Saç Bakımı

Saçkıran Nedir? Saçkıran Tedavileri Nelerdir?

Saçkıran Tedavileri

Reklamlar

Saçkıran, tıbbi adıyla alopesi areata, saçın küçük yamalar halinde dökülmesine neden olan ve fark edilemeyen bir durumdur. Ancak bu yamalar bağlanabilir ve sonra farkedilebilir hale gelebilir. Durum, bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında gelişir ve saç dökülmesine neden olur. Saçlı deride ve bazı durumlarda kaşlarda, kirpiklerde ve yüzün yanı sıra vücudun diğer bölgelerinde ani saç dökülmesi meydana gelebilir. Aynı zamanda yavaş gelişebilir ve örneklere bakılırsa yıllar sonra tekrarlayabilir.

Durum, alopecia universalis adı verilen toplam saç dökülmesine neden olabilir ve saçın yeniden uzamasını önleyebilir. Saç tekrar uzadığında, saçın tekrar dökülmesi olasıdır. Saç dökülmesinin ve yeniden uzamasının boyutu kişiden kişiye değişir.

Şu anda saçkıran yani alopesi areata için kalıcı bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilecek ve gelecekteki saç dökülmesini önleyebilecek tedaviler ve saç dökülmesini önlemenin benzersiz yolları vardır. İnsanların saç dökülmesine bağlı stresle baş etmelerine yardımcı olacak kaynaklar da mevcuttur. Bu yazımızda saçkıran nedir, saçkıran belirtileri nelerdir, saçkıran nedenleri nelerdir, saçkırana ne i̇yi gelir, saçkıran bulaşıcı mı ve saçkıran tedavisi bitkisel yöntemler nelerdir gibi soruları cevaplayacağız.

Reklamlar
Saçkıran Nedir? Saçkıran Tedavileri Nelerdir?

Saçkıran Nedir?

Alopesi areata, otoimmün bir hastalıktır. Bu, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla vücudunuzun bir bölümüne saldırdığı anlamına gelir. Saçkıran hastalığınız olduğunda, bağışıklık sisteminizdeki hücreler saç köklerinizi (vücudunuzun saç yapan kısmı) çevreler ve saldırır. Bir saç folikülüne yapılan bu saldırı, bağlı saçların dökülmesine neden olur. Bağışıklık sisteminizin saldırdığı saç kökü ne kadar fazlaysa, o kadar çok saç dökülmesine sahip olursunuz.

Bu saldırı saç dökülmesine neden olurken, saldırının nadiren saç köklerini tahrip ettiğini bilmek önemlidir. Bu, saçınızın yeniden uzayabileceği anlamına gelir. Ne kadar az saç dökülmesi yaşarsanız, saçınızın kendi kendine yeniden uzama olasılığı o kadar artar.

D vitamini eksikliği alopesi areata’ya neden olabilir mi?

Çalışmalar, multipl skleroz veya romatoid artrit gibi belirli otoimmün hastalıkları olan kişilerin D vitamini eksikliğine sahip olduğunu bulmuştur.

Alopesi areata bir otoimmün hastalık olduğundan, bilim adamları alopesi areata olan kişilerde D vitamini seviyelerine baktılar. Bazı kişilerde D vitamini eksikliği vardı, ancak bazılarında yoktu. Düşük D vitamini seviyelerinin bu hastalığa neden olmada rol oynayıp oynamadığını bilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Reklamlar

Saçkıran Belirtileri

Alopesi areata yani saçkıranın ana semptomu saç dökülmesidir. Saçlar genellikle saç derisinde küçük lekeler halinde dökülür. Bu yamalar genellikle birkaç santimetre veya daha azdır. Saç dökülmesi, vücudun diğer bölgelerinin yanı sıra kaşlar, kirpikler ve sakal gibi yüzün diğer bölgelerinde de meydana gelebilir. Bazı insanlar birkaç yerde saçlarını kaybeder. Diğerleri onu birçok noktada kaybeder.

Önce yastığınızda veya duşta saç kümeleri fark edebilirsiniz. Noktalar başınızın arkasındaysa, dikkatinizi çekebilir. Bununla birlikte, diğer sağlık koşulları da saçların benzer şekilde dökülmesine neden olabilir. Tek başına saç dökülmesi, alopesi areata’yı teşhis etmek için kullanılmaz.

Nadir durumlarda, bazı kişiler daha kapsamlı saç dökülmesi yaşayabilir. Bu genellikle başka bir alopesi türünün bir göstergesidir. Saç derisindeki tüm saçların kaybı olan alopesi totalis ya da tüm vücuttaki tüm saçların dökülmesi olan alopesi universalis olabilir.

Doktorlar “totalis” ve “universalis” terimlerini kullanmaktan kaçınabilir çünkü bazı insanlar ikisi arasında bir şeyler yaşayabilir. Kollarda, bacaklarda ve saç derisindeki tüm tüylerin dökülmesi mümkündür, ancak örneğin göğüste değil.

Saçkıran Belirtileri
Saçkıran Belirtileri

Alopesi areata ile ilişkili saç dökülmesi tahmin edilemez ve doktorların ve araştırmacıların söyleyebileceği kadarıyla spontane görünmektedir. Saç herhangi bir anda tekrar uzayabilir ve sonra tekrar dökülebilir. Saç dökülmesinin ve yeniden uzamasının boyutu kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Alopesi areata, otoimmün bir hastalığıdır. Bağışıklık sistemi sağlıklı hücreleri yabancı maddelerle karıştırdığında bir otoimmün durum gelişir. Normalde bağışıklık sistemi vücudunuzu virüsler ve bakteriler gibi yabancı istilacılara karşı korur.

Alopesi areata yani saçkıran, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla saç köklerinize saldırır. Saç kökleri, kılların uzadığı yapılardır. Foliküller küçülür ve saç üretimini durdurarak saç dökülmesine neden olur. Araştırmacılar bu durumun kesin nedenini bilmiyorlar.

Bununla birlikte, en sık olarak, tip 1 diyabet veya romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıkların aile öyküsü olan kişilerde görülür. Bu nedenle bazı bilim adamları, genetiğin alopesi areata gelişimine katkıda bulunabileceğinden şüpheleniyorlar.

Ayrıca, genetik olarak buna yatkın olan insanlarda alopesi areata’yı tetiklemek için çevredeki belirli faktörlere ihtiyaç duyulduğuna inanıyorlar.

Saçkırana Ne İyi Gelir?

Saçkıranın medikal tedaviler, ışık tedavileri, haplar, enjeksiyonlar ve lokal kremler olmak üzere beş farklı tıbbi tedavisi vardır. Saç uzamasını uyarmaya yardımcı olması için ilaçları saç derinize sürebilirsiniz. Hem reçetesiz hem de reçeteyle satılan bir dizi ilaç mevcuttur.

Minoxidil (Rogaine), reçetesiz olarak mevcuttur ve saç derisine, kaşlara ve sakala günde iki kez uygulanır. Nispeten güvenlidir, ancak sonuçları görmek bir yıl alabilir. Sınırlı alopesi areatası olan kişiler için yararlı olduğuna dair yalnızca kanıt vardır.

Anthralin (Dritho-Scalp), saçların yeniden uzamasını sağlamak için cildi tahriş eden bir ilaçtır.

Klobetazol (Impoyz), köpükler, losyonlar ve merhemler gibi kortikosteroid kremlerin saç folikülündeki iltihabı azaltarak işe yaradığı düşünülmektedir.

Topikal immünoterapi, alerjik bir döküntü oluşturmak için cilde difensipron benzeri bir kimyasalın uygulandığı bir tekniktir. Zehirli meşeye benzeyen kızarıklık, altı ay içinde yeni saçların uzamasına neden olabilir, ancak yeniden saçların uzamasını sürdürmek için tedaviye devam etmeniz gerekecektir.

Steroid enjeksiyonları, saçın kel noktalarda tekrar uzamasına yardımcı olmak için hafif, düzensiz alopesi için yaygın bir seçenektir. Küçük iğneler, steroidi etkilenen bölgelerin çıplak derisine enjekte eder. Saçın yeniden uzaması için tedavi her bir ila iki ayda bir tekrarlanmalıdır. Yeni saç dökülmesini engellemez.

Kortizon tabletleri bazen yaygın alopesi için kullanılır ancak yan etki olasılığı nedeniyle bu seçeneği bir doktorla tartışmalısınız.

Saçkırana Ne İyi Gelir
Saçkırana Ne İyi Gelir

Metotreksat ve siklosporin gibi oral immünsüpresanlar deneyebileceğiniz başka bir seçenektir. Bağışıklık sisteminin tepkisini bloke ederek çalışırlar ancak yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek hasarı gibi yan etki riskleri ve ciddi enfeksiyon riskinin artması nedeniyle, lenfoma adı verilen kanser türünde uzun süre kullanılamazlar. 

Işık terapisine fotokemoterapi veya fototerapi de denir. Psoralen adı verilen oral bir ilaç ve UV ışığı kombinasyonunu kullanan bir tür radyasyon tedavisidir.

Alopesi areata hastası bazı kişiler, durumu tedavi etmek için alternatif tedaviler seçerler. Bu tedaviler arasında aromaterapi, akupunktur, microneedling, probiyotikler, düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), çinko ve biotin gibi vitaminler, aloe vera içecekleri ve topikal jeller, soğan suyu, çay ağacı yağı, biberiye yağı, lavanta yağı ve nane yağı gibi uçucu yağlar, hindistan cevizi yağı, hint yağı, zeytinyağı ve jojoba yağı gibi diğer yağlar vardır.

Esas olarak et ve sebzeleri içeren kısıtlayıcı bir diyet olan otoimmün diyet olarak da bilinen “anti-inflamatuar” bir diyet uygulanabilir. 

Saç derisi masajı, ginseng, yeşil çay, Çin ebegümeci ve palmetto gibi bitkisel takviyeler kullanılabilir. Alternatif tedavilerin çoğu klinik deneylerde test edilmemiştir, bu nedenle saç dökülmesini tedavi etmedeki etkinlikleri bilinmemektedir.

Bazen ek etiketlerdeki iddialar yanlış veya yanıltıcı olabilir. Herhangi bir bitki veya vitamin takviyesi denemeden önce daima bir doktorla konuşun.

Her tedavinin etkinliği kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar saçları kendiliğinden uzadığı için tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak diğer durumlarda, insanlar her tedavi seçeneğini denemelerine rağmen iyileşme görmezler. Bir fark görmek için birden fazla tedavi denemeniz gerekebilir. Yeniden saç uzamasının yalnızca geçici olabileceğini unutmayın. Saçın tekrar uzaması ve sonra tekrar dökülmesi mümkündür.

Saçkıran Bulaşıcı Mı?

Saçkıran kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. 

Saçkıran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok şey saç dökülmesine neden olabilir. Size doğru tedaviyi sağlamak için saç dökülmenize neyin sebep olduğunu bilmek çok önemlidir. Dermatologlar saç dökülmesini teşhis etme ve hastalarına saçlarını yeniden büyütmelerine neyin yardımcı olabileceği konusunda danışmanlık yapma konusunda uzmanlığa sahiptir.

Dermatoloğunuz saç dökülmesi olan bölgeleri dikkatlice inceleyecek ve tırnaklarınıza bakacaktır. Dermatoloğunuz da bazı sorular soracaktır. Bu sizi teşhis etmek için yeterli olabilir. Saç dökülmesinin pek çok nedeni olduğundan, alopesi areata’nın saç dökülmenizin nedeni olduğundan emin olmak için bazen test yapılması gerekir. Bir kan testi, bağışıklık sisteminin neden olduğu diğer hastalıkları arayabilir. Bazen başka testler gereklidir.

Saçkıranınız varsa, dermatoloğunuz sizinle hastalığın hayatınızı nasıl etkilediği ve tedavinin önerilip önerilmediği hakkında konuşacaktır.

Saçkıran Bulaşıcı Mı
Saçkıran Bulaşıcı Mı

Teşhisinizi yeni konulduysa ve bir yıldan az bir süredir saçkıranınız varsa, dermatoloğunuz bir bekle ve gör yaklaşımı önerebilir. Saçınız kendi kendine yeniden uzayabilir ve bu da tedaviyi gereksiz kılar. Tedavi gerekli olduğunda, dermatoloğunuz yaşınızın, saç dökülmesinin olduğu yerler ve saç dökülme miktarı dahil birçok faktörü dikkate alacaktır.

Herkes için tek bir tedavinin işe yaramadığını bilmek önemlidir. Yardımcı olacak birini bulmak için birkaç tür tedavi veya farklı ilaçlar denemeniz gerekebilir. İşte dermatoloğunuzun önerebileceği şeyler.

Alopesi areata genellikle çocukluk döneminde başlar. Çocuğunuz saç dökülmesiyle baş etmekte güçlük çekiyorsa, tedavi genellikle saçların yeniden uzamasına yardımcı olabilir. On yaş ve altı çocuklar için tedavi seçenekleri şunlardır:

Kel bölgelere uyguladığınız kortikosteroidler, saçların yeniden uzamasına yardımcı olabilir. Bu ilacı günde bir veya iki kez uygularsınız. Çocuklar için bu tek başına etkili bir tedavi olabilir.

Rogaine® markasıyla da bilinen minoksidil, kortikosteroidi uygulamayı bıraktıktan sonra yeniden büyümeyi sürdürmeye yardımcı olabilir. Çok az yan etkisi vardır, bu nedenle çocuklar için iyi bir seçenek olarak kabul edilir. On yaşından büyük çocuklar için tedavi seçenekleri saç dökülme miktarına bağlıdır.

On yaşın üzerindeyseniz ve birkaç alopesi areata yaması varsa, dermatoloğunuz aşağıdaki tedavilerden birini veya birkaçını önerebilir:

Kortikosteroid enjeksiyonları: Saçınızın yeniden uzamasına yardımcı olmak için dermatoloğunuz bu ilacı kel bölgelere enjekte edecektir. Bu enjeksiyonlar genellikle gerektiğinde her dört ila sekiz haftada bir yapılır, bu nedenle tedavi için dermatoloğunuzun ofisine geri dönmeniz gerekecektir.

Bu, birkaç parça saç dökülmesi yaşayan kişiler için en etkili tedavi olarak kabul edilir. Düzensiz saç dökülmesi olan 127 hastadan oluşan bir çalışmada, bu enjeksiyonlarla tedavi edilen % 80’den fazlası saçlarının en az yarısının on iki hafta içinde yeniden çıkmasına neden oldu.

Minoxidil: Rogaine® markasıyla da bilinen minoxidil, saç uzamasını başka bir tedavi ile canlandırmanıza yardımcı olabilir. Günde iki ila üç kez uygulamanız gerekecek. Saç derisi, sakal bölgesi ve kaşlar için faydalıdır.

Uyguladığınız kortikosteroidler: Bu ilacı, dermatoloğunuzun talimatına göre günde bir veya iki kez kel noktalara uygularsınız. Bu ilaç, saçların yeniden uzaması için yetişkinlerde çocuklara göre daha az etkili olma eğilimindedir.

Anthralin: Bu ilacı kel noktalara uygularsınız, dermatoloğunuzun söylediği sürece cildinize oturmasına izin verin ve sonra yıkayın. Ciltte bir miktar tahrişe neden olur. En iyi sonuçları elde etmek için minoksidil de kullanacaksınız.

Kirpik kaybı: Kirpiklerimiz gözlerimizi korur. Kirpiklerinizin bir kısmını veya tamamını kaybederseniz, dermatoloğunuz gözlerinizi korumaya yardımcı olmak için tedavi planınıza gözlük takmanızı ve bimatoprost ilaç tedavisinden birini veya birkaçını dahil edebilir.

Gözlük takmak, gözlerinizi korumaya ve saç dökülmesini daha az fark edilir hale getirmeye yardımcı olur. Bimatoprost ilacı, bir tür glokomu ve yüksek göz tansiyonunu tedavi etmek için onaylanmış reçeteli bir ilaçtır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) da kirpiklerin daha uzun büyümesine yardımcı olmak için onayladı.

Kaş dökülmesi: Alopesi areata kaşlarınızı kaybetmenize neden oluyorsa, dermatoloğunuz yapışkan kaşlar ve yarı kalıcı dövmelerden birini önerebilir.

İntralezyonel kortikosteroidler: Bir dermatolog, kaşların yeniden büyümeye başlamasına yardımcı olmak için bu ilacı enjekte edebilir. Enjeksiyonlar işe yararsa, belirtilen şekilde minoksidil (Rogaine® olarak da bilinir) uygulamak yeniden saç uzamasını sürdürmenize yardımcı olabilir.

Alopesi areata yaygın saç dökülmesine, kafa derisinde saçların tamamen dökülmesine (alopesi totalis) veya tüm saçların dökülmesine (alopesi universalis) neden olduğunda, çok az kişi yardım almadan saçlarını yeniden büyütür. Bu tür saç dökülmeniz varsa dermatoloğunuz şunları önerebilir:

Temaslı immünoterapi: Topikal immünoterapi olarak da adlandırılan bu tedavinin amacı, bağışıklık sisteminizi değiştirerek saç köklerinize saldırmayı durdurmaktır. Dermatologlar şunları içerir: Yaygın alopesi areata tedavisinde bu tedaviyi otuz yıldan fazla bir süredir kullandı. Hastaların yaklaşık % 60 ila % 70’inin biraz saç çıkmasına sahip olduğunu buldu.

Bu bir seçenekse, tedavi için haftalık olarak dermatolog kliniğine gitmeniz gerekecektir. Her randevuya uymanız önemlidir. Kaçırılan randevular bu tedavinin çalışmamasına ve yeniden uzayan saçların dökülmesine neden olabilir.

Tedavinin kendisi, dermatoloğunuzun, saçkıran olduğu bölgelere bir kimyasal madde uygulamasını içerir. Bu tedaviyi ilk aldığınızda, vücudunuzun kimyasala tepki geliştirmeye başlaması için küçük bir miktar uygulanacaktır.

Bir reaksiyon geliştirdikten sonra, kimyasal haftalık olarak kel bölgelerinize uygulanacak kırk sekiz saat bırakılacaktır. Bu süre zarfında, tedavi edilen cildi kapalı tutmalı ve kızarıklık, şişme ve kaşıntı ile birlikte bir kızarıklık geliştirmelisiniz. Bu kızarıklık yaklaşık otuz altı saat sürer.

Temaslı immünoterapi, saçınızı tamamen yeniden uzatıncaya veya tedavi altı ay içinde herhangi bir saç çıkmasını engelleyene kadar haftalık olarak verilir. Bu tedavinin etkinliğini artırmak için dermatoloğunuz evde kullandığınız başka bir tedavi önerebilir.

Metotreksat: Aşırı saç dökülmeniz varsa ve diğer tedaviler işe yaramadıysa, bu ilaç bir seçenek olabilir. Alopesi areata tedavisi için metotreksat almış hastaların çalışmalarına bakarken, dermatologlar şunları bulmuşlardır: Saç derisinde veya tüm vücudunda tamamen saç dökülmesi olan hastaların yer aldığı küçük bir çalışmada, % 57’sinde metotreksat ile tamamen yeniden büyüme görülmüştür. Bu ilaç sizin için işe yararsa, kullanmaya başladıktan yaklaşık üç ay sonra bir miktar yeniden saç uzamasını görmelisiniz. Metotreksat saçınızı tamamen uzatırsa, yeniden uzama altı ila on iki ay sürecektir.

Dermatoloğunuz metotreksatı tek başına veya kortikosteroid adı verilen bir ilaçla birlikte reçete edebilir. Metotreksat ve prednizon gibi bir kortikosteroid almak sonuçları iyileştirebilir. Metotreksatın, bazıları ciddi veya yaşamı tehdit eden olası yan etkileri vardır. Metotreksata başlamadan önce dermatoloğunuzla olası yan etkiler hakkında konuşun.

Kortikosteroid: Bu ilacı yaklaşık altı hafta kullanmak saçlarınızın yeniden uzamasına yardımcı olabilir. Yaygın alopesi areatalı otuz iki hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, çoğu altı hafta boyunca prednizon (bir tür kortikosteroid) aldıktan sonra bir miktar yeniden büyüme yaşadı. Bu ilaç saçların yeniden uzamasına yardımcı olabilir ancak uzun süre alınamaz. Ciddi yan etkiler gelişebilir. Bu ilacı almayı bıraktığınızda yeni saçlarınızın dökülmesi de mümkündür.

İlaç tedavisi (JAK inhibitörleri): Bu tür ilaçların alopesi areata olan kişilerde aşırı saç dökülmesini tedavi edebileceğinin keşfi, büyük bir araştırma atılımıdır. Üzerinde çalışılan JAK inhibitörleri arasında tofacitinib, ruxolitinib ve baricitinib bulunur.

Bu ilaçlar bazı hastalara başka hiçbir şey işe yaramadığında yardımcı olurken, hastanın saçları genellikle ilaç kesildiğinde dökülür. Bu nedenle çalışmalar, bu ilacı daha uzun süre almak veya ilacı kel cilde uygulayabileceğiniz bir ilaç haline getirmek gibi diğer olasılıklara bakıyor.

Peruk, saç parçası veya saç derisi protezi: Dermatoloğunuz bu seçeneği birkaç nedenden dolayı önerebilir. Tedavi zaman alır ve bir peruk veya postiş saç dökülmesini doğru şekilde kapatabilir. Saç dökülmesi benlik saygınızı düşürdüyse veya endişeli veya depresif hissetmenize neden oluyorsa bu önemlidir. Tedavinin olası yan etkileri de vardır. Bunlardan kaçınmak için bazı insanlar saç dökülmelerinin üstünü örtmeyi tercih ederler. Tedavinin işe yaramaması da mümkündür.

Saçkıran Tedavisi Bitkisel Yöntemler
Saçkıran Tedavisi Bitkisel Yöntemler

Saçkıran Tedavisi Bitkisel Yöntemler

Saçlar tekrar uzamadığında bitkisel tedavi yardımcı olabilir. Kişisel bakım, alopesi areata hastalarının yaşamlarında da önemli bir rol oynar. Bu bölümde, saçkıran tedavisi için bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan E vitamini, K vitamini ve demir gibi besinler saç uzamasını ve yeniden saç çıkmasını teşvik ettiği için alopesi tedavisi için harikadır. Saçınıza ve saç derinize masaj yapın ve bir gece bekletin.

Bal

Saç köklerinizi tıkayabilecek kirleri temizlemek için alopesi tedavisi için saç derinize biraz bal sürün. Ayrıca saçı güçlendirmeye ve saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Sarımsak

Sarımsak, saç uzamasını destekleyen ve alopesi tedavisine yardımcı olan kükürt, çinko ve kalsiyum gibi temel minerallerle yüklüdür. Ayrıca saç derinizdeki kan dolaşımını iyileştirir, kolajen üretimini artırır ve saç köklerini temizler. 

Yumurta

Yumurtalar folat, biotin, A ve D vitaminlerini içerir, bu sadece alopesi tedavisi için değil, aynı zamanda saçın daha hızlı uzamasını hızlandırmak için de iyidir. Saçı içeriden derinlemesine besler. 

Lavanta yağı

Saçınıza ve saç derinize lavanta esansiyel yağı ile masaj yapın çünkü saç uzamasını teşvik eder ve saç köklerini güçlendirir.

Saçkıran hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaştık. Sağlık açısından sizlere faydalı olabilecek bir diğer yazımız olan Bitkisel Uyuz Tedavisi konulu yazımız da sizler için faydalı olacaktır.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx