Sağlık

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

Reklamlar

Akupunktur yöntemine benzeyen cerrahi olmayan iğne ile yapılan mezoterapi nedir, kimlere uygulanır ve türleri iğneleri nelerdir? Birlikte ele alalım. Mezoterapi yöntemi sorunlu cilt katmanına solüsyon enjekte edilerek uygulanmaktadır. Bu yöntem 18 yaşını geçmiş her sağlıklı bireye uygulanabilir. Fakat emziren ve hamile anneler, insülin diyabet hastası olanlar, kanser hastası olanlar bu tedaviden yararlanamaz. Mezoterapi migren, adet sancıları, spor yaralanmaları gibi kronik-akut ağrılara, cilt-saç sorunlarına, damar hastalıklarına veya romatizmal hastalıklara uygulanır. İğnenin enjekte tekniğine ve kullanım alanına göre birçok mezoterapi türü vardır. Günümüzde özellikle kozmetik tedavide iğnesiz mezoterapi teknikleri de kullanılmaktadır. Yazımızda Mezoterapi nedir? Mezoterapi ne işe yarar ve faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi cildin orta tabakasına ilaç karışımlarının enjekte edilmesi ile uygulanır. Cerrahi olmayan bir yöntemdir. Ciltte sorun olan bölgeye direkt enjekte edilir. Küçük miktarda ilaçlar ile hızlı bir şekilde etki etmesi sağlanır. 1952 yılında Fransız Dr. Michel Pistor tarafından damar ve enfeksiyon hastalıklarını, spor yaralanmalarını tedavi etmek, dolaşımı artırmak, ağrıları gidermek amacıyla geliştirilmiştir. Mezoterapi kozmetik dermatolojide sık uygulanan bir tedavi tekniğidir. Latince meso (orta) ve terapi (tedavi) kelimelerinden türetilmiştir ve orta deri tedavisi anlamına gelir.

Mezoterapi ne işe yarar?

Mezoterapi yönteminde uygulanan ilaç karışımları hialuron asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, hormonlar, enzimler ve amino asitlerden elde edilir. Bu maddeler cilde direkt olarak uygulanınca kolajen ve elastin gibi yapıları uyararak ve o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve bağışıklık yanıtını düzenleyerek cildin yenilenmesine yardımcı olur. Bu yöntem ne kadar doğru oranda ve seanslarda uygulanırsa sonuçtan o kadar memnun kalınır.

Reklamlar
Mezoterapinin faydaları
Mezoterapinin faydaları

Mezoterapinin faydaları

 • Mezoterapi ile ciltte meydana gelen kırışıklık, çatlak, leke gibi sorunlar, selülitler ve bölgesel yağları giderebilir.
 • Kelliğin önüne geçebilir ve alepsi (saçkıran) gibi bazı saç sorunlarını tedavi edebilir.
 • Kronik-akut ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Bazı romatizmal enfeksiyonlara, damar rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Sporcu yaralanmalarını tedavi etme için kullanılır.
 • Mezoterapi uygulanarak cilt yenileme yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Nazar Boncuğu Takmak Caiz Mi?

Mezoterapi kullanım alanları

Ağrı tedavisi

Mezoterapi yöntemi bazı ağrıların tedavisinde kullanılır. Mezoterapi yöntemi ile fibromiyalji, gut, nevralji, servikobrakial sendrom, migren veya adet ağrıları tedavi edilir. Bunların yanında bursit, miyozit gibi kas iltihaplanmalarında, burkulmalarda, kas-tendon gibi spor yaralanmalarında da bu yöntem uygulanabilir. Somon balığından üretilen somon kalsitonindir osteoporozdan kansere kadar ağrılı kemik bozukluklarının mezoterapi tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçlardan birisidir.

Romatizmal hastalıklar

Mezoterapi yöntemi ile eklemlerdeki iltihap ve sıvı birikmesi tedavi edilebilir. Tedavisi için bir ilaç hazırlanır ve elde edilen karışım eklem iltihabı olan bölgeye enjekte edilir. Böylece yaşanan sorunlar hızlı bir şekilde tedavi edilir.

Damar hastalıkları

Mezoterapi yöntemi ile dolaşım bozuklarına bağlı olarak meydana gelen varis gibi bacak damar hastalıkları tedavi edilebilir. Bir ilaç oluşturulur içine enginar, ginko biloba, melilotus (eşek yoncası) gibi bitkilerin özleri de eklenir.

Reklamlar

Mezoterapi nasıl yapılır?

Mezoterapi tedavisinde cildin orta katmanına elde edilen özel solüsyonlu iğneleri uygulamak için çok ince iğneler kullanılır. Buradaki asıl amaç ciltte tahribata yol açan iltihaplanma ve zayıf kan dolaşımı gibi temel sorunları çözmektir. Mezoterapi tedavisinde standart bir solüsyon formülü yoktur. Kişinin sorununa göre birçok farklı vitamin, mineral, bitki özleri gibi karışımlar kullanılabilir.

Mezoterapi nasıl uygulanır?
Mezoterapi nasıl uygulanır?

Mezoterapi nasıl uygulanır?

İlk olarak hasta fiziki muayene yapılır. Rahatsızlık tam olarak tespit edilir. Sonrasında hastanın genel sağlık durumu ve tıbbi geçmişi öğrenilerek idrar ve kan tahlili istenebilir.

Mezoterapi cerrahi bir işlem yani ameliyat değildir ama yine de işlem uygulanmadan önce anestezik krem uygulanabilir.

Küçük özel bir iğne ile bir dizi enjeksiyon uygulanır. İğne ile arka arkaya bir çok enjeksiyon yapabilmek için mekanik bir tabancadan da yardım alınabilir.

Tedavi bölgesine göre cildin 1 yada 4 mm derinliğine enjeksiyon verilebilir. Doktor iğneyi açılı olarak cilde yerleştirir veya enjekte ederken hızlıca bileğini sallayabilir.

Her enjeksiyon işlemi ile cilde solüsyonun sadece küçük bir damlasını yerleştirilebilir. Bu nedenle etkili sonuç alınması için birkaç mezoterapi seansına devam edilmelidir. İhtiyaç olan seans sayısı 3 ile 15 arasında değişebilir.

Mezoterapi yöntemi ayakta uygulanır. Tedaviden sonra yan etki yaşanmaz ise hasta çoğunlukla birkaç saat içinde günlük yaşantısına devam edebilir.

Mezoterapi işlemi sonrasında çoğunlukla pansuman gerekmez. Ama bazı durumlarda seanslar arasında da kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Mezoterapi yöntemi 18 yaşından küçük olan kişilere, hamile ve emziren annelere, , insüline bağlı diyabetlilere, inme (felç) geçirenlere, kanser ve çoklu ilaç tedavisi gören kalp hastalarına, karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları olanlara uygulanmaz.

Mezoterapi türleri

Mezoterapi yöntemleri iğnenin enjekte tekniğine göre 3 farklı çeşitte uygulanır. Bu çeşitler nokta nokta, kapsamlı ve üst deri enjeksiyonlarıdır. Mezoterapinin uygulanma bölgesine göre de vücut, yüz, saç mezoterapisi olarak türlere ayrılır. Bunun yanında mezoterapi yöntemi uygulanma şekline göre iğneli ve iğnesiz mezoterapi olarak ikiye ayrılabilir.

Vücut ve yüz mezoterapisi

Mezoterapi yönteminin kullanım alanı vücut ve yüzde meydana gelen sivilce, çıbancıklar gibi akne ve akne izleri, ciltte oluşan doğum veya yaşlılık lekeleri gibi her türlü cilt lekesi, ciltte gelişen yara izleri, ergenlik veya doğum çatlakları, zona gibi cilt rahatsızlıkların tedavisidir. Bunun yanında yüzü gençleştirerek ten rengini düzeltebilir.

Cilt ve yüz mezoterapisi nasıl uygulanır?

Cilt ve yüz mezoterapisinde direkt olarak cildin ilk ve orta katmanına hyaluronik asit ve yüzeysel enjeksiyon yöntemi uygulanır. Böylece hücre aktivitesi beslenir, gençleşir ve kolajen ile elastikiyet üretimi uyarılmış olur.

Gerekli olan ilaç karışımını sorunla bölgeye enjete etmek için mikro iğne kullanılır. Ve birkaç çeşit enjeksiyon uygulanır. Enjeksiyonlar soruna göre cildin 1 ve 4 milimetre derinliğe inmektedir. Etkili bir sonuç almak için bu tedavilerin 1 hafta arayla 6-10 seans yapılması önemlidir.

Hastanın ağrı eşiği düşüksek işleme başlamadan önce tedavi edilecek bölgeye topikal antestezi uygulanabilir. Mezoterapi işleminden yarım saat önce anestezik (uyuşturucu) krem uygulayarak lokal anestezi yapılır. Mezoterapi tedavi süreleri işlemin uygulandığı alanın genişliğine göre 20-45 dakika arasındadır.

İşlem bittikten sonra iyileşme süresi hastaya göre değişebilir. Bazı hastalar aynı gün normal yaşatışına devam edebilirken bazı hastalar şiddetli şişlik ve rahatsızlıklar yaşayabilir.

İşlem yapıldıktan 1-2 gün içinde bazı yüzeysel şişlikler ve minik iğne izleri olabilir. Göz çevresinde yapılan işlemlerden sonra iyileşme daha uzun olabilir.

Kozmetik amaçlı uygulanan mezoterapi işlemlerinde hastanın fotoğrafları çekilip bilgisayar teknikleri kullanılarak tedavi sonrası tahmini görüntü yapılabilir.

Cilt ve yüz mezoterapisinin faydaları
Cilt ve yüz mezoterapisinin faydaları

Cilt ve yüz mezoterapisinin faydaları

 • Mezoterapi cildi gençleştirir.
 • Mezoterapi cildin nem oranını artırır cildin dolgun, sert ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Mezoterapi ellerde, dekolte ve boyun bölgesinde cilt sıkılığını ve elastikiyetini artırmak amacıyla uygulanabilir.
 • Mezoterapi ile çiller dâhil her türlü pigmentasyon sorunlarını çözmek, cilt rengini iyileştirir
 • Mezoterapi cildi tüm lekelerinden, çatlaklardan ve cilt yaralarından arındırır.
 • Mezoterapi gözaltı morluk ve torbalarını ortadan kaldırmak için uygulanabilir.
 • Mezoterapi kırışıklıkları önlemek için uygulanabilir.
 • Mezoterapi cansız, yorgun, mat görünümlü cildi parlatmak için uygulanabilir.
 • Mezoterapi selülitleri tedavi edilir ve bölgesel yağları eritilebilir.

Mezoterapi ile yağ aldırma işlemi liposuction’a karşı cerrahisiz bir alternatif olarak sunulsa da FDA onaylı değildir çünkü mezoterapinin yağ gidermek için kullanımı hakkında çok sınırlı bilimsel araştırma vardır.

Saç mezoterapisi

Saç mezoterapi cerrahi olmayan bir saç restorasyonu işlemidir. Bu işlem kellik, saç dökülmesi, saç kıran gibi saç problemlerinin tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesi çoğunlukla besin eksikliğinden ve saç derisindeki dolaşımın azalmasından meydana gelir. Ayrıca saç folikülü çevresindeki hormon dengesizliklerinden ve androjen DHT kaybından da dökülme yaşanır. Saç mezoterapisi ile bu sorunların giderilmesi sağlanır.

Saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Yüzeysel mikro enjeksiyonlar ile kıllar kendini yeniler ve çoğalır. Bu nedenle bu süreci uyarmak için ilk olarak cildin ilk tabakasının 1 mm derinliğinde yer alan orta tabakaya yerleştirilir.

Saç mezoterapisinde uygulanacak tedavi hastaya göre değişiklik gösterir. Tedavinin bir seansı tedavi edilecek olan alanın büyüklüğüne göre 10 dakika ve yarım saat arasında sürmektedir. Çoğunlukla kafa derisine bitki özleri, vitaminler veya saç tedavisinde onaylanmış finasterid gibi ilaçlar kullanılır.

Saç derisindeki hücrelerin canlanmasını sağlamak için gerekli koşulların oluşması için ilk 2-3 ay boyunca her 2 haftada bir en az 10 yoğun tedavi seansı uygulanabilir. Üç ay geçtikten sonra seans araları uzayabilir.

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de bazı kişiler tedavinin ilk birkaç haftasında olumlu sonuçlar alabilir. Bu sürede saç dökülmesinin boyutuna göre ve saç derisinin tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak uzayabilir. Genellikle tedaviden sonraki 2-3 ay içinde önemli sonuçlar görülebilir. Ama tam etkiyi görmek için 6 ay gereklidir.

Saç mezoterapisi saç dökülmesi konusunda etkili olduğu için özellikle kalıtsal kellik sorunu olan kişilerde başarılı sonuçlar vermektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde bu yöntem kullanılabilir.

Saç mezoterapisinin faydaları

 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saç büyümesini uyarır.
 • Saç kırılmasını önler.
 • Yeni saç köklerinin oluşumunu hızlandırır.
 • Saç derisindeki hasarlı dokuları onarır.
 • Kepekleri azaltır.
 • Saç derisinde kan dolaşımını artırır.

İğnesiz mezoterapi nedir?

İğnesiz mezoterapi de vardır. Bu yöntemde yüksek frekanslı ultrason teknolojisi kullanılır ve tedaviye duyarlı kişilere ağrısız bir çözüm seçeneği sunulur. Ultrasonik cihazlar ile ilaç deriye iletilir. Bu cihazlar sayesinde iğneye gerek kalmaz. Bunun yanında hücre zarlarının geçici olarak geçirgen olmasına izin verir, böylece hücre çözeltideki besinleri emebilir.

İğnesiz mezoterapinin kullanım alanları gençleştirme, kırışıklıkları azaltma, vücut sıkılaştırma, nem dengesini sağlama, saç tedavisidir. Güzel yanı da enjeksiyon kullanılmadığı için yan etkilerin de daha az olmasıdır. İğne kullanılmadan yapılan mezoterapi yönteminde mezo peeling gibi başka cihaz ve uygulamalar da vardır. Ancak yapılan araştırmalara göre bu yöntemler iğne ile yapılan mezeoterapi kadar başarılı sonuçlar vermemektedir. Çünkü ilaçlar orta tabakaya iğne ile daha başarılı bir şekilde iletilir bu nedenle iğne ile yapılan mezoterapiden daha olumlu sonuçlar alınmaktadır. İğnesiz mezoterapi bir seçenek olsa da dikkatle araştırmakta fayda vardır.

Mezoterapinin yan etkileri ve zararları

 • Mide bulantısı-kusma
 • İshal
 • Tedavi edilen bölgede hafif ağrı
 • Cilt hassasiyetinde artış
 • Şişlik
 • Yanma hissi, kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Morarma
 • İşlem görülen bölgede koyu lekeler gibi pigmentasyon sorunları veya kızarık enjeksiyon izleri
 • İsilik, döküntü gibi aşırı duyarlı cilt reaksiyonları
 • Enfeksiyon ve bundan kaynaklı ödem
 • Nadiren kanama

Mezoterapi de enjeksiyon kullanıldığı için bu tarz yan etkiler normaldir. Ancak hastadan hastaya değişiklik gösterir. Herkeste aynı durum söz konusu değildir. İşlem sırasında kullanılan bazı ilaçlara alerjik reaksiyon gelişebileceği için tedaviden bir gün önce alerji testi yapılması daha güvenli olacaktır.

Mezoterapi fiyatları

Mezoterapi işleminin fiyatları tdavinin türü ve şekline seans sayısına, hastanın durumuna, doktorun uzmanlığına, hastane veya klinik şartlarına ve bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. Kozmetik amaçlı uygulanan mezoterapinin fiyatı daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse mezoterapi ile saç dökülmesi tedavisi 2500-10.000 TL arasındadır. Selülit tedavisi seans başına 200-600 TL arasında, kırışıklık tedavisi seans başına 75-300 TL arasında değişmektedir.

Mezoterapi çoğunluk özel sağlık kuruluşlarında uygulanır ve zorunluluğu olmayan kozmetik amaçlı bir tedavi tekniği olduğundan masrafları SGK tarafından karşılanmaz. Ama bazı özel sağlık sigortaları giderleri teminat limiti dahilinde karşılayabilir.

Mezoterapi nerede, kime yaptırılmalıdır?

Mezoterapi bilinen bir klinikte ve uzmanlaşmış lisanslı bir dermatoloğa yaptırılmalıdır. Bazı uzman hemşireler de bu tedaviyi uygulayabilir. Önemli Not: Mezoterapi ilaçları kolayca temin edilebildiği için ehliyetsiz olarak bu işlemi uygulayan kişilerden uzak durulmalıdır.

Mezoterapi için öneriler

 • Mezoterapi karışık bir süreç olmasa da uygulamaya başlamadan önce mezoterapi doktoruyla görüşerek detaylı bilgi alınmalıdır.
 • Tedaviye başlanmadan en az bir hafta önce aspirin gibi kan sulandırıcı ve diğer steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçların (NSAID) kullanımını bırakılmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve yüksek protein içerikli gıdalardan, kafein, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Seans bittikten sonra uygulama yapılan bölgeye 10-15 saat su değdirmemeli, banyo yapmamalıdır. Ayrıca işlem yapılan bölge bir süre keselenmemelidir.
 • İşleme bağlı olarak şişlik, kızarıklık ve çürükler meydana gelirse enjeksiyon bölgeleriyle komşu bölgelere soğuk kompres uygulanması etkili olacaktır. Kompresler soğuk papatya çayından hazırlanabilir; buz paketleri de etkili olabilir.
 • Tedavi edilen bölgede kaşıntı meydana gelse de kaşınmamalı ve o bölgeye baskı yapabilecek dar kıyafetler giyilmemelidir.
 • Tedavi edilen bölgede enfeksiyon meydana gelmemesi için hijyene ve doktorun talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Enfeksiyondan şüphelenilmesi halinde doktor derhal bilgilendirilmelidir.
 • Her seans bitiminden sonraki 48 saat tedavi gören bölgeyi zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.
 • İşlem yüze uygulandıysa bir süre yapılmamalı, güneşe çıkmamalı ve solaryum kullanılmamalıdır.
 • Enjeksiyonlardan sonra işlem yapılan bölgeye K vitaminiyle hafif masaj yaparak şişlik ve tahrişin azalması sağlanabilir. K vitamini ampulünü eczanelerden temin edebilirsiniz.
 • Haftada 2-3 kere yarım saat 50 dakikalık egzersizler mezoterapi tedavisini güçlendirebilir.
 • Mezoterapinin etkilerini uzun sürmesi için vücudu ince tutacak masaj terapisi gibi birkaç ek tedavi tercih edilebilir.
 • Mezoterapi işleminden sonra hastanın kendisine verilen talimatlara uyması çok önemlidir.

Mezoterapi nedir? Mezoterapi ne işe yarar? Mezoterapi nasıl uygulanır? sorularına yanıt verdik. Begonya Kadın YouTube kanalımızda faydalı bilgiler edinebilir, abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx