Sağlık

Maydanoz ile Ödem Atma ve Zayıflama Yöntemleri

Reklamlar

Mutfaklarımızın ve salatalarımızın vazgeçilmezi maydanoz ile ödem atma ve zayıflama yöntemleri yazımız ile yeni yıla daha fit ve rahat girebilirsiniz. Yazımızda sizlerle beraber maydanoz hakkında tüm bilgilerin yanı sıra maydanozun yararları ve zararlarını öğreneceğiz. Akabinde zayıflamak için maydanoz kürü tariflerini inceleyeceğiz. Gelin önce maydanozu yakından tanıyalım.

Maydanoz Nedir?

Maydanoz mutfaklarda garnitür olarak kullanılan, böbrek ve safra taşlarının tedavisinde kullanılan, kabızlığı ve ödemi atmak için de kullanılan şifalı bir bitkidir. Yaprak ve köklerinden faydalanılarak pek çok hastalığın yanı sıra cilt bakımı ve böcek ısırıklarına karşı ev yapımı ilaçlar hazırlanabilir. İçerdiği zengin vitamin ve minerallerin içinde A,C ve K vitaminine artı olarak folat, demir ve kalsiyumu bol miktarda içermektedir.

Maydanoz içeriği sebebiyle kalp krizi risklerini de azaltmaktadır. Oldukça iyi bir antioksidandır ve tümörlerin gelişimini yavaşlatır. Tüm bu olumlu yanlarının yanı sıra hamilelikte kanamayı artırma ve düşük riskini artırdığı için bu dönemdeki kadınların kullanmaması gereklidir. Doktor onayı olmadan kullanmayın.

Reklamlar
Maydanozun Faydaları
Maydanozun Faydaları

Maydanozun Faydaları

Maydanozun Kansere Faydası

Miristisin ve öjonol gibi yağ yapılarının yanı sıra antioksidan yapısı ile vücudumuzu kansere karşı korumada önde gelen besinlerden birisidir maydanoz. Bağışıklık sistemin güçlendirir, tümörlerin büyümesini engeller ve kanserojen bileşenlerin vücudumuza zarar vermesini engeller. Maydanozun içerdiği mirisetin maddesi özellikle cilt kanserinin oluşumunu engelleyici özelliktedir. Meme kanseri ile mücadelede bize yardımcı olacak bir başka bileşik olan apigenin de maydanozun bünyesinde bulunur.

Maydanozun Kalbe Faydası

Maydanozun tazesi yüksek oranda B vitamini içermektedir. B vitamini içeren folat bileşiği kabinizin daha sağlıklı olması için önemli bir bileşendir. Folatın asıl görevi kanda bulunan amino asit türevi olan homosisteini zararsız hale getirmektir. Homosistein yüksek konsantre oluştuğunda kalp damarlarına zarar verir ve kalp krizi riskinizi artırır. Dolat ısıya karşı hassas bir yapıdadır. Dolayısı ile folatı tam olarak vücudumuza alabilmek için taze maydanoz tüketmelisiniz.

Maydanozun Sindirime Faydaları

Genelde ağır yemekler yediğimizde midemiz rahatsız olur. Yemek sonrasında sindiriminizi kolaylaştırmak için taze maydanoz yemek sizi rahatlatacaktır. Gaz sorunları, kabızlık, mide bulantısı ve hazımsızlık sorunlarına karşı maydanoz sıklıkla kullanılır. Banyo sırasında maydanoz yağı ile masaj yapmak mide sorunların karşı sizi rahatlatacaktır.

Maydanoz Ödem Ve Böbrek Sağlığına Faydaları

Maydanoz ile Ödem Atma sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Maydanoz vücudumuzdaki ödemi atmada oldukça faydalıdır. Bu sayede böbrekler üzerindeki yükün azaltılmasına olumlu etki eder. Maydanozun kökleri böbrek taşı tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonunda da maydanoz sıklıkla kullanılır.

Reklamlar

Maydanoz Ve Diyabet (Şeker Hastalığı)

Mirisetin kaynaklarının en önemlilerinden birisi de maydanozdur. Maydanozun insülin direncinizi azaltan ve kan şekerinizi düzenleyen bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Düzenli maydanoz tüketiminde tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskiniz ortadan kalkar.

Maydanoz Ve Diyabet
Maydanoz Ve Diyabet

Maydanoz Ve Kemik Sağlığı

K vitamini açısından zengin bir bitkidir maydanoz. Maydanoz tüketimi ile kemiklerinizin mevcut yapısını korumak, kırıklar ile mücadele etmek gibi pek çok önemli etkiyi alabilirsiniz. Gün içerisinde 10 dal kadar maydanoz tüketmek ihtiyacınız olan K vitaminini almanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında C vitamini de kemiklere destek olmak için önemli vitaminlerdendir. Maydanoz C vitamini açısından da zengindir.

Maydanoz Ve Romatizma

Maydanozun en önemli faydalarından biriside romatizmaya karşı olanıdır. Maydanozun bünyesindeki C vitamini ve beta karoten sayesinde romatizmal ağrıların azaltılması sağlanabilir. Maydanoz suyu ve çayını tüketmek artrit bulgulara bağlı olarak ürik asidin azaltılmasında fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Maydanoz daha önce belirttiğimiz gibi oldukça zengin C ve A vitamini deposudur. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir rol oynar. Bünyesindeki antioksidanlar sayesinde de enfeksiyonların gerçekleşmesi ve ilerlemesini büyük ölçüde engeller. Vücut sistemlerimizin belki de en önemlisi olan sindirim sistemimizin kritik parçalarından olan bağırsaklarımızdaki floranın düzenlenmesinde ve korunmasında üst düzey rol oynamaktadır.

Maydanozun Göze Faydaları

Öğünlerinize ilave edeceğiniz maydanoz göz sağlığınızın korunmasında etkili rol oynamaktadır. A vitamini ve beta karotenler sayesinde gözlerimizin ihtiyacı olan bileşenleri almış oluruz. Beta karoten göz korneasını korumanın yanı sıra yaşlanma etkileri ile gelişen katarakt ve maküler dejenerasyon gibi kritik göz rahatsızlıklarını da engelleme özelliği vardır. A vitamini sayesinde de UV ışınlarının gözlerinize verdiği zarara karşı koruma sağlayacaktır.

Maydanozun Cilde Faydaları

Maydanozun içindeki A vitamini cildimizi güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarına karşı korumaktadır. Dolayısı ile UV ışınları kaynaklık cilt kanserine de karşı size destek vermektedir. Maydanozun vücutta üretimini artırdığı Glutatyon çok güçlü bir antioksidandır ve cildimizin beyazlamasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca maydanoz içeren pek çok cilt bakım kürü, maskesi de yapılmaktadır.

Maydanozun Saça Faydaları

Maydanozda bol miktarda bulunan apigenin maddesi sayesinde saçlarınızın dökülmesine karşı bir bileşen kazanıyoruz. Ayrıca maydanozdaki bakır maddesi sayesinde saç renginizin korunması da sağlanır.

Maydanoz Zayıflatır Mı?

Maydanoz ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve hedeflediğiniz kiloya ulaşmak adına size fayda sağlar. Maydanozun kalorisi oldukça düşüktür ve besin değeri yüksektir. Bu özelliklerinin yanı sıra metabolizmayı da hızlandıran bir özelliği vardır. Kanımızdaki fazla yağın yakılması ve atılmasında etkilidir. Böbreklerin mükemmel bir şekilde temizlenmesi için ödem atma özelliği de bulunmaktadır. Düzenli ve kontrollü bir maydanoz tüketimi hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Maydanoz ile Ödem Atma ve Zayıflama Yöntemleri
Maydanoz ile Ödem Atma ve Zayıflama Yöntemleri

Maydanoz ile Ödem Atma ve Zayıflama Yöntemleri

Maydanoz suyu vücuttaki ödemin atılması ve hızlı bir şekilde kilo verilmesinde oldukça etkilidir. Birkaç gün düzenli olarak maydanoz suyu tükettiğinizde hızlı bir şekilde kilo vermeni mümkündür. Ancak maydanoz suyu diyeti ile başlangıçta vereceğiniz kilo yağ kütlenizden değil vücudunuzdaki fazla su ve ödemden verilecektir. Bu uygulamayı 4 gün kadar yapıp akabinde 3 gün aralık verip sonra tekrar yaptığınızda artık yağ yakımı ve normal anlamda kilo vermeye başlayacaksınız. Buradaki amaç öncelikle vücudumuzdaki ödemden kurtulmak ve atmaktır. Maydanoz suyunun aralık vermeksizin sürekli içilmesi sakıncalı sonuçlar doğurabileceği için mutlaka 3 gün aralık vermeniz gerekmektedir. Maydanoz ile Ödem Atma aslında vücuttaki fazlalıklardan kurtulmanın en pratik yollarındandır.

Ödem Atmak Ve Kilo Vermek İçin Maydanoz Kürü

Maydanoz ile ödem atma ve zayıflama yöntemleri yazımızın bu bölümünde sizler için faydalı bir kür tarifi vereceğiz. Bu kür sayesinde vücudunuza hem maydanozun faydalarını hem de ödem atma özelliğini katmış olacaksınız.

İlk Maydonuz Kürü

Öncelikle yarım demet maydanozu iyice yıkıyoruz. Bu besinin iyi yıkanması önemli bir konudur. Ardından maydanozu ve saplarını bir blender içine atıyoruz. Blender içerisinde maydanozu 1 dakika kadar kıyıyoruz. Üzerine 1 su bardağı su ekleyerek tekrar blender ile karıştıralım. Maydanozun kendisi ve sapları iyice kıyıldığında ve su yeşil bir renk aldığında hafif köpük tabakası oluşana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Son olarak içerisine limon suyu da ilave edip tüketmeye hazır bir kürümüz oluyor.

İkinci Maydanoz Kürü

Yarım demet kadar maydanozo saplarından ayırmadan akan suda iyice yıkayarak temizliyoruz. Ardından 2 bardak kadar su ile beraber uygun bir tencerede kaynatıyoruz. Kaynatma süresi için 10 dakika yeterli olacaktır. Kaynayıp 1 dakika dinlendirdiğiniz bu çayı süzgeçten geçirip maydanoz ve saplarından ayırarak ılımaya bırakıyoruz. Dilerseniz içine taze limonun suyunu da ilave ederek yağ yakma özelliğini artırabilirsiniz.

Maydanoz Suyunun Faydaları

 • Maydanoz suyu içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Kalp sağlığınıza iyi gelecek tüm antioksidanlar maydanoz içinde bulunur.
 • Sindirim sistemini ve bağırsak florasını düzenleyici özelliği vardır.
 • Vücutta tutulan fazla su ve ödemi atmada yardımcı olur.
 • Ölçülü bir şekilde tükettiğinizde böbrek ve bağlı olduğu sistemleri düzenleyici etkisi vardır.
 • Vücudumuzdaki demir eksikliğini düzeltir.
 • Cildiniz ve göz sağlığınız için oldukça faydalıdır.
 • Eklemler ve kemiklerde meydana gelen ağrıların azaltılmasında etkilidir.

Maydanozun Zararları Ve Yan Etkileri

 • Maydanoza alerjisi olan kişilerde cilt reaksiyonları gösterebilir.
 • Normalden fazla miktarda maydanoz tüketmek kansızlık ve böbrek sorunlarına yol açabilir.
 • Maydanoz tohumu yağının direk cilde sürülmesi, cildinizin güneşe karşı hassas olmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca kızarıklıklar da meydana gelebilir.
 • Maydanoz kanın pıhtılaşmasını yavaşlatmaktadır. Kanama bozuklukları gibi riskli durumlar yaşayabilirsiniz.
 • Kan şekeri düzeyinizi ayarlamak için maydanoz tüketebilirsiniz. Ancak tükettikten sonra kan şekeri miktarınızı kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
 • Eğer herhangi bir sağlık sorununuzdan dolayı ameliyat olma ihtimaliniz varsa ameliyat tarihinizden en az 2 hafta önce maydanoz tüketimini durdurmalısınız. Kan pıhtılaşmasını engelleme özelliği yüzünden doktorlar tarafından da bu önerilmektedir.

Bu yazımızda sizlere maydanoz hakkında bilgilerin yanı sıra maydanoz ile ödem atma ve zayıflama yöntemlerinden, maydanozun fayda ve zararlarından, nasıl tüketileceğinden ve kimlerin tüketmemesi gerektiğinden bahsettik. Maydanoz faydalı bir besin olmasının yanın bazı grup kişiler tarafından kullanılması mutlaka doktor kontrol ve bilgisi dahilinde olmalıdır. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx