Beslenme

Avokado Faydaları Nelerdir? Mucize Meyve Avokadonun Faydaları Ve Besin Değerleri

Reklamlar

Avokado faydaları bakımından belkide yeryüzünün en değerli meyvesidir. Mükemmel yağlı meyve olan avokado, faydalı özellikleri nedeniyle özellikle takdir gören bir meyvedir. Bilimsel olarak Persea americana olarak bilinen Lauraceae familyasına ait avokado, Meksika ve Orta Amerika’ya özgü bir meyve ağacı türüdür.

Avokadonun boyut, şekil, renk, ten dokusu ve tabii ki tadı bakımından farklılık gösteren farklı nitelikleri vardır, ancak belki de en popüler ve beğenilen Hass Avokado türüdür.

Vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlar açısından zengin olan avokado, içerdiği yağ miktarından dolayı ayrım yapılmaması gereken bir meyvedir, kalbi sağlıklı tutmak, zayıflamak ve doğurganlığı artırmak için düzenli olarak beslenmemize dahil edilmesi gereken çok değerli bir meyvedir.

Şimdi bu meyvenin özelliklerini ve besin değerlerini görelim.

Avokado besin değeri
Avokado besin değeri

Avokado besin değeri

Diğer meyvelere göre, avokado gerçekten eşsiz bir beslenme profiline sahiptir. Özellikle iyi yağlar, lif, B vitaminleri, K vitamini, potasyum, E vitamini ve C vitamini, avokadoya mükemmel özellikler katan vitamin ve minerallerdir.

Reklamlar

Avokado, yüksek yağ içeriği nedeniyle diğer meyvelerden çok daha fazla kaloriye sahiptir. 100 gram avokado 160 kalori içermektedir.

Orta boy bir avokadonun ağırlığının 250 ila 400 gram arasında olduğunu göz önünde bulundurursak, orta boy bir avokadonun tamamı 500 kcal den daha fazlasını sağlar, bu nedenle çok fazla tüketilmesi önerilmez.

100 gr avokado besin değeri:

100 gr avokadonun içinde, Su 73 gri kalori 160 kcal, proteinler 2 gr, yağ 14,7 gr, doymuş yağ 2.13 gr, karbonhidratlar 8,5 gr, şekerler 0,7 gr, lif 6.7 gr, Potasyum 485 mg, C vitamini 10 mg, E vitamini 2,1 mg, K vitamini 21 µg, B3 vitamini 1.7 mg, Folat 81 µg bulunur.

Avokadonun Özellikleri
Avokadonun Özellikleri

Avokadonun Özellikleri

Bitkisel yağlar bakımından zengin, diğer gıdaların aksine avokado, kalbi sağlıklı tutmak için yararlı olan tekli doymamış yağlar olan birçok iyi yağ içerir. Bu nedenle, iyi yağlar bakımından zengin bir meyvedir. Bu meyve, özellikle yüksek kolesterolden muzdaripseniz veya birkaç kilonuz varsa kesinlikle beslenmenizin ayrılmaz bir parçası olması gerekir.

Avokadonun özelliklerinin altını çizmek gerekirse, içerdiği en kıymetli yağın aynı zamanda zeytinyağının da ana bileşeni olan oleik asit olmasıdır. Avokadonun posası ve çekirdeği, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere farklı besinler açısından zengindir. Şimdi avokado içindeki vitaminler nelerdir? Göz atalım.

  • B9 Vitamini (folat): Avokado, normal hücre fonksiyonu ve doku büyümesi için günlük olarak çok önemli olan ve bir kadının yaşamının belirli bir evresinde, hamilelikte önemli bir rol oynayan yüksek miktarda folik asit (100g başına 81 µg) içerir;
  • K Vitamini: Avokadoda iyi miktarda bulunan bu vitamin kanın pıhtılaşması, kemik kırılganlığı ve osteoporozun önlenmesi için önemlidir;
  • Potasyum: Potasyum, kan basıncı kontrolü, kalp sağlığı ve hücresel düzeyde hidro-salin değişimi ile ilgili önemli bir mineraldir. 100 gr avokado, 100 gr muzdan daha fazla potasyum içerir (450 mg’a karşı 350 mg);
  • E Vitamini: Çok güçlü antioksidan, hücreleri çevresel toksinlerden korur. Avokadonun erkeklere faydaları açısından E vitamini sayesinde kısırlıkla savaşması önde gelir;
  • C Vitamini: Bağışıklık fonksiyonlarında, cilt ve kemik sağlığında önemli bir antioksidandır, demir emilimini destekler, kansızlığı önler;
  • Karotenoidler: Avokado, göz sağlığı ve oksidatif stresle mücadele için önemli olan lutein ve zeaksantin gibi birçok karotenoid içerir. Ayrıca, bu meyvenin yağlarının varlığı sayesinde karotenoidlerin biyoyararlanımı (asimilasyonu) daha fazladır.
Avokado Faydaları Nelerdir?
Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado kalp sağlığına iyi gelir

Düzenli avokado tüketimi, kötü kolesterol ve trigliseritlerin azalmasına, iyi kolesterolün (HDL) artmasına ve böylece kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, iyi potasyum varlığı sayesinde avokado, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

Reklamlar

Avokado Zayıflatır mı?

Avokado faydaları arasında sağlıklı kilo vermede vardır. Avokado sanılanın aksine şişmanlatmaz, tam tersine öğünlerimize yarım avokado eklemenin öğünler arasında tokluk hissini artırmak ve dolayısıyla vücut ağırlığını dengelemek için yeterli olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.

Avokado Kadınlara Faydaları Nelerdir?

Belki bunu hiç fark etmediniz ama avokadonun yuvarlak ve biraz armut biçimli şekli açıkça rahmin şeklini andırır. Ayrıca “göbek” içinde büyük bir tohum vardır ve olgunlaşmanın tamamlanması 9 ay sürer. Garip değil mi? Bu meyvenin folat açısından zengin olduğunu düşünürsek, dokuların ve yeni hücrelerin gelişimini destekleyen besinler, özellikle hamilelik, emzirme ve yaşamın ilk yılları gibi yaşamın belirli aşamalarında önemlidir.

Avokado Artrit Semptomlarının Azaltılmasına Yardımcı Olur

Avokado, anti-inflamatuar (iltihap önleyici) bileşikler açısından zengindir. Fitosteroller, karotenoidler, polifenoller, flavonoidler, C vitamini, E vitamini, çinko, selenyum ve son olarak omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Anti-inflamatuar etkiye sahip gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, vücudumuzu serbest radikallerin etkisinden korumada ve böylece iltihaplı eklem hastalıklarını önlemede çok önemli bir rol oynar.

Avokadonun Cinsel Faydaları

Aşkın ve bereketin meyvesi olarak kabul edilen avokadonun cinsel faydaları tartışılmazdır. Özellikle libidoyu artırması ile bilinir. Buda hem erkeklerde hemde kadınlarda cinsel arzunun artması anlamına gelir.

Avokado Göz Sağlığını Destekler
Avokado Göz Sağlığını Destekler

Avokado Göz Sağlığını Destekler

Avokado faydaları arasında gözleri oksidatif stres, katarakt ve makula dejenerasyonundan kaynaklanan hasarlardan korumada uzmanlaşmış lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar açısından zengin olması da vardır.

Avokadonun antioksidan özellikleri

Yukarıda gördüğümüz gibi avokado, meyveye antioksidan ve antienflamatuar özellikler kazandıran maddeler açısından oldukça zengindir. Bu nedenle, serbest radikallerin fazlalığına ve hücresel yaşlanmaya karşı koymak için çok önemli bir meyvedir. Ayrıca düzenli avokado tüketimi, kanser gibi vücut için tehlikeli olabilecek birçok hastalığın önüne geçer.

Avokadonun Cilde faydaları

Cilt için inanılmaz derecede besleyici olan avokado, hızla emilir, özellikle hassas veya kuru cilde sahip olanları rahatlatır. Serbest radikallerin etkisine karşı koruyan çok güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından da zengin olan avokado, sadece cilt için değil aynı zamanda saçlar için de mükemmel bir meyvedir. Cildi, güneş ışınlarının neden olduğu yaşlanma ve kuruluktan korur.

İlginizi çekebilir: İncirin Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Avokado ne kadar yenmeli?

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi orta boy bir avokadonun çekirdeği ve kabuğu da düşünüldüğünde yaklaşık 250 ila 400 gram ağırlığında olduğunu, ideal bir porsiyonun ise yaklaşık 50 gram posaya tekabül ettiğini hatırlatırız. Bu miktar yaklaşık 80 kcal getirir ve vücuda avokado faydaları sunmaya yeterlidir. 1 adet orta boy avokadoyu 2 günde bir yemek size yetecektir.

Avokado nasıl seçilir ve tüketilir?

Doğru olgunluk derecesinde bir avokado seçmek için dış görünümünü kontrol etmek ve kıvamını dokunarak hissetmek önemlidir. Birkaç çeşit avokado olmasına rağmen, avokadonun olgun olup olmadığını anlamak tüm türler için aynıdır. Avokado seçerken, dış kabuk çok koyu ve yumuşak kısımlara sahipse, bu avokadonun çok olgun olduğu veya zarar görmüş olabileceği anlamına gelir. Olgun avokado, renk açısından oldukça düzgün olmalı ve dokunulamayacak kadar sert olmamalıdır.

Avokadoyu seçip satın aldıktan sonra onu birçok farklı şekilde kullanabiliriz. En basiti ikiye bölüp çekirdeğini ve kabuğunu çıkarmak, ardından küpler halinde kesmek. Daha sonra tek başına yenebilir, yağ, biber, tuz ve limonla tatlandırılabilir veya salatalara eklenebilir. Avokado, sandviç içine konulabilir veya tatlı yapmak için de kullanılabilir.

Avokado Çekirdeği Faydaları

Avokado çekirdeği yenilebilir ve özellikleri bakımından zengindir. Avokado faydalarını bilenlerin sayısı sürekli artıyor olsa da, çok az kişi avokado çekirdeğinin de yenilebilir olduğunu biliyor. Avokado çekirdeği birkaç biyoaktif madde ve tüm meyvenin neredeyse %70’ini içeren antioksidanlar içeriyor!

Avokado çekirdeği, herhangi bir toksik aktivite olmaksızın sağlığımız için tamamen güvenli olmasının yanı sıra, besin zenginliği sayesinde geleneksel tıpta çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Avokado çekirdeği nasıl yenir? İlk önce avokado çekirdeğini kaplayan kahverengi filmi çıkarı. Çekirdekleri plastik bir torbaya koyun ve bir çekiçle ezin. Ezilen avokado çekirdeğini yoğurdun içine koyarak veya salataların içine atarak tüketebilirsiniz.

Avokado çekirdeğinin faydalarından yararlanmanın bir başka yolu da onu bitki çayı olarak tüketmektir. Ezilmiş avokado çekirdeğini 30-40 dakika kaynatın, süzün ve afiyetle suyunu için.

Avokado Zararları Nelerdir?

Avokado alerjisi nadir olmakla birlikte, bazı lateks alerjisi olan kişiler avokado, muz veya kivi gibi belirli meyvelere tepki gösterebilir. Avokadonun yan etkileri arasında sindirim sorunları görülebilir. Bu yan etkiye avokadonun zengin olduğu ve bazı kişilerin sindiremediği kısa zincirli karbonhidratlar neden olur. Bu da şişkinlik, gaz üretimi, mide krampları, ishal veya kabızlığa neden olmaktadır. Bu kişilerin avokado tüketmemeleri tavsiye edilir.

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx