Pratik Bilgiler

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklamlar

Renk renk ojeler hemen hemen her kadının ilgisini çeker. Bakımlı görünmenin en önemli noktalarından birisi de ojeli tırnaklardır. Peki oje lekesi nasıl çıkar gelin birlikte ele alalım. Oje tırnakları güzel gösterir, bunun yanında tırnakları güçlendirir ve korur.

Oje lekesi nasil cikar

Ojelerimizi sürüp kendimizi iyi hissetsek de bazen istenmeyen durumlarda yaşanabiliyor. Ojeler kıyafetimize, yerdeki halıya ya da oturduğumuz koltuğun kumaşına dökülebilir. İşte bu durumlarda hangi yöntemleri deneyebilirsiniz sizlerle ele alacağız. Bu yöntemler ile ve oje kurumadan müdahale edildiğinde başarılı sonuçlar alma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Oje lekesi olmaması için alınabilecek en güzel önlemler; oje sürerken oje yapılan alanı bir örtü ile kapatmak, eski bir giysi giymek ya da önlük kullanmaktır. Ancak bunlardan hiçbirini yapmadıysanız, aşağıdaki yöntemleri deneyerek ojeyi başarılı bir şekilde çıkarabilirsiniz

Reklamlar

Oje Lekesini Çıkarmak için Pratik Yöntemler

Oje güzel görüntüsünün yanında kıyafetlere ve eşyalara temas ettiğinde temizlemesi oldukça zordur. Oje lekesini çıkarmak için ilk önce oje çıkarıcı ürünleri deneyebilirsiniz. Ancak oje ile temas eden kumaşın türü ve ojenin rengine göre farklı yöntemler kullanılması gerekebilir.

Oje Lekesini Çıkarmak İçin Gerekli Malzemeler:

  • Oje çıkarıcı sıvı veya mendil
  • Pamuk ped veya pamuk topu
  • Sirke (isteğe bağlı)
  • Diş macunu (isteğe bağlı)
  • Saç spreyi (isteğe bağlı)
  • Soğuk su
  • Temiz bir havlu veya bez

Oje Lekesini Çıkarmak için Pratik Yöntemler

1. Lekenin Hemen Üzerine Müdahale Edin

Oje lekesini hemen çıkarmaya çalışmak, hızlıca müdahale etmek, lekeyi çıkarmayı daha kolay hale getirir. Lekeli bölgeye hemen müdahale edin.

2. Oje Çıkarıcı Sıvı veya Mendil Kullanın

Oje çıkarıcı sıvısı veya mendilini alın. Pamuk ped veya pamuk topunu oje çıkarıcıya batırın. Lekenin olduğu bölgeyi dikkatlice silin. Sert bir şekilde ovuşturmaktan kaçının, çünkü bu kumaşa zarar verebilir.

Reklamlar

3. Aseton Kullanmak

Aseton içeren bir tırnak cilası çıkarıcı ürününüz varsa, bu adımı deneyebilirsiniz. Ancak, kumaşı zedeleme riski nedeniyle önce test yapmalısınız. Kumaşta test etmeden aseton kullanmayınız.

Aseton ile oje lekesini çıkarmak için, pamuk pedi veya pamuk topunu asetona batırın ve lekeyi hafifçe silin. Hafifçe silmeye dikkat edin aşırı bir baskı uygulamayın.

4. Sirke ve Sıcak Su Karışımını Deneyin

Sirkeyi sıcak suyla bire bir oranda karıştırın. Lekenin üzerine bu karışımı dökün ve lekenin üzerine hafifçe bastırın. 15-20 dakika bekletin. Sonra kumaşı soğuk suyla yıkayın.

5. Diş Macunu Kullanarak Oje Lekesini Çıkarmayı Deneyin

Bir miktar diş macununu lekenin üzerine sürün. Lekenin üzerine hafifçe bastırarak ovalayın. Diş macununu kullanırken dikkatli olun, çünkü bazı kumaşlara zarar verebilir. Sonra soğuk suyla yıkayın.

6. Saç Spreyi Kullanarak Oje Lekesini Çıkarmayı Deneyin

Saç spreyini lekenin üzerine püskürtün. Lekeli bölgeyi bir temiz havlu veya bezle silin. Ardından soğuk suyla yıkayın.

7. Ojeyi Oksijenli Su Kullanarak Çıkarmak

Hassas kumaşlarda oje çıkarıcı kullanılmaz. Bu durumda direkt uzman bir temizleme merkezine verebilirsiniz. Ancak alternatif olarak oksijenli su ile lekeyi çıkarmayı da deneyebilirsiniz. Oje olan alanı pamuk ya da küçük bir bez yardımıyla oksijenli su ile silmelisiniz. Sonrasında da temiz bir havlu ile silinmelidir. Leke yok olana kadar bu işlem tekrarlanabilir. Ancak hassas kumaşlarda da dikkat edilmelidir oksijenli suyun kumaşın rengini ağartabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kullanmadan önce kumaşın iç tarafında görünmeyen bir yerinde denemeden oksijenli suyu kullanmayız.

Lekenin büyüklüğüne, kumaş türüne ve ojenin rengine bağlı olarak bu yöntemlerden biri işe yarayabilir. Ancak, lekenin çok büyük veya inatçı olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel bir temizleme hizmetine başvurmanız gerekebilir. Her zaman kumaşın etiketini kontrol etmeli ve üreticinin önerilerine uymalısınız.

Oje lekesi nasil cikar

Bunları Bilmenizde Fayda Var!

Bahsettiğimiz yöntemleri uygulamadan önce kıyafetinizin etiketini dikkatlice okumalısınız. Çünkü kıyafetiniz sentetik ya da modakrilik ise bu yöntemleri hiç denemeden direk kuru temizlemeye götürmelisiniz. Oje çıkarıcı ve diğer yöntemler ile temizlemeye çalışırken kıyafetinizden olabilirsiniz. Bu durumda en sağlıklısı profesyonel temizleyiciler olacaktır.

Yukarıda anlattığımız yöntemlerden herhangi birini deneyecekseniz ilk olarak görünmeyen bir kısımda deneyin. Seçtiğiniz yöntem ile kıyafetinizde herhangi bir zarar olmuyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Oje bulaşan eşyanız giysiniz değil de tahta bir masaysa oje çıkarıcı uygulamayın. Çünkü oje çıkarıcı ve asetonlar tahtanın cilasını çıkarır. Bu nedenle oje olan yere saç spreyi sıkabilirsiniz. 1 dakika kadar bekleyip temiz bir bezle silin. Tam temizlenene kadar saç spreyi sıkıp silebilirsiniz.

Sizin için değerli olan bir eşyanıza oje bulaştıysa ya da değerli bir eşyanız oje olduysa herhangi bir işlem uygulamadan direkt profesyonel temizleyicilere götürmelisiniz.

Hızlı hızlı dışarı çıkmak için hazırlanırken ojeniz tam kurumadıysa ve saçınıza oje bulaşırsa oje saçınızda kurumadan asetonsuz oje çıkartıcı ile saçınızın oje gelen kısmını silebilirsiniz. Fakat eğer oje kuruduysa nemlendirici ya da yağ ile saçınıza bulaşmış ojeyi çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx