülen Ağrı
 • Genellikle göz çevresinde ya da içinde oluşan; zamanla baş, boyun, omuz ya da yüzün diğer bölümlerine yayılabilen dayanılmaz ağrı
 • Aşırı göz yaşarması
 • Huzursuzluk
 • Ağrının oluştuğu taraftaki gözde kızarıklık
 • Yüzün ağrı görülen tarafındaki burun deliğinde tıkanıklık ya da geniz akıntısı
 • Sürekli boyun terlemesi ve beniz sarılığı (solgunluk)
 • Göz kapaklarında düşme

Küme tipi baş ağrısında hissedilen ağrının türü canınızı yakan ve keskin bir şekilde yayılan ağrı gibi tanımlanır. Oluşan ağrı kişiyi huzursuz eder, ağrının yatışması için hasta oturmak ya da yürümek ister, bunun yanında ağrının azalması için başı öne ve arkaya sallamak da istenir. Uzanmak ağrının şiddetini artırıcı bir durumdur Dolayısı ile küme tipi baş arısı çeken kişiler uzanmaktan kaçınırlar. Migrenin aksine bu hastalıkta uzanmak kişiye işkence gibi gelir. Migren hastalarında olduğu gibi ışık, ses, koku hassasiyetinin yanı sıra mide bulantısı da görülen semptomlardan bir kaçıdır.

Küme Tipi Baş Ağrısı Dönemlerinin Özellikleri
Küme Tipi Baş Ağrısı Dönemlerinin Özellikleri

Küme Tipi Baş Ağrısı Dönemlerinin Özellikleri

Küme tipi baş ağrısında küme tipi ağrıların atak dönemleri 6 ile 12 hafta arasında olabilir. Yaşanılan atak dönemleri genelde bir öncekiler ile tutarlıdır. Örneklendirmek gerekirse sonbahar mevsiminde başlamış bir atak, kış mevsimi başlangıcına kadar sürebilir. Ağrılar her gün ve gün içinde birkaç kez tekrarlanabilir. Bazen gece uykuda da görülmektedir. Genelde uykudan 1-2 saat sonra ağrı başlar ve uykunuzdan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Aniden başlayan bu ağrılar ansızın bitiverir. 20 dakika ile 1-2 saat arasında ağrı süresi oluşur. Baş ağrısı atağı bittiğinde ise kişilerde bazen hala acı hisse görülme olasılığı da vardır.

Küme Tipi Baş Ağrısında Tıbbı Yardım Gerektiren Durumlar

Eğer ağrı atağı süreniz normalden uzun sürdüyse mutlaka en yakın sağlık birimine baş vurmanız gerekir. Böylece hem ağrılarınızın azaltılması için gerekli işlemler ve tedaviler başlatılır, hem de ağrının sebebi ile alakalı şüphe ve diğer hastalık durumlarını araştırılabilir. Baş ağrılarının pek çok görülmese de damar genişlemesi ve anevrizma gibi hastalıkların habercisi olma durumu mevcuttur. Dolayısı ile küme tipi baş ağrısı yaşayanlar yaşadıkları ağrı şiddetinde azalma görmüyorlarsa ve konuşmada zorlanma, istifra, ateş, bölgesel uyuşma hissi, kafa karışıklığı ile devam eden baş ağrısı, gibi belirtiler görülüyorsa inme, ensefalit, menenjit ve hatta beyin tümörü gibi riskli durumlar oluşabilir. Dolayısı ile acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Normal baş ağrılarının aksine yaşadığınız baş ağrısı çok şiddetli ve dayanılmaz bir durumdaysa en yakın sağlık kuruluşuna baş vurun. Ayrıca karıştırılan bir diğer durum ise sert düşmeler sonrası yaşanan bir bölgedeki baş ağrılarıdır. Bu ağrılar çarpmaya bağlı travmalardan ötürü görülmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısının Teşhisi

Küme tip baş ağrılarında tanı, hastanın şikayetleri ve nörolojik bulguların yanında göz çevresinde hissedilen ağrı ile konulur. Tüm bu bulguların ardından hastaya MR çekilerek ağrıya sebebiyet verebilecek damar rahatsızlığı ve tümör gibi durumların olmadığı saptanmalıdır. Göz içi tansiyon da ölçülerek yüksek olmadığı kontrol edilmesi elzem olan bir durumdur.

Küme Tipi Baş Ağrısının Tedavisi

Küme tipi baş ağrılarının kesinleşmiş tedavisi yoktur. Kullanılan ve uygulanan tedavilerin çoğu yaşanılan ağrının şiddetini azaltmak ve ağrı sürelerinin kısaltılması için, atakların sayısının azaltılmasını sağlamak amacıyla uygulanır. Yaşanan ağrıların hızlıca atlatılması ve hastanın rahatlatılması için farklı tedaviler mevcuttur. Hastaya oksijen verilmesi ve saf oksijeni teneffüs etmesini sağlamak en sık uygulanan yöntemdir. Genelde 15 ile 20 dakika arasında etkisi görülür.

Küme tipi baş ağrısı tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem de lokal anestezi yöntemidir. Burun yolu ile hastaya verilen lokal anestezi bazı hastalarda rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Bu tedavice Lidokain gibi lokal anesteziler kullanılır. Ancak bu yöntem ülkemizde pek uygulanmamaktadır. Nadir de olsa agresif olarak seyreden küme tipi baş ağrılarında uygulanan tedavi yöntemlerinin cevap vermemesi durumunda cerrahi işlemlere baş vurulabilir.

Küme Tipi Baş Ağrılarına Karşı Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Küme tipi baş ağrılarında atak sırasında yaşadığınız ağrının şiddetini azaltmak için aslında basit yaşam tarzı değişiklikleri ile hastalığın seyrini değiştirebilirsiniz. Öncelikle kaliteli bir yaşam döngüsü ilk olmazsa olmazınız olmalı. Bunun için de iyi bir uyku düzeni ve yeme içme alışkanlığı kazanmalısınız. Sağlıklı bir uyku düzeni olmayan kişilerde küme tipi baş ağrısı yaşanma olasılığı bir hayli yüksektir. Dolayısı ile uyku düzeninizi korumalı, bozuksa ivedilikle bir düzen içinde aynı saatlerde uyumalı ve uyanmalısınız.

Küme tipi baş ağrılarının bir başka yaşamsal sebebi olan alkol ve sigara kullanımı da sizler için kaçınılması gerekilen noktalardan bir diğeridir. Aşırı sigara ve alkol tüketimi küme tipi baş ağrılarına doğrudan sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra ağrı yaşayan kişilerin tüketeceği alkol ve sigara, ağrı sürelerinin uzamasına, yaşanılan ağrıların katlanılmaz bir hale gelmesine sebebiyet verecektir.

Küme Tipi Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi

Küme tipi baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı olarak sizlere birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Yazımızın bu bölümünde sizler için sunduğumuz önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Aksi durumda farklı rahatsızlıklar ile karşılaşabilirsiniz.

 • Yeşil Çay: Yeşil çay küme tipi baş ağrılarında en çok önerilen besindir. Antioksidan etkisi sayesinde yeşil çay ritmik baş ağrılarının kısa sürede azalmasına yardımcı olacaktır. Uyku öncesi 1 fincan yeşil çay tüketmek rahat bir uyku uyumanıza ve baş ağrınızın dinmesine yardımcı olacaktır.
 • Limon Suyu: Küme tipi baş ağrıları için C vitamini ve antioksidan özelliği ile limon suyu oldukça faydalı bir alternatif yöntemdir. Sabahları 1 bardak limon suyu içerek güne başlamanız ağrı ataklarınızın azalmasında sizlere yardımcı olacaktır.
 • Kahve: Ağrı semptomlarının başladığı anlarda 1 fincan kahve içmek sizi sakinleştirecek ve ağrılarınızın şiddetini azaltacaktır.
 • Lavanta Yağı: Lavanta yağı vücudumuzda bulunan ve bizi yoran maddelerin atılmasında yardımcı bir bileşendir. Şakaklarınıza lavanta yağı sürmeniz baş ağrılarınızın hafiflemesine hatta geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Nane Çayı: Küme tipi baş ağrısı göz ve göz çevresinde ağrılar oluşturur. Nane çayı tüketmek içindeki mentol sayesinde ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ağrı çektiğiniz günlerde 2 defa nane çayı içmeniz ağrılarınıza iyi gelecektir.
 • Zencefil Çayı: Ağrılarınızın şiddetli olduğu dönemlerde tüketebileceğiniz ilaç gibi bir çaydır. Sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 defa içmeniz vücudunuzu arındıracak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Papatya Çayı: Papatya çayı sakinleştirici özelliği sayesinde küme tipi baş ağrılarından kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır. Antioksidan ve mineral bakımından zengin olan papatya çayı size kendinizi iyi hissettirecektir.
 • Ihlamur: Pek çok hastalıkta kullanılan ıhlamur, küme tipi baş ağrılarında günde 2 kere içildiğinde ağrıların etkilerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
Küme Tipi Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi
Küme Tipi Baş Ağrısı Bitkisel Tedavi

Bu yazımızda sizlere Küme tipi baş ağrısı nedir ve küme tipi baş ağrısına ne iyi gelir sorularının yanıtlarından bahsettik. Eğer bu yazımız ilgilinizi çektiyse bir diğer yazımız olan Bitkisel Panik Atak Tedavisi konulu yazımızı da okumanızı öneriyoruz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx