Hayvanlar Alemi

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Norveç orman kedisi, sıradışı görünümü ve büyüleyici karakteri ile bir ara soyları tükenme aşamasına gelmiş saf ve tamamen doğal bir türdür. Adında anlaşılacağı gibi Norveç ülkesine ait bir kedi olup, bu ülkenin milli değeri olarak kabul edilmiştir.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Norveç orman kedisine Avrupalılar, Woods Cat veya Nordic Kitty diyorlar. Doğal bir kedi türü olduğu için uzun ömürlü de bir kedi türüdür. Ortalama ömrü 14 ila 16 yıl arasında değişmektedir. Bazı yerlerde orta, bazı yerlerde büyük kedi ırkı olarak tarif edilir. Ortalama ağırlıkları 4 ila 8 kg arasındadır.

Doğası gereği özgürlüğüne düşkündür ve fırsat bulursa kaçma eğilimi vardır. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Fit görünümü ve atletik yapısı ile kilo alma sorunu yoktur. Özgür ruhu ile yalnız kalmayı sorun etmez. Norveç orman kedisi soğuk iklim hayvanı olsada her iklime ayak uydurur.

Norveç orman kedisi ideal yaşam alanı
Norveç orman kedisi ideal yaşam alanı

Norveç orman kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Norveç kedisi, uyarıcı bir rutine sahip ve zengin, ilgi çekici bir ortam gerektiren son derece dinamik ve aktif bir kedidir. Bunun için kedinin koşabileceği, oynayabileceği ve tırmanabileceği bir açık hava alanına sahip olması önemlidir. Kedinin kaçmasını ve tehlikeye girmesini önlemek için alan uygun şekilde emniyete alınmalıdır.

Reklamlar

Bu kedinin sahiplenilmesi, çocuklu aileler için idealdir. Ancak yaşlı insanlar için bu kedinin enerjisine yetişmek mümkün değildir. Zamanının bir çoğunu dışarıda geçirenler için kediye uygun ortam sağlanırsa sahiplenilmesi uygundur.

Norveç orman kedisi kökenleri ve tarihi

Norveç orman kedisinin ataları arasında Vikinglerle birlikte İskandinavya’ya Orta Doğu’dan dönüşlerinde gelen İran kedilerinin yanı sıra Haçlılar tarafından Rusya ve Türkiye’den getirilen kediler vardır.

Zamanla, kuzey Avrupa’nın zorlu yaşam koşullarına dayanabilecek, inanılmaz fiziksel dayanıklılığa sahip bu kedi türü ortaya çıkmış oldu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, cinsin modern üremesi başladı. Norveç Orman Kedisinin resmi olarak tanınması 1977’de gerçekleşti.

Norveç orman kedisi fiziksel özellikleri
Norveç orman kedisi fiziksel özellikleri

Norveç orman kedisi fiziksel özellikleri

Norveç orman kedisi, kalın kürkü, iri ve atletik yapısı ile muhteşem görünüme sahiptir. Bu cinsin örnekleri orta ila büyüktür. Ağırlıkları 4 ile 8 kg arasında olup maksimum 40 cm uzunluğundadır. Yapıları büyük, kaslı ve güçlü ve sağlam bir iskelete sahiptir.

Reklamlar

Norveç kedisinin başı üçgen şeklindedir. Badem şeklinde harika gözleri vardır. Kulaklar uzun ve geniştir. Üstlerinden daha uzun saç tutamları çıkar. Norveç Kedisi kalın, uzun bir kürkle kaplıdır. Yoğun ve yünlü astar, onu sıcak tutmayı ve sert sıcaklıklardan veya soğuklardan korumayı başarır. Üst kat pürüzsüz ve su geçirmezdir. Kedinin kalp şeklinde uzun saçlı bir tasması vardır.

Norveç orman kedisi renkleri, beyaz, siyah, krem, mavi, gri ve kehribar olabilir. Bacakları kaslı, güçlü ve vücudun geri kalanına göre iyi orantılıdır. Uzun ve ince uzuvlar, soğuğa karşı ek koruma sağlayan kalın tüyler ile kaplıdır.

Norveç orman kedisinin karakteri

Etkileyici görünüme ek olarak, Norveç Kedisi son derece tatlı bir mizaca sahiptir. Sevgi dolu ve ailelerine bağlılar, kendilerini şımartmak ve sahibini ikna etmek adına zaman geçirmeyi severler.

Elbette bu kedilerin eğlenceli ve meraklı bir yanı da yok değil. Aslında koşmayı, keşfetmeyi, zıplamayı vb. severler. Temel olarak, bağımsızlık ve özerklik nu kedinin ruhunda vardır. Bunun için yalnızlık çekmezler.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Nazik ve dengeli mizaçları sayesinde bu tür, minikler için mükemmel bir hayat arkadaşıdır. Tabii ki, çocuklara bu kedi ile nasıl doğru ve saygılı bir şekilde ilişki kuracaklarının öğretilmesi önemlidir.

Norveç Kedisi, rahat oldukları ve kendilerini güvende hissedebilecekleri kendilerine ait bir alana sahip oldukları sürece diğer evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir. Yalnızca doğası gereği kuşlara karşı toleranslı olmayabilir. Bunun için yavruluk döneminde eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekir

Norveç orman kedisinin sağlığı ve bakımı
Norveç orman kedisinin sağlığı ve bakımı

Norveç orman kedisinin sağlığı ve bakımı

Bu cinsin örnekleri sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Soğuk kuzeyin donlarından ve zorlu yaşam koşullarından etkilenmiş, uzun ömürlü ve genel olarak sağlıklı kedilerdir. Ortalama ömürleri 14 ile 16 yıl arasındadır.

Bununla birlikte, Norveç Kedisinde bir nesilden diğerine miras kalan bazı yaygın hastalıklar vardır. Bunlar hastalıklar;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati(Kalp kasının anormal şekilde kalınlaşması);
  • Tip IV glikojenez (Hücrelerin glikoz ihtiyacını karşılayamaması);
  • Kalça displazisi(Kalça ekleminin düzgün gelişmemesi sonucu oluşan kalça çıkığı).

Norveç orman kedisi tüy bakımı

Kalın kürküne rağmen, bu kedinin kürkü pürüzsüz kalır ve nadiren düğümlenir.

Tüy dökme döneminde Norveç kedisi büyük miktarlarda tüylerini kaybetme eğilimindedir. Bununla birlikte , özellikle ilkbahar ve sonbaharda düzenli olarak fırçalamak hayati önem taşır.

Norveç orman kedisi beslenmesi

Bu kedilerin önemli miktarda hayvansal proteine ​​ihtiyacı vardır. Bu kediye verilmek üzere en uygun besinler arasında tavuk, dana eti, hindi, morina, somon ve hamsi yer alır. Dozlarına gelince, en iyisi veteriner tavsiyesi almaktır. Veteriner kedinin kilosuna ve genel durumuna göre en iyi dozları belirleyecektir.

Norveç kedisi, mama ile beslenecek ise kaliteli ve protein bakımından zengin mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca günlük sürekli taze ve temiz su eksik olmaması gerekir.

Norveç orman kedisi üremesi

Norveç orman kedisi yalnızca kendi türü ile eşleştirilmelidir. Diğer ırkların örnekleriyle çiftleşmeye izin verilmez. Genellikle kedilerin gebelik süresi 63 ila 68 gün arasında sürer ve sonrasında 2-4 yavru doğar.

Norveç orman kedisi hakkında ilginç bilgiler

  • Yaz aylarında, Norveç kedisinin kalın kürkü yazın sıcağına uyum sağlamak için hafifler ve daha az yoğun hale gelir. Yani yaz döneminde tüyleri dökülür.
  • Bu kedinin gelişimi gerçekten uzun sürer. Norveç orman kedisinin 5 yaş civarında yetişkin bir evcil kedi boyuna ulaşır.
  • Maine Coon veya Sibirya kedisi ile karıştırmamaya dikkat edin! Bunlar çok benzer ırklar olsa da, bu kedileri ayırt etmemizi sağlayan farklılıklar vardır. Bunlar arasında başın ve gözlerin şekli gelmektedir.
  • Vahşi kökenleri nedeniyle, bu kedi hem başarılı bir avcı hem de su aşığıdır.

Norveç kedisi fiyatı

Bu kedinin safkan örnekleri çok az sayıda bulunur. Bu yüzden biraz pahalı bir türdür. Safkan Norveç kedisi fiyatı 2000 ila 6000 TL arası değişir.

Instagram sayfamız Begonya Kadın‘ı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx