Şifalı BitkilerBeslenme

Meksika Turpunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklamlar

Meksika Turpunun Faydalarına göz atmadan önce bu sebzeyi tanımak gerekir. Tanıştığınız hemen hemen herkeste beslenme eksikliği vardır. İçinde yaşadığımız dünya bizi o kadar meşgul ediyor ki bazen sadece herhangi bir işi halletmek için yemek zamanlarımızı feda ediyoruz. Buda sağlığımızı sürekli tehlikeye attığımız anlamına geliyor.

Sağlıklı bir yaşam, düzgün bir beslenme ve uygun egzersiz gerektirir. Günümüzde insanlar acıktıklarını bilmeden kilometrelerce yürüyorlar ve bir kez acıktıklarında mevcut fast food trendi devreye giriyor. Tükettiğimiz şeylerin çoğu vücudumuzun doğal büyümesine yardımcı olmayacak, sadece yaşamı sürdürecektir. Bunu değiştirmek için sağlıklı yiyecekler yemelisiniz ve piyasadaki en sağlıklı yiyeceklerden biri de Jicama yam fasulyesi yani diğer adıyla Meksika turpudur.

Jicama Meksika Turpu nedir?

Basit bir deyişle, Jicama yamdan yapılmış fasulyedir. Jicama’nın en büyük üretimi, pişirildiği kadar çiğ olarak da yendiği Çin’dedir. Çinliler beslenme açısından zengin gıdalardan yararlanırlar. Jicama’nın içinde çok yüksek miktarda C Vitamini vardır. Bunun dışında Jicama ayrıca potasyumun yanı sıra folat , A Vitamini, C Vitamini, E Vitamini ve K Vitamini içerir.

Reklamlar

Jicama faydaları arasında, sindirimi teşvik etmek, kolesterol seviyelerini düşürmek, kabızlığı önlemek, sağlıklı bir cilde sahip olmak ve kan şekeri seviyesini korumak yer alır. Meksika turpu diğer faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, sinirleri ve kasları sakinleştirmek, kanseri önlemek, sağlıklı metabolizmayı sürdürmek ve sağlıklı hamileliği teşvik etmek yer almaktadır.

Jicama yam fasulyesini günlük olarak tüketmenin çeşitli faydaları vardır. İşte kesinlikle zaman ayırmaya değecek 11 Jicama faydası.

İlginizi Çekebilir: Karpuzun Faydaları

Jicama Meksika Turpunun Faydaları

Jicama Meksika Turpunun Faydaları
Jicama Meksika Turpunun Faydaları

1. Jicama Sindirimi Teşvik Eder

İnülinin, karşılaştığınız herhangi bir sindirim problemini iyileştirdiği bilinmektedir. Jicama, karşılaştığınız herhangi bir sindirim problemine karşı yardımcı olan yeterli miktarda İnülin ve lif içerir. İnulin, mideyi iltihaplanmaya karşı iyileştirmeye yardımcı olurken, lif, vücudun bundan faydalanabilmesi için bağırsaklarda kalan besin maddelerini emmeye yardımcı olur.

Reklamlar

2. Jicama Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Jicama gibi sağlıklı bir sebzenin, yükselen kolesterol seviyelerine faydalı olduğu bilinmektedir. Sebzenin içinde bulunan lifler, bağırsakların çok fazla kolesterol emmesini önlemeye yardımcı olur, bu nedenle günlük alımımızı azaltır. Bu nedenle ekstra kolesterol, idrar yoluyla vücuttan çıkar.

3. Jicama Kabızlığı Önler

Belki de karşılaştığınız en zor zaman kabızlık çektiğiniz zamandır ve sık sık artan ağrı dayanılmaz hale gelir. Jicama vücuttaki hazımsızlığı önlemeye ve bu nedenle oluşan kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Kabızlık, uygun şekilde sindirilmeyen kümeler halinde bağırsaklarınızdan sağlıksız bir gıda hareketine atfedilir. Jicama’da bulunan yüksek orandaki lif içeriği bunun olmasını önlemeye yarar.

4. Jicama Cildi Güzelleştirir

Çinliler, Jicama yam fasulyesini cilt ilaçları yapımında uzun zamandan beri kullanıyorlar. Jicama, vücudunuzu yenilemeye yarayan, yüksek oranda C vitamini içerir. Tüketmek dışında zerdeçal ile karıştırarak vücudunuzdaki yara izlerine veya diğer izlere uygulayabilirsiniz. Zamanla, ortaya çıkan sonuçlara şaşıracaksınız.

5. Jicama Kan Şekerini Korur

Dengesiz bir şeker seviyesine sahip olmak, özellikle şeker hastalığınız olduğunda çok zararlı olabilir. Jicama, diyabetin oluşmasını önlemek veya sadece etkilerini hafifletmek için belki de en iyi sebzelerden biridir.

Jicama’da bulunan inülin neredeyse hiç kalori içermez ve gerekli miktarı aşmadan bir kişinin şeker ihtiyacını karşılayabilir. Fazla şeker vücuttan idrar şeklinde çıkar.

6. Jicama Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Jicama mükemmel bir C Vitamini kaynağıdır, bu da vücudunuzdaki hücreleri ve dokuları iyileştirmeye yardımcı olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği anlamına gelir. Bu kalite, vücudun vücuda zarar verebilecek zararlı hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

7. Jicama Sinirleri ve Kasları Sakinleştirir

Stres muhtemelen sinir krizlerinin ve kas ağrılarının en büyük nedenidir. Kendinizi çok fazla strese soktuğunuzda, vücut hücreleri olumsuz etkilenir ve bu, iş ortamında veya aile içindeyken düşük performansa yol açar.

Meksika turpunun faydalarından biri de kas gevşetici olmasıdır. Bu nedenle, kendinizi sakinleştirmek için herhangi bir hap veya başka ilaç tüketmeniz gerekmez. Yaşam tarzınızdaki değişimi görmek için tek yapmanız gereken günlük beslenmenize Jicama eklemektir.

8. Jicama Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Jicama içinde bulunan antioksidanların varlığı, vücudunuza çeşitli şekillerde faydalı olduğu anlamına gelir. Bu çok eski sebze üzerine yapılan son araştırmalar, Jicama’nın antioksidan özelliğinin, kanser hücresi oluşumuna yol açan serbest radikallerle savaşmanın anahtarı olabileceğini gösterdi.

Sadece vücudunuzun içinde ve dışında sorunlara neden olan toksinlerden değil, aynı zamanda uzun vadede hayatınızı etkileyebilecek sorunlardan da uzak olacaksınız.

9. Jicama Metabolizmayı Korur

Jicama’nın besin bileşimi, metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olur. Jicama, mideyi herhangi bir ağrıdan stabilize etmeye yardımcı olan folat, riboflavin ve ayrıca B vitamini kompleksi içerir. Ayrıca besinleri kan dolaşımına, emilebilecek parçalara ayırmaya ve enerjiyi serbest bırakmaya yardımcı olarak mideniz için önemli işlevlere sahiptir.

10. Jicama Skorbüt İle Savaşır

Skorbüt, çoğunlukla vücudunuz bir C Vitamini eksikliği ile karşı karşıya kaldığında ortaya çıkar. Semptomları o kadar şiddetlidir ki, kişi onları fark eder etmez doktora gitmelidir. Zayıflık, ağrılı kollar ve bacakların yanı sıra sırt bölgesinde ağrıyı içerir. Bol miktarda Jicama yemek, bu bölgelerin iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olur ve içerdiği çok miktarda C Vitamini sayesinde skorbüt oluşumunu önleyebilir.

11. Jicama Hamileliğin Sağlıklı Sürmesini Sağlar

Hamilelik sırasında, kadınlar genellikle folat hapları alırlar ve bu tür hapların yakında anne olacaklar için kötü olabilecek yan etkileri vardır. Bunun yerine, günde iki Jicama tüketmek, daha doğal bir yaklaşım olacaktır. Bu, günlük folat ihtiyacını karşılamanın ve annenin içindeki fetüsün gelişimine yardımcı olacaktır. Folat ayrıca bebek doğal büyümesine ve herhangi bir kusurun oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Jicama ile folat haplarını değiştirmeden önce mutlaka kadın doğum uzmanına danışmalısınız

Jicama yam fasulyesi, vücudumuz için faydaları yukarıda yazdıklarımız ile sınırlı değildir. Daha bir çok faydaları vardır. İnternette, deneyebileceğiniz farklı yemek tarifleri bulabilirsiniz. Ayrıca faydaları kadar, tadı da oldukça lezzetli bir sebzedir.

Jicama Zararları
Jicama Zararları

Jicama Zararları

Jicama yam fasulyesinin sağlığa herhangi bir zararı kayıt altına alınmamıştır. Her meyve ve sebzede olduğu gibi herşeyin fazlası zarardır. Tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Sizler için faydalı içerikler yayınladığımız Begonya Kadın instagram hesabımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx