Beslenme

Bir Porsiyonu Saatlerce Tok Tutuyor! İşte Kuru Börülce Faydaları

Reklamlar

Kuru börülce faydaları bakımından ve yemeklere lezzet katmak için son zamanlarda oldukça aranan bir baklagil olmayı başarmıştır. En çok tercih edilen cinsi karagöz börülcedir.

Börülce Nedir?
Börülce Nedir?

Börülce Nedir?

Börülce veya kara gözlü fasulye, en besleyici baklagil çeşitlerinden biridir. Adı, börülcenin kremsi kabuğundaki siyah noktayı ifade eder. Börülce çeşitleri, aynı vitamin ve mineralleri içerse de karagöz börülcenin kendine has faydaları da vardır. Bu sebepten salatalarda, mezelerde ve yemek yapımında kullanılan kuru börülcenin faydaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Faydalarına geçmeden önce börülcenin önce güveç ve çorbalar için lezzetli bir seçenek olduğunu ve makarna hayranıysanız, makarna ile yapılan börülcenin besin açısından yoğun bir yemek olduğunu bilmenizde fayda var. Bu bakliyat çeşidinin kalorisi düşüktür, bu nedenle börülce salatası günlük olarak tüketmek birçok fayda sağlar.

Reklamlar

İşte düzenli olarak tüketildiğinde kuru börülce faydaları;

 • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur,
 • Protein bakımından zengindir,
 • Hazımsızlığı tedavi eder,
 • Pankreas kanseri riskini azaltır,
 • Göz dokularını güçlendirir,
 • Kilo vermeye yardımcı olur,
 • Şeker seviyelerini kontrol eder,
 • Kemik yoğunluğunu arttırır,
 • Kan basıncını dengeler,
 • Kansızlığı tedavi eder,
 • Erken yaşlanmayı engeller.

Bir bardak haşlanmış börülce, kalp damar sağlığını iyileştirmek ve sizi saatlerce tok tutmak için yeterlidir. Besleyici gıda kaynakları arıyorsanız, beslenmenize börülce ekleyin.

Kuru Börülcenin Besin Değeri
Kuru Börülcenin Besin Değeri

Kuru Börülcenin Besin Değeri

86 gram bir fincan pişmiş kuru börülce, aşağıdaki besinleri sağlar.

 • Karbonhidratlar 20.39g
 • Kalsiyum 23mg
 • Diyet lifi 7.5g
 • Demir 1.81mg
 • Folat 128 msg
 • Magnezyum 60mg
 • Niasin 0.434mg
 • Fosfor 120mg
 • Potasyum 305mg
 • Sodyum 1 mg
 • Tiamin 0.21mg
 • K vitamini 2.8mg
Kuru Börülce Faydaları Nelerdir?
Kuru Börülce Faydaları Nelerdir?

Kuru Börülce Faydaları Nelerdir?

1. Kuru Börülce Tam Bir Protein Kaynağıdır

Vejetaryen yaşam tarzını benimseyen insanlar genellikle günlük protein ihtiyacını karşılamakta zorlanırlar. Karagöz börülceden önemli miktarda besin alabilirler. Protein, tırnaklarınızı, cildinizi, kaslarınızı ve saçınızı güçlendirdiği için vücudunuz için çok önemlidir.

Reklamlar

Ayrıca, vücudunuzdaki hücreleri gençleştirmek için yeterli düzeyde protein de gereklidir. Protein eksikliği, yaşamı tehdit edebilecek yorgunluğa yol açar. Bu nedenle, bu bitki bazlı kaynağı beslenmenize dahil etmek ve vücudunuzun işleyişini desteklemek iyi bir fikirdir.

2. Kuru Börülce Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Potasyum kalbinizi güçlendiren minerallerden biridir. Kardiyovasküler rahatsızlıkları uzak tutmak için düzenli olarak kuru börülce tüketmeniz gerekir.

Sağlık uzmanları ayrıca atardamarlarda kolesterol birikmesini önlemek için önemli beslenme değişiklikleri yapmamızı önerir. Sadece potasyum içermezler, aynı zamanda kalorileri ve yağları da düşüktür. Bu kalite, börülceyi genel kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek için ideal kılar.

3. Kuru Börülce Hazımsızlığı Tedavi Eder

Hazımsızlığı tedavi etmek için çözünür lifle dolu yiyeceklere ihtiyacınız var. Kuru börülce, lif elde etmek için nihai kaynağınız olabilir. Besini düzenli olarak almak hazımsızlığı önleyecek ve kısa sürede bağırsak hareketlerini düzenleyecektir.

Bir araştırma, kuru börülce gibi baklagillerin tüketilmesinin, bağırsaklardaki kolesterolü temizlemek için gerekli olduğu sonucuna varmıştır. İnce veya kalın bağırsaklarınızda kolesterol birikmesi, ölümcül olabilen zayıflatıcı sağlık koşullarına yol açabilir.

4. Kuru Börülce Pankreas Kanseri Riskini Azaltır

B vitaminlerinin eksikliği, pankreas kanseri gibi akut hastalıklara katkıda bulunduğundan yaşam kalitenizi etkileyebilir. Folat gibi B vitaminleri, kanserin başlamasını önlemek için gerekli olan hücrelerin üretimini teşvik eder.

Folat ve B Vitaminlerinin yanında kuru börülceyi içerdiği potasyum nedeniyle beslenmenize mutlaka eklemelisiniz.

Kuru Börülce Göz Dokularını Güçlendirir
Kuru Börülce Göz Dokularını Güçlendirir

5. Kuru Börülce Göz Dokularını Güçlendirir

Gözleriniz hassastır ve görüşü korumak için düzenli dozlarda A vitaminine ihtiyaç duyar. Beslenme uzmanları, bir fincan pişmiş karagöz börülcenin havuç, ıspanak veya brokoliden daha fazla A vitamini sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

6. Kuru Börülce Zayıflatır Mı?

Kuru börülce ile kilo vermek oldukça kolaydır. Bu baklagil, iştahı azaltacak kadar güçlü bir diyet lifi deposudur. Kuru börülce tüketmek sizi uzun süre tok tutabilir ve sonuçta genel kalori alımını düşürür. Vücudumuza enerji verir ve obezitenin getirebileceği sağlık komplikasyonlarını önler.

7. Kuru Börülce Şeker Seviyelerini Kontrol Eder

Tip I diyabetli kişiler, içerdiği lif nedeniyle sadece haşlanmış kuru börülce tüketerek kan şekerini düşürebilir. Ayrıca, lipidleri, kan şekerini ve insülin seviyelerini iyileştirmek için doktorlar ayrıca tip II diyabetli kişilerede önermektedir. Ne olursa olsun şeker hastalığınız varsa, doktorunuza danışmadan beslenme değişiklikleri yapmayın.

8. Kuru Börülce Kemik Yoğunluğunu Artırır

Bir porsiyon kuru börülce, önemli miktarda magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum ve sodyum sağlayabilir. Bu mineraller kemikleri güçlendirir ve kırıkların başlamasını engeller.

Bu mineraller vücudunuzda birikirse, yaşa bağlı kemik bozulması geliştirme olasılığınız düşüktür. Beslenme uzmanları ayrıca, kemiklerinin sağlıklı gelişimi için çocukların beslenmesine karagöz börülce dahil edilmesini önermektedir.

Kuru Börülce Kan Basıncını Dengeler
Kuru Börülce Kan Basıncını Dengeler

9. Kuru Börülce Kan Basıncını Dengeler

Yüksek sodyum seviyeleri, zamanında tedavi edilmezse ciddi bir sağlık durumu haline gelebilecek kan basıncı seviyesini artırır.

Kuru börülce, çoğu gıda kaynağından daha düşük seviyelerde sodyum içerir, bu nedenle kan basıncını etkilemez. Ayrıca börülce, kan basıncı seviyelerini doğal olarak kontrol ettiği bilinen minerallerle doludur. Hazır konservesi, vücudumuzdaki sodyum seviyesini arttırabilecek koruyucular içerdiğinden, normal karagöz börülce tüketmelisiniz.

10. Kuru Börülce Kansızlığa İyi Gelir

Düşük kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği aneminin başlamasına yol açar. Hemoglobin, demirle dolu bir proteindir. Ve kanınıza kırmızı bir renk verir ve hücrenin ciğerlerinizden oksijen almasına ve vücudunuzun geri kalanına iletmesine yardımcı olur.

Börülce, sadece demir açısından zengin olmayıp, aynı zamanda folat ve diğer B vitaminlerini de içerir. Günlük olarak tükettiğinizde, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesine ve anemiyi tedavi eden hemoglobin eksikliğini önlemeye yardımcı olurlar.

11. Kuru Börülce Erken Yaşlanmayı Engeller

Erken yaşlanma, sağlıksız veya zayıf bir vücudun işaretidir. Dengeli beslenme, erken yaşlanma riskini durdurmanın basit ama etkili bir yoludur.

Kuru börülce, sağlıklı mukoza zarları oluşturarak cildinizin durumunu iyileştiren bol miktarda A vitamini sağlar. Bu işlem kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü engeller.

İlginizi çekebilir: Avokado Faydaları Nelerdir?

Kuru Börülce Zararları Nelerdir?

Kuru börülce genel olarak bakıldığında herhangi bir zararı olmayan önemli bir baklagildir. Ancak çok aşırı tüketiminde alerjiye neden olabilir ve çok nadir yan etkisi olarak ciltte tahrişe neden olabilir. Bu iki yan etkide çok az insanda görülmüştür.

Kuru börülce faydaları bakımından, onu düzenli olarak tüketmek için yeterince ikna edici bir baklagildir. Normal kuru baklagillere nazaran biraz pahalı olsa da bu kadar faydaları onu almanız için yeterli sebeplerdir.

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx