Pratik Bilgiler

Muz nasıl saklanır? Muz bozulmadan nasıl muhafaza edilir?

Reklamlar

Muz nasıl saklanır? Lezzetini sevmeyen ve muza burun kıvıran birine henüz rastlamadım desem yalan olmaz. Muz, oldukça lezzetli ve bir o kadar da sağlık açısından önemli olan vitamin ve minerallere sahip bir besin. Özellikle içeriğinde bulunan B6 vitamini nedeniyle sofralardan eksik edilmemesi geren muz meyvesi, çabuk tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor. Yapısı gereği çok çabuk kararma oluşan ve bozulabilen bu faydalı besin doğal olarak, muz bozulmadan nasıl muhafaza edilir, muz saklama yöntemleri nelerdir, muz nasıl kurutulur ve derin dondurucuda muz saklanır mı gibi soruları akla getiriyor. Muzun çabuk kararmasının nasıl engelleneceğinden buzlukta muz saklamanın yollarına kadar birçok faydalı bilgiyi yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Kararmadan muz nasıl saklanır?
Kararmadan muz nasıl saklanır?

Kararmadan muz nasıl saklanır?

Muz meyvesi, tüketilmesi en sağlıklı olan ve özellikle çocuklar tarafından çok sevilen meyvelerin başında geliyor. Manavdan veya pazardan aldığınız sapasağlam muzların bir iki gün içerisinde kararıp bozulması ise üzücü ve hiç istenmeyen bir durum. Kabul edelim ki bazen alışveriş miktarını abartabiliyor ve gereğinden fazla gıda satın alabiliyoruz. Peki, özene bezene satın aldığımız muzları kararmadan saklamanın bir yolu yok mu?

Muzları kararmadan saklamanın ve sağlıklı bir şekilde tüketmenin ilk yolu eve getirdiğinizde hemen plastik poşetin içinden çıkarmanız ve varsa kağıt poşet içerisine koymanızdır. Plastik poşet, muzların nemlenmesine sebep olduğu çok çabuk kararmasına ve ardından küflenmesine neden olur. Ayrıca muzların daha uzun süre kararmadan muhafaza etmenin bir diğer püf noktası ise, buzdolabına yerleştirmeyip oda sıcaklığında durmalarını sağlamanızdır. Oda sıcaklığında bekleyen muzlar, buzdolabına yerleştirilen muzlara nazaran daha uzun süre kararmadan saklanabiliyorlar. Muzu kararmadan saklamanızı ve taze olarak tüketmenizi sağlayacağını düşündüğümüz bir başka yöntem de; muzların birleşme noktası olan bölgeyi alüminyum folyo veya streç film ile sıkıca sarıp, hava almasını önlemenizdir.

Reklamlar

Muz saklamak için en iyi yer neresidir?

Muz familyasının tamamı tropikal meyvelerdir ve soğuk ortamlar yerine sıcak hava koşullarında saklanmaya uygundur. Bazı meyvelerin aksine muz, dalından koparıldıktan sonra dahi olgunlaşmaya devam eder. Bu nedenle satın aldığınız muzları henüz tam olgunlaşmamış ve yeşil olsalar dahi muzları saklamak için en ideal yer buzdolabı değil, oda sıcaklığındaki yerlerdir.

Muz saklama yöntemleri nelerdir?
Muz saklama yöntemleri nelerdir?

Muz saklama yöntemleri nelerdir?

Severek tüketilen bir meyve olan muzu çok fazla satın almış ve bozulmadan bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, sizin için önerebileceğimiz birçok muz saklama yöntemi bulunuyor. Birazdan okuyacağınız muz saklama yöntemleri olan; derin dondurucuda muz saklama, güneşte kurutarak muz saklama, fırında kurutarak muz saklama ve limonlu su içerisinde muz saklama yöntemlerinden birini evde kolaylıkla uygulayarak sizde muzları bozulmadan saklayabilir ve dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Derin dondurucuda muz nasıl saklanır?

Derin dondurucuda birçok sebze ve meyveyi dondurarak sakladığınız gibi muzları da dondurup istediğiniz zaman çıkarıp tüketebilirsiniz. Bunu yapmak için muzların kabuklarını soyup büyüklüğüne göre 2-3 parçaya bölerek kilitlenebilen buzdolabı poşetinin içine koyabilirsiniz. Poşeti kilitlemeden önce içindeki havayı tamamen boşaltmanız, muzların çok daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Dilimlenmiş muz derin dondurucuda saklanır mı? Nasıl Saklanır?

Muzu sadece meyve olarak tüketmek yerine pasta, tatlı süslemelerinde ve salatalarda da kullanmayı tercih ediyorsanız, bu saklama yöntemi işinize çok yaracak. Dilimlenmiş muzları derin dondurucuda saklamak için bir miktar suyun içerisine birkaç damla limon suyu ilave edin ve dilim halindeki muzları bu suya batırıp çıkarın. Sonrasında derin dondurucuda kullanılabilen uygun bir kabın içerisine limonlu suya batırılmış muz dilimlerini yerleştirin ve hava almasını engelleyecek biçimde kapatarak buzluğa koyun. İşte, her an elinizin altında hazır olacak muz dilimlerinizi saklamak bu kadar kolay.

Reklamlar
Muz derin dondurucuda ne kadar saklanır?
Muz derin dondurucuda ne kadar saklanır?

Muz derin dondurucuda ne kadar saklanır?

Derin dondurucuda muz nasıl saklanır sorusunu yanıtını aldıktan sonra muz derin dondurucuda ne kadar saklanır diye merak ettiğinizi biliyoruz. İster dilimleyerek, ister 3-4 eşit parçaya bölerek derin dondurucuya koymuş olduğunuz muzlar, hava almalarını engellediğiniz takdirde uzun süre bozulmadan saklanabilir. Buzdolabının buzluk kısmında muhafaza ettiğiniz muzlar, 6 ile 8 ay boyunca tazeliğini korumaya devam eder ve sizde içinize sinerek tüketebilirsiniz.

Fırında muz kurutma nasıl yapılır?

Muz nasıl saklanır yöntemlerinden birinin de kurutarak saklama olduğunu ve pek çok kişi tarafından bu yöntemin tercih edildiğini biliyor muydunuz? Kurutarak muz saklamanın iki farklı yöntemi var ve bunlardan ilki, fırında kurutma şeklidir. Fırında muz kurutmak için önce muzları soyarak ince ince dilimleyin ve birbirlerine değmeyecek şekilde bir fırın tepsisine dizin. Fırının sıcaklık ayarını 70 dereceye getirerek 10 saat boyunca pişirerek muzların kurumasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken nokta, her saat başı muzları tek tek çevirip her iki tarafının da eşit derecede kurumasını sağlamanız. Tamamen kuruyan muz dilimlerini cam bir kavanoz içerisinde buzdolabının soğutucu kısmında uzun süre saklayabilirsiniz.

Muz güneşte nasıl kurutulur?
Muz güneşte nasıl kurutulur?

Muz güneşte nasıl kurutulur?

Bir diğer kurutma yolu ile muz saklama yöntemi ise, özellikle bol güneşli şehirlerde kolaylıkla uygulanabilecek olan güneşte muz kurutma yöntemidir. Fırında muz kuruturken yapıldığı gibi muzları soyun ve ince ince dilimleyerek tepsilere dizin ve bu kez güneş gören bir yere serdiğiniz örtünün üzerinde bekletin. 15 gün boyunca her gün muzları çevirerek eşit olarak kurutabilir ve sonrasında uygun kapların içerisine koyarak buzdolabında uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Derin dondurucudan çıkarılan muz nasıl tüketilir?

Uzun süre sağlıklı bir şekilde saklamak için derin dondurucuya kaldırdığınız muz ve muz dilimlerini ister çözüldükten sonra direkt tüketebilir, isterseniz püre haline getirip tüketebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli pasta süslemeleri ile salatalar için de dondurulmuş muzları kullanabilirsiniz.

Muz nasıl saklanır? adlı yazımız faydalı olduysa, Sucuk Nasıl Saklanır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx