Makyaj

Makyaj Masasının Olmazsa Olmazları

Aynaya bakınca kendini mutsuz hisseden veya yüzündeki tebessümü canlandırmak isteyen her kadın öncelikli olarak makyaj masasına koşar. Ufak bir bakımın ve makyajın ardından kendini daha güçlü hissetmeyen bir kadın olması mümkün müdür? Makyaj masasına oturduktan sonra ister göz farı sürün ister kapatıcı her türlü daha iyi hissedeceğiniz kesin. Bakımsız olduğunuzu düşünüp kendinizi kötü hissetmeye son! İşte sizler için hazırladığımız makyaj masasının olmazsa olmaz ürünlerinin listesi:

Makyaj Masasının Olmazsa Olmazları
Makyaj Masasının Olmazsa Olmazları

1- Fondöten

Cildi kusursuzlaştırarak yüzde ton eşitliği sağlamaya yarayan fondöten, birçok kadının elinden düşmeyen makyaj malzemelerinden biridir. Krem, stick, su bazlı, mat, pudra, likit, cushion gibi farklı alternatiflere sahip olan fondöten çeşitleri içerisinden kendiniz için en doğru olanı kolayca bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken, kapatıcı da olduğu gibi fondötende de en önemli nokta renktir. Doğru rengin bulunmasının ardından doğru formdaki ürünü de bulmak gerekir.

Ürünün formu genel olarak nasıl bir bitiş istediğinize göre değişiklik gösterir. Örneğin pudra fondötenler ile saten bir bitişi rahatlıkla elde edebilirsiniz. Dolayısıyla seçim yapmaya başlamadan önce nasıl bir bitiş istediğinize karar vermiş olmalısınız. Fondöten kullanımı makyajın en önemli aşamasıdır. Çünkü ten makyajının temelini oluşturarak bir nevi astar görevi görür. Makyajın tamamen pürüzsüz görünebilmesini sağlayan fondöten ile hayallerdeki kusursuz görünüm çok rahat bir şekilde elde edilebilir.

Cilt kusurlarını gizlemek için her ne kadar kapatıcı yeterli olacak olsa da tamamen eşitlenmiş bir cilt tonu için fondöten kullanmak şart. Ancak fondöten fiyatları sizi üzüyorsa eşit bir cilt tonu için BB krem çeşitlerine de bir şans verebilirsiniz. Yüksek kapatıcılığa sahip olan BB krem çeşitleriyle de cilt tonunu kolayca eşitlenebilir.

2- Nemlendirici

Cildin nem tutma oranının artmasını sağlayan nemlendirici kremler çeşitli içeriklerle satışa sunulur. Sadece yüz için değil, vücut için de kullanılması gereken nemlendiriciler cildin elastikiyet dengesini korumaya yardımcı olarak yaşlılık etkilerini de minimuma indirmeye yardımcı olur. Yağlı bir cilde sahip olanların dahi kullanması gereken nemlendiriciler, cilt tiplerine göre farklılık göstererek her cilde ihtiyacı olanı verir.

Nemlendirici seçerken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli unsurlar vardır. Örneğin, gece ve gündüz için farklı alternatiflerle üretilen ürünlerden kullanım zamanınıza göre tercih yapmalısınız. Ek olarak yazın ve kışın da bir olmayan ciltler ürünün nemlendirme özelliğinin mevsime göre yeterli olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca göz altları yüzün geri kalanından daha hassas olduğu için bölgeye özel nemlendiriciler de tercih edilebilir.

Nefes alan bir cildin yanı sıra yapılan makyajı daha güzel gösteren şey hiç kuşkusuz nemlendiricidir. Makyaja başlamadan önce uygulayacağınız nemlendirici ile daha pürüzsüz bir cilde sahip olarak daha kalıcı bir makyaj elde edebilirsiniz.

3- Maskara

Etkileyici bakışların tek sırrının göz farı olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söylememiz gerekir. İster silikon ister kıl fırça olsun maskara ile daha etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz. Daha dolgun ve kıvrık kirpiklere kavuşmayı sağlayan maskara ile en hafif makyajlı olunan günlerde bile mükemmel görünüm elde edilebilir. Her kadının kendine özel bir favorisi olan maskara çeşitleri arasında ürün seçimi konusunda olmasa da uygulama teknikleri açısından dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Maskara uygularken bilinmesi gereken en önemli nokta, hacimli görünüm için üst üste uygulama yapılmaması gerektiğidir. Çünkü kat kat uygulama yapıldığında kirpiklerde yapışma sorunu oluşabileceği gibi topaklanma da gözlemlenebilir. Bu tarz bir görünüm de hiçbir kadının tercihi olmayacaktır.

4- Kapatıcı

Cilt kusurlarını gizlemenin en mükemmel yoluyla tanışın! Yüzünüzde oluşmuş olan pürüzleri, kızarıklıkları veya lekeleri artık dert etmek zorunda değilsiniz. Cilt tonuna uygun bir şekilde tercih edilen kapatıcı ile cilt kusurları çok rahat bir şekilde gizlenebilir. Bu noktada alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kapatıcının rengidir. Ciltten bağımsız bir renkte kapatıcı tercih edildiğinde kusur gizlenmek yerine daha çok dikkat çeker. Kapatıcı için renk seçimi yaparken boyun kısmında deneme yapılarak uygunluğu anlaşılabilir.

Renk seçeneklerinin yanı sıra kapatıcılar da farklı formlarda kullanıcılara sunulur. Kalem, stick, pot, palet, krem gibi çeşitli formlara sahip olan kapatıcılar arasından cilt kusurlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak tercihte bulunabilirsiniz. Kullanımı kolay olmasının yanı sıra uygulama noktasında da zorluk çıkarmayan kapatıcılardan siz de kendinize uygun olanı hemen bulabilirsiniz.

Cilt kusurlarının fazla olmadığı durumlarda tek başına fondöten kullanımı yeterli olabileceği gibi fondöten öncesi kullanımı daha çok tavsiye edilir. Siz de yoğun fondöten kullanımından hoşlanmayanlardansanız fondöten öncesi kapatıcı kullanarak cilt kusurlarınızı kolayca saklayabilirsiniz.

5- Far Paleti

Göz makyajının vazgeçilmezlerinden olan farlarla hem trendleri takip edebilir hem de oldukça çekici bakışlara sahip olabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey far paleti! Tabi makyaj tutkunlarının tek bir paletle yetinmediği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Ancak çok sık makyaj yapmıyorsanız oldukça fazla renk tonuna sahip olan paletleri tercih ederek bir palet ile siz de bütün makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Far Paleti
Far Paleti

Göz şeklinizi tanıdıktan sonra farklı tekniklerle uygulayabileceğiniz farlar sayesinde istediğiniz bakışı çok rahat elde edebilirsiniz. Özellikle makyaja yeni başlayanlar göz kapaklarına uygulayacakları tek renk far ile görünüşlerine farklı bir hava katabilir. Daha uzun zamandır makyaj yapanlar ise çeşitli tonları birbiriyle karıştırarak veya farklı far uygulama teknikleriyle dikkat çekici bakışlar elde edebilir. Keskin ve etkileyici bakışlara kavuşmak için siz de sık kullanacağınız tonları barındıran bir far paletini yanınızdan ayırmayıp, kıyafetlerinizle uyumlu bir şekilde göz farı uygulayarak çok daha çekici olabilirsiniz.

6- Ruj

Makyajın son vuruşunu ruj ile yapmaya hazır mısınız? Dudaklarınızı renklendirerek herkesin hayali olan dolgun dudaklara ulaşabilirsiniz. Dudakların ruh halini yansıttığı düşünüldüğünde kendine güvenen hisleri dudaklara taşımak oldukça etkileyici olacaktır. Siz de ruj markaları arasında yapacağınız incelemeler ile ihtiyacınız olan tonu bulup, makyajınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Doğru tonu bulduktan sonra uygulama teknikleri ile kendinizi geliştirerek, dikkat çekmeyen bir renkle bile çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Üstelik diğer makyaj ürünleriyle ruju harmanlayarak geceleri de çok şık bir görünüme kavuşulabilir.

Ruj
Ruj

7- Allık

Eşitlediğiniz cildinize allık ile yapacağınız küçük dokunuşlarla bütün gözleri kendi üzerinize çevirmeye hazır olun! Cilt tonunuzla uyumlu bir allık ile kışın ortasında bile yazın güneşte oluşan hafif kızarıklığı elde edebilirsiniz. Yüksek pigmentasyona sahip olan allıklar ile çok rahat bir şekilde canlı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ten rengine uygun bir şekilde seçilecek ürün ile yüzün belli bir noktaları kolayca öne çıkarılır.

Yanakların tam ortasından saç dibine doğru uygulanan allık ile elmacık kemikleri renklendirilerek yüz boyutlandırılır. Ayrıca minik bir dokunuş ile burnun uç kısmı da rahatça hareketlendirilebilir. Ek olarak makyaj görünümünü kusursuz bir şekilde tamamlayan allık da farklı formlara sahiptir. Likit, jel, krem, serum gibi çeşitli formlardaki ürünlerin uygulanış şekilleri de birbirinden farklıdır. 

Cildinize tazelik kazandıracak olan allıklar için uygulanış türünü göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz. Siz de zinde ve ışıltılı bir görünüm için elinizin altından bir allık eksik etmeyebilir, girdiğiniz her ortamın göz bebeği olabilirsiniz.

8- Highlighter / Bronzer

Allık sevmem diyenlerdenseniz de elmacık kemiklerinizin hemen üstüne highlighter sürerek yüzünüze doğal bir ışıltı katabilirsiniz. Aydınlık ve parlak bir cilt görünümü hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak dengeyi doğru kurmak gerekir. Yoksa hayal ettiğinizin tam tersi bir görünüme sahip olabilirsiniz. Highlighter ya da bronzer uygularken en önemli püf nokta makyajınızı temiz bir cilde yapıyor olmanızdır. Yeterince temizlenmemiş cilde makyaj yaparak kapatmak istediğiniz kusurları daha belirgin hale getirerek hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Daha sağlıklı ve ışıl ışıl bir görüntü elde etmenize yardımcı olan highlighter ve bronzer çeşitleri ile canlı görünmek artık çok kolay! Cilt görünümünü yumuşatarak daha sıcak bir görünüm elde etmek için tercihiniz bronzerdan yana olmalıdır. Daha parlak ve ışıltılı bir cilt içinse highlighter tercih etmek yerinde olacaktır. Her iki ürününde uygulama yöntemlerini öğrendikten sonra hayalinizdeki görünüme çok rahat ulaşabilirsiniz.

Highlighter / Bronzer
Highlighter / Bronzer

9- Pudra

Makyajın olmazsa olmazlarından olan pudrayla her kadının yolu bir gün kesişmiştir. Kusursuz bir makyajın son adımlarından biri olan pudralama işlemiyle birçok trendi deneyebilir, yaptığınız makyajı zirveye çıkarabilirsiniz. Sonuçta hiçbir kadın yaptığı makyajın birkaç saat içinde yüzünden uçup gitmesini istemez. Bunu önlemenin en güzel yolu da makyajı pudrayla sabitlemekten geçer. Pudrayla kalıcı makyajlara merhaba!

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx