Pratik Bilgiler

Avokado nasıl saklanır? Avokadoyu saklama yöntemleri nelerdir?

Reklamlar

Avokado nasıl saklanır? Son yıllarda tropikal meyvelerin çoğu mutfaklarımıza girmiş durumda ve bu egzotik meyvelerden biri de avokado. Avokado kullanım alanı bir hayli geniş bir meyve olmasının yanı sıra, sağlıklı beslenmeye açılan kapılardan biri olması nedeniyle özellikle diyet listelerinde sıkça karşımıza çıkıyor. İhtiyacınız olandan çok daha fazla miktarda avokado almış ya da satın aldığınız avokadolar henüz olgunlaşmamış olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, eyvah çöpe mi gidecekler diye endişelenmenize gerek yok. Birçok konuda pratik çözüm ve öneriler sunduğumuz pratik bilgiler köşemizin bugünkü konuğu, lezzetiyle unutulmaz anlar yaşatan avokado ve avokadonun bozulmadan nasıl saklanacağı ile ilgili olacak.

Sağlıklı beslenme programlarının gözde meyvesi olan avokado nasıl saklanır, avokado derin dondurucuda saklanır mı ve avokadoyu saklama yöntemlerini paylaşacağımız yazımız umuyoruz ki bu konularda size yardımcı olacaktır. Gelin şimdi ham veya olgunlaşmış avokadonun nasıl saklanması gerektiğini ve ham avokadonun nasıl olgunlaştıracağına göz gezdirelim.

Avokado nasıl saklanır hakkında tüm bilgiler
Avokado nasıl saklanır hakkında tüm bilgiler

Avokado nasıl saklanır hakkında tüm bilgiler

Avokado lezzetli ve sağlıklı olmasıyla beraber, tropikal meyvelerin çoğunda olduğu gibi özellikle kesildikten sonra çok çabuk kararıp bozulabilen bir meyvedir. Meyvenin muhafaza edilmesi gerektiğinde hangi yöntemin uygulanması gerektiğine karar verirken avokadonun olgunluk derecesine dikkat etmelisiniz. Bu sebeple ham avokadonun, olgunlaşmış avokadonun ve kesip yarısı kalmış bir avokadonun nasıl saklanacağını bilerek uygun bir şekilde saklamalısınız.

Reklamlar

Ham avokado nasıl olgunlaştırılır? Nasıl saklanır?

Satın aldığınız avokadolar henüz olgunlaşmamış ve ham haldeyseler, üzülmenize ve param çöpe gitti diye düşünmeyi unutun. Avokadoların tamamen olgunlaşarak yumuşamaları için tek yapmanız gereken, meyveleri oda sıcaklığındaki bir ortamda bekletmektir. Birbirleri ile temas etmesi durumunda çürüme yapabilen avokadoları yumuşaması için bekletirken aralarında boşluk bırakabilir veya tek tek peçete ile sarabilirsiniz. Şayet ham avokadoların yavaş yavaş ve daha uzun bir sürede olgunlaşmasını istiyorsanız bu kez avokadoları streç film ile kaplayarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Soğuk ortama alışkın olmayan bu meyve buzdolabında çok daha geç yumuşar, tüketmek istediğinizde buzdolabından çıkarıp kısa sürede olgunlaştırabilirsiniz. Bunun için aceleniz varsa, avokadoyu oda sıcaklığına çıkardığınızda yanına bir elma ya da muz koyarak hemen yumuşadığını görebilirsiniz.

Olgunlaşmış avokado nasıl saklanır?
Olgunlaşmış avokado nasıl saklanır?

Olgunlaşmış avokado nasıl saklanır?

Tamamen olgunlaşmış ve yumuşamış olan avokadoyu saklamak için, ham avokadonun aksine bu kez farklı bir yol izleyerek buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Yumuşamış ve artık yenecek kıvama ulaşmış olan avokadoyu oda sıcaklığında bekletmeniz durumunda, kararmasına ve hatta çürümesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle olgunlaşmış avokadolarınızı buzdolabının soğukluk derecesi düşük olan bir bölümünde birbirine değmeyecekleri şekilde saklamalısınız. Avokadoların soğuktan etkilenmemesi için hepsini ayrı ayrı peçete ile sarabilirsiniz.

Kesilmiş, yarım avokado buzdolabında nasıl saklanmalı?

Yeterince olgunlaşmış ve yumuşamış bir avokadoyu kestiniz fakat hepsini tüketemeyeceğinizi mi fark ettiniz? Dert etmeyin, kesilmiş ve yarım avokadoları da kararmadan saklamanızı sağlayacak pratik bir yöntemimiz bulunuyor. Burada meyveyi doğru şekilde saklamanızın ilk püf noktası, avokadonun çekirdekli kısmını saklamanız gerektiğidir. Kesilmiş avokadoyu buzdolabında saklamanız için tek yapmanız gereken, çekirdekli avokadonun üzerine limon suyu sürmek ve şeffaf folyo ile hava almayacağı bir şekilde sarıp buzdolabına koymanızdır. Bu şekilde bir uygulama ile yarım avokadoyu bozulmadan birkaç gün muhafaza edebilirsiniz.

Şayet kestiğiniz avokadonun henüz yenebilecek kadar olgunlaşmamış olduğunu görürseniz, yine avokadonun kesilmiş taraflarına limon suyu sürüp tekrar birleştirmelisiniz. Streç film ile kapladığınız avokado birkaç gün buzdolabında kaldıktan sonra avokadonun kesilmiş dahi olsa bozulmadan ve kararmadan saklandığını görebilirsiniz.

Reklamlar
Buzdolabında saklanan avokadonun olgunlaştığı nasıl anlaşılır?
Buzdolabında saklanan avokadonun olgunlaştığı nasıl anlaşılır?

Buzdolabında saklanan avokadonun olgunlaştığı nasıl anlaşılır?

Avokadoyu buzdolabında yeterince sakladınız ve artık olgunlaşmış olabileceğini düşünüyorsanız bunu anlamanın iki pratik yolu var. İlk olarak avokadonun olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamanın yolu, avokadoyu elinizle sallamanızdır, şayet çekirdek yerinden oynuyor ve sesi geliyorsa avokado yeterli olgunluğa erişmiş demektir. Yine bunu anlamanın bir diğer pratik yöntemi, avokadoya yavaş bir şekilde parmağınızla bastırmanız. Parmağınız avokadonun içine doğru göçüyor ve yumuşaklık hissi duyuyorsanız avokadonun olgunlaşarak, tüketime uygun hale geldiğini anlayabilirsiniz.

Avokado buzdolabında bozulmadan ne kadar süre saklanabilir?

Paylaştığımız yöntemleri doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde olgun ve yumuşak avokadoları 2 veya 3 gün boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz. Henüz ham durumdaki avokadolar için bu süre, ilave birkaç gün olarak uzayabilmektedir.

Avokado derin dondurucu ve buzlukta saklanır mı?
Avokado derin dondurucu ve buzlukta saklanır mı?

Avokado derin dondurucu ve buzlukta saklanır mı?

Avokado derin dondurucuda saklanır mı, bu meyve derin dondurucuya ne şekilde konulur? Buzdolabında ham, olgunlaşmış ve yarım avokadonun bozulmadan nasıl uzun bir süre saklanabileceği hakkında kısa bilgiler paylaştıktan sonra avokadonun nasıl dondurulması gerektiği konusuna gelelim. Şu bir gerçek ki, bütün veya kesilmiş olarak avokadoyu derin dondurucuya koymanız halinde büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Soğuk ile arası hiç iyi olmayan tropikal avokado meyvesi, kesilmiş halde buzluğa konulur ise kararması ve çürümesi kaçınılmazdır.

Buzdolabında saklamak ve hemen tüketmek istemediğiniz avokadoları kısa bir işlem gerçekleştirerek derin dondurucuda kolaylıkla saklayabilirsiniz. Bu ön işlem için soymuş olduğunuz avokadoları bir kabın içerisinde ezip püre haline getirip, üzerine limon suyu sıkmanız yeterli oluyor. Limon suyunu pürenin her bölümüne karıştırdıktan sonra ise karıştırma kabının kapağını hava almayacak biçimde kapatıp, derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Avokado derin dondurucuda ne kadar süre saklanabilir?

Mutfaklarınızda fazla gıdaları saklamak konusunda bir kurtarıcı görevi alan derin dondurucular, avokadolarınızı da ilk günkü tazeliği ile korumanızı sağlıyor. Püre haline getirip limon suyu ile birlikte dondurduğunuz avokadoyu bozulmadan 4-5 ay boyunca saklayıp, dilediğiniz zaman sağlıkla tüketebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Muz nasıl saklanır?

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx