Şifalı Bitkiler

Mısır Tüketmek İçin 13 Neden! İşte Mısırın Faydaları

Reklamlar

Mısır Tüketmek İçin 13 Neden ister misiniz? Mısırın faydaları arasında, sağlıklı gözleri destekleme, bağırsak hastalıklarını önleme, kansızlığı önleme, kanseri önleme, kilo vermeyi destekleme yer almaktadır.

Diğer faydaları arasında vücut için enerji kaynağı olması, diyabetin yönetilmesine yardımcı olması, hipertansiyonun önlenmesine yardımcı olması, Manganez kaynağı olması ve Alzheimer’ın önlenmesine yardımcı olması sayılabilir. Mısır, glutensiz beslenme kaynağı olmasıyla önemli tahıllar arasında yer alır.

Mısır nedir?

Mısır, gövdesi kalın, boyu iki metreye kadar ulaşabilen sivri uçlu ve sivri yapraklı erkek çiçekleri bitkinin en tepesinde salkım şeklinde bulunan, dişi çiçekleri ise koçan şeklinde olan olan bir tahıl bitkisidir.

Mısır buğday gibi en eski bitki ve tahılların başında gelir. Binlerce yıldır insanların ve hayvanların beslenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde mısır ile yapılan birçok yemek tarifleri vardır. Ayrıca mısır yağı da sıklıkla kullanılmaktadır.

Reklamlar

Modern mısır, yaklaşık 10.000 yıl önce Aztekler tarafından ekilen ve yetiştirilen mısırın soyundan gelmektedir. Bu bitkinin kökeni teosinte adı verilen yabani otlardan gelmektedir. Bu bitki, beslenmesi, depolanabilmesi ve farklı iklim koşullarında yetişebilmesi nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmiştir.

Mısırın, Amerika’dan dünyanın geri kalanına ticaret yolu ile yayıldığı düşünülmektedir. MÖ 700’e kadar mısırın birçok Kızılderili ve Kanadalı için beslenmelerinin temeli olduğu görülmektedir.

Araştırmalar, mısırın birçok insan ve hayvancılık için besin kaynağı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda diğer tahıllara göre en çok hasat edilen tahıldır. Mısır sadece doğrudan yenmekle kalmaz, aynı zamanda, mısır gevreği, mısır unu ve mısır şurubu gibi birçok farklı şekilde de kullanılır. Bu çeşitli bir tahıldır. Kalorisi düşüktür ve 100 gram porsiyon başına yaklaşık 3.4 gram protein içerir. Aynı zamanda vitamin ve mineraller açısından da zengindir ve mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Besleyici ve düşük kalorili yiyecekler tüketmek kesinlikle fayda sağlayacaktır. Mısır, yediğinize pişman olmayacağınız yiyeceklerden biridir. Şimdi mısırın faydaları neler gelin inceleyelim.

Haşlanmış Mısırın Faydaları – Mısır Tüketmek İçin 13 Neden

Haşlanmış Mısırın Faydaları - Mısır Tüketmek İçin 13 Neden
Haşlanmış Mısırın Faydaları – Mısır Tüketmek İçin 13 Neden

1. Mısır Sağlıklı Gözlere Sahip Olmanızı Sağlar

Mısır karotenoidler, lutein ve zeaksantin içerir. Bunların gözler için faydalarını gösteren çok sayıda çalışma var. Genellikle, serbest radikal hücrelerinin neden olabileceği herhangi bir hasarı önlemek için retinada bulunan maküler pigmentler olarak adlandırılırlar. Bunlar aslında antioksidanlardır ve gözlerin sağlığını desteklemekten sorumludur.

Reklamlar

2. Mısır Bağırsak Hastalıklarını Önler

Bağırsak hastalıkları genellikle çok acı vericidir ve çok fazla rahatsızlığa ve acıya yol açar. Bu konuda halen çalışmalar yapılsa da, yaklaşık 47.000 insan üzerinde yapılan bir araştırmada mısır kullanımı ile bağırsak hastalıklarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Ayrıca hazımsızlık tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

3. Mısır Anemi (Kansızlığı) Önlemeye Yardımcı Olur

Anemi, gün geçtikçe daha fazla yayılan hastalıklardan biridir. Bu özellikle kadınları etkileyen bir hastalıktır. Vücudumuzda demir gibi derin vitamin ve mineral eksikliği olduğunda anemi belirtileri geliştirmeye başlarız. Vücudun yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmak için demir ve folata ihtiyacı vardır. Mısır çok iyi bir demir kaynağıdır, 100 gram porsiyon başına 2,7 mg demir sağlar.

4. Mısır Kanseri Önlemeye Yardımcı olur

Antioksidan açısından zengin bir beslenmenin kanseri önlemeye yardımcı olacağı doğrudur. Antioksidanların serbest radikal hücrelerle savaştığını ve vücutta oksidatif hasarı önlediğini gösteren birçok çalışma var. Haşlanmış mısırın, pişmemiş mısırdan daha fazla antioksidan içerdiği gözlemlenmiştir. Mısır, gözleri ve cildi oksidatif hasardan koruduğu kanıtlanmış karotenoid antioksidanlar içerir.

5. Mısır Lif Kaynağıdır

Lif, kolesterolü azaltarak ve sindirim sistemini daha verimli hale getirerek vücuda çeşitli şekillerde yardımcı olur. Mısır, koçanında veya patlamış mısır şeklinde yenildiğinde sağlıklı ve etkileyici miktarda lif sağlar. Mısır, 100 gram porsiyon başına 7 gram lif sağlar. Lif, kabızlığı önlemeye ve ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Mısırın faydaları saymakla bitmez.

6. Mısır Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek için doğru türde besin açısından zengin yiyecekleri yemek gereklidir. Mısır bunun için en iyi atıştırmalıktır, enerji kaynağıdır ve lif içeriği sayesinde daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tuzsuz patlamış mısır, bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile pişirilerek tüketilirse uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

7. Mısırda Bio Aktif Bitki Bileşikleri Vardır

Günümüzde pek çok insan bitki bazlı beslenmeyi tercih ediyor. Bunun nedeni, bitkilerin bitkisel besinler ve biyoaktif kimyasal bileşikler şeklinde içerdiği muazzam faydalardır. Mısır antosiyaninler, fitik asit, ferulik asit, zeaksantin ve lutein içerir. Bu enzimler sağlığa birçok faydalar sağlar.

İlginizi Çekebilir: Dereotuun Faydaları

8. Mısır Glutensiz Bir Tahıldır

Gluten intoleransından muzdarip insanlar genellikle enzime karşı yoğun reaksiyonlara maruz kalırlar ve bu da farklı sağlık komplikasyonlarına neden olur. Mısır ve mısır unu, doğal olarak glutensiz olduğu için diğer tahıllardan daha iyi bir seçenektir.

9. Mısır Enerji Kaynağıdır

Mısır yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar, vücudun ve zihnin düzgün çalışması için gereken enerjiyi sağlar. Mısır, tamamen sindirilmesi zaman alan karmaşık bir karbonhidrattır. Bu, sizi daha uzun süre tok tuttuğu için vücut için faydalıdır.

10. Mısır Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur

Mısırın insüline bağımlı olmayan diyabete yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Mısır, besinlerinin çoğunu koruduğu ve pestisitler gibi zararlı elementler içermediği için en iyi atıştırmalıktır. Düzenli mısır tüketimi, şeker hastalarına kan şekerini çok fazla yükseltmeden enerji sağlar.

11. Mısır Hipertansiyonu Önler

Mısır, kan basıncını düzenlemeye ve hipertansiyonu önlemeye yardımcı olan fenolik fitokimyasallar içerir. Adrenal bezlerinin optimal işlevselliği için faydalı olan iyi miktarda B vitamini de içerir.

12. Mısır Manganez Bakımından Zengindir

Mısırın içinde iyi miktarda manganez vardır. Bu mineralin birçok faydası vardır ve kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutar. Bu aynı zamanda karmaşık karbonhidratları parçalayarak vücudu beslemeye yardımcı olur.

13. Mısır Alzheimer’ı Önleyebilir

Mısır, beyin fonksiyonlarını keskinleştiren bir antioksidan olan timin bakımından oldukça zengindir. Ayrıca asetilkolinin sentezlenmesine yardımcı olur, bu da daha iyi bir hafızaya yol açar.

Mısırın Zararları
Mısırın Zararları

Mısırın Zararları

Çok fazla tüketildiği zaman mısırın zararları;

  • Kan şekeri seviyelerini yükseltir.
  • Bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olur ve rahatsızlık verir.
  • Aşırı tüketimde mide sorunlarına ve şişkinliğe neden olur
  • Mısır çiğ olarak tüketildiğinde yine fazla tüketimde dişlere ve diş etlerine zararlıdır.

Mısırın Faydaları yazısından faydalandıysanız sizler için sosyal medyada içerikler ürettiğimiz Begonya Kadın instagram hesabımızı da takip edebilir, bizlere destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx