Sağlık

Lidorin Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Lidorin Krem Faydaları

Reklamlar

Lidorin krem lokal anestezik etkilere sahip olan bir ilaçtır. Peki Lidorin krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Lidorin Krem Nedir?

Lidorin krem, iki amid tipi lokal anestezik, lidokain ve prilokain içerir. İğne takma, deri grefti veya cilt lazer ameliyatı gibi bazı işlemlerden önce ağrıyı önlemek için normal, tahriş olmamış ciltte veya dış genital bölgede kullanılır. Cildi ve çevresini geçici olarak uyuşturarak çalışır. Bu ürünü kulaklarınızda kullanmayın.

Bu krem tek başına tedavi edilen bölgeyi tamamen uyuşturamazsa, belirli prosedürler için yeterli ağrı kesici sağlamak için örneğin genital siğillerin giderilmesi gibi bir operasyonda bir lidokain enjeksiyonu yapılarak alanı uyuşturmak için kullanılabilir.

Reklamlar

Lidorin Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, iki amid tipi lokal anestetik olan lidokain ve prilokain içerir. İğne takma, deri grefti, küçük estetik operasyonlar, lazer epilasyon, dövme işlemi veya cilt lazer ameliyatı gibi bazı işlemlerden önce ağrıyı önlemek için normal, aşırı tahriş olmuş ciltte veya dış genital bölgede kullanılır. Cildi ve çevresini geçici olarak uyuşturarak çalışır. Bu ürünü kulaklarınızda kullanmayın.

Bu ürün tek başına tedavi edilen bölgeyi tamamen uyuşturamazsa, belirli prosedürler (örneğin genital siğillerin giderilmesi) için yeterince ağrı kesici sağlamak için bir lidokain enjeksiyonu yapılmadan önce alanı uyuşturmak için de uygulanabilir.

Lidorin Krem Faydaları

Bu krem, lokal bir anesteziktir. Cilt kremi kullanmak cildinizi uyuşturur. Kan aldırma işlemi, deri grefti, küçük estetik operasyonlar, lazer epilasyon, dövme işlemi, ciltte lazer epilasyon işlemleri ve deri grefti önce kullanabilirsiniz. Doktorunuz veya hemşireniz de küçük bir cerrahi işlem yapmadan önce kullanmanızı söyleyebilir. Bu cilt kremi reçeteyle satılır. Ayrıca iğne içeren herhangi bir kozmetik işlemden önce kullanmak için eczaneden de satın alınabilir. Bazı cilt kremleri, diğer lokal anestetiklerle karıştırılmış lidokain içerir.

Lidorin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu ürünü kullanmadan önce, lidokain veya prilokain alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.
 • Herhangi bir başka amid anestezik maddesine (örneğin, bupivakain) karşı alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.
 • Bu kremi kullanmadan önce özellikle de kalp hastalığı ve düzensiz kalp atışı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, belirli bir kan bozukluğu (methemoglobinemi) hakkında bilgi verin.
 • Bu ilacı yaşlılarda kullanırken dikkatli olunması tavsiye edilir çünkü ilacın etkilerine özellikle baş dönmesi etkisine karşı daha duyarlı olabilirler.
 • Hamilelik sırasında bu ilaç sadece çok ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
 • Bu krem anne sütüne geçebilir. Bu kremin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu yüzden emzirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza mutlaka tıbbi geçmişinizi söyleyin. 
 • Bu ilacı kullanmadan önce kalp hastalığı ve düzensiz kalp atışı gibi hastalıklarınızı doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Bu ilacı kullanmadan önce böbrek hastalığınız varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Bu ilacı kullanmadan önce karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Bu ilacı kullanmadan önce belirli bir kan bozukluğu (methemoglobinemi) doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Bu ilacı yaşlılarda kullanırken çok dikkatli olunması tavsiye edilir çünkü ilacın etkilerine, özellikle baş dönmesi etkisine karşı daha duyarlı olabilirler.

Lidorin Krem Kullanımı

Lidorin krem kullanımı hakkında doktor kontrolü dışında bireysel kullanım tavsiye edilmemektedir. Bu kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Reklamlar

Doktorunuza danışın

Bu kremi kullanmaya başlamadan önce ve her defa tekrar aldığınız zaman eczacınızdan temin edilebilecek olan hasta bilgi broşürünü okuyun. Bu kremin kullanılması ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Kullanım talimatı

Bu ilacı sadece normal ciltte ve genital bölgede kullanın. Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece bu kremi kesinlikle tahriş olmuş cilde veya açık yaralara uygulamayın. Bu ürünü kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.

Uygulamak için, öngörülen miktarda kremi doğrudan cilde sıkın. Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için bir ölçüm kılavuzuna sıkıştırabilir ve ardından bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu kremi kesinlikle deri üzerinde ovmayın. Doktorunuzun belirttiği şekilde hava geçirmez bir pansuman veya bandajla örtün. Kremin, doktorunuzun belirttiği şekilde, genellikle kalın bir tabaka halinde yerinde kalmasına izin verin. Pansumanı ve kremi çıkarın ve bölgeyi, genellikle işlemden kısa bir süre önce veya doktorunuzun belirttiği şekilde temizleyin.

Kullanım şekli

Bu ürünü, belirtilen alana uygun zamanda uygulayın. İlacın ciltte kalması için gereken süre, yaptığınız prosedürün türüne bağlıdır. Genellikle iğne yapılmadan en az bir saat önce, küçük cilt prosedürlerinden iki saat önce uygulanır. Bazı genital prosedürlerden önce bir sağlık uzmanı ve doktor tarafından uygulanabilir. Bu durumda, ilacın yerinde kalması için yatarak kalmanız önerilir.

Çocuklarda kullanımı

Dozaj ve uygulama süresinin uzunluğu, yaşınıza, tıbbi durumunuza ve sahip olduğunuz prosedüre bağlıdır. Çocuklarda dozaj, ağırlık bazında da olabilir. Reçeteden daha büyük miktarlar kullanmayın. Geniş cilt bölgelerinde kullanmayın, ısı uygulamayın veya belirtilenden daha uzun süre yerinde bırakmayın, aksi takdirde ciddi yan etkiler meydana gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Ellerinizi tedavi etmiyorsanız, kullanımdan hemen sonra ellerinizi yıkayın. Ürünü gözlerinize, burnunuza, kulaklarınıza veya ağzınıza sokmaktan kaçının. Bu ilaç göze kaçarsa, etkilenen gözü derhal ve tamamen su veya tuzlu suyla yıkayın. Gözdeki uyuşma, gözdeki parçacıkları veya diğer tehlikeleri hissedemediğiniz için yaralanmaya neden olabilir. Bu nedenle, hisler geri gelene kadar gözü koruyun.

İşlemden sonra alan birkaç saat uyuşabilir. Bölgeyi yaralanmalardan koruyun. Bölgeyi çarpmamaya, ovalamamaya veya çizmemeye veya his geri gelene kadar sıcağa ve soğuğa maruz bırakmamaya dikkat edin.

Lidorin Krem Yan Etkileri

Deride kızarıklık, şişme, karıncalanma hissi, yanma hissi veya solma meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur. İlacın uygulandığı deride kabarcıklanma gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Yavaş nefes alma, sığ nefes alma, baş dönmesi, bayılma, hızlı kalp atışı, yavaş kalp atışı, düzensiz kalp atışı, zihinsel değişiklikler, ruh hali değişiklikleri, kafa karışıklığı, sinirlilik, nöbetler, şiddetli uyuşukluk, soluk cilt, mavimsi cilt, gri cilt, olağandışı yorgunluk, nefes darlığı gibi nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın ve acil olarak doktorunuza başvurun. 

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Fakat ciltte kızarıklık, kaşıntı, yüz, dil, dudak ve boğazda şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı gibi yan etkiler görürseniz hemen tıbbi yardım alın ve acil olarak doktorunuza başvurun. 

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda bahsedilmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx