Sağlık

Genital Bölgede Sivilce Nasıl Geçer?

Reklamlar

Genital bölgede sivilce birçok kişinin ortak sorunudur. Artık yaz mevsimi yavaş yavaş geldiğine göre ve hepimiz ter içinde olduğumuza göre, orada olanlara dikkat etmeye başlamak her zamankinden daha önemli. Ter, ıslak mayolar ve sürtünmeye neden olan giysilerle, genital bölgeniz belirli sorunlar için yılın diğer zamanlarından daha fazla risk altındadır. Vulvanınızda bir yumru bulursanız hemen panik yapmayın ve korkmayın. Her sivilce önemli değildir bazen sadece bir sivilce olabilir.

Vajinal bölgedeki şişlikler, nispeten uzun bir süredir oradalar ve ağrısız, boyut olarak büyümüş veya bölgeye yayılmamışlarsa bazen normal olabilir. Anormal olarak düşünülecek çarpmalar, cinsel birliktelik veya yeni bir ilişkiden sonra nispeten yeni olan, ağrılı veya irin veya bir tür akıntı olanlar tehlikeli olabilir. Bu kategorilerden herhangi birine uymayan genital sivilceler, sadece normal (sinir bozucu da olsa) sivilceler olabilirler.

Vajinanızdaki şişlikler diğer vücut kısımlarındaki (yüzünüz gibi) olanlardan çok daha gizli olsa da, bu aynı bakım düzeyini hak etmedikleri anlamına gelmez. Sağlıklı bir vajina, vücudumuzun diğer bölgeleri ve aynı şekilde yüzümüzü önemsediğimiz gibi, aynı hijyenik özeni gerektirir. Genital bölge, tıpkı vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, birikmeye eğilimli ter bezlerine ve saç köklerine sahiptir. Peki vulvada bulunan akne ile başa çıkmak için ne yapabilirsiniz? Uzman onaylı bu ipuçlarını okuyun. 

Reklamlar

Genital Bölgede Sivilce Nedir?

Bu tür sivilceler, genital bölgede oluşan, genel olarak ağrı ve acı hissettirmeyen küçük şişliklerdir. Genellikle kırmızı olurlar fakat rahatsız edici değillerdir.

Genital Bölge
Genital Bölge

Genital Bölgede Sivilce Nasıl Oluşur?

Genital bölgede sivilcelerin sebepleri her zaman açık değildir ancak cinsel organlarınızın etrafında sivilce olmasının birkaç farklı nedeni vardır. 

Kontakt dermatit

Vajinal sivilcelere muhtemelen kontakt dermatit neden olur. Bu hastalık aslında vücudun, cilde temas eden herhangi bir şeye verdiği tepkidir. Cinsel organlarda kontakt dermatit oluşmasının bazı sebepleri vardır. Köpük banyoları ve sabunlar özellikle koku içeren ürünler kontakt dermatite sebep olabilir. Islak mendil, deodorantlar, losyonlar, toz ürünler veya parfümler, tamponlar veya hijyenik pedler, vajinal duş,  spermisitler, prezervatifler, kayganlaştırıcılar veya cinsel uyarılma ürünleri, reçetesiz satılan ilaçlar, çamaşır deterjanı ve kağıt havlular buna sebep olabilir.

Cildinizin tahriş olmasının diğer nedenleri arasında terleme, vajinal akıntı, idrar ve meni gibi faktörler bulunur.

Reklamlar

Folikülit 

Genital bölgedeki sivilceler, saç folikülünün bakterilere bağlı enfeksiyonunun bir sonucu olabilir. Kasık bölgesindeki tüyleri tıraş etmek folikülitin potansiyel bir nedenidir. Saçlarınız folikülden çıkmaya başladığında cilde doğru kıvrılır ve tahrişe neden olur. Bazı durumlarda saçlar cilde geri döner yani batık oluşur.

Bir tıraş bıçağının hassas ciltler üzerindeki pürüzlü yapısı genel olarak jilet yanması, şişlik, kabarcıklar, sivilce ve hidradenitis suppurativaya neden olabilir. Akne inversa olarak da adlandırılan hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin kronik bir hastalığıdır. Vulva bölgesi de dahil olmak üzere vücutta sivilce benzeri lezyonlara neden olur. Bu nadir enflamatuar hastalığın nedeni net değildir. Tedaviler vardır ama kalıcı bir tedavisi yoktur. 

Molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum, cinsel organlar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde sivilcelere neden olabilen viral bir enfeksiyondur. Tedaviye her zaman ihtiyaç duyulmaz ancak topikal kremler veya oral ilaçlar ile tedavi edilebilir. Gerekirse, doktorunuz sivilceleri de alabilir.

İlginizi çekebilecek içerik: İpek Kirpik Hakkında Her Şey

Genital Bölgede Sivilce
Genital Bölgede Sivilce

Genital Bölgede Oluşan Sivilce Nasıl Geçer?

Genital bölgede sivilceleriniz varsa yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

1. Orada neden oluştuklarını anlamaya çalışın

Genital bölgede sivilcelerle baş etmenin en iyi yolu, ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek için elinizden geleni yapmaktır. Sivilceler traş, ağda, sert yıkamalar veya bölgede ter birikmesinden sonra olabilir. Sert bileşenler kullanan ve yanlış pH değerine sahip vücut jelleri de cildi ağırlaştırabilir.

Sağlıklı bir vajinal ürün pH 3.5 ila 4.5 arasındadır ve en iyi seçeneğiniz aynı aralıkta bir ürün bulmaktır. Antibakteriyel sabunlar 9 ila 10 arasında pH seviyelerine sahip olma eğilimindedir bu yüzden onlardan uzak durun. Ürünler genellikle pH seviyelerini ambalajda listeler ancak emin değilseniz, bir ürün için hızlı bir Google araması bilgileri ortaya çıkarır.

2. Aynada sivilcelere bakın

Vajinal bir sivilce ile batık bir saç, yağ kisti veya siğil arasındaki farkı bilmek zor olabilir. Bir ayna kullanmak, denemeniz ve anlamanızı sağlar. Bu yüzden aynada genital bölgenizde oluşan sivilcelere bakmanız gerekir. Eğer şüphe duyarsanız mutlaka bir doktora danışın. 

3. Genital bölgedeki sivilceleri sıkmayın

Sivilce hakkında sürekli duyduğunuz aynı uyarıcı kural budur. Ancak vajinal bölgenizdeyken sivilceleri sıkmamak daha da önemlidir. Bu sivilceleri sıkmak bölgede enfeksiyona neden olabilir ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

4. Genital bölgeyi kuru tutun

Ter, vulvadaki sivilcelerin önde gelen nedenlerinden biridir bu nedenle nemli veya terli kıyafetleri hemen çıkarmalısınız. Bu bölgeyi mümkün olduğunca kuru tutmalısınız ve ıslak mayoları hemen çıkarmalısınız.

5. Epilasyon yaparken dikkatli olun

Genital bölgede sivilceleri önleme için, bikini hattında ağrılı sivilcelere yol açan ve iç içe girmelere neden olan tüylerde kurtulmak faydalıdır. Bu, nazik tıraş uygulamaları anlamına gelir. Düz sabun ve su yerine tıraş kremi kullanmanız önemlidir. Nihai çözüm için lazer epilasyon, koyu ve daha kalın tüylerden kurtulmanızı sağlar. Ağda yapmayı planlıyorsanız, alanın önceden temiz olmasını sağlayın ve tüyleri alma işleminden sonra bölgeye peeling yapın. 

Başka bir önemli kural mı? Vücudunuzda günlük olarak kullanılan herhangi bir aracın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Banyo, bakteri için bir rezervuar olabilir bu nedenle banyo ürünlerini haftalık olarak temizlemek veya değiştirmek kesinlikle gereklidir.

6. Vücut Bakım ürünlerinizi kontrol edin

Bazı ürünler pH dengeli olmadığından ve tahriş edici bileşenlerden oluştuğundan, vücudunuzu yıkamak için duşta ne kullandığınıza bakmak önemlidir. Sert sülfat, gliserin, paraben, ftalat, gluten, soya veya süt ürünleri ile yapılan tüm vücut bakım ürünlerinden uzak durun ve mümkün olduğunca doğal ürünleri kullanın. Ayrıca genital bölgede herhangi bir yüz sivilce kremi kullanmaya çalışmayın çünkü bölgeyi nemlendirir ve sorunu daha da kötüleştirir.

7. Benzoil peroksidi deneyin

Söz konusu sivilceler olduğunda, benzoil peroksit temelde en iyi arkadaşınızdır. Şişlikleri ve sivilceleri tedavi etmek için, benzoil peroksit ile ilaçlı duş jelleri kullanmanız gerekir. Hassas bir cildiniz varsa, tahrişi önlemek için % 5 benzoil peroksit içerikli bir duş jeli seçmeniz gerekir. Bu duş jelleri, jiletle tüyleri almadan önce bakım olarak da kullanılabilir. Bu ürünleri, vajinanın dış yüzeylerinde kullanın ve iç kısmına kesinlikle uygulamayın.

8. Sıcak bir kompres yapın

Genital bölgedeki sivilcelerin tahrişi azaltmaya yardımcı olmak için sıcak ve ıslak bir bez kullanın. Önce vajinadaki büyüyen sivilcenin üzerine bu bezle sıcak kompres yapın. Eğer sivilce yok olmazsa, sivilce büyüyorsa, kızarıklık, ateş veya ağrı gelişirse mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

9. Kortizonu bir seçenek olarak düşünün

Kortizon içerikli iğneler özellikle ciddi yüz akneleri için bir seçenek olduğu gibi, bikini hattınızda da çalışabilirler. Daha hızlı bir rahatlama için, daha büyük bir lezyonu yatıştırmak amacıyla hızlı bir kortizon enjeksiyonu için dermatoloğunuza başvurun.

İlginizi çekebilir: Anestol Pomad Krem Ne İşe Yarar?

Begonya Instagram hesabımızdan daha fazla içeriğe ulaaşbilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx