Beslenme

İncirin Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Reklamlar

Yaş incirin faydaları arasında, kabızlığı tedavi etmek, kolesterol seviyesini düşürmek, boğaz ağrısında iyileşmeyi hızlandırmak, kan basıncını kontrol etmek, meme kanseri ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak yer almaktadır.

Diğer incir faydaları arasında, kemik sağlığının desteklenmesi, kilo kaybının desteklenmesi, sağlıklı karaciğer fonksiyonunun desteklenmesi ve göz sağlığının desteklenmesi yer alır.

İncir nedir?

İncir, 5000 yıl öncesine kadar uzanan, şimdiye kadar bulunan en eski kayıtlı meyvelerinden biridir. İncir, dut familyasından gelen Ficus caricanın yenilebilir meyvesine verilen addır. Dolayısıyla incir, dut ile ilgili bir meyvedir, ancak yeşilden kırmızıya kadar çeşitli renklerde yetişen incir görüntü olarak dut ile hiçbir benzerliği yoktur. Olgun incirler tatlı ve suludur ve çok lezzetlidir, ancak olgunlaşmamış incirler uygun şekilde kullanılmadığı zaman cildi tahriş edebilen lateks içerir.

İncir besleyicidir, kurutulmuş veya yaş olarak yenebilir. Akdeniz ve Asya kıtasına kadar uzanan yaygın bir ekim alanı vardır. Günümüzde ise dünyanın hemen hemen her yerinde ekilmektedir. Ülkemizin önemli tarım ürünü olan incir, en çok Aydın ilimizde yetişmektedir. Buradan kurutulmuş incir olarak dünyanın dört bir yanına ihracatı yapılmaktadır. 

Reklamlar

Hindistanda da sıkça yetiştirilen incirin Hintçe ismi olan Anjeer olarak da bilinir. Hint inciri faydaları bazı konularda farklılık göstersede genel olarak aynıdır.

Yaş incirin Besin Değeri

Yaş incir düşük kalorilidir ve 100 gr porsiyonda yani kabaca iki incir, yaklaşık 75 kalori içerir. Ayrıca aşağıdaki tüm besinleri içermektedir.

Karbonhidrat -19g, Lif – 2.9g, Şeker-16.3g, Protein 0.7g, A Vitamini -142IU, C Vitamini -2.0 mg, K Vitamini – 4.7 mcg, Folik Asit-6.0 mcg, Kalsiyum-35.0 mg, Magnezyum 17.0mg, Fosfor-14.0mg, Potasyum-232 mg içermektedir.

Yaş incirin Faydaları
Yaş incirin Faydaları

Yaş incirin Faydaları

Yaş veya taze incirin faydaları ile kuru incirin faydaları hemen hemen aynıdır. Kurusu ve yaşı arasında bazı farklılıklar olsada incir her şekilde tüketilmelidir. Niye mi? İşte ayrıntılı şekilde incirin faydaları;

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: Isırgan Otunun Faydaları

1. İncir Kabızlığın Tedavisine Yardımcı Olur

İncir, hurmayla birlikte tüketilirse pek çok faydası vardır, bunlardan biri de kabızlığı gidermektir. İncir, sertleştirilmiş dışkıya hidrasyon eklenmesine yardımcı olan iyi miktarda çözünür lif içerir.

Kabızlığı tedavi etmek istiyorsanız kuru inciri akşamdan ıslatabilir ve sabah aç karnına tüketebilirsiniz. Ayrıca yine sabah yaş incir tüketerek kabızlığa çözüm bulabilirsiniz.

2. İncir Kolesterolü Düşürür

İncirin içeriğinde bulunan, yüksek miktarda pektin, kolesterolü bağlayan ve dışkı yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olan çözünür bir liftir. İncir ayrıca, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeylerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlara, doğal alternatif olarak kabul edilen fitosterol içerir.

Tüm bu faydalar yaş incir tüketerek elde edilirken, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda incir yaprağı tüketiminin de aynı etkileri gösterdiğini ortaya koymuştur.

3. İncir Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

İncir, içeriğinde şeker olsa da, lif de içerdiği için, genel olarak ortalama GI indeksine sahip olduğu kabul edilir. Ortalama GI indeksi, kan şekerini yüksek seviyelere çıkarmaz. İncirde bulunan potasyum da destekleyici bir role sahiptir, çünkü potasyum, glikozun kas hücrelerine emilimini artırmaya yardımcı olur ve ayrıca kan şekerinin yükselme ve düşme şeklini azaltır. Şeker hastalarının ara öğün olarak tükettiği bir veya iki incir, sağlıklı besinler arasında yer alır ve genel olarak hiçbir yan etkisi yoktur.

4. İncir Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Boğaz ağrısından kurtulmak için dinlenmek kesinlikle gerekli olsa da, biraz doğal takviye size çok yardımcı olur. İncir, müsilaj bileşiklerinin yüksek içeriği ile, boğaz ağrısı ile ilişkili tahriş ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur ve bölgede koruyucu bir film oluşturarak iyileşmeyi hızlandırır. Bal ve incir birlikte kullanılırsa etki iki katına çıkacaktır. Yaş incir veya kuru incir boğaz ağrıları için aynı etkiye sahiptir.

5. İncir Kan Basıncının Kontrolüne Yardımcı Olun

İncirin içeriğindeki potasyum, fazla sodyumun atılımını teşvik ederek yüksek tansiyondan muzdarip olan kişilerin durumları üzerinde bir dereceye kadar kontrol sahibi olmalarına yardımcı olur.

6. İncir Menopoz Sonrası Kadınlarda Meme Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur

Meme kanserinin altında, hormonal bozukluklar veya genetik riske dayanan karmaşık bir gelişim yolu vardır. Bununla birlikte, yüksek miktarda meyve lifi tüketen kadınların, meme kanserine yakalanma riskinin düşük olmasıdır. Lif açısından zengin incir, atıkların zamanında ortadan kaldırılmasına ve bazı hormon ve toksinlerin metabolizmasını teşvik eder. Ayrıca hormonların düzenlenmesine yardımcı olur.

7. İncir Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur

Kolon kanseri gelişimini önlemenin en önemli yollarından biri, kaba bir tarifle kabız olmamak ve dışkıyı içeride tutmamaktır. Bununla birlikte, bir nedenden dolayı insanlar kabızlığa yatkın hale gelebilir ve istemeden kolon kanseri riskini artırabilir.

Dışkıyı uzun süre saklamak güvenli olmadığı için, bu gibi durumlarda yüksek lifli bir beslenme kesinlikle zorunludur. Kolon poliplerinin oluşumu ile birlikte atıklara aşırı maruziyetten sonra kolon mukozasında olumsuz değişiklikler meydana gelebilir. Kayısı ve incir tüketimi, hem kabızlığı önler hemde kabızlıkla bağlantılı kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Yaş veya kuru olarak aynı faydalara sahiptir.

8. İncir Kemik Sağlığını Destekler

İncir, küçük miktarlarda dahi tüketilse, kemik sentezi ve bakımı için gerekli olan birçok temel besin maddesini içerir. Bununla birlikte, özellikle bir kişinin süt bazlı bir alerjisi veya kalsiyum elde etmesini zorlaştıran intoleransı varsa, incir en iyi alternatiftir.

Ancak kalsiyumun kemik sentezi için gerekli olan tek mineral olmadığını akılda tutmak önemlidir, çünkü diğer birçok destekleyici besin de kemik sentezi için önemli rol oynar. Bunlar incirde bol miktarda bulunan magnezyum, çinko, D vitamini ve K vitaminidir.

İncir Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir
İncir Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

9. İncir Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

İnsülin ve ghrelin, açlığı uyaran ve kilo verme hedefini olumsuz etkileyen iki önemli hormondur. İncir, çok daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan lif içermesi ve insülinin işlevini iyileştiren magnezyum ve potasyum varlığı ile benzersiz bir etkiye sahiptir. Kan şekeri seviyelerini stabilize eder.

Önemli olan inciri çok fazla tüketmeyin, aksi takdirde farkında olmadan aşırı kalori alırsınız ve bunun sonucunda kilo almaya başlarsınız.

10. İncir Karaciğer Fonksiyonlarını Destekler

İncir, karaciğerin en iyi şekilde çalışmasına, detoksifikasyona ve yüksek karaciğer enzimlerinin normale dönmesine yardımcı olur. Örneğin, aşırı alkol tüketenler, karaciğeri metabolize eden enzimleri yüksek baskı altına alırlar, ancak incir tüketimi bu yüksek enzim seviyelerini normale döndürmeye yardımcı olur.

11. İncir Göz Sağlığını Destekler

Sağlıklı görüşü desteklemek için en önemli besinlerden biri A Vitamini ve onun ilgili karotenoid antioksidan ailesidir. İncir, bu besinlerin zengin bir kaynağı olmasa da, az miktarlarda içeriğinde bulunur. Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde, göz sağlığına mükemmel bir destek sağlar, makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur, gece görüşünü iyileştirir ve katarakt geliştirme olasılığını azaltır.

İncirin Zararları Nelerdir?

  • Çok fazla incir tüketmek şeker hastaları için risklidir. Çünkü, kan şekeri seviyelerini yükseltir.
  • Çok fazla incir tüketmek ishale neden olabilir.
  • İncir bazı kişilerde Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Genel olarak aşırı tüketim haricinde incirin zararı yoktur. Herhangi bir kalıtsal sorununuz varsa incir tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx